karademlikturkiye karademlikturkiye

341 posts   2,731 followers   50 followings

Kara Demlik Bushcraft&Survival 

Kavramları karıştırmayı seven bir milletiz. Örneğin fiyat ve değer. Sıradan bir piknikçiye sorsan, sana oraya gelene kadar aracının yaktığı yakıtın, aldığı yiyeceklerin, piknik alanı/milli park girişinin fiyatını söyleyebilir. Ama geride bıraktığı çöpün oranın değerini nasıl düşürdüğünü, aksini yapmak bu denli kolayken neden büyük zararlar yaratacak çöpünü attığını söyleyemez. Çünkü fiyat bilirler ama değer bilmezler. İşin kötüsü bunu en çok da çocuklu, kalabalık takılan aileler ve dışardan bilinçli gözüken genç tayfa yapar.

Ve araç ile amaç kavramları. Besin, yemek sadece bir araçtır, yakıttır, enerji ihtiyacını karşılamak için bir ihtiyaçtır. Bunu amaç haline getirmek ise şahsımca oburluk, görmemişliktir. Çünkü amaç az çıkabildiğin, huzur bulduğun, kendini dinleyip, ruhunu beslediğin doğada, yabanda, seyrek insanlı sahada vakit geçirmektir. O denli ekipmanı taşıyıp kuracağıma, pişirmesi hazırlaması ile uğraşacağıma biraz daha yürür, biraz daha yeni şeyler görür, biraz daha ruhumu beslerim. Üstelik bütün bunları paylaşmak ise bence düşüncesizliktir. Elbette insan göze, gönle, dile hitap eden yemekler yemek ister ama bunu edinimi kolay besinlerle de yapabiliriz. Ben genelde öyle yapmaya çalışıyorum. Hani fotoğrafının altına hashtag atıyorsun ya öyle ol, #staysimple . Aracı amaç edinmek, fiyat bilip değer bilmemek bizi güzelliklere çıkarmaz, ancak ve ancak oyalar, tekrara sürükler.
Doğada, ilkel, düşünceli, ve hoşça kal. 📸 @pilyon
#ilkelyaşamuzmanı
#piknikcraft

Her zamanki işler; kuksa, bıçak, ateş, doğa.
.
As usual; guksi, knife, fire, nature.
.
. 📸@talothekid
.
#fire#nature#bushcraft#wood#outdoor#wildcamping#wildlife#forest#gooutside#woodsmen#staywild#knife#teatime#guksi#primitivetechnologyl

Game Fair 2018 Av ve Doğa Festivali'nde Kara Demlik Türkiye standına gelen, çayımızı, muhabbetimizi paylaştığımız herkese çok teşekkür ederiz.

29 Haziran - 1 Temmuz'da Ankara Polatlı'dayız.

EN İYİ ÇANTA HANGİSİ?
📸 @tacturk
Sırtındaki çantadır 😊 Yok yeni alacaksak bana göre askeri çantalar tartışmasız başı çeker. Neden? Çünkü askeri çantalar mutlaka sağlam olur bir, ikincisi görseldeki basit örnek givi üzerinde molle tabir edilen kolonlar olur (şerit) ve bu sayede eşyayı, ek çantayı, yükü dilediğiniz gibi konumlandırmak imkanı verir. Ayrıca yavru çantaları ayrılabilir modellerin avantajı, merkez kamptan vega üsten yakın yerlere giderken bunlar kemere, yeleğe takılıp götürülür. Birisi ilkyardım çantası yapilabilir, her an elin altında olur. O yüzden çantada iç hacim kadar önemli mesele diş yükleme imkanıdır. Örneğin çadır, mat, tulum gibi eşya çantaya sokulmaz. Dış bağlama yapılır. Yükte hafif ama hacmen büyük, hava şartlarından etkilenmeyecek eşyayı çantaya basıp alan kaybetmek mantıksız olur. Yükler en ağır olanlar gücüde en yakın konumda olacak şekilde, yukarı asahi ve yanlara konumlandırılır. Geriye yükleme engebeli arazide sakıncalı olur. Baş arkasına geniş yükleme ise geri görüşü engeller. Tek ve geniş kompartımanlı, dış kısmi kolonlu çantalar hemen her saha faaliyeti için ideladir. Basit iplerle bile malzeme bağlanır. Omuz ve bel askı ile perlonlarıysa aranan konfora göre seçilebilir. Alacağınız çantayı ağır yükle doldurup bir süre dolaşarak denemek akıllıca olur. Ekstradan bir de çanta bonesi (yağmur kılıfı) yağışlarda da rahat ettirir.

ATEŞ EMNİYETİ
📸 @tacturk
Hiç bir zaman, ihtiyacından büyük ateş yakma. Unutma; bir tencereyi 5 mum alevi kaynatır, demliği 4 mum kaynatır. Fazla yaktığın her odun atmosfere daha çok karbon salar, israf ettiğin her kuru yakıtta başkalarının da hakkı var. Ateşini sorunsuz söndürecek suyu ve küreği daima yanında tut. Ateşi ağaçlara, çadıra, kuru otlara ve yakacağın oduna minimum 3 metre mesafeye konumlandır. Instagrama video, foto çekeceğim diye lüzumsuz ateş parlatma. Ateşin etrafını taşlarla çevir ama sakın dere yatağından taş alıp kullanma; çok ısınınca patlar. Zorda değilsen kozalak yakma, çok çatlar patlar ve kıvılcım atar. Ateşin, etrafı olduğu gibi göğü de açık olsun, ağaçlar vs kapatmasın. Asla ateşi yalnız bırakma, mutlaka başında biri olsun. Doğru ateş yakmayı öğren; benzin, gazyağı vs dökerek tutuşturma, çıra ve kav kullan. Suyla ve toprakla söndür, kürekle karıştır, tekrar su dök. Unutma; ortalama bir orman yangını, normal koşullarda dakikada 50 ila 80 metre hızla ilerler, kendinle beraber yüzbinlerce canlının hayatını riske atma. Herkes ateş yakmayı öğretir, sen evvela söndürmeyi öğren. Varsa önce yakılmış bir öbekte yak ateşini (asker ve polisler kesinlikle yapmasın) gece boyu yanacaksa nöbet çizelgesi yap, sürekli kontrol et. Yandıkça iterim diye büyük odun atma, üşenme, kes 😊 odun ve közlerin tamamen söndüğünden emin olmadan kampı terketme. Çöpünü de unutma; hepsini yak, kalan cam ve metalleri yanına al. Orman ve doğa sadece senin değil, hepimizin hakkı var, hakkıma girme, helal etmem 😊

📸 @tacturk
Çok sorulan bir başka soruya cevaben. Görseldeki sürelerde kampa falan gidenler üzerinde yazan kapasitede (litreyle ölçülür) sırt çantası alabilirler. Çanta alırken en mühim ikinci mesele de konfordur. Konforun da ilk esası vücudunuza uygun çantayı seçmektir ve burda kriter torso (sırt) yüksekliğine göre seçim yapmaktır. Sırt yüksekliği, bel ile omuz seviyesi arası mesafeyi temsil eder. Torso ölçüsü sabit modeller olduğu gibi ayarlanabilir modeller de vardır. Bugün kullandığımız gelişmiş ve yüksek kapasite sırt çantalarının hemen hepsi askeri geçmişe sahiptir. Birbirinden farklı ve elzem ekipmanı doğru ve güvenli taşımak için geliştirilmişlerdir. En şöhretlisi de vietnam döneminden beri kullanılan A.L.I.C.E. pack'tir. Esasen Alice, All purpose lighweight individual carrying equipment' in kısaltması, yani tek bir çantanın değil topyekun bir sistemin adıdır. Kemeri, yeleği vs de var. Özetle çanta, arazide geçecek vakte ve taşınacak yüke, eşyanın hacmine göre seçilir; en sağlamları askeri modellerdir. Aynen diş fırçası gibi de kişiye özeldir. Vana rahat gelen sizi yorabilir. O yüzden kocakarı ilacı gibi marka model tavsiye etmek doğru olmaz (yüksek kapasiteler için) bir de frame (iskelet) modeller vardır ki çantası ayrıca satılır. Genellikle avcılar kullanırlar, yükte hafif ama hacimce çok yer kaplayan avları veya eşyayı bu iskelete bağlayarak taşırlar. Doğru yükleme, renk secimi vs ise başka bir gönderi konusu...

📸 @tacturk
・・・
MED-KIT/ İLKYARDIM SETİ
Araçlar için zorunlu tutulan hazır ilkyardım setleri, günlük ve basit açık-hava sporları için yeterli olsa da, esasen her set, ihtiyaç duyacak kişi veya grubun yaptığı iş, hobi ve uğraşa göre değişiklik gösterir. Örneğin medeniyete uzak, kırsalda bulunan bir askerin ihtiyaç duyabileceği tıbbi malzemenin cinsi ve miktarı ile bir kampçınınki çok farklıdır. Maruz kalabilecekleri yaralanma vs durumları da, bunlara yapılacak ilk müdahalenin şekli ve aciliyeti de farklılık gösterir. Bir kampçı en fazla bir yerini yakar, tansiyonu düşebilir veya bir yerden düşüp kırık, çıkığa yol açabilir. Oysa asker, polis vb mesleklerde kırsalda görev yapanlar ateşli silah yaralanmalarına, yıldırım çarpmasına, donma riskine, düşme ve araç kazalarına, sıcak çarpmasına vs. maruz kalabilir. Dolayısıyla bilinçli ilkyardımda temel esas, evvela lazım olabilecek mudahalelere dair eğitimleri tamamlamak, sonrasında yine profesyonel yardımla uygun seti toparlamak; sette bulunan tıbbi malzemenin de çetelesini tutarak son kullanma tarihlerini ve sayılarını kontrol etmektir. Hayatta kalmak sizin olduğu kadar yanınızdaki adamın da elindedir, hayatta tutmaksa sizin.

Most Popular Instagram Hashtags