hayratvakfi hayratvakfi

814 posts   33,360 followers   6 followings

Hayrat Vakfı  #HayratVakfı resmî instagram hesabıdır. Vakfımızın temel gayesi rıza-yı İlahi yolunda Kur'an'a hizmet etmektir. ▶️ 🌙 RAMAZAN-I ŞERİF DERSLERİ:

Denizli’de Gençler Osmanlıca Yarıştı

Hayrat Vakfı Denizli temsilciliği olarak 2016 yılından itibaren yapmakta olduğumuz Gençler Osmanlıca Yarışıyor Bilgi Yarışmasını bu sene Türkiye Gençlik Vakfı ile birlikte yapmaya karar vermiş bulunmaktayız.

Bu vesileyle yarışma kapsamında, Aralık ayında 7 imam-hatip ortaokulunda, 3000 öğrencinin katılımıyla “Neden Osmanlıca” ve “Gençler Osmanlıca Yarışıyor” konulu sunumlar gerçekleştirdik. Bu sunum ve seminerler neticesinde 1400 öğrencimiz yarışma için kayıtlarını yaptırmışlardır. Yarışmaya hazırlık aşaması olarak okulların ara tatilinde Hürriyet Ortaokulunda 5 günlük “Hızlandırılmış Osmanlıca Kursu” ve “Değerler Egitimi” sunumları da anlatılmış ve kurslar sonunda 350 öğrencimiz Bozdağ Kayak Merkezi ile ödüllendirilmiştir.

2. Dönemin başlamasıyla birlikte yeni kayıt yaptıran öğrencilerimiz, iki aylık “Osmanlıca Kursu” programına tabi tutulmuş ve kursun hemen akabinde 8 Nisan’da 1. aşama imtihanı gerçekleştirilmiştir. 1.aşamada sınavı sonucunda, ilk 18 kız ve 18 erkek öğrencimiz, finale katılmaya hak kazanmışlardır.

Finale kalan öğrencilerimizle, 3 haftalık “sahne provaları” programına başladık ve uzun bir koşuşturmanın sonunda final programımızı gerçekleştirdik.

Finale kalan öğrenciler, 5 Mayıs Cumartesi 20.00’de tüm Denizli’nin katılımıyla kıyasıya yarıştılar. Öğrencilere finalde hüsn-i hat, terkip oluşturma, Osmanlıca lügat, kitabe okuma, Osmanlıca yazma gibi Osmanlı Türkçesi’nin hemen hemen her yönü ile ilgili değişik sorular soruldu. Yarışmanın sürpriz sorusunu ise Payitaht Abdülhamid dizisinden, Tahsin Paşa karakteri ile tanıdığımız Bahadır Yenişehirlioğlu öğrencilere yöneltti. Yarışma sonunda Birincilik ödülünü alan gruba üç Reşat altını, ikincilere üç yarın altın, üçüncülere ise üç çeyrek altın verildi. Ayrıca Osmanlıca öğretilen okullardaki öğretmenlere teşekkür edilip hediyeleri takdim edildi.

"Ramazan-ı Şerif'teki oruç, hakiki ve halis, azametli ve umumi bir şükrün anahtarıdır." Mektubat

Bolvadin’de Ortaokul Öğrencileri Osmanlıca Yarıştı

Ecdadımızın yazısı olan Osmanlı Türkçesine sahip çıkmak, tarihine ve kültürüne saygılı muhteşem bir gençlik inşa etmek için tertip edilen “Gençler Osmanlıca Yarışıyor” bilgi yarışması finali 14 Mayıs akşamı Bolvadin Kapalı Spor Salonunda yapıldı.

Ortaokullu gençlerimizin katıldığı bu bilgi yarışmasının tanıtımlarına 5 Mart pazartesi günü başlanmıştı. Bolvadin merkezinde bulunan 12 ortaokulda 6-7 ve 8. sınıflardan oluşan yaklaşık 2000 öğrenciye Osmanlıca seminerleri verilerek yarışmanın tanıtımı yapıldı.

Kayıt yaptıran 500 öğrenciye 6 hafta boyunca Osmanlı Türkçesi eğitimi verildi. 6 haftalık kursun sonunda Bolvadin Sosyal Bilimler Lisesinde yapılan yarı final imtihanına 300 öğrenci katıldı. İmtihan neticesinde 18 kız ve 18 erkek öğrencimiz finale katılmaya hak kazandılar. Finalist olan öğrencilere 2 haftalık ek eğitim verilirken aynı zamanda gençlerimizi motive etmek için belediyemizin katkılarıyla Bursa gezisi yaptırıldı.

Hayrat Vakfı, Bolvadin Belediyesi, Bolvadin İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Bolvadin İrfan Eğitim ve Araştırma Derneğinin ortaklaşa tertip ettiği yarışmanın finaline Bolvadin Kaymakamı İbrahim ÖZKAN, Bolvadin Belediye Başkanı Fatih KAYACAN, Bolvadin İlçe Milli Eğitim Müdürü Derviş ÖZÇAL ve Hayrat Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Metin UÇAR beyefendinin de hazır bulunduğu programa ilgi yoğundu. Misafirler yarışmanın sonuna kadar katılarak farklı bir atmosfer yaşadıklarını dile getirdiler. Hem gençleri hem de gençlerin yetişmesine ve bu organizasyonun oluşmasına vesile olan Hayrat Vakfına teşekkür ettiler.

Yarışmanın sonunda 9 hanım, 9 erkek öğrencimiz ödül kazandılar. Birincilere diz üstü bilgisayar, ikincilere tablet, üçüncülere ise bisiklet hediye edildi.

http://hayratvakfi.org/index.php/2018/05/19/bolvadinde-ortaokul-ogrencileri-osmanlica-yaristi/

Hayırlı Cumalar "Hep birlikte Allah'ın ipine (Kur'an'a) sımsıkı sarılın ve parçalanmayın!" Âl-i İmran, 103 🇹🇷 🇵🇸 🇹🇷 🇵🇸 #KudüsİçinYenikapıdayız

🇹🇷 🇵🇸 Yarın 16:00'da, "Zulme Lanet, Kudüs'e Destek" için, biz de Yenikapı'da meydanlarda olacağız. Sizleri de bekleriz. 🇵🇸 🇹🇷 #KudüsİçinYenikapıdayız

"Ramazan-ı Şerif Dersleri"mizi facebook, youtube ve vimeo sayfalarımızdan takip edebilirsiniz. ▶️🌙 Youtube video listesine profil sayfamızdan ulaşabilirsiniz. ► KONULAR:

1: İSTİFADELİ BİR RAMAZAN
2: ŞÜKRETMEK HUZUR GETİRİR
3: DİĞERGAMLIK VE HODGAMLIK
4: RAMAZAN’DA NEFİS TERBİYESİ
5: RAMAZAN-I ŞERİF’İN MÜKAFATLARI
6: SIHHAT AÇISINDAN ORUÇ
7: “İNSAN SADECE ALLAH’A MUHTAÇTIR.”
8: RAMAZAN-I ŞERİF’TE KUR’AN
9: SENENİN BAYRAMI: RAMAZAN
10: KIYMETLİ GECE: KADİR GECESİ

🕪 www.hayratmp3.com sitemizde KONULAR > RAMAZAN sayfası altında Ramazan-ı Şerif ile ilgili sesli sohbet ve okumalara ulaşabilirsiniz.

Hilafetin gölgesi altındaki Kudüs'te 1890larda bir iftar vakti...

🏅 Kütahya’da Ortaokul Öğrencileri Arasında Osmanlıca Yarışması Düzenlendi 🏅

Hayrat Vakfı Kütahya İl Temsilciliği, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Sancak Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneğinin ortaklaşa yapmış olduğu proje kapsamında ortaokul öğrencileri Osmanlıcada birbirleriyle yarıştı.

Vakıf temsilcisi Hüsrev Yarangümeli, yarışmanın Hayrat Vakfının Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile yapmış olduğu protokol çerçevesinde düzenlediklerini belirtti.

Projemiz kapsamında Kütahya merkezdeki 7 ortaokulda öğrenciler 6 hafta boyunca haftada 2 saat olmak üzere Osmanlıca kursu aldılar. Kurs sonunda her okuldan imtihanla seçilen 3 öğrenci finalde yarıştılar. Buradaki amacımız Osmanlıcanın zor bir dil olmadığını, ortaokul çocuklarımızın bile haftada sadece 2 saat dersle Osmanlıcanın temel konularını öğrenebildiklerini göstermekti. Şükür genç kardeşlerimiz bunda başarılı oldular. Çocuklarımız Osmanlıcayı öğrendiler. Şimdi temel seviyedeki metinleri rahatlıkla okuyabilirler.” Kursa katılan bütün öğrencilere Osmanlıca mealli Kur’an-ı Kerim hediye edildi.

Yarışmaya katılan ve başarılı olan ilk 3 öğrenciye çeyrek altın, 2’incilere gram altın, 3’üncü gruba da bir yıllık Osmanlıca dergi aboneliği hediye edildi.

http://hayratvakfi.org/index.php/2018/05/16/kutahyada-ortaokul-ogrencileri-arasinda-osmanlica-yarismasi-duzenlendi/

Yenilgi yenilgi büyüyen bir zafer vardır...

@irfanmektebidergisi - "Zalimler için yaşasın cehennem"

#Nakba70 "Sakın Allah’ı, zâlimlerin yapmakta olduğu şeylerden gafil sanma! Rabbin onları, ancak kendisinde gözlerin dehşetten donup kalacağı bir güne erteler." İbrahim Suresi, 42 #KalbimizFilistinde

Most Popular Instagram Hashtags