[PR] Gain and Get More Likes and Followers on Instagram.

hunera_kurdi hunera_kurdi

216 posts   4059 followers   2801 followings

Hûnera Kurdî  DÎROKA WÊJEYA ÇAND U HÛNERA KURDÎ. Lütfen yorum bölümünü okuyalım.

15 kasım 1938. saygıyla.

ELİ HERÎRÎRÎ. hakkında çok şey bilinmiyor. Onun hakkında bir çok belge RuAlksander Jaba tarafından bugüne kadar gelmiş. Jaba’nın dışındaki kaynaklar sözlüdür. Eli Heriri, kendi döneminde Şeyh Eli Heriri adı ile bilinir.

Hicri 400 yılında doğmuştur. Bu da miladi takvime göre 1009 yılında Şemdinan yakınındaki Herîr köyünde doğan Elî Herîrî, 1078′de aynı köyde öldü. Şiirlerinin hepsini Kürtçe’nin Kurmancî şivesiyle yazan şairin Soran bölgesindeki Herîrî köyünde doğduğunu söyleyen tarihçiler de vardır. İlk kez Albert Socin 1887 yılında yayınladığı bir derlemede Elî Herîrî’nin bir şiirine yer vermiştir.

HESO U NAZÊ. Kürdistan’da bilinen klasik bir Kürt aşk - Klamıdır-öyküsüdür.
Klam nedir?
Klam, bazıların bildiği gibi stran ( şarkı) değildir. Strandan farklı olarak içinde teatral nüveler de barındırır. Hatta teatral bir gösteri olduğunu belirtebiliriz. Dengbéj bir tiyatrocu gibi hikâyede geçen tüm kişilerin rolünü sözel olarak yerine getirir. Kesinlikle Anadolu’daki meddahlarla karıştırmasın. Bazıları dengbéjleri anlatırken meddahlara benzetir. Dengbéjlik kendi başına bir sanat türüdür. Müzik ile tiyatro arasında yer alır. Daha doğrusu müzik ile tiyatrodan oluşur.
Şimdi bu kısa girişten sonra Heso û Nazé’nin hikâyesine geçebiliriz. Eğer bu hikâye yeterince gündeme getirilirse en az Mem u Zin, Romeo ve Juliyet kadar önemli bir eserdir. Talihsizliği shaskeperre tarafındfan yazılmamış olmasıdır.
Hikâyenin orijinal dili Kürtçenin Xerzan ve Serhat şivesidir. İlk kimin tarafından söylendiği bilinmiyor. En çok Dengbéj Şakiro ile Salihé Qubîné tarafından söylendiği bilinmektedir. Ancak eser her iki sanatçıya da ait değildir.

Ez bawerîm dî dîrokê da her sê seydayê nemîr tîştek gotî bun em heta van tîşta bêk neynîn wê azad buna me kurda ne serkefe. Bê guman!!!

NİZAMETTİN ARIC. 1956 yilinda Agirî/Ağrı'da ailesinin 4. çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Ekonomik sorunlardan dolayi 1971 yılında Ankaraya göç etmek zorunda kalır. Bu göç onun yaşamındaki dönüm noktalarından ilkini oluşturur. Çünkü 1976 yılında çocukluktan başladığı müzik çalışmalarını radyolara taşıma imkanı bulur. Çoğunlukla kendisinin söyledigi kimi zamanda türkülcüeri konuk ettiği programlar yapar.
1979 yılında Agirî'de verdiği bir konserde söylediği Kürtçe aşk türküsünden dolayı tutuklanır. Kısa bir süre tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakılır, ancak tutuksuz yargılanmasi devam eder. Ariç hakkında Atatürk ilkelerini zayıflattığı, bölücülük ve komünizm propagandasi yaptığı gerekçesiyle, 5-15 yıl arasında hapis cezasi istenir.

Helbest rénas jiyan. Xwendîn. Yilmaz baglar. 34 gulle. EY GULLE!
QURO EV GELE
Bi XWRİNî XWîNA XORTA VENEXWE
MA TU NABîNî Bi SALANE WAWEYLE
ey kuçike tûle
a te ne bêvile
ger bêvil bûya
ji baruda hİndİre mİn we bİşewûtİya pozê tewelleh welleh heqête
mirov tew xwediye te bike yek gulle... ey gulle...ey teyare!
ji tere bombeya te yare
jehra te jehra mare teyyare
ma qey yê qilebanê ne ezmane! ne yare!
ezmanan di herimîne firîna te
ji şerman serê ewran bera ber wan didee
tû ye rojekî dakevî erdê togê
tÛ bisekineey çîya!
bi perpite li xwe bixe bi hedime
ciwan xwe li navê te digirin
kewên xwe bite difirînîn
xwe dispêrin bejna te
le ti wan li ser xwe dikî sih û çar gulle
ti wan li ser xwe dikî berate
ma ev e mazûvanîya te
edî wexte
bila bi cizbê bikevin zinarên te
bila kevirên te di destên zarokan de bibin cebilxaneey sînor!
ti kor bibî kor
îro zikê kantiramin ê çirîyayî ji min re buye gor
xwîna min gol
bi serê min î jêkirî te lîstin futbol
gol gol gol
mixabin xwîna min nakê çend galon petroley berf!
bi şeref
ji çermê zikê min wan çêkirîye def
Jİ berfdêmska xwîna min bi ser deve wan ketîye kef bi kef
dilê min hedef
ji hawara
devê min ê vekirî buye berqef
li ve kafiristane em mirin ref bi refey netew
bila bi kuştiname bikeve yekitîya te
jibo xwedê me ji bîrneke
her çi liser kuştiname bêjin derewe
rastî ew e
we roj ê li ser we berf ê çêbubu ji xwîname şilope

Katledilşinin 29. Yılında ape musayı saygıyla anıyoruz.

Bî klama şakıro herê lê bî vî dengê xweş şeva we bimine dı xweşiyê da!!!

33 ÖLÜM YILDÖNÜMDE SAYGIYLA Çirkin Kral” lakabıyla bilinen Yılmaz Güney’in asıl adı Yılmaz Pütün’dür. Aslen urfa siwerekli olan güney 1 Nisan 1937 tarihinde Yenice, Karataş, Adana’da doğdu. Özellikle Çirkin Kral dönemi sonrasında çektiği ve önemli bir sinemacı olarak kabul edilmesini sağlayan Cannes ödüllü Yol, Sürü, Umutsuzlar gibi filmleriyle tanınır. Oyuncusu, yönetmen, senarist ve yazardır.
Kendi ifadesine göre Pütün kırılması zor sert meyve çekirdeği demektir. 1937 yılında, topraksız bir köylü ailenin iki çocuğundan biri olarak dünyaya geldi. Babası Siverekli ve annesi Vartoludur. Kendisi Adana’da büyümüş ve Adana birçok filmine konu olmuştur. Adana’da bir süre Kemal ve And Film şirketlerinin bölge temsilcisi olarak çalıştı. Üniversite okumak üzere İstanbul’a gitti ve Atıf Yılmaz ile tanıştı. Bu süreçte bir yandan da hikâyeler yazıyordu. Daha sonra Atıf Yılmaz’ın da desteğiyle sinemada çalışmalarına başladı.

XELİL XEMGİN. Amcası Mahmut, Xelil Xemgin’in sesini çok beğendiğinden ona adeta yaşam felsefesi öğretmenliği yapar. Sanatçı sanata olan ilgisini sanatçı olan babasından miras olarak alır. Daha küçük yaşlarında babası kendisine bağlama çalmayı öğretir ve yaşadığı köye ilk radyoyu babası Xelil Xemgin için alır. Bağdat ve Erivan radyolarından ünlü Kürt ozanlarıyla tanışır. Hesen Cizrawi, Meryemxan, M.Şexo, T. Taha ve Kawis Axa gibi klasik okuyan sanatçılardan son derece etkilenir.

1978’de profesyonel anlamda müzik yapmaya başlar. 1985’te bir grup Kürt sanatçı Koma Berxwedan’ı kurar. 20 yıl Koma Berxwedan’da müzikal çalışmalara imza atar. Koma Berxwedan’ın 16 albümünün dışında solu çalışmalar da yapar. 1988’de “Bagok”, 1992’de “Ey Şehid”, 1997’de “Name” ve 2004’te “Zend” adlı solu albümleri çıkarır. Ayrıca 2005’te “Kehniya Staranan” adlı albümü sanatçı Diyar ile beraber yaparlar.

Son olarak 1981 ve 1990 yılları arasında yaptığı şarkılarını “Siwaro” adlı nostaljik albümüyle dinleyicilerine bir kere daha merhaba dedi. Seydaye Cegerxwin’in Newroz adlı bestesi ve Hesen Cizrawi’nin “Siwaro” bestesi dışında yer alan diğer tüm şarkılar Xelil Xemgin’e ait.

Albümde, “Newroz”, “Amed”, “Daye Menale”, “Hicran”, “Ey Botan”, “Siwaro”, “28 Adare”, “Hey le Daye”, “Tu Sorguli” ve “Egide Me Rakin” adlı eserler yer alıyor.

Xelil Xemgin Albümleri

Xelil Xemgin – Siwaro (2007)

Xelil Xemgin – Zend

Xelil Xemgin – Sason

Xelil Xemgin – Rojhilat (2006)

Xelil Xemgin – Nav Sherina Min

Xelil Xemgin – Name

Xelil Xemgin – Konser

Xelil Xemgin – Ey Sehid

Xelil Xemgin – Delale Edule

Xelil Xemgin – Best Of

ESKERÊ BOYİK. 1941 ermenistan doğumlu kürt şair ve yazardır. almanya'da yaşamını sürdürmektedir.

eserleri:

1.şiverê, şiir, erivan, 1966.
2.kulîlkên çiya, şiir, erivan, 1975.
3.sinco keça xwe dide mêr, oyun, erivan, 1980.
4.tîrênc, şiir, erivan, 1987.
5.mem û zîn, oyun, stockholm, 1989.
6.li çiya, öykü, erivan, 1991.
7.duaya serê sibê, şiir, sweden, 1997.
8.oda çîrokan 1, çocuk şiirleri, 1997.
9.kulîlkên birîndar, şiir, stockholm, 1998.
10.govenda herfan, çocuk şiirleri, stockholm, 2002.

ROJEN BARNAS. Asıl adı Mehmet Gemici olan Rojen Barnas modern Kürt şiirinin önemli temsilcilerinden olarak görülür. 1945 te Silvan’da doğan Barnas ilk şiirlerini 80’li yıllardan önce Tirêj dergisinde yayımladı. Başlangıçta çeşitli dergilerde Türkçe ürünler de veren Barnas daha sonra tamamen Kürtçe şiire yöneldi. 80 öncesinde müstear isimlerle Kürt toplumunun yaşantısındaki çelişkileri ele alan mizahi öyküler yazdı. Bu öyküleri daha sonra Hingê adıyla Nûdem Yayınları tarafından basıldı. Birçok şiir kitabı yazan Barnas’ın toplu şiirleri Şî’r adı altında basıldı. Bazı şiirleri Ciwan Haco tarafından bestelendi. Şiirleri TÎrêj dergisinin yanı sıra Çira, Berbarg, Hêvî, Wan ve Nûdem dergisinde yayımlandı.
Barnas, 1980’den hemen sonra İsveç’e göç etmek zorunda kaldı. Barnas, Nûdem dergisinin İsveç’te yayın hayatına başlamasından sonra şiirleriyle dikkati çekse de her zaman gizemli ve gizli bir şair olarak kaldı.

Most Popular Instagram Hashtags