ilkertoprak1 ilkertoprak1

384 posts   587 followers   397 followings

ilkertoprak1  "Kendime bir kılıf bulmaktan vazgeçtim. Belki bir itiraf bulurum" Kâmil Erdem - Şu Yağmur Bir Yağsa

Sona ulaşan tüm yollarda küçültücü bir şeyler var. Romanın kahramanı aynı zamanda anlatıcısı olan olan Elizabeth Curren'in kanser hastası olduğunu öğrendikten sonra hayatı boyunca yaşadığı ülke olan Güney Afrika, Cape Town'da karşılaştığı ama görmezden geldiği eşitsizlik, ırkçılık, insan ayrımı, savaş gibi bir çok olay karşısında kayıtsızlıklarının utancını Amerika'da yaşayan kızının da tekrarlamaması için yazdığı, Hayatı boyunca yaşadığı utancın etkisi nedeni ile sonuna yaklaşmış olduğu yaşamını anlamlı kılması için, gerçeklere karşı göstermiş olduğu tavrı bunun sonucunda görmezden geldiği bir çok haksızlığa karşı mücadelesini anlattığı yaşamının ayrılığında eşiğinde olan bir kadının çılgınlığın tahta çıkıp , hükmünü sürdüğü bir ülkede yaşananları anlatan sarsıcı eser.
#coetzee #demirçağı #okudumbitti #roman #kitaplaryolda #kitapokur #kitapseverlerkulubu #okumakayrıcalıktır #okumakgörebilmektir #kitapgalerim #kitapvatani #bookstagram #instabook #book #bookphoto #books #bookpic #

Günümüz dünyasında alışagelmişin dışında kitabin kahramani olan Doppler ' in ormanların , yalnızlığın , para'nin , bisiklet' e binmenin ,ölümün, gelecek kaygısının, vb. dunya da ki şu an yaşayan insanlarin kaygi ile yaklaştiği bir çok duygudan dolayi yaşamlarinda kaçirdıklari bir çok seyin farkina varmasi icin bir çok gönderme ile bunu okuyucunun bilmesine olanak sağlayan kısa ama etkileyici bir anlatım ile anlattıği bir kitap.
Kendine farklı bir hayat, farklı bir dünya kurmak için elinden geldiğince çaba sarfeten Doppler ' in bir çok aksiliğe rağmen düşüncesinden ve hayallerinden vazgeçmemek için göstermiş olduğu mücadeleyi Çeviri' nin mükemmel derece de iyi olmasından dolayı etkisi altına girip okuyabilirsiniz.✏insanlardan hoşlanmıyorum. Yaptıklarından hoşlanmıyorum. Temsil ettiklerinden hoşlanmıyorum. Söylediklerinden hoşlanmıyorum. ✏ Sorunun kendinde olduğunu itiraf etmek kolay iş değil. Özellikle de etrafında suçu üstüne almaya hazır başka insanlar varsa. ✏ insanların arasına karışmak başını belaya sokmak demek. ✏ Kırsalda ne prestije ne de şişirilmiş egolara rastlanır. ✏ insan bir kez başarılı olmayagörsün, çevresinden övgüler almaya devam etmek için elinden geleni ardına koymaz.
#erlandloe #doppler #yk #roman #okudumbitti #okudukçabüyürinsan #okumakayrıcalıktır #okumakiptiladir #kitaplaryolda #okumakgörebilmektir #kimneokudu #kitapokur #kitapgalerim #kitapvatani #bookstagram #instabook #book #instalife #bookphoto #bookpic #booklove #booklover #reader #

Kitabı içinde bulunan " Aura " öyküsünden dolayı okudum. Ama yazar tarafından daha yazılmış olan beş adet daha öykü'nün kitapta bulunduğunu hatta bunlardan bir tanesi olan " Ne olursa olsun " adlı hikayenin yazar tarafından Gabriel Garcia Marquez' e ithaf edilerek yazar tarafından yazıldığını belirtmek isterim.
Kitapta bulunan altı öykü'nun bana göre ortak teması Aşk, Yazar bu konuyu kitapta bulunan kadın ve erkek kahramanlarının üzerinden biraz farklı bir şekilde kendilerinin ama tanımadıkları bir Aşkın yüzünü göstererek anlatıyor. Fuentes için kadın ve erkek yalnızca isteğin iki basit izdüşümü değildir; suç ortağı ve düşmanlarıdır.
#carlosfuentes #körlerinşarkısı #canyayınları #edebiyat #öykü #okudumbitti #okumakgörebilmektir #okumakayrıcalıktır #kitaplaryolda #kitapseverlerkulubu #kimneokudu #kitapokur #okumakayrıcalıktır #okumakiptiladır #bookstagram #instabook #instalife #bookphotograph #books #bookpic #booklove #booklover #

Godot'yu Beklerken - Samuel Beckett "Hep denedin, hep yenildin; olsun yine dene, yine yenil, daha iyi yenil" diyen 1969 yılında Nobel Edebiyat Ödülü'nü alan İrlandalı yazarın 1948 yılında Fransızca yazdığı trajikomik, absürd tiyatro eseridir.

Açıklamak gerekirse absürd tiyatro nedir? Absürd tiyatro eserinde olaylar birbiri ile bağ olmadan ilerler, bilinen bir çok gerçeklere, düzene karşı çıkar, genelde bahsi konu geçen kahramanları zayıf kişilikte, bilgisiz, zavallı, suçlu kişilerden oluşur. Verilmek istenen mesajın herkese göre yorumu açıktır. Bu yüzden herkesin farklı anlamlar çıkarması da mümkün oluyor.

Kitapta bulunan iki arkadaş Estragon ve Vilademir, varlığı bile şüpheli olan Godot' yu beklemektedirler. Kitabın isminden de anlaşıldığı üzere kitabın ana temasını beklemektir. Ama bu beklerken ikisinin de bir çok konuda Godot'un gelmemesi nedeni ile sorgulamaya iten davranışlarda bulunmasına neden olur. Godot'un ve kendilerinin yaşayıp yaşamadıklarını, varolup olmadıklarını, varoluş nedenlerini, zayıflıklarını, ölümü, zayıf yönlerine karşı vermiş oldukları mücadelelerini varoluş felsefesini işleyen bir absürd tiyatro eseri ile gözler önüne seriyor. Hayal sahnesinde hayata dair muhteşem bir eser.
#godot'yubeklerken#samuelbeckett #kanbalciyayinevi#edebiyat #okumakgörebilmektir #okumakayrıcalıktır #okumakiptiladır #kitaplaryolda #bookstagram #instabook #instalife #bookphotograph #bookphotography #book #books #bookpic #booklove #booklover #

Miguel De Unamuno - Sis

İspanyol Edebiyatının Varoluşculuk felsefesini benimsemiş 20. Yüzyıl'ın önemli yazarlarından Miguel De Unamuno'dan 1914 yılında 1. Dünya Savaşı'nın başladığı yıl yayımlanan etkili derecede okuyan kişide farkındalık yaratan önemli, çarpıcı bir eser.

Kitabın kahramanı olan Agusto'nun üzerinden onun tek başına bir insanın üstesinden gelemediği, kafasındaki sis bulutu ile kaplanmış olan bir çok cevaplanmayı bekleyen sorular üzerinden anlattığı güçlü, kuvvetli, coşkulu, akıcı, okuyanı darmadağın eden etkilere sahip, insanın karanlık ve mucizevi taraflarını açıkladığı, insan hayatının derin tabakalarına ve psikolojisine inebilen bir eser. Kitabı okuduktan sonra okuyucusuna bir sürü vesveseler ile başbaşa bırakan bir kitap.
✏Savaş, insanoğlunun yeryüzündeki yaşamidir. ✏ Sevmek için yaşamak gerek! Evet ve de yaşamak için sevmek gerek!✏ Yaşamın tek öğretmeni yalnızca yaşamdır. ✏ Yaşam çok şey öğretiyor insana , ölüm daha da çok ; her ikisi bilimden çok , çok daha fazlasını öğretiyor. ✏ İnsandan başlayarak her hayvanın dünyada bıraktığı tek şey bir kaç kemiktir. ✏-Evet. Bir insanın kendisini öldürebilmesi için ne gerekir? -diye sordum. - Bunu yapabilecek cesareti olması, - diye yanıt verdi. - Hayır, -dedim ona, - yaşıyor olması!
#migueldeunamuno #sis #isbankasiyayinlari #edebiyat #roman #okumakgörebilmektir #okumakayrıcalıktır #kitaptavsiyesi #okudumbitti #kitaplaryolda #kitapvatani #kitapgalerim #kitapseverlerkulubu #kitapokur #bookstagram #instabook #instalife #bookphotograph #bookphotography #bookpic #booklove #booklover #

Ateşler - Marguerite Yourcenar

Marguerite Yourcenar üye sayısı 40'la sınırlı olan Acedémica Francaise'e seçilmiş ilk kadın üye olması ( 6 Mart 1980 ) nedeni ile dikkatimi çeken, "Ateşler" kitabı da yazar ile ilk tanışma kitabı oldu.

Kitap Magdalena Meryem dışında Yunan Mitolojisinde geçen efsaneler ve kahramanlar ile ilgili geçen yazarın kendi bakış açısı ile anlattığı lirik şiir, düzyazı ile geçmişten günümüze insanların yaşadıkları duygusal buhranlar, ölüm nedenlerinin aynılığı, olaylar karşısında göstermiş oldukları çaresiz kabullenişlerinden önce yaşadıklarını geçmişi bugün ile harmanlayarak o zaman ki yaşananlara dair çok farklı bir pencereden bakmamıza neden oluyor.
Kitabı okumayı düşünüyorsanız, okumadan önce kitabın en arka sayfasında yer alan kitapta adı geçen kahramanları ve kişileri anlatan açıklayıcı "Yardımcı Notlar" bölümünü okuduktan sonra kitaba başlanması daha etkili olur.✏ARTIK KENDİNİ feda etmemek, hâlâ kendini feda etmektir. Fedakârlığını feda etmektir. ✏ " Yaktığımdan daha büyük ateşlerde yandım..." Yorgun bir hayvanım, alevden bir kırbaç böğrüme iniyor. Şairlerin metaforlarının asıl anlamını buldum. Her gece kendi kanımın yangınında uyanıyorum.
#margueriteyourcenar #ateşler #metis #okudumbitti #okumakgörebilmektir #okumakayrıcalıktır #okumakiptiladır #kitaplaryolda #kitapokur #kitapgalerim #kitapvatani #bookstagram #instabook #book #books #bookphotograph #bookphotography #bookpic #booklove #booklover #booklovers #

Ahmet Hamdi Tanpınar - Saatleri Ayarlama Enstitüsü
Ahmet Hamdi Tanpınar Türk edebiyatının, dünyanın okuduğu yazarlarla kıyaslanmayacak kadar dolu, insanlığa seslenen ancak hak ettiği yeri çok da bulamamış yazarı bence. Evet romanın dili günümüz Türkçesine göre ağır gelebilir bazı okurlara. Bu, kitabı okuduğum kimi yerlerde beni de zorlasada hiç üzmedi. Aksine dilinin zenginliği beni daha çok cezbetti. Roman tekniği açısından mükemmele yakın bir eser. Sanatını bu eserinde döktürmüş Ahmet Hamdi Tanpınar.

Kitabın konusuna da biraz değinecek olursam. Hayri İRDAL küçük zeytin çekirdeği gibi bir dünyası olan, tereddütlü, kendisine inanmayan, hayatı güçleştiren sorunlarla baş edemeyen, yaşamını benimsememiş, hep mağlup olmuş, bütün hayatının dertlerini bir kambur gibi sırtında gezdiren birisinin Halit AYARCI gibi kendisinin tam zıt özelliklere sahip olan, kendine özgüveni yüksek, hayata karşı aktif, insan ilişkilerinde başarılı olan birisiyle tanışıp, tanıştıktan sonra Hayri İRDAL' ın küçük dünyasının nasıl değiştiğini ikisinin beraber Saatleri Ayarlama Enstitüsünü kurduklarını, kurarken göstermiş oldukları çabayı, yaşadıkları toplumdaki insanların yapmış oldukları bu yeniliğe kendilerine ucu dokunmamak şartıyla seven, ama hayatlarında emniyetli ve sağlam olmayı tercih eden, o zamanın insanlarını ve toplumun yavaş yavaş yozlaşmasını ince espirilerle hicv ederek başarılı bir şekilde anlatıyor.
#ahmethamditanpinar #saatleriayarlamaenstitüsü #dergahyayınları #türkedebiyatı #roman #okumakgörebilmektir #okudumbitti #kitaptavsiyesi #kitaplaryolda #kitapokur #okumakgörebilmektir #okumakayrıcalıktır #bookstagram #instabook #book #books #bookpic #instalife #booklove #booklover #

Geçmiş kadar uzak ve gelecek kadar yakınsın şu anda. Senin yaşadığın günleri geri döndürmem olanak dışı, ama geleceği şu satırları yazdığım anda bile hiç değilse kurabiliyorum. Bunun adına umut diyorlar. Bence güven, insanın varlığına, değişim isteğine ve mutluluk anlayışına duyulan bir güven yalnızca. Bütün karamsarlıklarımızdan damar damar süzülen bu ışığı çoğaltmaya kalkışmak da doğru gelmiyor bana. Bu ışık, düşüncemizin temelinde dursun yeter. Bir kez olsun yaşamın toprağına kendi ayaklarımızın üstünde durarak basmayı öğrenmeliyiz; o toprağın zaman zaman kayacağını , tökezleyeceğimizi, ya da bizi bir anafor gibi içine çekeceğini... Buna da ölüm diyorlar. Doğru. Ama ölüm bile yalnızca yaşayanlar için sağlanan bir ayrıcalık.
#ahmeterhan #buradagömülüdür #kirmizikediyayinevi #okumahalleri #okumasaati #okumakgörebilmektir #okumakiptiladır #okudukcabuyurinsan #edebiyat #bookstagram #instabook #booklove #booklover #reader #readbook #bookphotograph #bookpic #cesarepavese #

Meşa Selimoviç - Derviş ve Ölüm

Meşa Selimoviç'in 1944 yılında ağabeyinin haksız yere idama mahkum edilip öldürülmesi sonucu, onun ölümünden 20 yıl sonra bu kitabı yazmasına neden oluyor. Kitabın yazar tarafından 20 yıl sonra yazılması bana Nobel Edebiyat ödüllü Macaristanlı yazar İmre Kertész'in 2.dünya savaşı sırasında esir kampında yaşadıklarini anlattıği "Kadersizlik" kitabını hatırlattı.
Osmanlı İmparatorluğu zamanında Bosna da Mevlevi tekkesinde 20 yıldır yaşayan, söz dinlemeyi, tahammül etmeyi, din uğruna yaşamayı, sadık olmayı öğrenen Şeyh Ahmet Nurettin'in kardeşinin tutuklanması ile yaşadığı utancı, kardeşini kurtarmak için göstermiş olduğu çabayı, huzursuzluğu, pişmanlığı, kendi içinde yaşadığı kargaşayı, bunalımlarını içinde bir damla bile su bulunmayan boş bir bardağı süzer gibi, yoksul bu düşünceleri alabildiğine genişleterek edebi anlamda eşsiz bir kitap ortaya çıkmasına neden oluyor.
Dervişliğe, ölüme, adalet ve adaletsizliğe, haksızlığa, dostluğa ve insanın vicdan ile beraber nefsine, olaylar karşısında sorduğu sorular ile verdiği cevaplar karşısındaki tutumu ile Dostoyevski'nin edebi özelliğini içinde barındıran kitap 30 değişik dile çevrilmiş. Ayrıca İtalyan yönetmen Alberto Rondalli tarafından "Derviş" adı ile filme çekilmiştir.

Gerçi bu kitap ile ilgili bir şeyler söylemek, bana; okumak da size zor gelecek belki, ama bu kitap ile ilgili susmam daha kötü olurdu.
#mesaselimovic #dervişveölüm #timasyayinlari #okudumbitti #kitaptavsiyesi #okumakgörebilmektir #kitaplaryolda #kitapokur #kimneokudu #okumakiptiladır #bookstagram #instabook #bookphotograph #book #books #bookphotography #instalife #bookpic #booklove #booklover #

Most Popular Instagram Hashtags