[PR] Gain and Get More Likes and Followers on Instagram.

ilkertoprak1 ilkertoprak1

415 posts   883 followers   450 followings

ilkertoprak1  "Kendime bir kılıf bulmaktan vazgeçtim. Belki bir itiraf bulurum" Kâmil Erdem - Şu Yağmur Bir Yağsa

Baudelaire'in eşsiz anlatımını bu kitapta yazmış olduğu 116 sayfalık kısa şiirsel anlatımı ile imgelemeler, alttan alta metaforlar, göndermelerle olsa da düzyazı olarak yazdığı yaşadığı hayata dair müthiş gözlem yeteneği ile kendisinin yanında Fransa halkının sorunlarına değiniyor. Bu yönüyle hem anlatım tarzı, hem de değindiği konular ile etkili bir kitap. "Paris Sıkıntısı" kitabın ilk yayınlandığı andan itibaren insanların ve edebiyat dünyasının etkisi altına almış önemli tartışmalara neden olmuş. En büyük amacı anlaşılmak olan yazarın anlaşılmaması bu yüzden onu üzmüştür.

Kitapta cümlelerin ve tartışmalara neden olmasının en büyük nedeni; insanın dehşetle, sıkıntıyla, yaşadığının düşmanın ölümsüz isteğiyle anlatan bir üsluba sahip olmasıdır. O dönemde Fransa da bulunan romantizm akımının etkisi Baudelaire bu tam tersi kullandığı gerek üslubu gerekse anlatılan konuların tam tersi özelliklerde olması büyük bir problem teşkil ediyordu. Nesne özneleştiğinde, ben kendisini eritir. Ruh öyle mutsuzdur belki de bu dünyada yaşam yaşar, yaşamı düşe dalar, ama yaşamı her zaman günün birinde mutlaka acı çeker. İnsan düşleyen bir varlıktır. Tutku beslediği için düşleyen bir varlık olan insan, bütün dünyayı tutkusunun görüntüsüne dönüştürme gücüne sahiptir. BAUDELAİRE'in gerek şiir dünyasında gerekse felsefesinde bu tutkulu düşüncelerini rahatlıkla görebiliyoruz. Bunu yaparken de okuyucusuna insanın kendisini gizlemekten hoşlandığı en önemli şey olan varlığını gün ışığına çıkartmasına yardımcı oluyor.
#charlesbaudelaire #parissıkıntısı #işbankasıkültüryayınları #edebiyat #okudumbitti #kitaptavsiyesi #kitaplaryolda #kitapvatani #kitapgalerim #kitapokur #kimneokudu #okumakgörebilmektir #kitapseverlerkulubu #bookstagram #instabook #instalife #book #booksofig #bookphotograph #bookphoto #bookpic #booklove #booklover #1kitap1fotoğraf #1kitap1mekan #kahvekadinkitap #

İnsan ne kadar da az şeye muktedirdir! Güneşi yörüngesinden alıkoyamaz, denizin dalgalanmasına, dağların gökyüzüne yükselmesine engel olamaz. Gücünün yetmediği şeyler karşısında öylece kalır insan. Dünya insanın boyun eğmesi gereken kesin bir yasadır ve onun yazgısını belirler.

Avusturyalı yazar Stefan Zweig sadece yazmış olduğu öykü ve Novella (uzun öykü) yanında tartışmasız çok iyi bir biyografi yazarıdır. Bir de psikolojiye ve Freud'un öğretisine duyduğu yoğun ilgi, Zweig'in derin karakter incelemelerinde ifade bularak "İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar" kitabında dünya tarihinde 12 adet önemli olan gelişmeleri, yaşananları, kişileri Amerika'nın keşfi, İstanbul'un fethi, Waterloo Savaşı, Güney kutbunun keşfi, Tolstoy, Goethe gibi yazarların hayatındaki önemli anlarına verdiği dünya tarihinde, tarihe adı geçen başarılı bir çok olayı mucizevi bir şekilde gerçekleştirenleri olayları ve gerçekleştiremedikten sonraki tarihte adları bile duyulmamış tarihin yazgısı sonucunda kaybedenlerin trajedisini Zweig insanlık tarihini en önemli tarafından çarpıcı bir şekilde anlatıyor.
Waterloo Savaşı anlatımı daha önce okuduğum Victor Hugo ve Stendhal kadar etkileyici ve başarılı olan. İstanbul'un fethi bölümünde farklı bir açıdan bakan bir gözle olaya yaklaşıp anlatması ve gerçekçi savaş sahneleri ve bilinmeyenleri öğretisi ile beni çok etkileyen bölümler oldu. Tarih ve Zweig sever bir okuyucu ve kısa hikayeleri dışında farklı tatlar arayan okurlar için tavsiye ederim.
#stefanzweig #insanlığınyıldızınınparladığıanlar #canyayınları #inceleme #deneme #edebiyat #kitaplaryolda #okudumbitti #kitaptavsiyesi #okumakgörebilmektir #okumakiptiladir #kitapvatani #kitapgalerim #kitapokur #kimneokudu #1kitap1replik #1kitap1mekan #bookstagram #instabook #instalife #bookphotograph #bookphoto #bookphotos #booklove #booklover #

Sicilya'ya yolculuk her ne kadar kitabın ismi olsa da yaşadığı ülkenin yaklaşan 2.Dünya Savaşı öncesi ve Mussolini'nin diktatörlük ve aşırı faşist yönetiminden dolayı uğradığı felaketleri anlamsız bir düşün içinde yaşamaya çalışan, sessiz bir umutsuzlukla varolmaya çalışan, ölümün her an her yerde insanları bulup sevdiklerinden alan bir ülkede kendi umutsuzluğunun sığınağından yola çıkmış ve yolculuğa çıkan şimdiki zamanla geçmiş zaman, anılar, düşlerin yer aldığı konuşmaların olduğu dünyanın önemsiz işleriyle dünya için yüz karası olan şeyleri gözler önüne seriyor.
Kitap, İtalya'da yayınlandığı zaman (anti faşist) karşıtı düşüncelerinden dolayı yasaklanmış Elio Vittorini'nin yayınlanmış iki kitabı daha bulunmaktadır.

Elio Vittorini sanki bu kitabı sessizliğe, daha az sağır olan bir umutsuzluğa seslenerek yazmış...
#eliovittorini #sicilyakonuşmaları #helikopteryayınevi #edebiyat #roman #romance #okudumbitti #kitaplaryolda #kitapokur #kimneokudu #kitapvatani #kitapgalerim #kitapokumakiptiladir #bookstagram #instabook #instalife #book #books #bookphotograph #bookphoto #bookpic #booklove #booklover #1kitap1fotoğraf #1kitap1mekan #kirmiziboyalikitaplar #

Charles Baudelaire tarafından yazılan 2 kitabı da arka arkaya okuyup bitirmenin dayanılmaz ağırlığı . #apacikyuregim , ( deneme ) #kötülükçiçekleri # (şiir) .
Charles Baudelaire Yaşadıği halkın bütün sanatsal ve geleneksel değerlerini , kadın erkek ilisklilerini, Aşk' i, toplumun dini değerleriyle acımasiz ahlak kuralları ile hesaplaşmaya girişimini , cürük eskimiş her şeyin üzerine büyük bir gözüpeklikle parmak basıyor. .
Charles Baudelaire topluma ve kalabalığa karşı cephe alan, yağmura ya da rüzgara karşı dövüşen birinin öfkesiyle apaçık yüreğini ortaya dökerek yazmış olduğu bu her iki kitap bana göre kesinlikle Hemen okunup bir kenara atılarak bekletilecek değil, insan hayatında her zaman başvurarak okunması gereken iki eser. .
İşlevini yitirmiş toplumsal düzenin etkilerini, insanlar üzerindeki yaralayıci baskısını hayatı kontrolden çıkan bir adamın gözünden okunması sizden çok fazla şey götürecek.
#charlesbaudelaire #apacikyuregim #kötülükçiçekleri #isbankasiyayinlari #okudumbitti #kitaptavsiyesi #şiir #deneme #inceleme #kitaplaryolda #kitapokur #kimneokudu #kitapvatani #kitapgalerim #bookstagram #instabook #instalife #bookphotograph #bookphoto #bookphotography #bookpic #book #books #booklove #booklover #

Juan Rulfo Meksika edebiyatına uzun süre egemen olan Meksika devrimi'nin öncesini ve sonrasının anlatılması bakımından ülkesi Meksika ' nin bu konuda en başarılı yazarıdır. Hem de yazarin yazmis oldugu ve yayinlanan iki kitabi olmasına rağmen. Bu kitabında 17 adet öyküsünün yer aldığı gerek tek bir olayı işleyerek gerekse tek bir kişiyi inceleyerek bir insanın hayatının anlamını, çoğu zaman da korkunç umutsuzluğunu aydınlatabildiği bu kısa ama etkili hikâyelerinde yer vermiştir.

Her insanın yüreğini dağlayan acı ve korkularla dolu olmasına rağmen, Rulfo' nun dünyası dışarıdan bakıldığında bize oldukça ilkel, bir hayli yabancı gelir. Baskı altında, genellikle suskun zaman ve yer boyutlarınin ötesinde gibi görünen, kötürüm bir dünyadır bu. Köylülerin dertli yaşayışlarinin yanı sıra , tarıma elverişsiz topraklarda yaşam uğraşının zorluğu ve yaşama isteği , öç, ölüm , toprak ağaligina karşı verilen mücadele , köylülerin dertli yaşayışının yanı sıra , kaba sapık tutkular, ıssızlık ve ölüm elle tutulurcasına hikâyelerde karşisimiza çıkar .
Yazarın en çarpıcı beğendiğim özelliği , monolog ve diyaloglarında özlü, hiçbir şey sakınmamacasına gerçekçi, ama şiir gibi bir üslup ile yazıp bir hayli kendine özgü bir düzenin ölümcül kara mizahi ile bütün hikayeler boyunca sürüp devam edip sonlanmasi veya havada kalarak sonlanmadan bitmesi oldu.
Juan Rulfo ' anlatıminda buyuk bir edebi canlilik ve olağanustü bir özgürlük gorülür. Açık seçik belirgin olarak değindiği tek şey bu dünyada pek önemsenmez gibi görünen, ama hayata hükmeden ölümdur.
.

#juanrulfo #bizetoprakverdiler#ovaalevalev #okudumbitti #kitaptavsiyesi #hikaye #edebiyat #kitaplaryolda #okumakgörebilmektir #okumakiptiladir #kitapvatani #kitapgalerim #kitapokur #kimneokudu #bookstagram #instabook #instalife #bookphotograph #book #books #bookphoto #bookpic #booklife #booklove #booklover #

Walter Benjamin, 20. yüzyılın en büyük düşünürlerinden, iki savaş arasında yazmış olduğu yazılarının toplanarak bir araya getirilmesi sonucu oluşan kendine has özelliklerini içerisinde barındıran yazılarında "Ben" sözcüğünü kullanmamayı bir yararlılık olarak gören yazarın dünyasını bütün yönleriyle gözler önüne seriyor. "Son Bakışta Aşk" kitabı büyük bir kültür adamının düş kırıklıkları ve hüzünle dolu öyküsü, hayatı edebiyat dünyası hakkında görüşleri, onu en çok etkileyen hikaye, roman, şiir yazan sevdiği yazarlara ait yazıları ile de başlı başına kendine ait edebi eleştiri özelliğini okuyucusuna yardımcı olacak, bir yol gösterici rehber niteliğinde eser.
Toplumun sık yapraklı gölgeliğinin altında sağ kalmaya çabalayan bu ruh hali ile yazan yazarın iç dünyasının çağrısına duyarsız kalamayacaksınız.
.

#walterbenjamin #sonbakistaask #metis #kitaplaryolda #okudumbitti #kitaptavsiyesi #okumakiptiladir #okudukcabuyurinsan #deneme #inceleme #kitapokur #kahvekadinkitap #kitapseverlerkulubu #kitapvatani #1kitap1replik #1kitap1fotoğraf #1kitap1mekan #1k1f #bookstagram #instabook #instalife #bookphotograph #book #books #bookphoto #bookphotos #bookpic #booklove #booklover #

Aç için yemek yemek ya da susamış için içmek neyse, bir resme doyamayan bakış için de fotoğraf odur...
#notos #edebiyat #dergi #ursulaleguin #vladimirnabokov #yalçıntosun #okumakgörebilmektir #okumakiptiladir #neokuyorum #bookstagram #instabook #instalife #

Bu kitabı uzun süre genç bir erkeğin nişanlı, bir süre sonra evlenecek olan bir kadına olan imkânsız bir aşk üzerinden anlatılan bir aşk kitabı olduğunu düşündüğüm için uzak durup, okumamanın pişmanlığı ile belki benim gibi düşünüp hala okumayan insanlar varsa yazıyorum.

Kitabı Genç Wether'in Lotte'ye olan aşkını kurgu yolu ile oluşturulan mektuplar üzerinden arkadaşı Wilhelm ile yazışmaları üzerinden anlatılıyor.
Werther'in genç ve duyarlı kalbinin imkânsız aşkı ile olumlu düşünceler ile beklenti içerisinde zamanla kurduğu hayallerin, umutlarının gerçekleşmemesi üzerine kendi iç dünyasında kendisi ile verdiği varolma çabasıyla yaşamını, aşkını, hayatında yüreğinin arzularına karşı savaşını, bunun yanında yaşadığı zamandaki toplumsal ilişkilerin durumunu, dinin insanlar üzerindeki etkilerini, insanın yazgısı karşısındaki kadersizliğinin çaresizliğini gösteren, özellikle ilk bölümünde varoluş ve değerlerini yalnızca, onları algılamaya, onları kendi benliğinde uyandırmaya çalışırken verdiği mücadele ve cümleler başucuna konulup ara ara okunup hiç bir zaman okuyunca hissettirdiği etkiyi kaybetmeyecek bir kitap.

Werther hayatının fitilinin, hikâyesinin tatlı alevinde yanıp yokolmasına izin veren adamdır. Dürüst adamın kaderi nedeniyle kendisiyle yüzleştiği kişidir...
#gençwertherinacıları #johannwolfgangvongoethe #canyayınları #roman #edebiyat #okudumbitti #kitaptavsiyesi #kitaplaryolda #okumakiptiladir #okumakgörebilmektir #kitapseverlerkulubu #kitapokur #kitapvatani #kitapgalerim #kimneokudu #bookstagram #instabook #instalife #book #bookphotograph #bookphoto #bookpic #booklife #booklove #booklover #

Hikâye gibi okumaya başladığım ama roman gibi biten Marguerite Yourcenar'ın okuduğum 3.kitabı "Düş Parası" hiç bitmesin, hep hikâye olarak okumaya devam etseydim keşke diyerek bitti.

Gerek kurgusu, gerek bölüm bölüm anlatımından dolayı bu sekilde düşünmeme neden oldu kitap.
İtalya'nın Roma şehrinin insanlık adına ne kadar önemli olduğunu ve bu önemin neden kaynaklandığını, nelere mal olduğunu ince ama etkili durum tespitleri ve romanda geçen siyasi olarak diktatörlük çevresinde her ne kadar Jul Caesar'ı suikast ile öldürmeye çalışan insanlar ile anlatmaya çalışsa da yazar bana göre kitabın yayınlandığı tarih olan 1934'ü göz önüne alınca aslında Mussolini'nin İtalya üzerinde kurmuş olduğu diktatörlüğe göndermede bulunuyor. Birbirlerinin hayatında olmasa da birbirlerinin hayatını etkilediklerinin farkında olmadan yaşayan insanların etkileşimlerinden dolayı yaşananlar kitabın sonu ile ortaya "Ne olacak acaba" sorusu heyecanla okumama vesile oldu. Bu açıdan çok ilginç bir kitap.
Beni bir diğer etkileyen özelliği de kitapta bulunan karakterlerin kurgu üzerinde ne kadar etkin ve başarılı bir şekilde yansıtılması oldu. Yarattığı karakterler üzerinde güçlü bir devamlılık ile hikayeye bağlı kalarak başarılı karakterler ortaya çıkarmasını keyifle okudum.

Bir şey söylemeden geçemeyeceğim. Yazarın daha önce okuduğum 2 kitabında geçen bir cümle bu kitapta da var, diğer kitabında da karşıma çıkacak mı diye merak ediyorum. "Biz iki aşık değil, iki suç ortağız "
#metis #margueriteyourcenar #düşparası #okudumbitti #kitaplaryolda #kitapgalerim #kitapvatani #kitapokur #kitaponer #kimneokudu #okumakgörebilmektir #okumakiptiladir #edebiyat #roman #bookstagram #instabook #instalife #bookphotograph #bookphoto #bookphotos #bookpic #booklove #booklover #booklover #book #books #bookshelf #

Ne zaman çoklu kitap okuma yapsam. Aklima #giovannipapini 'nin bu sözü gelir. Çoklu kitap okuma yapamayanar varsa nacizane tavsiye😉 "Her seferinde bir kitapla yetinilmesi mümkün değildi. Birinden bir, iki sayfa ve sonra bir diğerinden bir bölüm ve başka bir tanesinden bir paragraf ve en sonunda tekrar ilki. Nasıl beş ya da altı kişiyle sohbet ederken teker teker de konuşsalar onları dinlemeyi başarabiliyorsak, aynı şekilde , bir saat içinde beş ya da altı kitabı bir anda okumak da kafa karıştırmaz ve anlamadığın yeri tekrar okumak gibi avantajı var. "
Düşsel Konçerto 1, Giovanni Papini
#neokuyorum #walterbenjamin #sonbakistaask #metis #margueriteyourcenar #düşparası #metis #huzur #ahmethamditanpinar #dergahyayınları #gençwertherinacıları #goethe #canyayınları #okumakiptiladir #okumakgörebilmektir #kitaplaryolda #kitapvatani #kitapgalerim #1kitap1replik #1kitap1mekan #1k1f #kitapokur #bookstagram #instabook #bookphotograph #bookphoto #booklove #booklover #bookpic #

"Okuduğunuz bir kitap sizi başka bir kitaba götürür" Bu kitabı ve özellikle de yazarın farkındalığını en son okuduğum " Montano Hastalığı" adlı kitaptan dolayı farkına varıp okudum. İlk okuduğum andan itibaren de şaşırtıcı bir biçimde yazarın etkisi altında kalarak baştan sona büyük bir ilgi ve merak ile okudum.
Witold Gombrowicsz; genç toy bir delikanlı olan Yuzef üzerinden ve onun yaşadıklarından, kendi gelişme sürecimizde ergenlik çağında gerçekleştirdiklerimizi ya da başaramadıklarımızı, amaçlarımızı şu an kalbimizde hangi dileklerimizin ne ölçüde değiştiğini, ilkelerimizin ne gibi sarsıntılara uğradığını, bir başkasının hayatımızın o döneminde ne gibi değişimlere neden olduğunu, insanın son referans noktasının, başka bir mutlak değer değil, ama yine insan olduğunu göstermeye çalışırken, resmi olmayan hatta yasal olmayan mitolojinin yaratıldığı, kendisine aşık yeni yetmeliğin insanlıkta saklı kalmış çekinceli güçlerin gücünü ve aşağıda olanın, yukarıda bulunanın üstüne yıkıldığı o vahşetin şiirini vurguluyor.

1968 yılında bir oy fark ile Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazanamayan Gombrowicz ' in en çok sevdiğim özelliği Grotesk tarzda yazım şekli oldu.

Bu kitabi okuyacaklara kitabi okumaya başlamadan önce, Hayatın Tüm olumsuzluklarını bir kenara bırakıp sıradışı bir yazar olan Gombrowicz ' in
Düş âlemine dalın derim...
#jaguarkitap #fredydurke #witoldgombrowicz #kitaptavsiyesi #kitaplaryolda #kitapokur #kitapgalerim #kitapvatani #okumakgörebilmektir #kitapseverlerkulubu #1kitap1replik #1kitap1mekan #bookstagram #instabook #instalife #bookphotograph #bookphoto #bookpic #booklove #booklover #

" Delilerle aynı eve kapatılmış olmanın ne kadar tüyler ürpertici olduğunu anlamak için, zamanımızın günlük gazetelerini okumak ve dar kafaların söylediklerine kulak kabartmak yeterlidir. " .
Sayfa . 43.
.

#maxstirner #biricikvemülkiyeti #norgunkyayıncılık #felsefe #neokuyorum #okumahalleri #kitaptavsiyesi #kitaplaryolda #kitapkurdu #kitapokur #okumakgörebilmektir #okumakiptiladir #bookstagram #instabook #instalife #bookphotograph #bookphoto #bookpic #booklove #booklover #booklovers #readbook #reader #1kitap1replik #1kitap1fotoğraf #1k1f #

Most Popular Instagram Hashtags