[PR] Gain and Get More Likes and Followers on Instagram.

kardit_habitlab kardit_habitlab

388 posts   7610 followers   708 followings

Kardelen Ergin  👉 Bilimsel Temelli Öneriler 👉 Beslenme Davranışı 👉 Psikoloji ve Farkındalık 💆 Danışmanlık için 📬💌 🎓 Boun, Psikoloji Yüksek Lisans, Tez yılı

https://youtu.be/Y05g3QYuymA

Yine aynı mantık: Gözünüzün önündekini yersiniz. Geçen gün sadece 1 gün boyunca tezgahın üzerinde şeffaf kavanozda çiğ fındık tuttum. Gün içerisinde herhalde 10 defa yemek istedi canım. 1 defa da yedim. Sonra dolaba kaldırdım. Canım yemek istemedi. Oh. Eğer yemek istiyorsanız meyve bulundurun tezgahın masanın üzerinde, ya da tüketmek istediğiniz başka bir şey varsa, su mesela. Ama yemek istemediklerinizi kaldırmanız lazım. Buna poğaça da oldukça dahil.

#sagliklialiskanliklar #habitlabhatalar #habitlabyontemi

Kendim için okurken instastory live'da okuyayım dinlemek isteyen gelsin. Görüşürüz ♥️

Şeffaf saklama kapları içerisinde ne olduğunu görmenizi sağlıyor bu bakımdan pratik evet. Hele camsa zaten çok bir seçenek yok (sarmak harici). Ama opak yani içini göstermeyen saklama kabı kullanırsanız daha az canınız çeker, yeme ihtimaliniz azalır. Bir düşünün, buzdolabında içini görebildiğiniz kaplardaki şeyleri daha çok, içini göremediğiniz kaplardaki şeyleri daha az yemiyor musunuz? O zaman daha çok yemek istedikleriniz (mesela salata, sebze, yoğurt) şeffaf kaplara, daha az yemek istedikleriniz (atmaya kıyamadığınız kek börek) opak kaplara.

#sagliklialiskanliklar #habitlabhatalar #habitlabyontemi

Sanırım bu ülke kültürümüzde var, sofrada saatlerce oturup muhabbet ediyoruz. Hele sofrayı kaldırmamışsak bir yandan da yeme işlemi devam ediyor. Hiç ihtiyacınız olmayan extra kalorileri bu şekilde alıyor olabilirsiniz.

_____

Neler yapabilirsiniz? 👉Sofradan kalkın salona geçin 👉Sofrayı kaldırın sadece çay su gibi kalorisiz şeyleri bırakın 👉Misafirlikteyseniz, salona geçmeyi teklif edin. Ya da tabağınızı mutfağa kaldırın. Ya da çatal bıçağınızı peçeteye sarın. 👉Dışarıda kahvaltıdaysanız tabağınızı almalarını rica edin. Ya da biraz yürüyüş yapmayı teklif edin.

_____

Kısaca masadan ya kalkmalı ya da masadayken yemenizi sağlayan şeyleri ortadan kaldırmalı. Yoksa yersiniz. Bir de "Kendimi kontrol edemiyorum" diye üzülürsünüz. İş mi
#sagliklialiskanliklar #habitlabhatalar #habitlabyontemi

Liseden beri mottom bu oldu. İyisiyle kötüsüyle kendim deneyip görmeliyim.
Literatürde buna openness to experience, deneyime açıklık diyorlar.
_____
Kesinlikle ben🙋
Ya da
Hiç ben değil 🙅

Diyenleri yorumlarda göreyim 👀

Binge Eating yani tıkınırcasına yeme tedavisi için 9 haftalık MB-EAT yani Farkındalık Temelli Yeme Farkındalığı Eğitimi (Evet Türkçe'si böyle oluyor sanırım) alan kişilerin %95'i eğitim bittikten 4 ay sonra dahi tıkınırcasına yeme teşhisi alacak seviyelere çıkmamış bir daha. Bu ne demek? Artık hiç binge'leri olmuyor değil. Kimileri hala küçük binge süreçleri yaşamaya devam ediyormuş ancak artık klinik teşhisi sağlayacak kadar değil.

_____

Elbette hemen "Bana daha fazla kaynak!" diye arayışa çıktım. Bulduğum kitap MB-EAT programının kurucusundan "The Joy of Half a Cookie - Jean Kristeller" Türkçe'si yok. E-book olarak İngilizcesini alabilirsiniz. Aplikasyon isterseniz de "Eat Right Now". Ve MB-EAT'in ilk egzersizi Kuru Üzüm Egzersizi 😁 Link bio'da 👆

_____

Ben de öte yandan profesyonel eğitimini kovalıyorum, belki de Türkiye'ye ben getiririm 😉

İnsanları bir şeyler yemeye iten enerji ihtiyacından daha ziyade yiyeceğin vereceği haz duygusunu almak. Ve bunu da özellikle sınırlayıcı yiyiciler yapıyor. 👀

Ayrıca aç hissederken yenilen yiyecekten daha çok keyif alınıyor. Burayı vurgulamak istiyorum, bedeniniz açken yani enerji ihtiyacı varken değil, siz aç hissettiğinizde. Enerji ihtiyacınız yükse olsa ama tok hissetmenizi sağlayacak bir ilaç versem yine yediğiniz yiyecekten aldığınız keyif o kadar çok olmaz. Bir de üzerine işin ilginç yanı kilolu bireyler yediği yiyeceklerden daha az keyif alıyor.☝️ Zaten "Yaşamak için mi yiyorsun yemek için mi yaşamak" postumda yemek için yaşamak diyenler de çoğunluktaydı.👈 Ben şimdi size ne yardan ne serden olmanın formülünü söylüyorum: Ne yerseniz keyifle yiyin. İstediğinizi, keyif alacağınızı düşündüğünüz şeyleri yemeye devam ediyorsunuz. Sınırlandırma yok. Sadece tek bir koşul var. Yavaşça, tadını alarak, dikkatini vererek.

Bu nasıl olacak? Link bio'da👆👆. Kuru üzüm egzersizini yapın. Ve bundan sonra bir şey yerken sadece bir şey yiyin. Başka bir şey düşünmeden, başka şeyle ilgilenmeden. Dikkatiniz dağılırsa hop geri yediğiniz yiyeceğe taşıyın. Aldığınız keyif artacak. Tükettiğiniz miktar azalacak.😉 #sagliklialiskanliklar #referansver

Pinel, J. P., Assanand, S., & Lehman, D. R. (2000). Hunger, eating, and ill health. American Psychologist, 55(10), 1105.

Stroebe, W., Van Koningsbruggen, G. M., Papies, E. K., & Aarts, H. (2013). Why most dieters fail but some succeed: a goal conflict model of eating behavior. Psychological Review, 120(1), 110.

Bu hafta yeni bir deneyime var mısınız? Kuru üzüm egzersizi videom için link bioda 👆 👆

_____

Kuru üzüm egzersizi bir çeşit farkındalık tekniğidir. Bir kuru üzümü 5-10 dakikada dikkatinizi verebileceğiniz her yerine vererek yeme biçimidir. İlla kuru üzüm olması gerekmiyor tabi, fındık, badem, küçük hurma, bir parça herhangi bir meyve olur. 🍒🍇🌰 _____

Göreceksiniz ki egzersizin sonunda bir tane kuru üzümden dahi ne kadar çok tat çıkıyor, ne kadar çok tatmin geliyor. "Eğer tüm yediklerimden bu kadar çok tat alsaydım bu kadar yemezdim." derdirtecek size. Şüpheyle yaklaşan herkesten de 10 dakika rica ediyorum sadece. Benim haksız sizin haklı olduğunuzu görmeniz de 10 dakika alır. ⌛

_____

Denemenizi çok öneririm, bir şeyleri yavaşça yemenin nasıl farklı hissettirdiğini, ve gün içerisinde de yediklerinize biraz bu yavaşlığı getirebilirseniz daha az yediğinizi göreceksiniz. 😋

_____

Deneyimlerinizi DM atarsanız story'de herkesle seve seve paylaşırım📬

Tabağınıza aldığınızı %95 ihtimalle yersiniz. Bunu sadece ben değil bilim diyor. O zaman demek ki tabağınıza çok alırsanız çok yersiniz. Az alırsanız en kötü ne olabilir? Doymazsınız ve kalkıp ikinciyi alırsınız. Bu yüzden ister açık büfede olun ister kendi evinizin mutfağında, tabağı tepeleme doldurmak yerine "Doymazsam kalkar bir daha alırım" diye düşünün. Bir de tabağınız bittikten sonra ikinci turdan önce 5-10dk ara verirseniz müthiş olur.

#sagliklialiskanliklar #habitlabhatalar

Açık büfe taktiklerinden devam edecek olursak: Yine eğer açık büfe olan bir yerde daha az yemek istiyorsanız tabağınıza aldıktan sonra büfeye uzak ve arkanız dönük oturmanızı öneririm. Gözden ırak mideden ırak. Yakında oturursanız gördükçe kalkıp daha çok alabilirsiniz.

______

Bu yöntemi müşterileri daha az yiyecek ziyan etsin diye uygulayan PF Chang's açık büfe ile masalar arasına bir duvar koyuyor. Böylece kimse görmüyor büfeyi oturduğu yerden.

Cevapları alayım 😊 sonra yine grafik gelecek yorumlarım gelecek ❤️

Belki de biraz içiniz daraldı sürekli gelen hatalar postlarından. (Daha devamı gelecek) Ancak şöyle bir şey demek istiyorum. Bunların hepsi hata değil aslında. Eğer hedeflerinize ters davranışlarsa o zaman hata, ama zaten farkında değildiniz muhtemelen bugüne kadar. Bazıları da sizin hedeflerinizi ilgilendirmiyor bile. Eğer zaten kırk yılın başında kola içiyorsanız "Aman küçük bardakta olmalı" demeye lüzum yok. Bunların hepsini uygulamanız gerekmiyor. Hatta hepsini uygulamam lazım diye kendinizi strese sokmayın. Aradan "Ben bunu yapabilirim bu epey aklıma yattı." dediklerinizi de alabilirsiniz. Ya da bir tanesini uygulamaya başladınız, her zaman uygulamanız gerekmiyor. İstisnai koşullar olacaktır aynı şekilde size uymayan öneriler de olacaktır. Dengeli davranmayı unutmayın.

Most Popular Instagram Hashtags