irisby irisby

85 posts   135 followers   140 followings

Iris Ben-Yair  Floating round my tin can... iris.benyair@gmail.com

AWOL

Back on the quest for a prince.
#persistent #mermaids

מנקים, מנקים. אין דבר שהיפנים אוהבים יותר מלנקות. אולי, מלבד, להתנצל ארוכות ועמוקות. התחרות צמודה. הם מנקים בשדה התעופה. מנקים בתחנות הרכבת. מנקים את השמשות, את הרצפות, את השירותים הציבוריים. אפילו את שמשות הרכסת הלוקחת אותם אל דיסני-טוקיו.
בחיבה שאין לה גבולות אני נוהגת לכנות את היפנים "אומה בהפרעה". המסיכות הלבנות העוטות את פניהן משוות למנהג התאמת צבעי אטבי הכביסה שלי נופך נורמאלי.
כן, דווקא בטוקיו העמוסה, הצפופה, שאין בה רגע של מנוח לנפש - דווקא שם הצלחתי לנשום. לשים בפרופורציה את כל השריטות האישיות ולנשום את הניחוח הלאומי של תה מצ'ה מעורבב עם חומרי ניקיון.
נוהגים לומר על היפנים שהם מסוגרים וקשים, אבל כל היתקלות בם הוכיחה לי כי נפשם עדינה ורק אל עצמם הם קשים. הצלקות שהותירה בהם מלחמת העולם עדיין גורמת להם להשפיל עיניים, להתנצל על כל מגע אקראי, להסתגר כמדינה ולהסתגר כאנשים, להסות עוללים הצוחקים בקול, לשמוט כל חדוות נעורים של קוספליי ומשחקי וידאו רעשניים מיד עם סיום בית הספר. בגיל 18 הם נחנטים בחליפות ולומדים לפרוק עול בשרשרת דרינקים עם הבוס, על חשבון זמן בית. ותנקות. לנקות ולנקות, כך שלמראית עין לא ייוותר בהם רבב.
ביפן הייתי (בינתיים) פעמיים. בביקורי האחרון היכה בה טייפון אימתני. בעל הדירה בה השתכנתי השאיר לי פתק דואג וחביב, פנס למקרה של הפסקת חשמל, ושקית עוגיות עם כיתובי ברכה ביפנית. במשך לילה שלם הבניין התכופף ימינה ושמאלה, עד שלקראת הבוקר הרוח שקטה. משהגפתי את תריסי הברזל, תוך צפייה בטלוויזיה בתמונות של מכוניות מתעופפות באוויר ובתים מרוטשים לכדי ערמת עץ, ראיתי מחוץ לחלון אישה. מנקה. עוברת עם מקל בין הפסים המפרידים את רצפות המדרכה. הרחוב נראה מצוחצח כאילו כרגע הוצא מהניילון, ועמו השלווה הפנימית של אומה שלמה שלא תדע מנוח עד שתצוחצח מכל רבב.
עבור פעילות כתב בברלין #Hertz_israel @Hertz_israel

אם יש משהו מגלאפגוס שנשאר איתך - זהו השקט. מן שקט הומה שניתן למצוא רק במקום בו לא חיים בני אדם. את כל חייו הקדיש צ'ארלס דארווין כדי ללמוד על הליך האבולוציה, דרך התבוננות בבעלי החיים החיים בקבוצת האיים המבודדת הזו.
הוא חקר את האיגואנות של האי, שהן היחידות בעולם השוחות וצוללות, ממתינות ואורבות במצולות לתיירים סקרנים ולצבי ים שובבים. הוא למד את צבי הענק שהועלו על ספינות ציד לצורך מאכל, שכן יכולתם להגיע אל גילם המופלג הפכה אותם פוטנציאל למזון שיכול להשתמר לחודשים ושנים על סיפון הספינה. הוא חקר את הקורמורן, שעם השנים כנפיו התקצרו והוא איבד את יכולתו לעוף, שכן לא היה לו צורך בכך על אי שבו אין מי שיחמוד את בשרו. הוא למד על הפינגווינים, על הפריגטות, הסרטנים, לטאות הלבה והסולות כחולות הרגל שרובן נטרפות על ידי אחיהן הגדולים. אפילו על הקקטוסים האנדמיים שבוקעים מתוך אדמת הלבה למד.
את כל אבולוציית הצמחים, החיות ובעלי הכנף שעל האי פרש דרווין בספרו "מוצא המינים". תוצר של עשרות שנות מחקר, עשרות גיחות אל האי, עשרות ספינות, מאות אנשי צוות, וקבוצת איים מהממת ביופייה שמשמשת בית לעשרות מיני בעלי חיים שלמדו להסתדר יחד בסימביוזה מפתיעה ומעוררת התפעלות.
רק מין אחד לא חקר דרווין. המין היחיד שלא שרד את תנאי האי. בני האדם. כל ניסיון התיישבות אנושי על האי כשל, ועל כך יעידו שרידי מתכות מחלידים, הנטועים באדמה ומעלים ירוקת ומזכירים עד כמה בני האדם הם נטע זר בכל הטבע הפראי הזה.
סיפורם של ד"ר ריכטר והמאהבת שלו מהלך אימים על התיירים המגיעים אל האי. "הזוג חסר השיניים", שהגיעו אל האי כדי להתרחק מחברת בני האדם ועקרו את שיניהם מבעוד מועד על מנת שלא ייתקלו במכאובים לא רצויים, הפכו לשם דבר. מי שניסו לעקוב אחריהם ולהתיישב באי לצידם ולמורת רוחם הגלויה לעין, מצאו את מותם בנסיבות מסתוריות. חלקם נמצאו מתים על האי וגופותיהם של אחרים נמצאו באיים מרוחקים, ללא הסבר המסבר את האוזן. גם ד"ר ריכטר לא שרד את ניסיון ההתיישבות הזה, והיחידה שנותרה ממנו בחיים היתה המאהבת שלו, ששבה לגרמניה ושפתיה נותרו חתומות ומסתירות סוד עד ליום מותה.
השהות באיי גלאפגוס, בין אם בהשתכשכות במימיהם עם אריות הים, ובין אם התחמקות מזנבות איגואנה על פני הלבה היבשה והרותחת למגע, מזדחלת אל מתחת לעור ולא עוזבת לעולם. והשקט הזה, הו השקט הזה. שקט של מקום בראשיתי ונצחי, שנדמה שלא היתה לו התחלה ושלא יהיה לו סוף. מקום שבו חיות מופלאות מוצאות שלוות נפש, מהסוג שניתן למצוא רק במקום בו אין בני אדם.
עבור פעילות כתב בברלין #Hertz_israel @Hertz_israel

Wish list

Rolling in the deep.

My new thing: "Sprouting escapism"

Sacred moments.

Yes! My Halloween-in-japan-selfie made it to mom's cellphone wallpaper! In your face, nephews :p

Living on the edge

Thriller

Most Popular Instagram Hashtags