[PR] Gain and Get More Likes and Followers on Instagram.

hudainabit hudainabit

164 posts   20783 followers   222 followings

Hüdayinabit  Kitap, çalışma, kediler, çiçekler 🌱 Dmlere yanit verememekteyim.

http://www.planlimusluman.com/

A. Ali Ural'in en sevdiğim kitabıyla buradayım 🌈 Henuz okuduğum 3. Kitabı olsa da bu fikrimin değişeceğini sanmıyorum. Bu yil okumak istediğim yazarlar arasina A. Ali Ural'i dahil etmek sanirim verdiğim en güzel kararlardanmış.
#kitaptanitimi
#okudumbitti
Güneşimin Önünden Çekil, biyografik bir kitap. Birkaç sayfada bir yeni bir sima getiriyor önümüze ve edebi cümlelerle fısıldıyor yaşantısını bizlere. Roma'dan, Rusya'dan, Hicaz'dan, Anadolu'dan.. Kah Tolstoy'un Rabbini aradığı yolculuğa çıkıyoruz birlikte, kah bir kafileyle Medine'den içeri girip muezzini dinliyoruz. Leibniz'in özgür irade için söylediklerini dinlerken Newton'un dini görüşünü neden gizlemek zorunda olduğunu okuyorsunuz. Kısacası bu kitabi bitirdiğinizde okumak, öğrenmek istediğiniz onlarca hayat oluyor onunuzde :) Sizi sıkmayan bir eser, konu aldığı filozoflari, yazarları, bilim adamlarını başlıktan ya da ilk cümlelerden belli etmiyor. Okudukça tahminde bulunuyorsunuz, sonra tanışıyorsunuz okuduğunuz şahısla. Uslubu edebi, eğer böyle bir usluptan hoşlanmıyorsanız dahi bence okuyun. Çünkü bölümlerden oluşuyor sizi darlamıyor. Bloguma bir alinti ekleyeceğim, eklediğimde hikayeden haberdar ederim insaAllah 💐
#kitapyorumu
Okurken yer yer gözlerimin dolduğu, şaşırdığım, sevindiğim, beni birçok kişiyle tanıştıran kitap.. Elbetteki çok sevdim 💝 Sanirim bu kitabi okuyan kişi Müslüman ise daha çok sever. Çünkü icerisinde bize dair birçok motif var.. Elhamdulillah güzel bir kitaptı :)
Şiddetle değil sevgiyle tavsiyemdir 💝

Selamun Aleykum ben #bulletjournal hazirlamaya basladim 🍃
Bullet Journal yazma sebebim bu konuda genel olarak boyle paylasim yapilmasi. Aslinda bu bir ajanda, yalnizca sizin oluşturduğunuz bir ajanda.
Kaligrafik başlıklar, yapistirdiginiz görseller, renkli kalemler ve bantlarla susleyebiliyorsunuz. Bende yeni basladim ve kaligrafik kalemlerde inanilmaz bocaladigim icin ilk sayfam boyle acemice oldu :)
Burada benim okuma planim ve blog hazirliklarim yer aliyor. Hazirladigimiz plan İslami yasmaya tesvik etsin diye nafile ibadetleri vs yazmayi uygun bulmuyorum. Ama okuma planlarimizi paylaşabiliriz bence :)
Bu yil bitmeden insaAllah bitirmek istedigim kitaplar ve ona gore hazırladığım okuma planim yer aliyor. Hadislerle İslam'dan 4 cilt, Safvetut Tefasir'den 3 cilt, Hayatussahabe'den 2 cildim var. Rabbim hayırlısıyla bitirmeyi nasip eylesin 💐
Cuma muminin bayramidir hayirli Cumalar 🍃

#okudumbitti
#kitaptanitim
Medeniyetler ve Şehirler, üç bölümden oluşan bir kitap. Birinci bölümde "Şehirlerle ilk Tanışmam: Mekanin İzleri" başlığında yazar gördüğü şehirlerin kendi ruhunda ortaya çıkardığı esintilerle birlikte o şehirler hakkinda bizi bilgilendiriyor. Ikinci bölüm "Şehir Tarihi Yazimi ve Osmanli Şehri", kitapta hacmi en az olan kısım. Şehir tarihçilerinin tutarsiz doğu-bati analizinden bahsediyor ve bu konudaki tezini güzel bilgilerle temellendirerek açıklıyor. Kitabın üçüncü yani asıl kısmı, "Tarihin Öznesi Olarak Şehir: Medeniyetler Tarihi ve Eksen Şehirler" Bu bölümde şehirler detayli biçimde kategorize ediliyor. En son kısım Kahire, Kudüs ve İstanbul'a dair. En sevdiğim kısım Medine idi :)
Yazar akademik bir dil kullanmış ve bazi kavramlarin tanımına yer vermediği için bunlari özellikle araştırmanız gerekiyor bu alanda dersler almama rağmen yetersiz kaldığımı söylemeliyim. Ancak tanım yoksa da yeterli açıklamalar mevcut. Kitap birçok analiz, istatistiki veri, felsefi düşünce ve bilgi barındırıyor. Hepsi kaynaklariyla mevcut.
#kitapyorumu
Uzun zamandır okuduğum en güzel kitapti. Yer yer gözlerim doldu diyebilirim. Kitabin beni bu kadar etkilemesinin sebebi hem gönlüme dokunması hemde bilgilendirmesi. Benim için mekanin ve medeniyetin karşılığı pek az insanda ayni etkiyi yapıyor. Yakin çevremde sadece babamla aynı düşünüyoruz bu konuda. O sebeple ben mekani hissetmeye çalışan herkese ayri bir ruhani yakinlik duyuyorum. O sebeple kitabın yeri benim için apayrı oldu. Ben çok beğendim. Zaten lisansim da inşaat mühendisliği üzerine. Ancak dili ve alani sebebiyle herkesin hoşuna gitmeyebilir. O sebeple herkese tavsiyemdir diyemiyorum ancak bu tanitim yazisini okuyup ilgilenenler muhakkak edinmeli bence :)
Kitabin olumsuz yönü: Ben müslümanim ve bu kitap bir müslüman tarafindan yazılmış. O sebeple birçok görüşümüz örtüşüyor. Ancak farklı görüşe sahip birisi bazi degerlendirmeleri doğru bulmayabilir. Kisacasi kitap bazi yerlerde objektif değildir.
Kitabi okuyan ve beğenenlerle birlikte bir dünya turuna çıkmak isterdim eminim bana çok şey katardı. :)
Selamun Aleykum 💐

Okul çantamda ne var 🎒
Benim okulum açıldı bile ama bugün dersim yok :) Bakalım çantamızda neler varmış?
📖 Bir adet düzenli okumaya gayret ettiğim beni İslami anlamda bilgilendirici ciltli kitabım (hadis, tefsir, sahabe hayati..) Şu an yanında Hayatussahabe'yi götürüyorum
📓 A4 boyutunda körüklü dosya
Ben deftere not tutmuyorum. Her gün için A4lere not alıyorum üstüne tarih atarak ve onlari icinde bölmeler olan dosyaya koyuyorum. Bu dosyalar kocaman oluyor o sebeple uygun çanta seçmek gerek 🙈
📙Kitap
Kesinlikle ciltli olmayan, okuma planima göre şiir, roman, deneme türünde bir adet kitap. Neden hem ciltli hem de küçük kitap aliyorum? Çünkü ciltli kitaplari okuma sınırım var. Cok fazla okuyamiyorum çabuk sıkılıyorum.
✏ Kalem kutu
Kalemlerimi koyduğum bir kalemlik ben genelde kumaş ve çok yer kaplamayan kalemlikleri tercih ediyorum :)
💎 Kağıt sabun, el kremi, kağıt mendil
Kağıt sabun ve mendil dışarıda abdest alirken gerekebiliyor. El kremi de premsesler için :) Ben İstanbul'daki suya yıllardır alışamadım sanki cildimi her değdiğinde kurutuyor gibi hissediyorum malesef
🎧 Kulaklik
Eskiden hiç yanima almayarak hataların hatasını yaptığım artik ayrılmaz parçam :) Sebebi benim ezberi en kolay dinleyerek yapiyor oluşum. Bunun için hemen Kur'an dinleme uygulamalarini taradim ve iQuran Pro'da karar kildim. Bu güne kadar bana çok yardimci oldu. iQuran Pro ucretlisi, ucretsiz versiyonu da var.
🍰 Besleme çantam
Ben yemeğimi okula götürüyorum arkadaşlar çünkü okulum pahalı ve gercekten lezzetli :P Sağlıklı beslenmeye baslayali çok olmadı elimden geldiğince gayret ediyorum. Beslenme çantası olarak sefer tasinin değişik versiyonunu kullaniyorum yemek termosu olarak geçiyor aratip bakabilirsiniz. Suan cantama sığması söz konusu değil ve yarina kadar bir çözüm bulmaliyim 🙆
👛 Tesbih, cüzdan
🍂Ben ders kitabi götürmüyorum çünkü kitapla ders yapmıyoruz. Allah bizleri kitap hamali olmaktan korusun, öğrendiklerimizi uygulamayi nasip eylesin insaAllah:)
Yeni dönem hepimize hayirli uğurlu olsun 🌈

Hayırlı Cumalar 🍃

#okudumbitti
#kitaptanitimi
Küçük Mucizeler Dükkanı, dört kadını konu alan bir roman. Akıcı kurgusuyla hızlı ilerleyen ancak aşırı merak duygusuyla sizi rahatsız eden kitaplardan değil. Karakterlerin imtihan edildiği bazi konularin zaman içerisinde onlara olan etkisini hissediyorsunuz okurken. Bu dört kadinin yolu "Bir Yumak Mutluluk" isimli ip dükkanındakı bebek battaniyesi kursunda kesiyor. Ve hikayeleri de :) Rahat, sıcak bir kitap. 476 sayfa, birkaç günde bitirebilirsiniz.
Kitap karakterlerin bölümlerinden oluştuğu için okumaya büyük bir ara verirseniz geri döndüğünüzde karakterlerle alakali problem yasayabilirsiniz.
Böyle kitaplarla alakali merak edilen bir konu da icerisinde cinsellige yer verip vermediği. Bu kitap biraz içeriyor ancak uzun uzun yer vermedigi için siz o kismi geçmeyi düşünürken çoktan bitmiş oluyor. Bence olmasa hiçbir şey değişmezdi. Küçük bir uyari yapmadan geçemeyeceğim; içerisindeki bir karakter bebek sahibi olmak için uğraşan bir kadin, eğer bu konuda hassasiyetiniz varsa daha farklı bir kitap seçebilirsiniz. Ağır bir dramatizm olmasa da bunlar hassas konular o sebeple yazmak istedim 💐
İçeriğini sürpriz tutmak isteyenler devamini okumayabilir:
#kitapyorumu
Aldatilma, bebek sahibi olamama, kanserle mücadele, uyuşturucu ya da anne babayi kaybetme gibi insanlarin yasantisini ciddi anlamda etkileyen konular içerse de, sicak bir kurgu olduğu için okurken sizi kahreden kitaplardan değil. Sakin kafayla okumak bence daha güzel. Küçük bir seyahat için yanima almıştim bu kitabi ve doğru yaptığımı düşünüyorum :)
Bazi karakterleri anlatirken cok fazla tekrara düşüyor ve bazi yerlerinin zorlama olduğunu düşünüyorum. Bunlar hoşuma gitmeyen yönleriydi.
Son olarak; bana tevekkülü hatirlatan bir kitap oldu. İnsan ne olursa olsun tevekkülü elden bırakmamalı. Belki şuan bana böyle söylemesi kolay ama yaşadığımız kötü şeyleri farkli sebeplere bağlayarak isyan etmek doğru değil..
Şimdi de okumasi icin anneme birakiyorum :) Hayırlı günler 💐

# Okula Dönüş Hazırlıkları
# Kararlılık
Okulların açılmasına az kaldi malum. Bizim evde de hareketlenmeler başladı :) Bana göre planlı olma yolunda atılan her adım kararlılığımızı olumlu etkilemekte. Okul yolunuzu nasıl geçireceğinizi düşündüğünüz an bile sanki kararlılık bardağınızı doldurmaya başlıyorsunuz 🙂 Bu sebeple planlamalarımızı ne kadar doğru yaparsak kararlılığımız da o kadar artacak, bizim verimli bir dönem geçirmemize yardımcı olacaktır Allahın izniyle. Kendi küçük tecrübelerime göre okula dönüş hazırlığıyla alakali birkaç fikir paylaşmak istedim;
📌Ders Programımıza ve Akademik Takvime Bir Göz Atalım
Ders programımızı incelerken şunları netleştirmeliyiz; yoğun olduğumuz günler, rahat olduğumuz günler, ders araları, vize/final/sınav tarihleri
Plan hazırlarken bu incelemelerimiz bize çok lazım olacak. Eğer çok yoğun olduğumuz günlere ağır programlar koyarsak, sınav zamanlarımız için yoğun bir okuma programı hazırlarsak bizim bu plana uymamız söz konusu olmayacak malesef. Ardından motivasyonumuz da azalarak bitecek. Tüm bunları önlemek için günümüzü iyi incelememiz gerekiyor.
📌Okul Yolu
Kıymeti bilinmeyenlerde bugün: Okul Yolu.. Kimimiz bu konuda oldukça şanslı evi ve okulu arası yakın. Ama bazılarımız da bu konuda adeta acı çekiyor şahsen ben 4 yıldır en az 45 dakika- en çok 2 saat olmak üzere (sadece gidiş 🙂 ) yol gittim hep. Bu zamanlarımı değerlendirmem gerektiğini farkeder farketmez yol için de program hazırladım. Eğer okuma yapabiliyorsanız ki benim tavsiye ettiğim bu okuma programı hazırlayabilirsiniz. Eğer okuma yapamıyorsanız örneğin mideniz bulanıyorsa video izleyebilir, ses kaydı dinleyebilir, ezber yapabilirsiniz. Ben bazen okuma yapamıyorum örneğin ciltli bir kitabı metroda ayaktayken okumak mümkün olmuyor öyle olunca ezber yapmaya gayret ediyordum.
Bazi kararlari önceden almak, planlamak ve hazirliklar yapmak bizleri insaAllah destekleyecektir.
Blogda daha ayrıntılı bir sekilde anlatmaya calistim isteyenler planlimusluman.com a girerek okuyabilirler. Yeni donem hayirli ugurlu olsun insaAllah hepimiz icin 🌈

Eyüp Sultan'da akşam namazini kilmayi cok istemiştim o gün. İki büyük aile aksamimizi orada geçirelim istedik. Sonra herkes kendi atmosferini kurdu yavaşça, ben kalabalik olacağını düşünerek hanimlar mescidine kostum hemen. Ama ne kalabalik.. İnanilmaz. Kendime secde edebilecegim kadar bir alan bulabildim ancak namaza durunca o alanim da gitti. Çünkü durmadan ittiriliyorduk. Cemaate katilmak isteyen yeni hanimlar geliyordu ama içeride resmen uğultu vardi. Gelenler de önceden olanlar da rahatsiz bir ortamdaydi diye düşünüyorum çünkü namazindan cikip tartismaya baslayanlar vardi. Farz bitince birden ortalik karisti çünkü büyük bir kisim cemaati terk etmek istiyordu. Bir daha gelmek istemedigini acikca belirtenler, sinirlenenler, namazini tekrar kilmayi düşünen ler.. Ben tüm bu olanlari "gözlemci" kimligimle izliyordum üzerimde herhangi bir sorumluluk hissetmiyordum ta ki yanımdaki ablanin aramizdaki hanimi ikna cümlelerini duyana kadar.
Ablalardan biri bir an önce orayi terk etmek istiyordu. "Kilmayacagim ya hu bu ne böyle" diyordu. Çünkü secde edecek yeri dahi neredeyse yoktu. Diğer abla "Olur mu hic annem, namaz birakilir mi bak azicik sabret namazina odaklanmaya calis" gibi şeyler söylüyordu. Ablalar ayni yaşta olmasina ragmen ona "Annem" diye anaç şekilde hitap ederek onu ikna etmesi bende yıldırımlar çaktırdı.
O gece orada, insanlar kizginlikla camiyi bosaltirken,bosalan saflar dolmadan yine arka kisim yigilmalar yaşarken ve tartismalarin ortasinda benim basit bir "gözlemci" değil sorumlu bir "müslüman" olduğumu hatırladım. Resmen canlandım.
Ön kisimdakilerle konusarak saflari hizli bir sekilde doldurmalarini ve arka kisimda yer acilmasi gerektiğini söylerken bir yandan iceri giren hamile ablayi oturtmaya calisiyordum.
İlk girdiğinde cok caresizdi kim bilir bu sikintidan ötürü belkide çocukları büyüyene kadar camiye girmeyecek, belki çocuklarini büyük camileri sadece harici zamanlarda gezdirecekti. Ben gayretlenince herkes gayrete geldi kendimizce bir düzen sağladık. En güzel kismi o gerginlik gitti.
O kalabalikta bizi düzenleyecek bir yetkili yoktu. Ama aslinda sorumlu hepimizdik. Orada birbirimizin namazina engel olan bizdik. (Devami yorumda)

Eylül Ayi okul ayı demek malum :) Bende düğün ve iş yoğunluğum sebebiyle okula az gittigim donemin telafisi mecburiyetindeyim ve bu yıl düzenli olarak derslerime katilmam gerekiyor. Dopdolu bir yil beni bekliyor İnsaAllah 💐
Yoğunluk beni korkutmuyor, şimdiye kadar verimli geçirdiğim bütün zamanlar yoğun olduğum zamanlardı. Özellikle okula giderken otobüste, marmarayda, metroda geçirdiğim saatler benim için aydınlanma cağıydi adeta :) O sebeple insaAllah Rabbimden vaktime bereket vermesini istiyorum hep.
🌈
Kendim icin 3 günlük bir kamp hazırladım. Normalde günde 2 saat okumalarima ayiriyordum ama bu 3 gün 4er saat ayiracagim ve insaAllah bazi eksikliklerimi kapatacağım. Bu yilki planimdan birkaç adim gerideyim çünkü 🌠
Böyle minik hizlandirmalar beni hep olumlu etkiledi. Sizler için de fikir olarak buraya eklemek istedim eğer planlarinizdan gerideyseniz üzülerek kendimize zulmetmek yerine küçük kamplarla hedefimize yaklaşmayı tercih etmek her açıdan güzel olacaktır.
Not: Günde 1 saat gibi bir sureyi mesajlara harcadigimi görünce dmlere dönüş yapmama kararı aldim. Gelen mesajlarin bir çoğu ismini belirtmeme ragmen kitabimin adini vs soran mesajlardi. Ne olacak tek cumle cevap ver ve o kisinin okumasina vesile ol diyordum kendime ama malesef bu benim hayatimi olumsuz etkilemeye basladi. O sebeple kendimce boyle bir önlem aldim. Lütfen dönüş yapilmadiginda şahsi olarak algılamayın inanin daha cok vakit geçirmek isterdim ama mümkün değil. Fikir alışverişini çok seviyorum, ama şu zaman benim icin uygun değil.
Hayirli bereketli Cumalar 🌈

Çocuk kitapları okumayı seven? Bayılıyorum çocuk kitabı okumaya :) Okurken çocukların sorabilecegi soruları düşünüyorum ve kendimce yanitlar bulmaya çalışıyorum onlara. Kimi zaman da kitap üzerine bir sohbet baslatiyorum karşımdaki cocukla :)
Kitabin Adi: Ela ile Efe Umreye Gidiyor
Yazarı: Şebnem Güler Karacan
Kitap umreye gitme haberini alan sevgi dolu bir ailenin hazirlanip umreye gitme hikayesini anlatıyor. Hazirlik yaparken cantamiza koyacaklarimizdan tutun da, tavaf nedir, say nedir, ihram nedir birçok soruya cevap veriyor. Ayrıca ailemiz umre esnasında birçok yeri de gezdiği için Mekke ve Medine hakkında da bilgi sahibi oluyoruz. Sevr ve Hira magaralari, Uhud dağı, Mescidi Kibleteyn birçok geri ziyaret ediyorlar.
Beğendiğim birçok yönü var kitabın, gerçekten ibadet olarak umre meselesini hisli ve guzel bir şekilde ele almış. Okurken umre günlerime döndüm diyebilirim :)
Cocuklarin heyecani ve büyüklerle sohbeti esnasinda Hacer validemizin su arayışı anlatılıyor örneğin. Başka bir sohbette hurma bahçesi geziliyor ve hurmanin yararlarindan bahsediliyor.
Bir iki kısımda düşünmek zorunda kaldım. Bunlardan biri anne ve çocukları umre uzerine konuşup gitmeden önce heyecanlarini paylaşırken cocuklarin "Allah bizi çok seviyor biliyorum" demesiydi. Bu şekilde cocuk yasta umre nasip olmayan ve bunu cani gönülden isteyen bir çocuğun aklina istemsizce "Acaba Allah beni sevmiyor mu?" düşüncesi gelir mi diye düşündüm. Bu kısım güzel izah edilmeli bana kalirsa. İklime pek değinilmemis biraz bahsedilse guzel olurdu çünkü çocuklar zihninde somutlamak istiyorlar. Develerden de bahsedilmemiş oysa çocuklar hayvanlar konusunda çok merakli oluyorlar ama sanirim herkes umre ziyaretinde deve goremeyebilir diye düşünülmüş.
Bazi eksikleri var yine bir çocuğun ilk defa gördüğünde şaşırabilecegi say esnasinda yesil isikli alanda büyüklerin koşması gibi. Ama bunlar detaya giren konular siz çocuğunuzla okurken bunlardan da bahsedebilirsiniz :)
Muhim olan kusursuz ya da ihtiyaclarimiza tam anlamiyla cevap veren kitaplar okumak değil, okurken kitaplarin icerigini zenginlestirebilmek bence. O sebeple özellikle çocuk kitaplari onceden okunmali.
Kitabin arkasinda 8 yas uzeri yazılmış 💐

Yeni bir gün elhamdülillah. Öncesinde her ne yaşandı ise de kalkıp sardunyaları sulamak gerek. Kedileri okşamak gerek. Sofrayi kurup, çamaşırları da yıkamalı. Güzel planlar hazırlamalı, şiir okumali, kitabin bir noktasinda durup sevgili ile konuşmalı. Duayı uzatmalı. Tefekküre dalmalı.
Zayi etmemeli bugünü. ❤
"Ben müslümanım. Hayatın bütününden sorumluyum. Sıkıntılarımı seviyorum, onları onurlu yaşamanın gereği biliyorum. Kederlerimi inkar etmiyor, onlara sahip çıkıyorum.
Ruh Yordami, Gökhan Özcan"

Merhaba 💐 Bu yıl okumayi düşündüğüm yazarlar arasında Stefan Zweig da vardi ben toplam 8 kitabini okumak istemiştim. 3 tanesi bitti 4.nün yarısındayım. Mesajlastigim kisiler ve kitap satislarini göz önünde bulundurarak Stefan Zweig'in çok okunduğunu ve çok sevildiğini söyleyebilirim. Bende bu akşam onun kitaplari ve yaşantısı üzerine sohbet etmek istedim.
Edebi eser okumayi sevenler bence bir eserini muhakkak okumali diye düşünüyorum. Lise yillarinda nasil bu yazarla tanismadim bilmiyorum belki popüler kültür bu kadar sarmalamamisti kendisini.
Kitapları nasıl buldum? Öncelikle tarzini, psikolojik analizlerini, öğretileri işleyiş tarzini her şeyi beğendim. Başarılı olduğu apaçık ortada zaten ben sadece küçük bir okuyucuyum. Elestiri yapamam bu kadar bilgi sahibi biri de değilim.
Söyleyebileceğim tek bir sey var ki; sanki okuduğum her sayfa, bu yazarın intihar ettiğini bağırıyor gibi. Belki ben çok etkilendigimden bilemiyorum. Ama kitaplarinda yer verdigi karakterlerin tabiri caizse birden nabzinin yükselmesi, birden dalganan bu yaşantılar, bu çözümlemeler, umutsuz ve çırpınan analizler.. Ben mi abartiyorum bilmiyorum. Ama sanki yasantisini bilmesem de ilk kitabini okuduğumda acaba bu yazarin hayati nasil sonlandi diye bakarmışım gibi geliyor.
Bir kişinin gülümsemesi, konuşma tarzı, davranışları bir insan için -aşktan başka- ne ifade edebilir? Aman Allahim her kitabinda apayrı şaşırıyorum :)
Bu aşırılık (aşırılık mi denir bilemiyorum) bana fazla geliyor. Tüm yaşantım bu tür iç seslerle geçse neler hissederdim bilemiyorum.
Sizler hangi kitaplarini okudunuz yazarın? Stefan Zweig hakkinda neler söylemek istersiniz? Merakla bekliyor olacağım 💐

Most Popular Instagram Hashtags