isbankasikulturyayinlari isbankasikulturyayinlari

875 posts   77,055 followers   33 followings

İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI 

Buz

www.iskultur.com.tr/dinozor-savascilar-buz.aspx

Bu harika kitapta buz denizlerine dalıp kar fırtınalarında rakiplerinizle mücadele edeceksiniz! Önce Buz Savaşçıları ile ilgili her şeyi öğrenecek, sonra 250’den fazla çıkartma, bulmacalar, oyun kartları ve oyunlar ile eğlenceye doyacaksınız. Tarih öncesi dünyanın gerçek efsaneleri sizi bekliyor!

Sizi Eskişehir Fuarına bekliyoruz.

Eskişehir Ticaret Odası - TÜYAP Fuar Merkezi

Stant No: 2/206

Karamazov Kardeşler

www.iskultur.com.tr/karamazov-kardesler-2.aspx

Fyodor Mihayloviç Dostoyevski (1821-1881): İlk romanı İnsancıklar 1846'da
yayımlandı. Ünlü eleştirmen V. Byelinski bu eser üzerine Dostoyevski'den
geleceğin büyük yazarı olarak söz etti. Ancak daha sonra yayımlanan öykü ve
romanları, çağımızda edebiyat klasikleri arasında yer alsa da, o dönemde
fazla ilgi görmedi. Yazar 1849'da I. Nikola'nın baskıcı rejimine muhalif
Petraşevski grubunun üyesi olduğu gerekçesiyle tutuklandı. Kurşuna dizilmek
üzereyken cezası sürgün ve zorunlu askerliğe çevrildi. Cezasını tamamlayıp
Sibirya'dan döndükten sonra Petersburg'da Vremya dergisini çıkarmaya
başladı, yazdığı romanlarla tekrar eski ününe kavuştu. Karamazov Kardeşler
Dostoyevski'nin son başyapıtıdır.

Milli Mücadele’de Türk ve Yunan Esirler (1919-1923)

www.iskultur.com.tr/milli-mucadelede-turk-yunan-esirler-1919-1923.aspx

Kurtuluş Savaşı’nın en hazin tanıkları karşılıklı esir düşen siviller ve askerler olmuştur. Her türlü imkânsızlığa rağmen hayatta kalma mücadelesi veren esirlerin mübadele süreci, savaş sonrası dönemin de önemli konularından biridir. Milli Mücadele sırasında Anadolu topraklarını işgal eden Yunanistan’la yaşanan çarpışmalar sonucunda yaklaşık 22.000 Türk ve 21.000 Yunanlı asker ve sivilin esir düştüğü tespit edilmiştir. Ancak 1923’te Lozan Barış Antlaşması’nın imzalanmasıyla başlayan mübadele sürecinde karşılıklı pek çok esir kaybı da yaşanmıştır. Kitapta yer alan listeler, bu sorunun farklı boyutlarını gözler önüne sermektedir. Türk esirlerin İzmir ve Trakya üzerinden götürülüp yerleştirildikleri tespit edilebilen 31 esir kampı ile Yunanlı esirlerin yerleştirildikleri Anadolu’nun çeşitli yerlerindeki 17 esir kampı, esirlerin gündelik hayatları ve eve dönüş süreçleri de belge, fotoğraf ve mektuplar eşliğinde sunulmaktadır. Türkiye Kızılay Derneği, Uluslararası Kızılhaç Komitesi ve Genelkurmay Askeri Tarih ve Stratejik Etüt Başkanlığı (ATASE) arşivlerinde bulunan belgeler ışığında hazırlanan Milli Mücadele’de Türk ve Yunan Esirler, esaret ve mübadele sürecini tarafsız bir bakış açısıyla detaylı bir şekilde ele alıyor.

Bidur’un Olabilemez Maceraları

www.iskultur.com.tr/bidurun-olabilemez-maceralari.aspx

Tuhaf bir olaylar dizisi sonucu adı ‘Bidur’ kalan ve haksız yere haylaz olarak tanınan Bidur Durmazgil aslında çok iyi bir çocuk. Çokbilmiş bir ablası, kurnaz bir dedesi ve insana hemen ‘yaramaz’ yaftası yapıştırmaya hazır komşu teyzelerin olması onun suçu değil. Muhteşem maceralara giriş yaptığımız bu ilk kitapta Bidur’un yakın çevresini tanıyor ve onu bugüne getiren olayları öğreniyoruz.

Carmilla

www.iskultur.com.tr/carmilla.aspx

Sheridan Le Fanu (1814-1873): İrlanda edebiyatının en değerli isimlerindendir. Hukuk eğitimi almasına rağmen gazetecilik, yazarlık ve dergi editörlüğü yapmıştır. Çocukluğundan itibaren ilgisini çeken demonoloji, gizemli sanatlar ve folklora dair kitaplardan etkilenmiş, bu ilgisini İrlanda masallarının doğaüstü unsurlarıyla harmanlayarak İngilizce yazılmış en güzel hayalet hikâyelerinden bazılarını yaratmıştır. The Cock and Anchor, Uncle Silas, Wylder’s Hand gibi ünlü romanlarının yanı sıra dehşet ve doğaüstü unsurlar içeren hikâyeleriyle başta James Joyce olmak üzere pek çok yazarı etkilemiştir. Carmilla, Sheridan Le Fanu’nun en iyi bilinen hikâyelerinden ve vampir edebiyatının öncülerindendir. Bram Stoker’ın Dracula’sından yirmi altı yıl önce yazılmış ve türün başlıca esin kaynaklarından biri olmuştur. Bu tür içerisinde bir kadın vampir karakteri içermesi bakımından ayrıca ilgi çekicidir. Vampir mitinin günümüze dek gelmesine vesile olan bu klasik metin pek çok kez sinema ve televizyona da uyarlanmıştır.

Van Kitap Fuarında sizleri bekliyoruz.

Klara Miliç

www.iskultur.com.tr/klara-milic.aspx

İvan Sergeyeviç Turgenyev (1818-1883): Avrupa’da ve ülkemizde eserleri ilkönce çevrilen 19. yüzyıl Rus romancıları arasında yer alır. Moskova, Petersburg ve Paris üniversitelerinde öğrenim gören Turgenyev, döneminin Avrupalı bakış açısına sahip tek Rus yazarı olarak anılır. Zayıf iradeli Rus aydınlarını, serflerin yaşantısını, toprak sahibi soyluların aşklarını ve kendisini yakın hissetmediği radikal genç kuşağı tarafsız ve gerçekçi bir dille eserlerine aktarmıştır. 1882 yılında kaleme aldığı ve son eserlerinden olan Klara Miliç’te ise Turgenyev toplumsal meselelerden uzaklaşıp mutluluk, aşk, acı, ölüm ve varoluşun sırları gibi insanlığın sonsuz meselelerine odaklanır. Turgenyev dünyada olduğu gibi ülkemizde de pek çok yazarı etkilemiş, hatta Sabahattin Ali Kürk Mantolu Madonna eserinde
Klara Miliç’e atıfta bulunmuştur.

Most Popular Instagram Hashtags