irangardofficial irangardofficial

39 posts   2,082 followers   1 followings

مستند ایرانگرد  ایرانگرد 👇👇👇👇👇

دریاچه فراخین
 یکی از دریاچه‌های کمتر شناخته شده در نزدیکی روستای #کندلوس است. این دریاچه آنقدرها بزرگ نیست و بیشتر شباهت به #تالاب دارد. اما واقع شدن در میان جنگل انبوه و تمیزی آن باعث شده است یکی از جاذبه‌های اصلی در نزدیکی روستای کندلوس و #جاده_چالوس باشد.

تالاب در ارتفاع ۲۲۰۰ متری قرار گرفته و توسط جنگلهای پهن برگ #هیرکانی احاطه شده است. آبگیری تالاب از چشمه #فراخین در بالادست تالاب و نزولات جوی تامین میشود. در نزدیکی این تالاب #غار_آبی_دانیال نیز از دیگر جذابیت های گردشگری منطقه است.
برای دسترسی از جاده چالوس حرکت کنید. بعد از گذشتن از #مرزن_آباد در سمت راست، جاده کمربندی چالوس به نوشهر جاده ای فرعی است که تابلوی دیزی سرای آذربایجان در کنار آن خودنمایی می کند. مسیر را ادامه دهید تا به روستای دلسم و بعد از آن روستای ویسر برسید. این جاده را ادامه داده تا به یک جاده خاکی معدنی برسید. پس از عبور از رودخانه های کم عمق جاده ای خاکی که حدود ۴۰ کیلومتر است شما را به دریاچه فراخین می رساند که البته قبل از آن ۵ دوراهی در پیش رو دارید. دو تای اول را به سمت راست (تابلو به سمت کجور)، سومی را به سمت چپ، چهارمی را به سمت راست و دوراهی پنجم مسیر سمت چپ را انتخاب کنید.
#ایرانگردی #ایرانگرد #دریاچه_فراخین #نوشهر #چالوس #ویسر #آذربایجان #جواد_قارایی #جوادقارایی #کجور #دلسم #گردشگری #گردشگر #irangard #irangardi
#farakhin #talab_farakhin #chalos #mostanad #gardeshgari #noshahr

کردستان سرزمین چهار فصل

با سلام و احترام فراوان
هر کس که از مناطق بکر و دیدنی شهر و یا روستای محل زندگیش و یا هر کجایی که مسافرتی داشته، عکس و کلیپ داره یا اگر میتونه تهیه کنه و به دایرکت بنده ارسال کنه تا با دیگران به اشتراک بذاریم
ممنون از همراهیتون #ایرانگردی #ایرانگرد #کردستان #دایرکت #irangard #irangardi #kordestan

چشمه های حیرت انگیز #باداب_سورت

این چشمه‌ها در بلندای ۱۸۴۱ متری از تراز دریا جای دارند، در ایران بی‌نظیر هستند. اطراف چشمه پوشیده از درختچه‌های زرشک وحشی و ارتفاعات بالاتر پوشیده از #جنگل‌های_سوزنی_برگ است.

این باداب شامل چندین چشمه با آب‌های کاملاً متفاوت از لحاظ رنگ، بو، مزه و حجم آب است. چشمهٔ پرآب دارای آب بسیار شور و استخری با قطر حدود ۱۵ متر و عمق زیاد است. چشمهٔ دوم که در بالادست و شمال غربی این چشمه قرار دارد، ترش مزه و دارای آبی به رنگ قرمز و نارنجی است، در اطراف چشمه کمی رسوب آهن نشسته‌است. جریان آب‌های رسوبی و معدنی این چشمه‌ها طی سال‌ها، در شیب پایین دست کوهستانی خود، صدها طبقه و ده‌ها #حوضچهٔ_پلکانی بسیار زیبا به رنگ‌های نارنجی، زرد و قرمز در اندازه‌های مختلف پدیدآورده‌است. این طبقات و حوضچه‌ها در واقع جاذبهٔ اصلی و ویژگی منحصر به فرد چشمه‌های باداب سورت است. زیبایی این طبقات و محل ویژهٔ قرارگیری چشمه در دامنهٔ کوهستان و چشم‌اندازهای اطراف به ویژه در غروب تحسین‌برانگیز است. این چشمه ها به دلیل داشتن ساختار پیچیده زمین شناسی در بدترین شرایط خشکسالی پر آب بوده و شایعاتی مبنی بر خشک شدن آن کاملا بی اساس است

#ایرانگردی #ایرانگرد #بادابسورت #باداب_سورت #ساری #چشمه #جوادقارایی #جواد_قارایی #مستند_ایرانگرد #مستند
#irangardi #irangard #badabsort #javadegharaei #javadgharaei #mostanad #semnan #iran #mazandaran

قلعه سریزد
قدیمی‌ترین صندوق امانات بانکی تاریخ
می‌گویند شهر کهن #یزد در واقع از روستای #سریزد آغاز می‌شده‌ است. روستایی که آثار تاریخی شگفت‌انگیزی را در خود جای داده؛ از جمله قلعه سریزد که با معماری منحصر به فرد خود قدیمی‌ترین صندوق امانات لقب گرفته‌است.
 این قلعه ۳ طبقه خشت و گلی که ۷۷۹۰ مترمربع مساحت دارد و در روستای سریزد از توابع #مهریز استان یزد واقع شده‌ بنایی با کاربری حکومتی و دفاعی بوده‌است اما این قلعه ویژگی منحصر به فردی دارد. این بنا ۴۶۸ حجره دارد که هر کدام از آنها متعلق به یک خانواده بوده تا اشیاء با ارزش خود را در آن نگهداری کنند و در هنگام هجوم دشمن نیز در این حجره‌ها پناه بگیرند بنابراین قلعه سریزد در واقع  به عنوان قدیمی‌ترین صندوق امانات بانکی تاریخ شناخته‌ می‌شود.

این قلعه از سیستم‌های دفاعی متفاوتی برخوردار بوده‌‌ است، از جمله اینکه در اطراف قلعه خندقی کنده‌ شده‌ است که با آب پر می‌شده، یکی دیگر از تمهیدات دفاعی این بنا چشمی‌های درون دروازه آن است که نگهبانان با دیدن دشمن از پشت در سرب داغ و یا آب جوش از بالای در بر سر دشمنان می‌ریختند.

گفته می‌شود که این قلعه حدود ۱۴۰۰ سال قدمت دارد

#ایرانگردی #ایرانگرد #یزد #سریزد #قلعه_سریزد #مستند #مستند_ایرانگرد #جواد_قارایی #جوادقارایی #مهریز
#irangardi #irangardi_insta #javadegharaei #javadgharaei #saryazd #yazd #mehriz #castle #castle_saryazd #castle_iran #castlerock

تنگه کافرین
ایلام
#تنگه_کافرین در شمال شهر #بدره در جاده ایلام به #دره_شهر قرار دارد. رودخانه ای در این تنگه جریان دارد که پس از عبور از آن در شمال تنگه به رودخانه سیمره می ریزد. آثاری از معماری صخره ای دوران پیش از تاریخ در این تنگه به چشم می خورد که نشان از قدمت و اهمیت تنگه دارد.

جنگل های وسیع بلوط و گونه های جانوری مانند سنجاب ایران از دیگر جاذبه های این تنگه است. طول تنگه در حدود ۲ کیلومتر و ارتفاع آن از سطح دریا ۷۰۰ متر است.

در یک کیلومتری ورودی تنگه برکه آب زمزم قرار گرفته است. هم چنین زیارتگاه جابر در این منطقه از دیگر نقاط گردشگری در منطقه به حساب می آید.
#ایرانگرد #ایرانگردی #ایلام #تنگه_کافرین #سیمره #جوادقارایی #جواد_قارایی #مستند #مستند_ایرانگرد
#irangardi #javadgharaei #javadegharaei #javad_gharaey
#irangarf #irangardi

تالاب چغاخور
از جمله تالاب‌های بین‌المللی و زیبای کشورمان است و در 65 کیلومتری #شهرکرد در استان #چهارمحال و #بختیاری قرار دارد
این تالاب با مساحتی حدود 2300 هکتار در دامنه ارتفاعات برآفتاب در شمال و کلار در جنوب در نزدیکی شهر بلداجی و در مسیر جاده شهرکرد-#خوزستان  قرارگرفته است.
عمق آب تالاب چغاخور در بهترین شرایط و موقعیت بارندگی، به 3 متر می‌رسد. این تالاب را مرغزاری با مساحت حدود 700 هکتار در بر گرفته است. این مرغزار در ماه‌های اردیبهشت تا مهر که سطح آب رو به کاهش می‌گذارد، از این هم وسیع‌تر می‌شود.
آب و هواى تالاب چغاخور متاثر از چهار نوع توده هوا شامل توده‌هاى هواى قطبى و پرفشار از سمت اروپا، توده‌هاى هواى مدیترانه‌اى، توده‌هاى هواى قطبى از شمال کشور و توده‌هاى هواى حاره بحرى است.
اعتدال هوا در تابستان یکى از جذابیت‌هاى تفریحى این ناحیه است. منابع آبى تالاب عمدتاً از طریق نزولات جوى و چشمه‌هاى حاشیه کوه کلار تامین مى‌شود.
پوشش گیاهی تالاب را گونه‌های حاشیه‌ای، نم پسند، شناور و غوطه ور همچون؛ بید، مرغ جگن، پتامژتون، پلی گونیوم، ساز و غیره تشکیل می‌دهند.
این ناحیه آب و هوایی معتدل و زمستان‌های سرد دارد و از نقاط ییلاقی استان چهارمحال و بختیاری محسوب می‌شود. از پائیز تا بهار هر سال هزاران پرنده بومی و  مهاجر در این تالاب به سر می‌برند و تخم‌گذاری می‌کنند.
ویژگی منحصر به فرد تالاب چغاخور وجود نوعی ماهی از خانواده گامبوزیا (کپور دندان) در آب‌های آن است. مناسب‌ترین زمان برای دیدن این تالاب فصل بهار و تابستان است.
#چغاخور #بختیاری #ایرانگرد #ایرانگردی #مستند_ایرانگرد #مستند #جواد_قارایی #جوادقارایی #تالاب_چغاخور #شهرکرد #irangardi #irangard #javadegharaei #javadgharaei #shahrekord

کوه های مریخی (سفربه مریخ بر روی زمین )
در استان #سیستان_و_بلوچستان . کوه‌های مریخی رشته کوهی هستند که تقریباً از ۳۵ کیلومتری خاور #چابهار آغاز می‌شوند و دهها کیلومتر به سمت شرق امتداد می‌یابند. اين کوه ها با توجه به منظره کاملاً متفاوتي که در سمت راست جاده و رو به سوي دريا ايجاد کرده يکي از زيباترين جاده ها و مناظر طبيعي استان سيستان و بلوچستان و بلکه ايران را خلق کرده است.
كوه‌هاي مريخي مناظري از کوههاي کره ماه را براي انسان تداعي مي‌کنند و جنس رسوبي آنها و همچنين فرسايش خاص كوهها موجب ايجاد شيارها و تراش‌هاي زيبايي شده است که گويي نقاشي ماهر آنها را به تصوير کشيده است. اين کوه‌ها كه چاک چاک هستند و شکل‌هاي نامانوس دارند و فاقد پوشش گياهي هستند و به خاطر غيرعادي بودن‌شان، در سال‌هاي اخير و در ميان گردشگران، به کوه‌هاي مريخي شهرت يافته‌اند،
رنگ تقريبا سفيدرنگ کوه (چيزي ميان طوسي و سفيد) با واريزه‌هاي بسيار در پاي ‌آن، وجود گرما و حرارت و شرجي هوا و رطوبت نسبتا بالا و سوي ديگر آن دريا که به‌اين منظره آغوش گشوده است، مناظري رويايي و تخيلي را در ذهن بيننده پديد مي‌آورد. شکل‌هاي نامانوس اين پديده‌ها، ناشي از فرسايش سريع در برابر باد و باران است که بر خلاف فرسايش‌هاي آرام و طبيعي، مهلتي براي رويش گياهان باقي نمي‌گذارد و سرزمين را دندانه دندانه و پر از لبه‌ها و چاک‌ها نشان مي‌دهد. همچنين، مقاومت نايکسان لايه‌هاي زمين، در اين منطقه‌ها گاه سبب شکل‌گيري ستون‌هايي با کلاهک‌هايي بر سر يا کوه‌هايي که گويي با چاقو سر آن‌ها را بريده‌اند، مي‌شود.
#ایرانگرد #ایرانگردی #کوه_های_مریخی #چابهار #جواد_قارایی #جوادقارایی #کوه_های_مریخی_چابهار #مستند_ایرانگرد #irangardi #irangard #javadegharaei #javadgharaei #chabahar #martian_mountains

تالاب صورتی
تالاب لیپار که به تالاب صورتی نیز معروف است، یکی از جاذبه‌های منحصربه‌فرد طبیعی کرانه دریای عمان است، که فقط چهار نمونه مشابه از آن در جهان وجود دارد.
آب این تالاب‌ها بنا به دلیل وجود باکتری‌ها و پلانکتون‌های گیاهی به رنگ شیر - توت فرنگی است و از اینرو، برای نوشیدن به نظر مناسب می رسند، ولی در واقعیت جزو شورترین آبگیرهای جهان هستند
#ایرانگرد #ایرانگردی #تالاب #لیپار #چابهار #سیستان_بلوچستان #جواد_قارایی #جوادقارایی #مستند_ایرانگرد #مستند #تالاب_لیپار #دریاچه_صورتی #javadegharaei #javadgharaei #irangardi #irangard #mostanad #lipar #chabahar

روستای سراخیه
نام یکی از روستای خوزستان است روستایی که از وسط آن آب میگذرد و مردم با قایق عبور و مرور میکنند. اینجا ونیز ایران است البته به جز آب هیچ شباهت دیگری به ونیز ندارد.
این روستا در نزدیکی تالاب شادگان در بخش خنافره، دهستان ناصری، شادگان واقع شده است و به عنوان یکی از روستاهای دارای جاذبه گردشگری خوزستان معرفی شده‌است.روستای سراخیه با بافتی سنتی، یکی از روستاهای قابل مطالعه در استان خوزستان است. این روستا به لحاظ مردم‌شناسی از اهمیت زیادی برخورد بوده و می‌تواند بخشی از فرهنگ بومی منطقه را بازگو کند. اهالی روستا عرب و به زبان عربی صحبت می‌کنند. رفت‌وآمد در این روستا و بین روستاهای اطراف همچون رفت‌وآمد در ونیز ایتالیا است. اهالی روستاهای سراخیه و رگبه ساکنان اصلی این تالاب را تشکیل می‌دهند .
دسترسی به این روستا در اسکله ای محلی در کنار روستای سراخیه و درست در میانه راه دارخوین به #شادگان قرار دارد که در آن قایق ها گردشگران را به تماشای تالاب می برند...
تالاب بین المللی شادگان به عنوان یک تالاب مهم بین المللی شناخته شده، علیرغم تنوع زیستی غنی و جاذبه های گردشگری فراوان، متاسفانه هنوز در کشور و حتی استان خوزستان ناشناخته مانده است. این تالاب با وجود نعمت و ظرفیت های بی شمارش هیچگاه توسعه و احیای قابل توجه را به خود ندیده است و تاکنون تمام برنامه های ایجاد شده برای آن در حد آرزو و رویا مانده است این در حالی است که اخیرا به علت شرایط بی نظیر تالاب حتی سرمایه گذاران خارجی نیز برای توسعه آن ابراز علاقه کرده اند.
رودخانه جراحی بزرگترین تامین کننده آب این تالاب است و بعد از آن نهر بحره که از رودخانه کارون منشعب می شود، تالاب شادگان را تغذیه می کنند. طغیان کارون و مدهای خلیج فارس و بارش های منطقه هم در تامین آب شادگان نقش دارند. تالاب شادگان باقیمانده از تالاب بسیار بزرگی است که زمانی تا #هورالعظیم در مرز عراق ادامه داشته و احتمال می رود بخش دور افتاده و جدا شده ای از مجموعه تالاب های گسترده و به هم پیوسته بین النهرین باشد.
#ایرانگردی #ایرانگرد #شادگان #تالاب_شادگان #سراخیه #خوزستان #جواد_قارایی #جوادقارایی #مستند_ایرانگرد #کارون #بین_النهرین #javadegharaei #irangardi #irangard #mostanad #shadegan

آبشار لاتون ، استان گیلان ، پانزده کیلومتری جنوب آستارا ، شهر لوندویل ، روستای کوته کومه
#ایرانگردی #ایرانگرد #گیلان #آستارا #لوندویل #کوته_کومه #لاتون #آبشار_لاتون #مستند_ایرانگرد #جواد_قارایی #جوادقارایی #irangardi #irangard #gilan #astara #londovil #javadegharaei #mostanad #latoon

دره کال سردر
در استان خراسان جنوبی و در حوالی شهرستان #طبس، روستای خرو واقع است.
یکی دیگر از مجموعه های دیدنی استان خراسان جنوبی که ارزش معرفی دارد.مجموعه طبیعی و تاریخی بسیار زیبای کال ( دره ) سردر در ۲۵ کیلومتری شرق طبس و در دل رشته کوه شتری قرار دارد.از جاذبه های دیدنی و تاریخی این دره می توان به گبر های هزار ساله ؛ چشمه آبگرم ( حمام ) #مرتضی_علی ؛آبشار  و چشمه های زیبا و  نهایتا سد تاریخی عباسی با قدمتی ۶۰۰ ساله که در نوع خود کم نظیر است اشاره کرد.
دیواره‌های بلند دره، حفره‌ها و كانال‌هایی دیده می‌شود كه با نظم خاص و مهندسی حساب شده‌ای بنا شده‌ است كه به آن خانه گبر گفته می‌شود. هركدام از این حفره‌ها كه قدمت آن به دوران #ساسانیان یعنی حدود 1500 سال قبل می‌رسد، مقطعی از كانالی هستند كه در داخل آن بعد از چاه‌هایی كه به ارتفاع حدود 10 متر هستند به دالان بالا می‌رسیم كه به اتاقك‌هایی منتهی می‌شود. قوس تونل‌های بالایی خانه‌های گبر همانند قوس‌های بناهای دوران ساسانیان است كه البته راه دسترسی به داخل این خانه‌ها مشكل است . پس از حدود 35 دقیقه پیاده‌روی در داخل كال سردره و برخلاف جریان آب، به چشمه‌های متعدد آب به ویژه چند چشمه آبگرم می‌رسیم كه بزرگ‌ترین چشمه از درون حفره‌ای منشا می‌گیرد كه به #حمام_مرتضی‌_علی معروف است.
اندكی بالاتر از این چشمه، دره بسیار بسته و تنگ شده و از دو طرف، چشمه‌های كوچكی به صورت نوارهای آویخته شده از دره كه با وزیدن نسیمی اشكال زیبایی را پدید می‌آورند به درون دره سرازیر می‌شوند و منظره چشم‌نوازی با عطر آب ایجاد می‌كنند. در ادامه دره‌ی مسیر چشمه آبگرم حمام مرتضی‌علی به طاق زیبای شاه‌عباسی برخورد می‌كنیم كه بیش از 600 سال قدمت دارد و میان دو كوه نزدیك به هم ساخته شده و بنایی آجری است كه در قسمت بالا و یا تاج آن سنگ به كار رفته است .طاق‌بند در قسمت پایین شامل طاقی است آجری كه پاكار آن بر كوه‌های سنگی دو طرف رودخانه قرار دارد و بلندای طاق تا زیر تیزه آن 17 متر و بلندای آن 30 متر تخمین زده می‌شود كه این طاق قدیمی‌ترین بخش بناست كه دو قسمتی بودن بنا از نظر زمان ایجاد آن به خصوص از طرف پشت طاق‌بند به خوبی قابل مشاهده است. نكته جالب در این طاق چگونگی قرار گرفتن آجرهای آن است كه به پهنای معینی محدود نشده، بلكه به صورت شعاعی تا بدنه كوه ادامه یافته و طاقی با مقاومت بسیار زیاد به‌وجود آورده است و قسمت بالای بند هم كه با قلوه‌سنگ ساخته شده است سومین مرحله مرمت یا ایجاد بند است. ‌قدمت این طاق را به دوره #صفویه نسبت می دهند
#ایرانگردی #ایرانگرد

Most Popular Instagram Hashtags