instababynurse instababynurse

170 posts   15228 followers   13 followings

Anne ve Bebek Hakkında Herşey  Funda Ercan Ebe Yenidoğan Yoğun Bakım Hemşiresi Hamile Pilatesi Eğitmeni instababynurse@gmail.com

http://instababynurse.com/bebek-ve-cocuklarda-ilac-kullanimi/

Aslında çoğu kadınının süt sağması bile çok görülürken, umarım bu kampanya ile daha fazla işveren bilinçlenir👏🏻👏🏻 @kagider_ @danonecareerstr
#lüksdeğili̇htiyaçtır #anne #annesütü #sütsağmaodası #sütsağma

🎈Yenidoğanda ilk 2 hafta genellikle yoğun uyku hali görülür. Bebek prematüreyse bu süreç daha da uzayabilir. Uyku hali bebeğin emme eforu ile yorulması, sarılık düzeyinde artma, erken sepsis ( enfeksiyon) ve normal uyku süreleri(16-18 saat) ile ilgilidir.
🎈Bu süreçte bebeğin uyku halinde olması, beslenme sürelerini aksatabileceğinden mutlaka bakım veren kişi( anne, anneanne gibi) tarafından saat tutularak takip edilmelidir.
🎈Beslenme de aksamalar olması durumunda; bebekte sarılık düzeyinde artma olabilir ve düzey arttıkça uyku hali daha da yoğunlaşır. İkinci olarak beslenme öğünlerinde kayıp yaşayacağından ya da yetersiz besleneceğinden sıvı kaybı olup hastaneye yatması söz konusu olabilir.
➡️Bebek ilk haftalarda;
📌En geç 2 saatte bir emzirilmeli,
📌Her bir memeyi en az 15 dk. emmeli,
📌Günlük kaka ve idrar çıkışı takibi yapılmalı( 5-6 kez kaka, 7-8 kez ve daha fazla idrar yapabilir.),
📌İdrar rengi koyu sarı ve bezinde kana benzer pembelikler(kristaller) olmamalıdır.
✔️✔️Peki uyanmayan bebeği nasıl uyandıralım?
📌Her emzirme saatinde bebek kendiliğinde uyansın ya da uyanmasın mutlaka altı açılıp silinmelidir. Islak bir mendil ya da pamuğun tene teması bebek için uyarı olacaktır.
📌Buna rağmen uyanmıyorsa, kıyafetleri çıkarılıp yeniden giydirilerek uyanması sağlanabilir,
📌Ayak tabanı bebekler için uyarandır. Parmak ucu ile yaptığınız uyarılar (gıdıklama tarzı J) ile uyanmasını sağlayabilirsiniz. Ayağının altına yapılan uyarı bebeğin canını acıtmayacak sertlikte yapılabilir.
👆🏻Yukarıdaki üç yöntemle de bebeği rahatlıkla uyandırabilirsiniz. Eğer bebeği uyandıramıyorsanız yöntemleri doğru yapıp yapmadığınız ile ilgili gözden geçirmelisiniz. Ayrıca sarılık düzeyinde ciddi düzeyde artma ve enfeksiyon(erken sepsis) varsa uyku halinde değişme olmayabilir. Yukarıdaki yöntemlerle uyanmıyorsa mutlaka Hekime başvurmalısınız.
Bebeği uyandırıp emzirmeye başladığınızda da 5 dk. emip tekrar uykuya geçebilir(çabuk yorulur). 🤔Emme sırasında bebek yaptığı dinlenmelerde 1 dk. dan daha fazla dinleniyorsa mutlaka çeneye uyarı verilerek emmeye devam etmesi sağlanır.
#bebek #anne #annebebek #emzirme #emzirmeteknikleri #yenidogan #bebeksagligi #yenidogansagligi #yenidogansariligi

📌Semra'ya birçok gebe tarafından bu konu ile ilgili soru gelince sizlere de aktarmak istedik(bu arada Semra estetisyen).
📌Öncelikle lazer epilasyon; istenmeyen tüylerin lazer yöntemi ile baskılanması, tahrip edilmesi, güçsüz hale gelmesi ve tekrar çıkmamasını amaçlayan bir yöntemdir. 📌Bildiğiniz gibi gebelik döneminde muayene kontrolleri,hormonal değişimlerin kıl köklerine etkisi ve kişisel bakım gereği istenmeyen tüyler bizi daha fazla zorluyor. 📌Ülke olarak en ince tüy bile bizi rahatsız ederken gebelik gibi hassas bir dönemde tüy kabusa dönüşüyor. Gelelim şimdi sadede ☺ gebelikte lazer epilasyon yapılmasını önermiyoruz. Nedenlerini ise şöyle sıralayabilirim ✔️Tıbbi araştırmalarda uygulanan lazer ışığının anne karnındaki bebeğe herhangi bir zararlı etkisi olmadığı belirtilmektedir. Fakat annedeki hormonal değişim göz önüne alınarak işlemin yapılmasını hekimler tarafından önerilmiyor.
✔️Bunun dışında lazer epilasyon yaptırırken anne adayı işlem esnasında ısı veya iğne batması tarzı acı hisseder ve bu nedenle istemsiz kasılma yaşayabilir. Bebeğin en ufak duygu değişimini hissettiği gözönüne alındığında bu kasılmanın bebeği rahatsız edebileceği gibi erken doğum riski de sebepler arasındadır. ✔️Hamilelik öncesinde bu tür dermakozmetik işlemlerin yapılması çok daha uygun olur.
Tüyünüz tamamen sıfırlanmasa da gebelik sürecinde birhayli rahatlamış olursunuz. ✔️Hamilelik döneminde yaptırmak istemeniz durumunda mutlaka Kadın Doğum Hekiminize danışın.
#anne #bebek #annebebek #lazerepilasyon #hamile #gebe #gebeliktelazerepilasyon #bebeksağlığı #annesağlığı #prenatal #doğum #doğumöncesi

📌İlaç uygulaması kadar dozunun doğru hesaplanması ve verilmesi oldukça önemlidir. 📌Dozun aşılması ya da eksik verilmesi tedavi sürecini olumsuz etkiler.
📌Bu nedenle bebeğinize ya da çocuğunuza ilaç verildiğinde en önemli konu Hekim tarafından yazılan dozun uygulanması ve teyit edilmesidir. Dozlar anlaşılmadığında tekrar tekrar sorulmalıdır.
📌Alınan her ilaç içerisindeki talimatlar, prospektüs ve kullanım-saklanma koşulları mutlaka okunmalıdır. Özellikle kullanım, yan etki ve saklama koşulları önemlidir.
📌Açıldıktan sonra imha süresi belirtilen ilaçların üstüne mutlaka açılma tarihi atılmalıdır. 📌Evde bulundurduğunuz tüm ilaçları takip etmek için silinmeyen (cam kalemi gibi) bir kalemle tarih atılmalıdır.
📝Devamı için profilimdeki linke tıklayınız..
#anne #annebebek #bebek #baby #ilaç #bebeklerdeilaçkullanımı #bebeksagligi #çocuk #çocuksağlığı

Merhaba🙋
📌@sabihaoren Annelerin çok fazla sorduğu ve merak ettiği bir konu olan "BCG aşısında, aşı yapıldıktan sonra skar (iz ) oluşum süreci ve olabilecek durumlar ''ile ilgili olarak bir yazı yazdı✔️
📌Sabiha Hemşirenin çok fazla aşı uygulaması yapması ve sonrasında takip ediyor olması; skar süreci ve sonrasında hangi konulara dikkat etmeniz konusundaki önerilerini ; profilimdeki linke tıklayarak okuyabilirsiniz👍
#bebek #yenidoganbebek #bebeksagligi #anne #aşı #veremaşısı #bcgaşısı

❗️SBS(Sarsılmış bebek sendromu) ya da ‘’ hırpalanmış bebek sendromu’’ bebeğin genellikle sık sık olan ağlama krizlerinde bilinçli ya da bilinçsiz olarak bebeğin sarsılmasıyla oluşabilecek sağlık sorunları(subdural kanama ve hematom ve göz dibinde kanama) ve bazen de ölümler için tanımlanmış bir durumdur.
❗️Bu durum genellikle fiziksel istismar sonucu olsa da, bazen aile üyeleri tarafından bilinçsiz ve farkında olmadan bebeğin sarsılmasına neden olunabiliyor. ❗️Bunun nedeni ise fiziksel istismar dışında aileler tarafından bebeğin sarsılmasının bebeğe ne gibi zararlar verebileceği(sarsmanın etkilerini) konusunda kısıtlı bilgiye sahip olmalarıdır.
❗️Bebek ve çocukların; vücutları gövdeye oranla daha büyük olması ve başı destekleyecek boyun kaslarının zayıf olması; beynin yumuşak ve sinir kılıflanmasının tamamlanmamış olması gibi nedenlerle bebeğin başının korunması ekstra öneme sahiptir.
❗️Bu video da ise; kafa travmasına bağlı oluşabilecek kanamaları ve riskleri görebilirsiniz.
📝Video kaynağı: Youtube

#shakenbabysyndrome #sarsilmisbebeksendromu #bebek #bebeksagligi #baby #annebebek #anne #çocuk

🎈1-7 Ağustos Dünya Emzirme Haftası...

✔️ Bebeklerle ilgili Anneler için en önemli konulardan biri de yaptıkları kakanın normal görünüp görünmediğidir. ✔️Bazı kaka çeşitleri normal olsa da bazı durumlarda acilen Hekime başvurmak gerekir👍 Bu gibi durumlarda geç kalmamak için bir kaç örnek verdim. Bunun dışında olan tüm değişikliklerde mutlaka Hekiminize başvurmalısınız 🤔 Gördüğünüz kakanın örneği ya da bezini yanında götürmeniz teşhis sürecini kolaylaştıracaktır👍 ✔️Yazının ve görüntülerin detayı işin profilimdeki linke tıklayınız👆🏻 NOT📝Bolca kaka görseli bulunmaktadır önceden uyarmış olayım💩
#bebek #bebekkakasi #mekonyum #bebekbakimi #bebeksagligi #emzirme #bebektakibi #annebebek #anne #baby

💺Doğumdan ergenliğe kadar çocuklar için araçların güvenliğinin en iyi duruma getirmek için bir çocuk emniyet sisteminin seçiminde en iyi uygulamalar için 4 kanıta dayalı tavsiyeler sunmaktadır. 💺APP tarafından son güncel yayınlanan taşıma kuralları; 📌2 yaşına kadar; bebeğin arkasına bakan (arka koltukta ve ters olarak) taşınmalıdır. 📌5 yaşına kadar; önündeki koltuk arkalığına bakacak şekilde ve koltuğundaki üst sınır ağırlığına ve boyuna kadar taşınır. Resimdeki gibi sabitlenir. 📌5 yaşından sonra; Çocuklar oto koltuğu aştığında emniyet kemerleri düzgün oturuncaya kadar yükseltici koltuğa oturtulmalıdır. Emniyet kemerinin takılması için tavsiye edilen yükseklik 57 inç(yaklaşık 145 cm). 📌12 yaşından sonra; Emniyet kemerleri destek olmadan uygun şekilde takılabilir. 📌Çocuklar 12 yaşına kadar arka koltukta ve uygun şartlarda taşınmalıdır. Hiçbir zaman aktif bir hava yastığının arkasına bakan bir araba koltuğu yerleştirmeyin. 📝Resim ve kaynak: aap.org / cdc.gov /roadsafety.transport.nsw.gov.au #otokoltugu #arabadabebekvar #bebekgüvenliği #bebek #bebeksagligi #baby #çocuk #çocukgüvenliği

🎈Miliaria; Ter bezi kanallarının tıkanması sonucu ortaya çıkan bir grup döküntüdür. Genellikle sıcağa bağlı yüz, saçlı deri ve gövde üzerinde görülür. İsilik ya da sıcak döküntüsü olarak bilinir. 📌Yenidoğanlarda, iki biçimi vardır; Ter bezi kanalı yüzeye yakın tıkanırsa içi su dolu kabarcıklar (miliaria kristallina)resimde👆🏻, kanal daha derinde tıkanırsa kırmızı kabarıklıklar ve veziküller(miliaria rubra) oluşur. 📌Bebeğin aşırı sarılmaması ve sıcak stresini ortadan kaldırmak gerekir. 📌Bebeğin bulunduğu ortam ısısı önemlidir. Ilık banyo ile rahatlatılabilir. Vücuda fazla miktarda ve gereğinin dışında uygulanan losyon ya da bebe yağı miliarianın artmasına neden olabilir. 📌Sürekli devam eden ve artış gösteren durumlarda mutlaka Hekime danışılmalıdır. 📌Uygulanan şampuansız ılık banyolar bebeği rahatlatır. 📌Bebeğin kıyafetleri mevsimine uygun ve pamuklu seçilmelidir.

#bebekgiyim #bebek #bebekciltbakimi #baby #miliaria #sıcakdöküntüsü #bebekbanyosu #bebekbakimi #bebektakibi #anne #annebebek

🎈Lanugo tüyleri;
Gebeliğin 14. Haftasında bebeğin tüm vücudunda çıkmaya başlayan ve 20. Haftada yoğunlaşan ince tüylerdir.( resim👆🏻) 📌Gebeliğinin son haftalarına doğru bebeğin yağ dokusu arttıkça dökülerek kaybolur. Ancak 3/1 yenidoğan (yukarıdaki gibi) bu tüylerle doğabilir. Normal bir durumdur. 📌Lanugo tüyleri bulunan bebeklerde Doğumdan sonraki haftalarda kendiliğinden dökülür. 📌Tüylerde dikkat edilmesi gereken artış olup olmamasını takip etmek ve bebeği yıkarken (özellikle sırt bölgesi) ovalama gibi fazla sürtünmenin olması engellenmelidir. 📌Özellikle tüyler hızlı dökülsün diye yapılan işlemler ya da yıkarken sert ovalama tüylerin sürtünme ile yanarak cilde yapışmasına ve tahrişlere neden olabilir. 📌Herhangi bir şüpheniz olması durumunda mutlaka hekiminize göstererek bilgi almalısınız👍😉 #lanugotüyleri #yenidogan #yenidoganbebek #bebek #anne #annebebek #baby #bebekbakimi #annesutu #bebeksagligi

Most Popular Instagram Hashtags