kardit_habitlab kardit_habitlab

465 posts   8696 followers   423 followings

Kardelen Ergin  👉 Bilimsel Temelli Öneriler 👉 Beslenme Davranışı 👉 Psikoloji ve Farkındalık 💆 Danışmanlık için 📬💌 🎓 Boun, Psikoloji Yüksek Lisans, Tez yılı

http://kardit-habitlab.com/

#üşengeçevhanımları olarak yine bir "Bu akşam ne yiyeceğim" durumunu çözmeyi başardım.
⏩ yarım paket dondurulmuş fasulyeyi buharda pişirdim. Tabağa koyunca üzerine soya sosu döktüm.
⏩ bir büyük yağı süzülmüş konserve ton balığına yulaf ve çekirdek içi kartım. Soya sosu ile birlikte pişirdim sos tavasında.
⏩ Bardakda üzüm suyu var

Doymayacakmışım gibi geldi ama hiç fena değildi aslında. Doymazsam ya da akşama acıkırsam da karpuz yemeye karar verdim.

Not: Bu bir beslenme önerisi değildir ben de beslenme uzmanı değilim. Bana yarayan besinler size uygun olmayabilir. "Bu benim için faydalı mı?" diyerek kendinize uygun kararlar verin.

Bunu gruplarımda da çok demeye başladım son zamanlarda.

Bilim insanının özellikleri nelerdir: ⏩  Meraklıdırlar, ne neden oluyor anlamaya çalışırlar. ⏩  Problem çözücüdürler, sürekli çözüm ararlar. ⏩  Risk alırlar, her denemelerinin başarıyla sonuçlanmayacağını bilirler, başarısız olma ihtimaline rağmen denerler. ⏩  Sebat ederler, yeniden ve yeniden başarısız olmak onları etkilemez, sorunu çözene kadar denemeye devam ederler. ⏩  Açık fikirli ve şüphecidirler, hem kendilerinin hem başkalarının düşüncelerine şans verirler ve körü körüne inanmazlar. ⏩  Analitik ve gözlemcidirler, ölçerler ve objektif bir biçimde sonuçları ortaya çıkarırlar.

_____

Siz de değiştirmek istediğiniz özelliklerinizde bilim insanı gibi olun. Araştırın, açık fikirli olun, şüpheci olun. Ama daha önemlisi problem çözücü bir yaklaşımla sebat edin, ölçün gözlemleyin objektif sonuçlara göre karar verin.

#samimiaforizmalar

Yiyecek büyük tabakta az küçük tabakta bol görünür. Ve biz karnımızı değil gözümüzü de doyurmalıyız. Bu yüzden çok basit mümkün mertebe küçük tabak kullanın. Gidin akşam yemeğini tatlı tabağına koyun demiyorum tabi öyle komik durur, ikna edici olmaz. Ama servis tabağı gibi olan kocaman tabaklar yerine eskiden annelerimizin kullandığı bir karış olan tabakları kullanın. Gözünüz de doysun karnınız da. #sagliklialiskanliklar #habitlabhatalar #habitlabyontemi

Amerika'ya Rutgers University'e uğurladık. Soldaki kardeşim. Birlikte Boğaziçi'nde psikoloji dersleri aldık. Psikoloji lisans mezunu ve şimdi doktorasını yapmaya gidiyor ✈️🎓 ☹️

Baş ucunuzda bir defter bulundurarak kaygılarınızı ya da planlarınızı yazarak zihninizi rahatlatabilirsiniz. Bunun uykuya dalmada yardımcı olduğu gösteriliyor

#Repost @planetprudence

@cmylmz
Ah şu hallerimiz yok mu 🙈 Şubat ayı yokuz biz 🙋😂

#üşengeçevhanımları burda mi? Videolarımı çektim, post-pro yaptım ve program export ederken zamandan istifade kendime bir salata bazı hazırladım.
Evde mutlaka bulundurmaya çalıştığım malzemeler 🥗
Göbek
Kuzu kulağı
Domates 🍅
Salatalık 🥒
Kapya 🌶️ En azından "Ne salata yapayım" diye derdim olmuyor bunları karıştırıyorum. Gerisi ne varsa, süzme peynir, ceviz, hellim, kapari, zeytinyağı, nar ekşisi, ballı hardal, kruton, ton balığı vb. İstersem bunlardan bir şeyler eklerim ya da eklemem.

Not: Bu bir beslenme önerisi değildir ben de beslenme uzmanı değilim. Bana yarayan besinler size uygun olmayabilir. "Bu benim için faydalı mı?" diyerek kendinize uygun kararlar verin. #bedeninidinle

Eğer siz de "Bugün diyeti nasılsa bozdum. Yarın yeniden başlarım" diyip Allah ne verdiyse afiyetle yiyorsanız, sonra da üzerine pişman oluyorsanız sizi oje metaforuna davet ediyorum. Oje sürerken birkaç parmağınızı düzgün sürdükten sonra, bir parmağınızdaki ojeyi yamuk sürdüğünüzde ya da taşırdığınızda "Nasılsa bu parmağı batırdım." diyip geri kalan bütün parmakları baştan savma, özensiz sürüyor musunuz? Hayır. Ne kadar saçma geliyor kulağa değil mi? Bir parmağımı yamuk sürdüysem neden geri kalanını da yamuk süreyim ki? E o zaman bunu beslenmenizde neden yapıyorsunuz? Hedeflerinizden uzağa bir adım attığınızda neden bundan hız alıp ters istikamette gidiyorsunuz ki?

_____

Bir daha ki sefere "Bugün diyeti nasılsa bozdum" dediğinizde hemen bu düşünceyi şöyle tamamlayın lütfen "Nasıl bir parmağıma ojeyi yamuk sürdüğümde bütün parmaklarımı berbat etmiyorsam, diyetimde olmayan/hedefimde olmayan bir şey yediğimde de bütün günümü berbat etmeyeceğim. Bu çok saçma." _____

Göreceksiniz ki kendinizi daha iyi hissedeceksiniz, kontrol hissini elde edeceksiniz.

#habitlabyontemi #habitlableyla

Orijinal post İngilizce ve daha uzun. Türkçe size özetlemek istedim çünkü yazdıkları hoşuma gitti

#Repost @scarrednotscared (@get_repost)
・・・ Body positive olmak:
- makyaj yapmamak
- kıl tüy traş etmemek
- topuklu giymemek
- saçını boyamamak
- kaşlarını almamak
- güzelleşmek için girişimde bulunmamak
Demek değil

Body positive kadınlar istedikleri zaman makyaj yapabilirler. Yalnızca makyajsız güzel olmadıklarını düşünmezler. Makyaj yapsalar da yapmasalarda aynı değere sahip olduklarını bilirler.

Makyaj yapmamayı seçebilirim. Ve de makyaj yaptığımda da bundan utandırılmamalıyım.

Makyajlı da dolaşabilirim, makyajsız ve sivilceli de

Yalnızca sorgulayın diyor. Kendim için mi yoksa kendimi erkek egemen toplumda zorunlu hissettiğimden mi?

Arabanı olduğu gibi kabul et. Üzerinde yaşanmışlıklar var. Dolaştığın yerlerden, girip çıktığın otoparklardan kirler, tozlar, çizikler var.  Restorana gittiğinde vale arabanı restoranın önüne park etmiyor mu bu yüzden? Ne olmuş yani! Toplumun dayattığı lüks araba, temiz araba baskısına son ver. Arabanı olduğu gibi kabullen. Çizikleri, pislikleri, modeli, yılı ile kabullen!

_____

Buraya kadar okuduysanız ve "Tam olarak ne oluyor?" diye düşünüyorsanız amacım da buydu. Beden olumlama hareketinin sevdiğim ve de sevmediğim yanları var. Bu araba örneğinde, yahu araban temiz daha güzel görünüyor, yıkatmak istersen yıkatırsın yıkatmak istemezsen yıkatmazsın değil mi? Arabayı yıkatmak istemekte bir sorun yok. Ancak gün içinde sürekli "Arabam acaba yeterince temiz mi?!" diye düşünüyorsan, yıkatmak için sık sık bütçeni, kendini ve sevdiklerini zor duruma sokuyorsan, arabanın nasıl göründüğü fikrini aklınan çıkaramıyorsan, o zaman ayarı kaçırmışsın ya da kaçırıyorsun demek. Bunun yanı sıra arabanla ilgili değiştirebileceğin ve değiştiremeyeceğin şeyler var değil mi? Çizikleri gidip tamircide kapattırabilirsin ama model yılını değiştiremezsin işte. O yüzden model yılına hayıflanmaya gerek var mı? Kilometresi yüzünden üzülmeye gerek var mı?

_____

Bedende de bu aynı şekilde, yeni araba alabilirsiniz ama yeni beden alamazsınız. Bedeninizde değiştirebileceğiniz şeyler ve de değiştiremeyeceğiniz şeyler var. Değiştirebileceğiniz bir şeyi değiştirmek istemek OK. İşte #bedenolumlamahareketi ile burada biraz ayrıma düşüyorum. Tabi aslında genelleme yapmayayım, herkes bunu demiyor olabilir, ama genel atmosferi bu şekilde gördüm. Önemli olan bunun bir takıntı, ciddi bir huzursuzluk kaynağı olmaması. İnsanın da bir hayvan olduğunu unutup bütün evrimsel yatkınlıkları çöpe atıp durumu "erkek baskısı" olarak süzmeyi doğru bulmuyorum. Beğenilmek istiyoruz hanımlar. Ve bu O.K. bu normal. Takıntı yapmadan, normal hayatımız içinde bedenimizde değiştirebileceğimiz şeyler için çaba göstermekte bir sorun yok. Çok da abartmayalım illa kendimizi olduğumuz gibi sevcez diye. Sonra "Ben neden sevemiyorum" diye iyice çıkmaza girmeyin. ❤️

Coursera bir online ders portalıdır. Tanınmış üniversitelerden öğretim üyeleri dersler hazırlar. Bu dersler çoğunlukla biri sınıfta anlatırken çekilmiş videolar değildir, özellikle online eğitim formatına uygun olacak şekilde çekilmiş videolardır. Ders sunduğu alanlar çok çok geniş o yüzden saymayacağım.

_____

Türkçe ders var mı? Türkçe dilinde ders yok ve yalnızca 26 tane Türkçe altyazılı ders var. İngilizce derslerin yine İngilizce alt yazısı oluyor ancak İngilizce'ye hakim değilseniz acikders.org.tr adresine bakabilirsiniz.

Sertifikalar ücretli mi? Sertifika, katılım belgesi vb. ücretli. Ancak burs için başvurabilirsiniz. Neden öğrenmek istediğinizi, size kişisel olarak ve kariyer açısından ne faydası olacağını ve yıllık geliriniz gibi soruları cevapladıktan sonra 15-20 gün içerisinde geri dönüş yapıyorlar.

Sertifikaları almalı mı? CV için faydası olur mu? Bilmiyorum. Eğer burs için başvurmayacaksanız ve de "Coursera harika bir oluşum, bağış niyetine sertifika ücretini yatıracağım" diye düşünmüyorsanız bence gerek olmayabilir. Zira USD ve TRY arasındaki farktan dolayı bence pahalı. Sertifikayı almasanız da CV'nize tamamladığınızı yazabilirsiniz sonuçta.

CV'mde bir faydası olur mu? Bilmiyorum. Ben kendi işimi yaptığım için CV'mi kullanmıyorum artık. Ancak bence zaten CV doldurmak için değil kendinizi geliştirmek için ders almak istiyorsanız alın. Bu yüzden bana bir faydası olur mu? Derseniz, hedeflerinize uygun bir ders seçtiğinizde kesinlikle bir şeyler öğrenirsiniz, bir faydası da olur diye düşünüyorum.

_____

Ben bugüne dek 9 ders bitirdim coursera üzerinden. Daha da başka dersler almaya devam edeceğim. Aynı zamande edx.org diye de bir site var, nedense oraya alışamadım. Eğer üniversite öğrencisiyseniz ve derslerinize destek arıyorsanız ocw.mit.edu (MIT opencourseware), eğer ortaokul ya da lise öğrencisiyseniz ve derslerinize desteek arıyorsanız khanacademy.org (ben öğrencilerimle burayı kullanıyorum). Ha bir de tabii YouTube'un da aslında bir bilgi kaynağı olabildiğini unutmayalım, bkz: Crash Course

_____

Kısaca öğrenmek isteyene kaynak bol. Biraz İngilizce önkoşulu var, onun için de duolingo ile başlayabilirsiniz hemen. #habitlabcoursera

 Yeni hafta yeni Pazartesi. Hani böyle kocaman değişimler yapalım bu hafta yeni hayatımın ilk günü laflarına girelim istemiyorum ama bir şey yapalım. Geçen hafta yapmadığınız ama "Yapsam iyi olurdu ya" dediğiniz bir şey seçin. Bir tane, ve küçük olsun, "Şeker tüketmemek" ya da "Hergün 10000 adım (Eğer şu anda her gün 7000 civarında değilseniz)" ya da "Günde 3 saat tez yazma" gibi uçmayın. Minik bir şey seçin nolur. Ben geçen hafta hiç teze bakmadım, artık vicdan azabından kendimi kötü hissediyorum. Bu hafta en az 3 gün en az 30dk tez için çalışacağım. Yani bu kadarını da yapabilirim bence!

_____

Peki ya siz? Geçen hafta yapmadığınız ama bu hafta "bu kadarını da yapabilirim" dediğiniz neyi ekleseniz haftanıza? Bir minik adım hadi hop :) Gözlerim yorumlarda

#pazartesi #sendromsuzpazartesi

Most Popular Instagram Hashtags