ilonavit ilonavit

119 posts   352 followers   644 followings

Ilona Vítková  Czech 🇨🇿 • 🏠 London • Travelling the 🌍 together 👫 • Sharing my love for Travel • Animals • Food

Eat breakfast like a king, lunch like a prince, and dinner like a pauper...following this saying is easy @salabistro, as they make the best smoothie bowls and coffee in town. .
.
🇨🇿Snídej jako král, obědvej jako princ a večeř jako chuďas...a následovat tohle rčení není problém @salabistro, protože mají nejlepší snídaně a hlavně kafe ve městě.

The water temple complex is located on the shores of lake Beratan in the highlands of Bali, 1500m above the sea level, so the temperature is cooler. We’ve hired a traditional fishing boat which was fun.
.
Ulun Danu Beratan Temple was build in 1663 and is dedicated to the Hindu Gods Brahma, Vishnu and Shiva as well as the goddess of the lake , Dewi Danu. The name of the temple means the power or source temple of lake Beratan. The design is a mix of Hindu and Buddhist architecture.
.
.
🇨🇿 Vodní chrámový komplex se nachází na břehu jezera Beratan, 1500m nad mořem, takže teplota je tam chladnější. Kousek od chrámu si můžete pronajmout klasickou rybářskou loď a užít si projížďku na jezeře. .
Ulun Danu Beratatan chrám byl postaven v roce 1663 a je věnován hinduistickým bohům Brahmovi, Višnovi a Šivovi a bohyni jezera, Dewi Danu. Název chrámu znamená mocný nebo zdrojový chrám jezera Beratan. Design je směs hindské a buddhistické architektury.

Say hi to little Miss Indonesia 🇮🇩😍
.
.
🇨🇿Zdravíme! Tahle malá kráska je horkou adeptkou na budoucí Miss Indonésie😃

4 years today with this guy besides me! Happy anniversary!
What a great memories we have made... changing carriers, moving together, travelling to 11 countries, growing and learning side by side and lots of other wonderful adventures!
You are truly amazing and I am lucky to have you! This all won’t be possible without you!❤️
.
.
🇨🇿 Dnes slavíme 4 roky spolu! Šťastné výročí!
Máme tolik společných vzpomínek...změna povolání, společné bydlení, cestování do 11 různých zemí a spoustu jiných úžasných zážitku na které nikdy nezapomeneme!
Mám štěstí, že tě mám! Tohle všechno by bez tebe nikdy nebylo možné!❤️

Often people talk about ‘secret beaches’, which actually aren’t that secret anymore. Nyang Nyang beach on the other hand has managed to keep its identity on the down low. The reason for this is that it is pretty hard to get there. Once you’re there though it is utterly magnificent, with no one around except for a few locals. It’s one of the cleanest beaches on the island, and the blinding white sand and turquoise water make this beach a ‘Bali Bucket List’ location. But watch out for monkeys at dusk!
.
.
🇨🇿 Lidé často mluví o "tajných plážích", které ve skutečnosti už nejsou takové tajemství. Nyang Nyang pláž je ale stále turisty neobjevená. Důvodem je, že je docela těžké se tam dostat. Jakmile se vám podaří prodrat se džunglí a sejít zhruba 20 minut dolů prudkým kopcem, budete mít pláž samy pro sebe, nikdo jiný až na pár místních obyvatel tam není. Je to jedna z nejčistších pláží na ostrově, bílý písek a tyrkysová voda dělají tuto pláž jednou z nejkrásnějších na Bali. Ale pozor na opice!🙈

Today, it has been 4 months for us being on road and I must admit that it has been so much fun so far. We explored so many new places, met new friends, tasted countless new delicious dishes and learned so much about people and environment around us...There was so many “first times”... Do not be afraid to try and see new things!
What was your greatest traveling experience?
.
.
🇨🇿 Dnes jsou to pro nás čtyři měsíce na cestách a musím přiznat, že si to zatím stále užíváme! Poznali jsme tolik nových míst, potkali nové přátele, ochutnali nesčetně nových delikátních pokrmů a dozvěděli se mnoho o lidech a přírodě kolem nás ... Bylo tolik "poprvé" ... Nebojte se zkoušet nové věci, pokaždé vám to víc dá než vezme!

Be the reason someone smiles today...😃😁😊
.
.
🇨🇿Buďte pro někoho důvodem k úsměvu...😃😁😊

It is almost impossible to watch a sunset and not dream.🍃
“Bern Williams”
.
.
🇨🇿Je skoro nemožné sledovat západ slunce a nesnít.
“Bern Williams”

When we have each other, we have everything. ❤️🙏
.
.
🇨🇿Když máme jeden druhého, máme všechno.❤️🙏

The best things in life are not things, they are moments.❤️
.
.
🇨🇿Hlavní věci v životě nejsou věci.

Are you looking for the best spa in Bali? Don’t look any further. However, it’s not only the spa in this hotel that is so good. We will never forget the warm hospitality, friendly atmosphere and professional service we have enjoyed at this place. Sri Ratih Cottages is set on the edge of Ubud, 15 minutes walk from the center, amongst the rice paddy fields, which makes it a haven of peace. They will also surprise you with an amazing breakfast, including a different local dessert every day. If you don’t feel like walking all the way to Ubud for lunch or dinner, check @alchemybali or @la.pacha.mama right next door.
.
.
🇨🇿 Hledáte nejlepší lázně na Bali? Našla jsem je pro Vás . Ale nejen lázně v tomhle hotelu jsou úžasné. My nikdy nezapomeneme na vřelou pohostinnost, přátelskou atmosféru a profesionální služby, které jsme si tady užili. Sri Ratih Cottages leží na okraji města Ubud, 15 minut chůze od centra, mezi rýžovými poli, což z nich činí absolutní oázu klidu. Také vás překvapí úžasnou snídaní, včetně každý den jiného místního dortíku. Pokud se Vám nechce chodit až do Ubudu na oběd nebo večeři, koukněte na @alchemybali nebo @la.pacha.mama hned vedle.

Pura Luhur Uluwatu is one of the Bali’s six key temples which is renowned for its magnificent location, perched on top of a steep cliff.
This temple is also well known for its splendid sunset backdrops.
Pura Luhur is dedicated to protect Bali from evil sea spirits.
A small forest lies at the front and hundreds of monkeys dwell here. They are believed to guard the temple from bad influences, but they are notorious for snatching visitor’s belongings and trading them for food, so be careful with your hats and sunglases🐒
.
.
🇨🇿Pura Luhur v Uluwatu je jedním ze šesti klíčových templů na Bali, je proslulý svou velkolepou polohou, leží na okraji příkrého svahu 70m od hladiny Indického oceánu. Tento chrám je také dobře známý pro jeho nádherné západy slunce. Pura Luhur ochraňuje Bali před zlým duchy moře. V přední části je malý les a žijí zde stovky opic, místní věří, že chrání chrám od špatných vlivů, ale jsou notoricky známé, že kradou věci od návštěvníků a vyměňují je za jídlo. Takže pozor na brýle a klobouky.🐒

Most Popular Instagram Hashtags