guzel.isler.dernegi guzel.isler.dernegi

279 posts   1187 followers   56 followings

Güzel İşler Derneği  Toplumsal sorunları dert edinip vahiyle çözüm arayan bağımsız bir topluluğuz.Bu derdi paylaşan herkesi kardeşimiz bilir,birlikte yürümek isteriz.

https://youtu.be/sjzkVqjzNQI

Bereketli bir çorba gecesini daha geride bıraktık. Bu haftaki çorbayı ve yanında sorumluluk bilincini getiren genç kardeşlerimizden Allah razı olsun öncellikle.

Çorbada; git gel artık dost olduğumuz, yaşadıklarının detaylarını bizlere açan abilerimiz de vardı, ilk kez görüp mahcup bir edayla bizi karşılayanlar da. Bizde de hem Allah'ın izniyle sönmeyen bir umut hem de bu kadarını yapabilmemize olanak veren imkan(sızlık )larımızın düşüncesi... Ancak yılmak yok. Önce Allah 'ın sonra tüm gönüllülerimizin desteği ile daha fazlasına talibiz.

Bildiğiniz üzere her Cumartesi 15:00 - 19:00 saatleri arasında derneğimizde evsizler için duş imkanı sağlanmaktadır.

Duşa gelenlere temiz kıyafet verilip, üzerlerindeki kıyafetler yıkanıp bir sonraki geldiklerinde teslim edilir.
Böylelikle bu acı sorunu; Allah'ın yardımı ve sizlerin de desteğiyle çözmeye çalışıyoruz. Bizlere destek olan bütün gönüllülerimize teşekkür ederiz.

İsrail’in insanlık vicdanında açtığı ve durmadan kanattığı bu yaraya karşı yapılacak yürüyüşü destekliyoruz.

Kur'an sohbetlerimiz devam ediyor... Bu akşam; Hz. Musa’ nın hakikat ve adalet mücadelesinde karşılaştığı zorlukları anlatan Taha Suresi’ ni konuşacağız inşallah.

Müsait olan kardeşlerimizle, 20:30 – 21:30 arası derneğimizde buluşalım.

Bugün Istanbul Gazetesi'nde yayınlanan haberimiz:

Bayrampaşa'da kurulan Güzel İşler Eğitim ve Yardımlaşma Derneği, hiçbir cemaat, vakıf ya da siyasi parti ile bağı olmadan güzel işlere imza atıyor. Kimsesizlere çorba dağıtıyor, onların sırdaşı oluyor.

İstanbul Bayrampaşa'da bulunan Güzel İşler Eğitim ve Yardımlaşma Derneği, her Cumartesi evsizlere çorba dağıtıyor, onların gönül hanelerine misafir oluyor. Sokakta kalan evsizlere yönelik yaptıkları çalışmalar ile bilinen ve birkaç arkadaşın bir araya gelerek kurduğu Güzel İşler Eğitim ve Yardımlaşma Derneği çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Merkezi Bayrampaşa'da bulunan dernek kimsesizlerin kimsesi olmak için var gücüyle mücadele ediyor.
SIRDAŞ OLUYORUZ
"Amaç iyilikse o zaman dokunulamayana dokunmak, gidilmeyene gidilmek gerekiyor" diyen derneğin aktif gönüllü çalışanlarından Gülal Çelik, her şeyden önce kişinin onurunu zedelememek için oldukça hassas davrandıklarını belirtiyor. 'Paylaşmak, hepimize iyi gelecek' sloganıyla yola çıktıklarını ve bu yol sayesinde bugün pek çok kişiye ulaştıklarını belirten Çelik, "Her hafta Cumartesi günleri saat gece 12 civarı Bayrampaşa ve çevresindeki kimsesizlere çorba dağıtıyoruz. Aramızda gelişen dostluklar sayesinde onların sırdaşı da oluyoruz. En çok üzüldükleri şey ise insanların onları dışlaması" diyor. Çelik, onların yalnızlığa itilmiş ya da kendilerini toplumdan soyutlayarak kendi kabuğuna çekilmiş insanlar olduklarını belirtiyor.
BAĞIMSIZ DERNEK
Dernek olarak ana ilkelerinin ahlak, bilgi, adalet ve iyiliği yaygınlaştırıp, her türlü çirkin iş, cehalet ve kötülüğü ortadan kaldırma olduğunu belirten Çelik, "İnsan olma sorumluluğumuzu yerine getiriyoruz" diyor. Çelik, Allah'tan başka hiç kimsenin önünde eğilmemenin en büyük başarı olduğuna inanan, hiçbir cemaat, vakıf ya da siyasi parti ile bağı olmadan güzel işler yapmaya çalışan insanların kurduğu bir dernek olduklarını da sözlerine ekledi.

15 Temmuz gecesi çorba dağıtımımıza dair;

Bulabildiklerimiz ile sohbet edip dertlerini dinledik, bulamadıklarımızın ikramlıklarını bırakıp ayrıldık.

Ayrıca şehrin bir ucundan kalkıp çorba ve tavuklu pilav yapıp getiren, dağıtıma bizzat eşiyle birlikte katılan ablamıza, evsiz kardeşlerimiz adına teşekkür ederiz.

Bu gece saat 23:00'de derneğimizden hareketle; gönüllü ablamızın getireceği çorba ve pilavı ihtiyaç sahiplerine ulaştıracağız.

Haydi! Hep birlikte sokaklara çıkıp; sofralarına, dertlerine ortak olalım.

Senegalli yazar ve yönetmen Ousmane Sembène'in, 1997 yılında, İngiliz Kraliyet Ailesi / Özel Onur ödülü gecesinde kraliçenin gözlerinin içine bakarak "kendi dilinde" yaptığı ödül konuşması: "Sayın baylar ve bayanlar,

Konuşmama İngiliz dilinde devam etmeyeceğim için hepinizden özür dilerim.

Sizin topraklarınızdayım ve sizin sahibi olduğunuz sistem içinde sizin tarafınızdan payelendiriliyorum.

Ancak asıl konuşmam kendi öz dilimde olacaktır. Merak edenler, konuşmamın İngiliz diline tercümesini koltuklarında bulabilirler.

İngilizler geldiklerinde ellerinde İncil, bizim elimizde topraklarımız vardı.Bize, gözlerimizi kapayarak dua etmesini öğrettiler.

Gözümüzü açtığımızda ise;
Bizim elimizde İncil, onların elinde topraklarımız vardı.

İngilizlerin dinini, dilini öğrendik. Uzak dünyadan gelen yeni dil ve din bizi hep çalışmak zorunda kalan itaatkâr köleler yaptı. Özgürlük için her karşı geldiğimizde, bizi birbirimizle savaşmak için ikna ettiler ve silah verdiler.

İngilizler gelmeden önce topraklarımızda sadece kavga vardı. İngilizlerin kutsal dini bizim kavgacılığımızı kullandı; evlatlarımızı savaşçı yaptı.

Hem de sadece kendi kardeşleriyle savaşan, dünyayı İngiliz dilinden ve İncil’den ibaret sanan vahşi savaşçılar.

Hastalıklar yaydılar. Ne olduğunu bilmediğimiz içeceklerle bizleri hasta ve zayıf yaptılar. Atalarımızı zincirleyerek büyük şehirlerine köle olarak götürdüler.

O büyük binaları, caddeleri, tünelleri ve kiliseleri insan etinin üzerine inşa ettiler.

Kendilerini temizlemek için sanatçılarına fikir adamlarına; sadece kendilerini kapsayan insan tariflerini yaptırdılar. Her çeşit yiyeceklerin büyüdüğü topraklarımıza ilaçlar döktüler. Toprağın altındaki yanıcı siyah cehennem kanı için bizleri öldürdüler.

Büyük acılar ve ölümcül işkenceler ördüler.

Her gelen gemiden; kıyılarımıza hep ikiye bölünmüş tekneler yanaştı.
İlk gelenler zulüm ettiler, arkasından gelen arkadaşları zulmü durdurma vaadiyle bizleri ele geçirdiler. Bugün gelenlerde aynı sistemle hala işgale devam etmekteler.

Yeni ilaçları, biyolojik silahları ve hastalıkları deneyen gönüllü doktorlarınızı istemiyoruz.

Kur'an sohbetlerimiz devam ediyor... Bu akşam; Geçen hafta bitirdiğimiz Meryem suresinden çıkardığımız mesajları özetleyerek Taha Suresi (01-16 Ayetleri)’ne geçiş yapacağız İnşallah.

Müsait olan kardeşlerimizle, 20:30 – 21:30 arası derneğimizde buluşalım.

Hanımların yaşadığı maddi manevi sorunlara çözüm üretebilmek amacıyla yaptığımız çalışmalar devam ediyor.

Çözümün parçası olmak isteyen hanım kardeşlerimiz, yarın 10:30'da derneğimize davetlidir.

#Repost @1tldernegi (@get_repost)
・・・
‪246. Bağışımızda @guzel.isler.dernegi 'nin Çorba ve Sosyal Yardımlarına 200 TL Destek Olduk. #1liralar toplandı çorbaya tuz oldu😊‬

Most Popular Instagram Hashtags