iew.ir iew.ir

1,201 posts   24,406 followers   72 followings

iew  دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران

در رخدادی کم نظیر آقای مهدی چلانی مستندساز حیات وحش حین بازدید از منطقه حفاظت شده پرور با سه پلنگ روبرو و موفق شد تصویر بسیار زیبایی را از این خانواده ارزشمند به ثبت برساند.

دیده بان محیط زیست
iew.ir

متاسفانه یک کودک ۱۲ ساله به نام حسین بامری در ارتفاعات ایرانشهر مورد حمله یک پلنگ قرار گرفته و جان خود را از دست.

این کودک که ۱۲ ساله در ارتفاعات صعب العبور ایرانشهر به همراه برادر خود مشغول چوپانی بوده، هنگامیکه مشغول جمع آوری هیزم بوده و برادرش نیز برای آوردن غذا وی را تنها گذاشته بود، توسط پلنگ کشته میشود.

هنگامیکه برادر این کودک به محل حادثه بازمیگردد اثری از حسین نمیابد.

پس از جست و جوی فراوان جنازه حسین توسط برادرش در حالی پلنگ پیدا میشود که پلنگ جنازه کودک را به مخفیگاه خود منتقل کرده بود.

با اطلاع از وقوع این حادثه اکیپی از کارشناسان و نیروهای محیط زیست استان سیستان و بلوچستان عازم ارتفاعات مذکور شده و در بررسی دقیق محل حادثه، موضوع حمله پلنگ تایید میشود.

مکان حادثه در رشته کوههای صعب العبور ایرانشهر واقع شده و نیروهای محیط زیست برای بررسی میدانی محل حادثه حدود ۴ ساعت بوسیله خودرو و بیش از ۵ ساعت پیاده روی نمودند.
روز گذشته مسئولان محیط زیست سیستان و بلوچستان با حضور در منزل کودک مرحوم از خانواده داغدار دلجویی کردند.

مراحل جبران خسارت و پرداخت دیه به خانواده داغدیده توسط سازمان حفاظت محیط زیست در جریان است.

یک خرس قهوه ای با دست قطع شده در ارسباران از بین رفت
۳۰ شهریور ۱۳۹۷

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): چند روز قبل اهالی یکی از روستاهای منطقه حفاظت شده ارسباران به اداره محیط زیست این منطقه اطلاع دادند یک خرس مجروح در حاشیه روستا روی زمین افتاده و توان حرکت ندارد.

رییس اداره حفاظت محیط زیست کلیبر در این باره گفت: به دنبال این گزارش نیروهای محیط زیست عازم محل مربوطه شده و یک خرس قهوه ای بالغ را در حالی مشاهده کردند که دست راست حیوان قطع شده بود.

خرس مجروح بلافاصله به تبریز منتقل شده و اقدامات اولیه درمانی برای نجات جان حیوان آغاز شد.

عبدالرضا کلانتری اظهار داشت: متاسفانه تلاش ها بی فایده بوده و این خرس دقایقی بعد بر اثر شدت آسیب های وارده جان خود را از دست داد.

بررسی ها نشان می دهد آثاری از گلوله بر روی بدن خرس وحود ندارد اما به نظر می رسد دست جانور بر اثر گرفتار شدن در تله های سیمی و تقلای زیاد قطع شده باشد.

تحقیقات نیروهای محیط زیست در این رابطه آغاز شده اما تاکنون نتیجه ای در بر نداشته است.

عاملین شکار غیرمجاز یازده عدد کبک در سوادکوه دستگیر و پس از واریز ۲۲میلیون ریال جریمه نقدی، جهت محاکمه از جنبه کیفری جرم (حبس یا جزای نقدی) به مراجع قضایی معرفی شدند.

دیدبان محیط زیست
iew.ir

عملیات نیروهای محیط زیست درگز یک بالابان از قاچاقچیان پرندگان شکاری کشف شد.

۳۰ شهریور ۱۳۹۷

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): به دنبال کسب اطلاعات موثق مبنی بر شکار و صید پرندگان شکاری جهت قاچاق به کشورهای حوزه خلیج فارس توسط گروهی از قاچاقچیان، تحقیقات گسترده ای در این خصوص از سوی مامورین یگان حفاظت محیط زیست پارک ملی تندوره درگز آغاز شد.

رئیس اداره پارک ملی تندوره در این باره گفت: پس از ۱۵ روز بررسی و کار اطلاعاتی مامورین متوجه شدند متخلفین در قالب یک باند حرفه ای در حال فعالیت هستند و در اولین اقدام مخفیگاه های آنان مورد شناسایی قرار گرفت.

حسین اصلاحی اظهار داشت: در تحقیقات صورت گرفته مامورین پی بردند اعضای این باند مزبور یک پرنده شکاری صید نموده و قرار است آن را به قیمتی گزاف به شیخ نشینان عرب حوزه ی خلیج فارس بفروشند.

نیروهای محیط زیست بصورت نامحسوس یکی از مخفیگاههای شناسایی شده را زیر نظر گرفتند.

مامورین با اطمینان از حضور ادوات تخلف و پرنده ی صید شده در مخفیگاه، با کسب اجازه از دادستان عمومی و انقلاب شهرستان درگز وارد مخفیگاه صیادان شدند و در اقدامی غافلگیر کننده قبل از هرگونه اقدام متهمین، یک بالابان به همراه قنداق مربوطه کشف و پنج متهم در این رابطه دستگیر شدند.

متاسفانه صیادان برای سهولت در جابه جایی بالابان چشمان گونه را دوخته بودند.

همچنین یک دستگاه کارت خوان از مخفیگاه متخلفین کشف شد که قرار بود هنگام انجام معامله، خریدار وجه پرنده شکاری حدود پنجاه میلیون تومان را از طریق کارتخوان به حساب فروشنده منتقل نماید.

پس از دستگیری متخلفین مخفیگاه دیگر آنها نیز مورد بازرسی قرار گرفت. در جریان این بازرسی مامورین مشاهده نمودند مالک منزل که سرباند قاچاق پرندگان نیز می باشد منزل خود را تبدیل به کارگاه ساخت ادوات صید پرندگان شکاری نموده است.

از منزل مذکور یک موتورسیکلت که خورجینی محتوی یک عدد تور کوخطی، یک عدد شبچه، ۳ کبوتر چاهی، تیشه روی آن گذاشته شده و معلوم بود به تازگی از بیابان بازگشته است به همراه ۳ عدد شبچه ی تازه ساخت دیگر، یکعدد شبچه نیم ساز، ۴ عدد کلاه چشم بند پرندگان شکاری، یک قبضه کلت کمری گازی فاقد مجوز، یک قبضه سلاح ساچمه زنی کالیبر ۲۰ به همراه ۱۵ عدد فشنگ مربوطه، دو دوربین چشمی، مقدار بسیار زیادی انواع نخ که برای ساخت شبچه استفاده می شد، مقداری چرم که برای ساخت کلاه چشم بند از آنها استفاده می شد، ۴ قبضه سلاح بادی دست کاری شده، یک عدد تاکسیدرمی اردک سر سبز، مقداری گوشت خوک وحشی و سایر ادوات کشف و ضبط گردید.

توله پلنگ کشف شده از قاچاقچیان حیات وحش در رامهرمز صبح امروز بوسیله هواپیما به کلینیک حیات وحش پردیسان تهران شد.

نام این توله پلنگ ماده زیبا را سایدا (سایه ی مادر) گذاشتند.

دیده بان محیط زیست
iew.ir

روز گذشته یک توله پلنگ ایرانی با تلاش نیروهای محیط زیست و پلیس آگاهی رامهرمز از قاچاقچیان حیات وحش که قصد فروش و خارج نمودن این گونه ارزشمند از کشور را داشتند کشف وضبط شد.

از چند روز قبل نیروهای محیط زیست شهرستان رامهرمز خوزستان از طریق همیاران محیط زیست مطلع شدند عده ای از متخلفین یک توله پلنگ ایرانی را در استان همجوار زنده گیری نموده و قصد فروش آن را دارند.

نیروهای محیط زیست با همکاری پلیس آگاهی این شهرستان بصورت ناشناس و بعنوان خریدار با قاچاقچی توله پلنگ وارد مذاکره شده و متوجه شدند متخلف قصد فروش توله پلنگ به یکی از شیوخ عرب حاشیه خلیج فارس و خارج نمودن آن از کشور را دارد.

مامورین نهایتا با متخلف برای پرداخت پول بصورت نقدی و تحویل توله پلنگ به توافق رسیده و روز گذشته (سه شنبه) برای انجام معامله در خانه ای در رامهرمز قرار گذاشتند.

در ساعت معین شده یکی از نیروهای محیط زیست و یکی از مامورین پلیس آگاهی رامهرمز با لباس مبدل و بعنوان خریدار وارد خانه مربوطه شده و سایر مامورین در اطراف خانه کمین نمودند.

مامورین وارد منزل شدند اما متوجه شدند توله پلنگ در جای دیگری نگهداری میشود و قاچاقچیان ابتدا تقاضای واریز پول نقد و سپس تحویل توله پلنگ را داشتند.

مامورین که بعنوان خریدار وارد خانه شده بودند به قاچاقچیان گفتند که پول از طریق لپ تابی که همراهشان است بصورت آنلاین واریز میشود اما پیش از واریز وجه باید توله پلنگ را ببینند که سالم و سرحال باشد.

یکی از قاچاقچیان با مامورین درون خانه مانده و دو نفر دیگر با یک خودروی پژو ۲۰۶ به محل نگهداری توله پلنگ رفته و پس از مدتی با توله بازگشتند.

مامورین پس از آنکه که از ورود توله پلنگ به خانه اطمینان یافتند موضوع را به سایر مامورین که اطراف خانه کمین کرده بودند اطلاع دادند.

دقایقی بعد نیروهای محیط زیست و پلیس آگاهی رامهرمز با هماهنگی مقام قضایی وارد خانه مربوطه شده و هر سه متهم را که غافلگیر شده بودند دستگیر نمودند.

توله پلنگ کشف شده از متخلفین پس از معاینه اولیه توسط دامپزشک صبح امروز از طریق هواپیما به کلینیک حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست در پارک پردیسان تهران منتقل شد.

متهمین پس از دستگیری و تشکیل پرونده با دستور قضایی جهت بازجویی و مشخص شدن جزئیات ماجرا ازجمله مکان زنده گیری، توله های دیگری که احتمالا همراه این توله زنده گیری شده اند، سایر همدستان متخلفین و غیره در اختیار پلیس آگاعی قرار دارند.

توله پلنگ کشف شده به لحاظ جنسیت ماده و حدودا سه ماهه است.

عصر روز گذشته جمعه ۹۷/۶/۲۳ در رخدادی جالب از یک پلنگ ایرانی حین کمین و تلاش برای نزدیک شدن به گله ای از قوچ و میش های وحشی در پارک ملی گلستان تصویربرداری شد.
دیده بان محیط زیست
iew.ir

آتین، گربه جنگلی که در زمان بچگی با مشکلات جسمی متعدد به اداره محیط زیست شوستر تحویل شد، پس از شش ماه درمان، مراقبت و بدست آوردن سلامت کامل در زیستگاه طبیعی رهاسازی شد.

دیده بان محیط زیست
iew.ir

۲۰ شهریور «روز ملی مبارزه با خشونت علیه حیوانات» گرامی باد

دیده بان محیط زیست
iew.ir

در کمال ناباوری دوربین های تعبیه شده در جزیره اشک دریاچه ارومیه از یک پلنگ بالغ تصویربرداری نمودند.

جزایر دریاچه ارومیه و تا کیلومترها دورتر هرگز زیستگاه پلنگ نبوده است.

دیده بان محیط زیست
iew.ir

دوربین های تله ای تعبیه شده در مقابل آبشخوری در پارک‌ملی بختگان در استان فارس تصاویر زیبایی را از یک ماده پلنگ ایرانی و دو توله اش هنگام نوشیدن آب به ثبت رساندند.

دیده بان محیط زیست
iew.ir

Most Popular Instagram Hashtags