hunera_kurdi hunera_kurdi

204 posts   4041 followers   2867 followings

Hûnera Kurdî  DÎROKA WÊJEYA ÇAND U HÛNERA KURDÎ. Lütfen yorum bölümünü okuyalım.

BAVÊ SÊLAH. 1952 yılında Rojava’nın Efrin kentinin Cindêresê nahiyesinde dünyaya gelendengbêj Bavê Selah diğer adıyla Ebdulrehmen Omer 1984 yılında Koma Aramanc’ı kurdu.
Yıllarca Suriye rejiminin baskılarına maruz kalan Bavê Selah, 25 kez gözaltına alınarak ağır işkencelerden geçmesine rağmen Kürd dengbêjliği ve sanat çalışmalarındanvazgeçmedi.
Ömrünü Kürd sanatına adayan Bavê Selah’ın yüzlerce eseri bulunuyor. En önemli eserlerinden biri olan Derwêşê Evdî destanı dışında Bavê Selah tarih boyunca dilden dile aktarılan onlarca Kürd destanını seslendirdi. 14 temmuz 2016 da rahatsızlanarak hayata gözlerini yumdu rıhê wî şad be.

08. 08. 2009. Rîhê te şad be cihê te buhîşt be mamosteyé nemîr aram dikran.

HOZAN ŞEMDİNİN YAPTIĞI RÖPORTAJI OLDUĞU GİBİ YAYINLIYORUZ. Dengbêjlik kültürüne yeni bir nefes verdi. Yeniden ulusa mal etti ve popüler kıldı. Dengbêjler onu seviyor, sayıyor. Bu nedenle ona "Denbêjlerin piri" deniliyor. Şimdiye kadar 2 bin şarkı derleyen ve "Hayatımın işini yaptım" diyen Ozan Şemdîn geçen hafta Güney Kürdistan'a gitti. ''Ama hayatımın işini yaptım'' diyen Ozan Şemdin, yolculuğa çıkmadan önce ANF'ye sanat yaşamını ve dengejlik kültürünü anlattı. - Bir süre Kürdistan'da kalacaksınız? Neler yapacaksınız orada? - Önce Newroz'u kutlayacağım. Hep deriz ya "Gelecek sene ülkede kutlamak dileğiyle"... Siz yine dilek tutun, ben ülkede olacağım. Sonra işler başlayacak. Behdînan'daki dengbêjlerle programlar yapacağız. 2 klip çekeceğiz. Kürd televizyonlarını ziyaret etmek, ülkeme olan özlemi gidermek için de gezmek istiyorum. Hewlêr, Silemanî, Duhok, Zaxo, Şengal, Aqre'yi... Newrozla birlikte Kürdistan yeşillenir. Onu görme şansım olacak. En güzel mevsim bahardır. Rengarenk olur, sular açılır. Kürdistan'ın güzel havasını, özellikle de dağların havasını solmak istiyorum. Dağda çok arkadaşım var. 20 yıllık arkadaşlarım... Onları da görmek istiyorum.

Welate me kurdistane Deng aslika qadir gotun u muzik meçite sılêman. Welatê me Kurdistan e
Welatê me Kurdistan e
Cîh û meskenê me Kurdan e
Welat ji mere ruh û can e
Millet hemî bira ne
Cîh û meskenê me Kurdan e
Temam baxe û bistane
Welat gul e gulistan e
Millet hemû birane
Welatê me pir şêrîn e
Merg û çem e û zevî ne
Qîz û bûke tev cindî ne
Eslê xwe da horî ne
Kurdistana me zeynet e
Cemata wî pir hurmet e
Temam qedr e û qîymet e
Welatê me cennet e
Gotin û Muzîk: Mecîdê Silêman

Wêne 1950 hecîyê cîndî nîvîskare azerî ekber yêrîvanlî erebê şemo u emînê evdal. gotîn seyadê şamê susîka sîmo. Dilemin yare ermenistane ji erek yaze xata akbale
Rawşe xo didin ax gola siwan buhar payiztine paşe zivistan
Rawşe xo didin ax gola siwan buhar payiztine paşe zivistan

Digerim nagerim weştetir namirim xolya te gulistan şembi hayastan
Digerim nagerim weştetir namirim xolya te gulistan şembi kurdistan

Bedewyate wa naye bi zimanü zaran herk koşek erdatin bina mizıran
Kurd u ermeni li tew diji mina biran tu car li wan nake denge neyyaran
Kurd u ermeni li tew diji mina biran tu car li wan nake denge neyyaran

Digerim nagerim weştetir namirim xolya te gulistan şembi hayastan
Digerim nagerim weştetir namirim xolya te gulistan şembi kurdistan

Digerim nagerim weştetir namirim xolya te gulistan şembi hayastan
Digerim nagerim weştetir namirim xolya te gulistan şembi kurdistan

Şerefxanê bedlîsî u şerefname. 1220 - 1650 yılları arasında Bitlis’te hüküm sürmüş olan Şerefhanlar sülalesinin bir mensubu ve Şerefname’nin yazarıdır. 1543 yılında doğan Emir Şeref Han’ın babası Emir Şemsettin, annesi ise Türkmen olup Tokat Bayındırlı diye bilinen Emir Han Musullu bin Külabi Bey Bin Emir Bey’in kızıdır. Babası Emir III. Şeref, Osmanlı’ya karşı geldiğinden İran’a kaçara

k Şah Tahmasb’a sığınmıştır. Şeref Han, İran Şahı Tahmasb tarafından, Nahçivan Valiliği'ne gönderilmiştir. Oradan III. Murad’a mektup yazarak Osmanlı’ya bağlılığını bildiren Şeref Han, Sultan III. Murad tarafından hediyeler gönderilerek Bitlis Beyliği’ne atanmıştır. 1604 yılında Bitlis’te vefat etmiştir. Mezarları Bitlis’te, Şerefiye Külliyesinin avlusundaki türbenin içindedir.

Koma Wetan, Kafkaslar’da yaşayan 4 gencin 1973′ yılında bir araya gelerek kurdukları ilk Kürtçe rock müzik grubudur. Önceleri kendi ortamlarında eğlenmek amacıyla çalmaya başlayan gençler daha sonra grup kurmaya ve dışarıda çalmaya karar verir. Sonrasında kendileri gibi Kafkaslar’da yaşayan Mikaili Reşit, Karlini Çaçan, Aliyi İsko, Ordixane Celil, Latifi Hüsret gibi Kürt şairlerin şiirlerini bestelemeye başlar.
1978 yılında Gürcistan’da bir müzik festivaline davet edilir Festival Gürcü televizyonlarında naklen tüm SSCB coğrafyasında yayınlanır aynı zamanda televizyon grupla özel bir program yapar. Bu festivalden sonra grup olarak kendilerine olan güveni artar. O günün şartlarında albüm yapmak çok zor bir iş olsa da fikri belirmeye başlar. Sonunda tüm zorluklara rağmen albüm yapılır ama Yeniden Yapılanma Dönemi’nde (Prostroika) kadar basımı ve dağılımı gerçekleşmez.Grubun ilk albümü ‘Azadi’ önce Gürcistan kompozitörler grubu tarafından daha sonra Sovyet Kompozitörler Birliği Komisyonu tarafından onaylanınca albümün basımına geçilerek SSCB’de satışa sunulur.

Mizgin Tahir Omerî ,dünya çapında ilkKürt opera santçısı da diyebiliriz.Mizgin Tahir 1976 Serê Kaniyê doğumludur. Serê Kaniyê Suriye Rojavada bulunan Kürt şehridir.Ceylanpınar ilçesinin karşısında bulunan Serê Kaniyêgünümüzde Rojava Kürt Yönetimidenetiminde bulunmaktadır. Sanatsever bir ailede büyüyen Tahir; 5’i erkek, 5’i kadın olmak üzere 10 kardeşle birlikte büyür. Tahir’in babası Necim de saz ustası olduğu için Tahir, “sazcı Necim’in kızı” olarak isim yapar. Enstrüman çalan baba ve kardeşlerinin yanı sıra etkileyici sese sahip olan annelerinin ninnileriyle büyüyen Tahir, böylelikle hem Kürt öyküleri, tarihi ve kültürü hakkında bilgi sahibi olur hem de kendi deyimiyle “Kürtperver” bir ruh edinir.

Abdurrahim Rahmi hekari. (Zapsu’) soyu baba tarafından Abdülkadir Geylani, ana tarafından ise Abbasi sülalesine dayanmaktadır. “Kürt Talebe Ümit Cemiyeti” ve “Kürt Teali Cemiyeti”‘nin kurucusudur. Osmanlı dönemi son ilahiyat mezunlarından, ayrıca maliye de okumuştur. Kürtçe tiyatro eserlerin yanında ‘Büyük İslam Tarihi’ adlı üç ciltlik kitap olmak üzere pek çok kitabı vardır.
1890 tarihinde Van’a bağlı Başkale’de doğan Kürt yazar ve şair Abdurrahim Rahmi Zapsu 1958 yılında İstanbul’da vefat etti.

Helbest hesen ciziri. Ez nexweşım rındam. Violin keman kürt müziğinin dünyada temsil eden @bruskzanganeh. Rîya te vekiribe.

ARJEN ARÎ. Doğduğum topraklarda (Omeriya) 1956 yılında Nusaybine bağlı Çalê köyünde doğan şair Arjen Arî Nusaybin'de ilk ve orta öğrenimini tamamladıktan sonra Diyarbakır Eğitim Ensitüsü Türkçe bölümünü 1979' da bitirdi.

Şair Arî bir röportajında 12 Eylül geldikten sonra ilişkilerin bölük pörçük olduğunu Kürtçe bir deyimle açıklıyor ''insanlar sert bir kayaya çarpan nohut tanesi gibi'' oldu diyordu. Ve bize nasıl şiir yazmaya başladığının hikayesini anlatmaya başladığında asında ilk şiirinin her ne kadar 1979 yılında Tîrêj dergisinde yayınlanmış bilinse de kağıda basılmış ilk şiirinin bir bildiride dağıtıldığını söylüyor.

EHMEDÉ XANİ RUMETA MEYE. Ehmedi Xani’nin doğum tariseri olan Mem Ü Zin de gösterilmiştir. Hicri 1061 (m.s.1651) tarihinde doğmuştur. Babası Şeyh Elyas, dedesi Eyaz, büyük dedeside Rüstem’dir. Xani, onun soyadı gibidir. Bu iki nedenden kaynaklanmaktadır. Biri yerleşim alanı bağımlılığı diğeri de mensup olduğu aşirettir. Xani aşiretine mensup olan Ehmed’in şöhreti olunca Xani soyadıyla anıldı.
M.S. 1460-1465 Tarihlerinde Doğubayazıt yöresine Hakkari aşiretlerinden Pınyaşiler ve Xani aşiretlerinden halkı getirip yerleştirirler. Bugün Beyazıt yerleşik halkının ismi Pinyaşiler (planşi)’dir. Xani aşireti daha küçüktür. Doğum yeri Doğubayazıttır. Buralı olduğu içinde eserlerinde ”ben Beyazıt’ta doğdum” ifadesini kullanmadığını düşünüyoruz. Babası Şeyh Elyas, Kızıldıze (kırmızıkale – ortadirek) köyünde kadılık görevinde bulunmuştur. Kızıldıze tarihi kervan yolunun İran’a açılan son kapısıdır. Buradan geçen kervanlardan alınan baç (haraç, gümrük harcı) ile İshak Paşa Sarayının inşaat finansmanı sağlanmıştır. Bugün Kızıldize’nin temelleri harabe şeklindedir. Köyün eski mezarlığına Xani mezarlığı denmektedir. Civar köylerde de Pınyaşiler hakimdir.

Most Popular Instagram Hashtags