[PR] Gain and Get More Likes and Followers on Instagram.

kardit_habitlab kardit_habitlab

647 posts   27357 followers   246 followings

Kardelen Ergin  👉 Bilimsel Temelli Öneriler 👉 Beslenme Davranışı 👉 Psikoloji ve Farkındalık 💆 Danışmanlık için 📬💌 🗨️ Önce aksiyon, sonra motivasyon 💬

https://kardit-habitlab.com/danismanlik/whatsapp

Bu post miskinlikten arınmak için öneri içeriyor. Şimdi yorgunluk ve miskinlik aslında farklı değil mi? Yorgunluk demek bütün gün mental ya da fiziksel efor harcamışsınızdır ya da belki tüm günü stresli geçirmişsinizdir ve kafa patlatmanız gereken ya da fiziksel bir iş yapmanız gereken bir duruma artık uygun değilsinizdir. Bunun da çözümü besin ve uykudur. Besler ve dinlendirir.

_____

Bir de aslında çok da bir şey yapmadığınız belki de yeni kalktığınız bir andasınızdır ama yorgun ya da enerjisiz hissediyorsunuz. Çünkü vicudunuz henüz uyarılmış bir konuma geçmemiş olabilir. Bunu öğle yemeklerinden sonra da hissediyor olabilirsiniz, günü daha yarılamamışken enerjiniz bu kadar bitmiş olamaz değil mi? Vücudunuz o sırada sindirimle uğraştığı için uyarılmış değil dinlenmiş bir konuma geçer. Sebebi bundandır.

_____

Ne yapabilirsiniz? Miskinlikten çıkmak için vücudunuza enerji lazım evet ama aç değilseniz uykunuzu da aldıysanız muhtemelen enerjiniz var zaten, ama dolaşımda değil. Enerjiyi açığa çıkarmak için oksijen lazım değil mi? Nefes alıp vereceksiniz yani. Ayrıca dolaşımı arttırmak da kalp atışlarını arttırmaktır. Gerçekten bu kadar basit, temiz hava almak ve kalp atışınızı arttıracak bir şey sizin daha zinde hissetmenizi sağlayacaktır. Sabah koşuları ya da soğuk duşlar böyle çalışır. (Ben yüzümü ılık suyla yıkıyorum bana yetiyor haha). Aynı zamanda ders çalışıyorsunuz ve baydınız odaklanamıyorsunuz enerjim yok diyorsunuz? Kalkın hareket edin. Dolaşımınızın hızlanması ile daha iyi odaklanabildiğinizi fark edeceksiniz. Mola vakti gelmiş demek, molada oturmayın, hareket edin başına daha enerjik dönebilmek için. Kendinizi miskin hissettiğinizde ne yapabileceğinizi çıkarın, bildik bir formül olsun! Mesela 10 dakika dışarıda yürümek (hava nasıl olursa olsun) size enerji verecektir!

_____

Bu post elbette medikal bir probleminiz olmadığını, olağan gündelik miskinlik, üşengeçlik "Enerjim yok" bahanesi durumu olduğunu varsaymaktadır. Uzun zamandır süregelen bir probleminiz varsa bir doktora görünün lütfen.

Beni en çok rahatlatan sorulardan biri "Bu şimdinin problemi mi?" _____

Bazen şimdi ve burada olmayan problemleri çözmeye çalışırız. Gelecekte karşımıza çıkabilecek problemler sanki çıkmışlar gibi çözüm ararız. Mesela 3 ay sonra yurt dışından gelecek akrabayı Şile'ye götürebilecek misiniz, o zamana kadar araba almış olur musunuz bunu şimdiden düşünmeye kalkabilirsiniz, ama sonrasını sonra düşünürüz. Ya da siz o raporu yolladığınızda "Patron kesin yine laf edecek, o yine baştan savma bulduğunda ona ... diyebilirim, ya da bilmemneye söylerim artık" diye plan yaparken aslında daha patron bir şey dememiş oluyor. Daha karşılaşmadığınız bir problemi çözmeye çalışıyorsunuz demek.

_____

Gerçekten bugünün problemlerini bitirdiniz de sıkıntıdan olası gelecek senaryoları problemleri çözmüyorsunuz herhalde. Burada "Sonrasını sonra düşünürüz" demeyi öneriyorum. Şimdi olan problemleri görmezden gelin erteleyin olarak değil bu, ama ileri bir tarihte BELKİ olacak bir probleme şimdiden girişmeyin. Çünkü belki de olmaz.

_____

Ha ne olur sürekli gelecek belki problemlerine de girişirseniz. Normalde hayatınızda yaşadığınız problemlerden daha fazlasını çözmeye çalışır olursunuz, sürekli kafanızda bir şeyler ters gidiyormuş gibi bir yaklaşım, sürekli negatif bir tutum olur.

_____

O yüzden "Bu şimdinin problemi mi? Sonrasını sonra düşünürüz" Siz üzerinize düşeni yapın şimdi, sonra bakarsınız her şey yolunda gider ❤️

Geçen gün bu story'e paylaştığımda bu konu ile ilgili sorular gelmeye başladı. İlk olarak Vücudu Tarama Egzersizi bir farkındalık egzersizidir. Farkındalık egzersizlerini de fiziksel egzersiz gibi düşünebilirsiniz. Fiziksel egzersizler sizin kaslarınızı kuvvetlendirir, kaslarınız üzerindeki hakimiyetinizi arttırırken farkındalık egzersizleri de sizin zihninizi hedef alır, çeşitli hedefler doğrultusunda fayda gösterebilir. Bu hedefler, odaklanma, rahatlama ya da anda kalabilme olabilir.

______

Vücudu tarama egzersizi bir defa yaptım oldu denilebilecek bir şey değil. Bu egzersizi, yanılmıyorsam, resmileştiren Jon Kabat-Zinn'in MBSR (Mindfulness Based Stress Reduction; Farkındalık Temelli Stres Azaltma) programında 8 hafta boyunca her gün 45 dakika yapılması gerektiği söylenir. Farkındalık egzersizlerinin işe yaradığını bulgulayan akademik çalışmalar da benzer programların sonuçlarını hedef almıştır. Bu yüzden nasıl bir gün spor salonuna gitmek sadece can sıkıcı bir deneyimse, bir gün bir defa farkındalık egzersizi denemek de bundan farklı olmayabilir. Emek burada da gerekli.

______

Vücudu taramayı bir kayıt dinleyerek yapabilirsiniz. Türkçe kaynak olarak ben Meditasyon aplikasyonunu beğeniyorum (@meditasyonapp). Kayıtları arasından Merhaba serisinde "Bedeni Fark Et" ve Meditasyonun Temelleri serisinde "Bedeni Taramak" kayıtlarını dinleyebilirsiniz. Ama bedeni taramak genel olarak karşınıza başka kayıtlarda da çıkabilir. Eğer İngilizce egzersizler sizin için OK ise @headspace çok güzel ve eğitici bir aplikasyon ama üyeliği pahalı diğer aplikasyonlara kıyasla bence. Bir de Insight Timer var, ben MBSR eğitimindeyken bize Insight Timer önerilmişti. Ücretsiz çok zengin bir içeriğe sahip. MBSR Body Scan kayıtları var. Zengin içeriğinden ve ücretsiz olmasından dolayı bir tane seçecek olsam o da bu olurdu.

_____

Bu emeği ortaya koyduktan sonra artık stresli misiniz, hareket mi etmek istiyorsunuz, kızgın mısınız, yüzünüzü mü asıyorsunuz farkında olmadan, bunları daha sık fark edebileceksiniz. Fark etmek değiştirmenin ilk adımıdır.
_____
Yorumlarda kısacık devam ediyor 👇👇

Farkındalık biraz havada bir konsept olabilir. Belki farkındalık nedir tam oturmamıştır aklınızda ama farkındalığın tam tersi nedir ona değinirsek biraz daha netleşebilir. Farkındalığın tam tersi: Kaybolmuşluk hissi. Kaos içerisinde hissi. Geleceğe ya da geçmişe takılmış bir zihin. Otopilotta günü geçirmek. Kendinden rahatsız olmak, kendi bedeninden uzaklaşmak istemek. Sürekli vızıldayan fısırdayan bir zihin. Ne olup bittiğinden haberiniz olmadığı bir beden. Günün nasıl bittiğini anlamadan günü bitirmek. İyi anları anlamadan geçmek.

Sizlerin "tam farkındalık tersi davranışlarım" dediğiniz neler var?

Duygulardan yakın zamanda bahsettim #habitlabduygu etiketiyle ya da websitesinde bulabilirsiniz. Duyguların cinsi ve şiddetinden bahsettik, duygusal salıncak işte bu şiddet kısmına dikkat çekiyor. Çok ilerlemeden şunu belirtmek istiyorum, her duygunuz için bu salıncağın arasının dar olması gerekmiyor, eğer siz OK iseniz sorun yok! Ama özellikle açlık-tokluk gibi ya da gerginlik-patlama gibi iki ucunun da zarar verebileceği daha çoğumuz tarafından hemfikir olunan duygularda buna dikkat etmek gerekebilir.

_____

Ben örneğin duygularını dolu dolu yaşayan bir insanım. Çok hızlı mutlu olurum, çok hızlı heyecanlanırım (pozitif; excited). Negatif tarafta ise sürekli üzerine çalıştığım için sinirlilik, gerginlik duygularında artık genliğim daha az. Üzüntü konusunda ise duygusal salıncağım hala geniş olabiliyor. Çabuk üzülüyorum, olmadık şeylere çok üzülebiliyorum. Kendi duygusal salıncağımı bildiğim için de kendimi ona göre ayarlamaya çalışıyorum. Beni üzeceğini bildiğim hikayeler anlattırmam insanlara mesela eğer anlatmak üzere olduklarını fark edersem. Film seçerken drama seçmem, etkileniyorum sonuçta. Ha bir de korku, çok hızlı ve çok fazla korkarım. Korku oyunu, filmi, romanı, hikayesi vb. hiçbir şey, hepsinden uzaklaşırım. Gerek yok.

_____

Çok geniş olduğunda salıncağın aralığı bu sizin için yıpratıcı olabilir. Ben bu postta yine aklınızda demlensin diye bu düşünceyi sunmak istedim. Burada doğru, yanlış, yapın, yapmayın bir şey demiyorum. Yalnızca belki farkındalığınıza yeni bir konu getirebilmiş olurum. Kendinize dikkat edin. Sevgiler. ❤️ #habitlabmetafor

Küçük bir tabak iyidir.
Kendimi kontrol edeceğim
İyi bir iş çıkardım
_____
Adamın gülümsemesi çok tatlı bence 😅 Evet küçük tabak gözümüzün doymasına yardımcıdır o yüzden fırsatları değerlendirin, küçüğe uygun bir öğün ise küçük tabak seçin.
Ama aynı zamanda küçük tabağın üzerine Pisa kulesi kurarsanız başka bir mücadeleniz var demektir. Muhtemelen aç kalmaktan korkuyor ya da bir daha böyle bir fırsatınız olmayacağınızdan çekiniyorsunuz. 🍽️
_____
Eğer benim postlarımı görebiliyorsanız elinizin altında bir telefon ya da bilgisayar var demektir bu da çok şükür aç kalmayacak kadar imkanı olan birisiniz demektir. Yani aslında yiyecekler var, aç kalmazsınız. Son fırsatım diye düşünüyorsanız da, eğer ki Türkiye sınırları içerisindeyseniz %99 aynı şeye isteseniz bir daha ulaşabilirsiniz. Bunun tek istisnası yurtdışı seyahatleri olabilir. Onda da daha çok yedikçe keyfin arttığını değil azaldığını hatırlatmak isterim 😋
______
Ne yapabilirsiniz? "Doymazsam bir daha alırım." ya da "Doymazsam o zaman sipariş veririm." demeye başlayın. Çünkü tabağınızdakini bitireceksiniz, bu yüzden ihtiyacınızdan fazlasını almak yerine bir deneyin bakalım %70 daha az alsanız ne oluyor. Doymazsanız bir daha alın zaten. Aç kalmayın. Yeter ki yavaş yiyin ki o doygunluk hissinin gelmesine vakit ayırın 😊

Bir tane olması da gerekmiyor, birden fazla da olur.
_____
Benim roman türünden tabii ki Harry Potter ✨
Sonra da Cesur Yeni Dünya
Araştırma türünden de Beyindeki Hayaletler
_____
Benden anlattığım konular ile ilgili kitap tavsiyesi isterseniz websitemde var: www.kardit-habitlab.com/kitap
_____
Sizlerin en sevdiği kitap hangileri duymak isterim 📚😊

Akıl sağlığın sınavdan, iş görüşmesinden, öğle yemeği buluşmasından, toplantıdan, aile buluşmasından, futbol maçından, gösteriden ve market alışverişinden daha değerli. Kendine iyi bak.
_____
Hani büyüklerimiz "Önce sağlık, sağlık olmayınca hiçbir şey olmuyor" derler ya, belki mental sağlık o an akıllarına gelmez ama sizin aklınıza gelsin 👩‍⚕️❤️ Sağlam bir vücudunuz olsa ama depresyon geçiriyor olsanız hiçbir yere kıpırdayamayabilirsiniz. Buna karşılık bedenen rahatsız ama akıl sağlığı problemi yaşamıyorsanız imkânlarınız ile elinizden geleni yapmaya devam edersiniz ❤️ Bunun birçok örneğini görüyoruz, engel tanımıyor insanlar. ⭐
_____
Bu yüzden daha görünmez olan mental rahatsızlıklar sinsi sinsi sizi tüketebilir. Önce sağlık. Depresyondayken, anksiyete ile boğuşurken, yeme problemleri pencesindeyken, kompulsif hareketleri durduramazken, işin evin onun bunun önemi çok kalmaz. Kendinize dikkat edin ki bu yazdıklarıma deneyimlerinizle "Evet aynen böyle" deme imkânınız olmasın ❤️

İnsanların %91'i tabaklarındaki yiyeceği bitiriyor, bu yüzden tabağa ne kadar yiyecek koyduğunuz önemli. 🍛 Tükettiğiniz yiyecek miktarının en iyi belirleyicisi de önceden ne yiyeceğinizi planlamak. Kişilerin anca %18'i planladıklarının dışına çıkıyorlar. Bu çalışma internet üzerinden dağıtılan bir anketle yapılıyor bu yüzde popülasyonda normal dağılımı temsil ettiği varsayılıyor. 👉Buradan ne yiyeceğinizi planlamanın önemini görüyoruz. 👈 Ancak bu planlamayı kendinize uygun bir biçimde yapmaya özen gösterin. Nasıl yani?  Ulaşabileceğiniz yiyecekleri tercih edin☝️. Eğer ızgara somon sizin için fiyatlı, bulması zor, tadını sevmediğiniz ya da evi kokuttuğu için tercih etmediğiniz bir seçenek ise "ızgara somon yemeliyim" diye düşünmeyin. Yemeyin gitsin. "Elimdeki imkanlar ile ben ne yemek istiyorum?" Kendinize uygun sıklıklarda plan yapın. Belki çalışan bir ev hanımsıınız ve gündüzleri iş akşamları yemekten sorumlusunuz, haftalık yemek hazırlamak sizin için uygun seçenek olabilir. Buna karşılık bütün hafta ne yiyeceğinizi peşinen planlamak size zor gelebilir, günlük, hatta yarım günlük planlayabilirsiniz. 👉Burada dikkat etmeniz gereken şey, AÇKEN DEĞİL, açlık hissetmiyorken planlamalısınız ne yiyeceğinizi. 👈Açken ihtiyacınızdan fazlasını ayarlarsınız çünkü. ☝️☝️"Akşam yemekte mercimek çorbası yaparım, pilav yanına da yeşil mercimek, tamamdır." bu bile bir plandır, akşam yemek saati gelirken "Ne yiyeceğim ben!" diye aranıp taranmanızı engeller.👍 Evde pişiremiyor olabilirsiniz (mümkünse evde pişirin ama yemek yapmayı bilmiyor olabilirsiniz, yurtta olabilirsiniz ya da gerçekten ama gerçekten istemiyor olabilirsiniz.) tercih ettiğiniz restoranları belleyin. Gündelik yiyebileceğiniz, tercihen ev yemeği yapan yerler belli olsun (bazen "hadi bugün de burger yiyim hey!" yapabilirsiniz tabii) ve yine aç değilken ne sipariş edeceğinizi belirleyin. Bu sayede sipariş esnasında fazla sipariş edip ihtiyacınızdan fazlasını yemeyi engelleyebilirsiniz.👈 Devamı 👇👇👇

Ben aşureyi çok seviyorum. Daha doğrusu seviyordum. Biraz kişisel deneyimimden bahsedeceğim, ardından arkasındaki bilim geliyor 😋 Ailemle yaşarken yılın aşure ayı geldiğinde dolapta aşureler belirirdi. Birkaç çeşit aşure olur farklı komşulardan gelen ve herkesin kendi bir tarzı vardır. Şöyle hakikaten işi abartmış komşu ile işi boşlamış komşu belli olur 😁 Ben de acıktıkça aşureleri yer, karşılaştırır neyi seviyorum içinde bakardım. Epey mutluluk verici bir vakit bence yılda bir defa gelen 😊 Ben tek başıma yaşamaya başlayınca sistem bozuldu. Aşure ayı geldi. Aşureyi çok sevdiğimi bilen annem bana koca bir saklama kabı aşure verdi. Sonra bir daha verdi. Sonra aşureyi sevdiğimi duyan erkek arkadaşımın annesi bana bir kavanoz, oğluna da 3 kavanoz aşure verdi. Ben her yıl 3-4 kase aşure yer sonra 1 yıl aşure düşünmez, aşure ayı geldiğinde yine olley aşureler 🤸 diye sevinirken bu yıl hem daha çok geldi, hem de kavanozlu geldi. Yani aşure ayı bittiğide bile dolapta beni bekleyen aşure var 😧 Bir yandan şükrediyorum tatlı anneler beni sevdiğim şeylerle besliyor diye, ama öte yandan annemin yolladıklarını iki defa dökmek zorunda kaldım☹️. Ve şimdi her an elimin altında aşure var ya, yemek istemiyorum. İştahla yediğim aşure gitti.😓 ___

Şimdi bu olayın bana has olduğunu benim "şanslı" olduğumu, sizde asla böyle olmayacağını düşünüyorsanız hemen arkasındaki bilime geçelim.☝️☝️ Habituation yani bir şeye alışma bir uyarana fazla maruz kaldığınızda olur. İlk başta zor gelen şeylerin (çöpü çıkarmak) artık o kadar da rahatsız etmemesi buna örnektir. Bu aynı zamanda haz veren şeyler için de geçerlidir. Yapılan bir deneyde bir ay boyunca her gün pizza verilen üniversite öğrencileri artık pizza istemez hale geldiler🍕. İyiye de kötüye de alışırız biz. Bu yüzden evde çok kase aşure ve yiyecek benden başka kimse olmazsa ben o kaselerin sonuna gelene kadar alışır, sıkılır yeni lezzetler ararım. Kendinize izin verseniz siz de ararsınız 👈👈👈 #habitlabmetafor

Sizde böyle olmuyorsa da sebeplerine gelelim. Yorumlarda 👇👇👇

Fiziksel ya da mental bir probleminiz yoksa, bu gerek dikkat dağınıklığı, anksiyete, depresyon olur, gerek insülin direnci, çölyak olur gerekse kilo problemi olur (burada gerçek bir problem mi bu yoksa kendiniz mi buna inanıyorsunuz, bu da bir konu), o zaman düzetlmeye çalışmayın. Kısaca problem olmayan yere tamir de gerekmez. 🛠 _
_____
Benim sayfam da dahil instagramda öneriler yağıyor her yandan, şunu yap bunu yapma, şunu yeme, bunu böyle ye, şu saate kadar bu kadar su içmiş ol. Aman tanrım. YORUCU 😩 Tüm bunlara yetişmeye çalışmak yorucu. Ama neden tüm bunlara yetişmeye çalışalım ki? 🤔 _
_____ 
Eğer ben verimli çalışma konusunda problem yaşamıyorsam neden pomodoro uygulamaya çalışayım. Eğer ben kan şekeri konusunda problem yaşamıyorsam neden karbonhidratımı hassas terazi ile ölçeyim, eğer sıkılaşmak, yağ yakmak, mental sağlığımı korumak/iyileştirmek ihtiyaçları içerisinde değilsem neden şu anda spora gitmeliyim diye kendimi zorlayayım? ❓❓❓_
_____
Hayatınızın neresi iyileştirilmeye açık? Neresinde sorun yaşıyorsunuz? Belki de hiçbir yerde sorun yaşamıyorsunuzdur ve yaşadığınız tek sorun her şeyi mükemmelleştirmeye çalışmaktır. O zaman kendinize bir ilgi alanı bulmaya çalışın, "Enerjimi, eforumu ben neye harcamak istiyorum?" diye sorun kendinize. _
______
Bozuk olmayan bir şeyi düzeltmeye çalışarak bozabilirsiniz çünkü 😌

Zaman yetmiyorsa dikkatiniz nelere verdiğinizi gözden geçirmelisiniz ⏰👀 Aslında aradaki bağ çok basit, ekstrem bir uca taşıyalım, bir ilaç aldınız ve dikkatinizi hiçbir şeye veremiyorsunuz, boş boş bakıyorsunuz. Zamanı nasıl değerlendirirsiniz, bir şey yetiştirebilir misiniz? Yok. Daha olası bir noktaya gelelim, dikkatinizi gün içerisinde elli şeye dağıtıyorsunuz, bu elli şeyden yirmi tanesi gereksiz şeyler olacaktır eğer dikkatinizi yönetmiyorsanız ☝🏻 Mesela instagram, instagram story, facebook, snapchat, whatsapp, email, hayallere dalıp gitme, aciliyeti olmayan başka işler vs. 😩 Aslında farkında olmadan zamanınızı harcadınız onlara ⌛ Ama onun yerine dikkatiniz kaçıp gittiğinde onu geri getirirseniz hemen 🐶 o zaman zamanınıza da sahip çıkmış olacaksınız. Elbette diğer uçta da bir şeye acaip odaklanıp yine zamanın nasıl geçtiğini fark etmemek var 👈🏻 Burada da kendinizi o derinden çıkarıp sıradaki önceliğe taşımanız gerekebilir 📦
_____
Kaçıp giden dikkat kaçıp giden zaman demek.

Most Popular Instagram Hashtags