global_air_force global_air_force

1,148 posts   30,564 followers   86 followings

Never Give Up  Aerospace & Aircraft Maintenance Engineer @Fallahian.Alireza My Personal Page #Killer_Eagle 1996/5/30 IRAN-Isfahan

.
😱😱
هیچی‌ ندارم درمورد این عکس بگم
یعنی هیچی واقعا
#killer_eagle
#Sukhoi

.
Chengdu J-20 by @combat_learjet
جنگنده نسل پنجمی چین چنگدو جی-۲۰ که حاصل برنامه جی-ایکس ایکس دهه ۹۰ میلادی چینی‌ هاست و پس از رپتور و لایتنینگ آمریکایی ، سومین جنگنده نسل پنجم فعال جهان محسوب می‌شود . از نکات قابل تأمل وجود کانارد در کنار بدنه عظیم و کانوپی بزرگ آن است که همگی نشانه ضعف رادارگریزی می‌باشد خصوصا کانارد که اصل رادارگریزی را زیر سوال می‌برد .
.
با این حال چینی‌ها هرچند فاصله زیادی تا تکنولوژی آمریکا و حتی روسیه و اروپا دارند اما در سه دهه اخیر نشان داده‌اند در آینده‌ای نه چندان دور رقیبی جدی در صنایع هوایی و تهدیدی بلقوه برای سایر ابرقدرت‌ها خواهند شد ، خرید حق تولید انواع جنگنده در خاک خود از شوروی ، مونتاژ آنها ، اعمال تغییرات و ساخت ورژن‌های مخصوص چین ، کپی کردن ، مهندسی معکوس ، دزدیدن اطلاعات ، تولید علم و ارتباط صنعت و‌ دانشگاه همه و همه چین را امروز به اینجا رسانده که زودتر از روسیه نسل پنجم خود را عملیاتی کند ، به راستی اگر خواستی در کار باشد می‌توان غیرممکن‌ها را ممکن کرد .
.
#killer_eagle
#Chengdu #J20 #J_20 #ChengduJ20

.
Lockheed Martin F-22 Raptor Weapons Bay
محفظه‌های مرگبار حمل سلاح‌های رپتور که یکی از پیچیده‌ترین طراحی‌های بشر تا به امروز به حساب میاد ، از جمله سلا‌ح‌های رپتور می‌توان به یک توپ ۲۰ میلی‌متری شش‌لول ام۶۱ والکان با ۴۸۰ تیر فشنگ که ثابت در همه عملیات‌ هاست اشاره کرد علاوه بر این بسته به نوع مأموریت ۶ موشک ایم-۱۲۰ آمرام به همراه ۲ موشک ایم-۹ سایدوایندر برای برتری هوایی و رهگیری یا دو بمب ۴۵۰ کیلویی JDAM (یا ۸ بمب ۱۱۰ کیلویی GBU-39) به همراه ۲ موشک آمرام و ۲ موشک سایدوایندر برای حمله به اهداف زمینی در محفظه داخلی قرار می‌گیرند و هنوز هم تمام نشده چون خارج بدنه در پایلون‌های تعبیه شده زیر بال‌ها تا ۲۲۷۰ کیلوگرم دیگر جا برای حمل انواع سلاح یا تانک‌های سوخت هست .
.
همچنین رپتور در زمان معرفی خود از معدود هواپیماهایی بود که از قابلیت ابرپیمایش (سوپر کروز) برخوردار است یعنی می‌تواند بدون روشن کردن پس‌سوز موتور در سرعت‌های مافوق صوت پرواز کند. همچنین از نسبت قدرت به وزن: ۱٫۰۹ (۱٫۲۶ با ۵۰ درصد سوخت) بهره می‌برد به این معنا که در حالت پرواز عمودی ‌می‌تواند بر وزن خود غلبه کرده و همچنان بدون کاهش محسوس سرعت به اوج‌گیری ادامه دهد .
.
#killer_eagle
#LockheedMartin #Lockheed_Martin #F22 #F_22 #Raptor #F22Raptor

.
Boeing QF-16 Fighting Falcon
بوئینگ کیو اف-۱۶ فایتینگ فالکن :
این مطلب متعلق به سه سال پیش است :
فرماندهی رزم هوایی نیروی هوایی ارتش آمریکا اعلام کرد که هدف هوایی مقیاس کامل جنگنده اف ۱۶ موسوم به کیو اف-۱۶ به مرحله توانایی عملیاتی اولیه دست یافته است. این هواپیمای بدون سرنشین به عنوان هدف نهایی برای آزمایش و ارزیابی عملکرد سامانه های تسلیحاتی هوایی امریکا به کار خواهد رفت. این هدف نهایی توسط شرکت بوئینگ و با هدف استفاده در برنامه های آزمایشی و آموزشی رزمی نسل آینده نیروی هوایی آمریکا توسعه یافته است. در قالب این برنامه جنگنده های بازنشسته اف-۱۶ به هدف هوایی کیو اف-۱۶ تبدیل می شوند. پیش از این نمونه بدون سرنشین فانتوم موسوم به کیو اف-۴ توسط فرماندهی رزم هوایی به کار گرفته می شد. بنابر اعلام این فرماندهی تاکنون پانزده فروند هدف هوایی کیو اف -۱۶ عملیاتی شده است. این هواپیماها به پایگاه نیروی هوایی تیندال در ایالت فلوریدا ارسال شده اند. این پرنده های بدون سرنشین به خوبی قابلیت های جنگنده های نسل چهارمی را شبیه سازی می کنند که از آن جمله می توان به توان اجرای مانورهای سنگین با ۹ برابر شتاب جاذبه در حین پرواز مافوق صوت اشاره کرد. یکی از اولین کاربردهای هدف های هوایی کیو اف-۱۶ ارزیابی توان جنگنده های اف ۱۸ نیروی دریایی آمریکا در شلیک موشک هوا به هوای آمرام به جنگنده های دشمن خواهد بود. نخستین فروند کیو اف-۱۶ در نوزده نوامبر ۲۰۱۲ پرواز کرد ، در آن سال‌ها این هواپیما برای راه‌اندازی و پرواز به کادر پشتیبانی زمینی و خلبانی روی زمین نیاز داشت اما امروزه کیو اف-۱۶ یک UCAV به حساب میاد و سال گذشته میلادی به طور تماما خودکار و مستقل به هدفی از پیش تعیین شده روی زمین با موفقیت حمله کرد .
.
#killer_eagle
#Boeing #UCAV #QF16 #QF_16 #FightingFalcon #Fighting_Falcon #QF16FightingFalcon

.
General Dynamics F-16XL
جنرال داینامیکس اف-۱۶ ایکس‌ال
قسمت سوم و‌ پایانی :
نسخه توسعه یافته به شکل عملی 27 جایگاه خارجی داشت که از 11 جایگاه در نسخه معمولی بیشتر بود. این جنگنده دارای 16 جایگاه زیر بالها،دو جایگاه نوک هر بال ، چهار جایگاه برای حمل موشک امرام زیر بدنه، یکی در مرکز بدنه و دو عدد در دو طرف ورودی هوا  و دو عدد چسبیده به ریشه بال را حمل کند. میتواسنت  در یک مامویت تا دو سایدواندر، دو مخزن سوخت 1400 لیتری زیر بالها، ده  بمب مارک 82، چهار امرام و دو غلاف را حمل کند. در فوریه سال 1984 نیروی هوایی اعلام کرد طرح مگدانل داگلاس  بر اساس اف15 دی با نام  اف15 ایی با کد جدید استرایک ایگل پیروز میدان است.
.
اف16 ایکس ال پرنده خوبی بود  برد ان دست کم روی کاغذ چندان از استرایک ایگل کم نبود و از نظر میزان حمل تسلیحات از ان کمی پاینتر بود ولی تفاوت اشکار چشمگیر نبود ولی دلیلی که باعث پیروزی اف15 شد دو موتوره بودن ان بود که در یک عملیات تهاجمی برتری بیشتری داشت از طرفی مجموع برد و مهمات قابل حمل استرایک ایگل بیشتر از اف16 ایکس ال بود.از طرفی استرایک ایگل بر اساس اف15 دی ساخته شد بود از این رو هزینه توسعه بالایی نداشت و یک طرح کاملا اماده برای تولید بود که ازمایشش را پس داده بود و هزینه های تولید ان هم پایین تر بود. مدتی هر دو نسخه اف16 ایک ال در ارتش امریکا پروازهای تمرینی را گذراندند  و در سال 1985 ذخیره شدند و از وضعیت عملیاتی خارج شدن. در سال 1988 ناسا برای تکیمل  ازمایشات مربوط به برخی سیستم های پرواز دستور داد دو نسخه ذخیره شده با شماره سریال جدید دوباره اماده و وارد خدمت در ناسا شود . در 9 مارس سال  1989 اف16 ایکس ال وارد و چند ماه بعد یک بال جدید با تغییراتی روی ان ،بر روی این نسخه نصب شد.
.
نسخه دو سرنشیه  مجهز به نسخه بهبود یافته موتور جنرال الکترونیک 110 شد و با بال جدید که ضخامت کمتری داشت توان ابر کروز یافت و بدون پس سوز به سرعت 1.1 ماخ نیز رسید . در نهایت در سال 1999 هر دو اف16 باز ذخیره شدند و در سال 2007 مدتی ناسا خواهان برگشت به خدمت این دو پرنده برای ازمایشات جدید شد ولی در نهایت در سال 2009 این دو فروند از خدمت خارج شدند.اف16 ایکس ال پرنده شایسته ای بود ولی رقیب بسیار قدرمندی داشت . سازنده هرگز بازار یابی برای این پرنده در بازار صادراتی نکردند و ترجیه دادند تا همان نسخه متعارف اف16 که البته بسیار هم محبوب بود را بفروشند.
پایان
با تشکر از جنگاوران
.
#killer_eagle
#GeneralDynamics #General_Dynamics #F16XL #F_16XL #GeneralDynamicsF16XL

.
NASA General Dynamics F-16XL
جنرال داینامیکس اف-۱۶ ایکس‌ال
قسمت دوم :
اف16 اکس ال از نظر بدنه به غیر بال شبیه اف16 متعارف بود ولی با افزودن بخش هایی به میانه بدنه این نسخه حدود 1.5 متر کشید تر شده بود و کمتر از یک متر بلندتر شده بود. ورودی هوا تغییراتی  به خود دیده بود و کمی عقبتر رفته بود اگرچه شکل کلی ان فرقی نکرده بود و همچنین دو بالچه زیرین جنگنده برای تعادل سمتی در این نسخه کاملا حذف شده بود. بال این نسخه کاملا  فرق داشت و بسیار پهن و به شکل دلتا شکسته بود و به میزان 120 درصد از بال قبلی پهنای بیشتری داشت. برای اینکه با در نظر گرفتن بزرگی بال وزن افزایش چندانی پیدا نکند ، بال کاملا از مواد ترکیبی سبک ساخته شده بود اگرچه در نهایت  272 کیلوگرم از بال قبلی سنگینتر بود. زاویه پس گرایی در لبه بال حدود 60 درجه بود و افزایش سطح بال و همچنین کمی کشیده تر شدنش  82% سوخت داخلی بیشتری برای این جنگنده فراهم کرده بود.
.
بال جدید برای این نسخه 25% شتاب بیشتر و 11% سرعت بیشتر را نسبت به نسخه قبلی فراهم کرده بود و محاسبات نشان میداد که تا 21 مقر تسلیحاتی را میتوان زیر بال و بدنه این نسخه نصب کرد. این طرح از نظر الکترونیک دست کم در نوبت اول فرقی با اف16 ای و بی دو نسخه اولیه این جنگنده نداشت و دارای موتور جنرال الکترونیک اف110 شد که روی اف14 بی و دی و اف15 ایی و بعدهای روی مدل های بعدی اف16 نصب شد و دارای بیشترین رانش 28900 پاوند بود که دست کم قدرت بیشتری از موتور قبلی اف16 داشت اگرچه به همان میزان سنگینتر بود( اف16 ایکس ال دارای بیشترین وزن 9980 کیلوگرم و نسخه قبلی دارای 9570 کیلوگرم بود) . این نسخه دارای برد انتقالی 4590 کیلومتر با سوخت داخلی  بود که نسبت به برد 3600 کیلومتر F16A  به سه مخزن خارجی بسیار بالاتر بود.
.
اولین فروند ایکس ال در 3 جولای سال 1982 اولین پرواز خود را انجام داد که مجهز به موتور پرات اندوتنی اف100 بود که روی اف16 ای و بی  و اف15 نصب بود و دومین پیش نمونه مجهز به موتور جنرال الکترونیک اف110 در 29 اکتبر سال 1982 پرواز کرد که یک نسخه دو سرنشینه بود زیرا از اول نیز  قرار بود طرح  تهاجمی ارتش امریکا دو سرنشینه باشد.
ادامه دارد ...
با تشکر از جنگاوران
.
#killer_eagle
#GeneralDynamics #General_Dynamics #F16XL #F_16XL #GeneralDynamicsF16XL

.
General Dynamics F-16XL
جنرال داینامیکس اف-۱۶ ایکس‌ال
قسمت اول :
در سال 1977 زمانی که اف16 به تازگی وارد خدمت شده بود شرکت جنرال داینامیکس طراح این جنگنده موفق با همکاری نروثروپ با سر طراحی طراح اصلی اف16 دست به طرحی برای نصب بال بزرگ دلتای شکسته روی اف16 زد تا کارایی بالای این بال را نشان دهد. در ان زمان این بال پدیده نوینی بود که از بال دلتا معمولی که روی جنگنده های چون میراژ 3 و یا 2000 نصب  شده بود کارایی  بهتری داشت. این طرح روی کاغذ دارای توان کنترل زاویه حمله بسیار مناسبی  بود و سرعت نشست و برخاست کمتر داشت و در ارتفاع پست در هر سرعتی کنترل پذیری بهتری داشت و از طرفی با در نظر گرفتن اینکه جنگنده ها بخشی از سوخت خود را در مخازن سوخت درون بال حمل میکردند داشتن بال بزرگ به معنی سوخت بیشتر و برد بیشتر بود. این طرح در قالب یک ماکت در ابعاد کوچک در تونل باد تست شد و نتیجه خوبی داشت ولی زمانی این برنامه تمام شد که نیروی هوایی امریکا نیاز جدید را مطرح کرد.
.
در سال 1981 نیروی هوایی امریکا به دنبال یک جنگنده تهاجمی برای جایگزین جنگنده تاکتیکی فوق العاده کارامد اف111 میگشت . اف111 با برد انتقالی حدود 5500 کیلومتر عملا یک بمب افکن  تاکتیکی بود که میتوانست حجم زیادی از تسلیحات هدایت شونده را حمل کند و دارای الکترونیک پیشرفته برای پرواز در ارتفاع پایین بود. تا پیش از این نیروی هوایی به نسخه جدید اف16 علاقه نشان داده بود و در سال 1980 خواهان تبدیل پیش نمونه دوم و پنج اف16 به نسخه جدید و تجهیز انها به بال بزرگ جدید شده بود ولی برنامه سال 1981 این طرح را به یک طرح جدید برای شرکت در رقابت جایگزینی اف111 تبدیل کرد. نسخه جدید اف16 توسط جنرال داینامیکس F-16XL نامیده شد. این نسخه در برنامه جدید نیروی هوایی تنها نبود. مکدانل داگلاس با ارائه طرحی با نام F-15E وارد میدان شده بود. اف15 ایی در واقع  همان اف15 دی نسخه اموزشی  رزمی دو سرنشینه  اف15 سی ایگل یکی از نسخه های شکاری ایگل بود.
ادامه دارد ...
با تشکر از جنگاوران
.
#killer_eagle
#GeneralDynamics #General_Dynamics #F16XL #F_16XL #GeneralDynamicsF16XL

.
40 Years With Sikorsky UH-60 Black Hawk
بلک‌هاوک ۴۰ ساله شد
‌‌پیش‌بینی میشه این بالگرد فوق‌العاده و همه کاره تا دهه آینده نیز در خدمت بمونه و به مرور با وی-۲۸۰ والور جایگزین بشه همچنین لازم به ذکر هست بلک‌هاوک پس از هیویی ، دومین بالگرد برتر در تمام ادوار تاریخ هوانوردی است .
.
#killer_eagle
#Sikorsky #UH60 #UH_60 #BlackHawk #Black_Hawk #UH60BlackHawk #SikorskyBlackHawk

.
‎‏IRIAF Mirage F1
‎نيروي هوايي جمهوري اسلامي ايران
‎قسمت ۴۴ :
البته پی ال7 کارایی بسیار ضعیف داشت و زمانی قرار بود روی فانتوم و اف5 نصب شود و خلبانان این دو جنگنده همان سایدواندر های قدیمی  را ترجیه دادند. همچنین شایعاتی در مورد نصب موشک ضد کشتی نور روی میراژ ها وجود دارد ولی چیزی که مشخص است این است که ایران با این جنگنده مشکلات بسیار دارد . میراز اف1 برای ایران یک جنگنده نسل سومی است که در کشور سازنده هم از خدمت خارج شده (و بسیاری از دارندگانش مانند یونان و یا کویت) و هیچ پشتیبانی از کشور سازنده دریافت نمی کند و احتمالا پرواز دادن انها به دلیل  موتور مشترک با میراژ 5 پاکستانی با کمک این کشور انجام می شود .حتی بسیاری از منابع از این مسئله صحبت میکنند که این جنگنده فاقد رادار است که دلیل ان میتواند در دسترس نبودن لوازم یدکی رادار باشد اگرچه اگر واقعا انگیزه ای برای در خدمت نگهداشتن اف1 باشد میتوان رادار را تعویض کرد اگرچه مشکلات فراوان دارد. بر اساس خوش‌بینانه ترین براوردها 18 میراژ اف1 در ایران عملیاتی می باشد  که بسیاری از سامانه های حیاطی مانند سامانه تاکتیکی  ناوبری و احتمالا رادار اصلا عملیاتی نیست (مخصوصا اگر رادار اژوا باشد که فقط فرانسه و ارژانتین و هند از ان بهره می برند). امروزه میراژ های اف1 در یک گردان شکاری در مشهد  خدمت میکنند که بخش از انها نیز  در پایگاه هوایی چابهار  خدمت میکنند و نمیتوان روی ناوگان کم تعداد ان چندان حساب کرد.
پایان
با تشکر از جنگاوران
#killer_eagle
#Iranairforce #iran_airforce #iran_air_force #IRIAF #Mirage #F1 #MirageF1

.
The Killer , F-22 Raptor
😱😱😱😱😱
کلیپی دیدنی از رپتورهای نیروی هوایی آمریکا در تمرینات ردفلگ و سر تعظیم همه جنگنده‌های حاضر به رپتور این خطرناکترین جنگنده برتری هوایی جهان
کسی نظری داره ؟؟؟
#killer_eagle
#F22 #F_22 #Raptor #F22Raptor

.
United States Navy Blue Angels F-18 Hornets
غروب زیبا و پرواز هورنت‌های فرشتگان آبی نیروی دریایی آمریکا
این تیم از ۳ فروند اف-۱۸ هورنت مدل تک سرنشین ای ، ۱ فروند اف-۱۸ هورنت مدل دو سرنشینه بی ، ۱۰ فروند اف-۱۸ هورنت مدل تک سرنشینه سی ، ۲ فروند اف-۱۸ هورنت مدل دو سرنشینه دی و ۱ فروند سی-۱۳۰تی هرکولس تشکیل شده است.
این تیم در سال ۱۹۴۶ تشکیل شد و امروزه تنها از شش فروند هورنت مدل سی و دی استفاده می‌کند .
.
#killer_eagle
#UnitedStatesNavy #United_States_Navy #USNavy #BlueAngels #Blue_Angels #F18 #F_18 #Hornet #F18Hornet

.
‏IRIAF Mirage F1
نيروي هوايي جمهوري اسلامي ايران
قسمت ۴۳ :
بین جنگنده های فراری به ایران از عراق 24 فروند میراژ اف1 وجود داشت که از انواع تک سرنشینه EQ و دو سرنشنیه بی کیو بودند. میراژهای عراقی دارای رادار سیرنای 4 ام بود که به انها توان ضد کشتی می داد اگرچه بسیاری از منابع معتقدند  که نسخه های اخر تحویلی به عراق دارای رادار اژوا بودند که برای جنگنده سوپر اتندارد طراحی شده بود و بر روی برخی نسخه های جنگنده تهاجمی جگوار که به هند تحویل داده شده بود نیز نصب شد و در نقش ضد کشتی توان بیشتری داشت. میراژ های به ایران امده از انواع تک سرنشینه EQ-6 که اخرین نسخه تحویلی به عراق بودند و نسخه دو سرنشینه BQ-3 که نسخه اموزشی با رادار سیرینا 4 با توان رزمی کامل هستند.میراژها وقتی به ایران امدند تا یک دهه زمینگیر  بودند و تنها برخی از خلبانان نیروی هوایی اکثرا از خلبانان فانتوم با تعداد اندکی از انها پرواز میکردند.میراژ ها به پایگاه امام رضای مشهد منتقل شدند و مدتی در انجا پرواز می کردند و حتی یک فروند انها نیز گفته شده بر اثر  برخورد موشک استینگر قاچاقچان مواد مخدر سرنگون شده است(برخی نیز می گویند مشکل فنی بوده).
.
با وجود این میراژ جنگنده غریبی بود. نیروی هوایی هرگز جنگنده ساخت فرانسه نداشت و راه اندازی این هواپیما نیز با کمک خدمه فنی پاکستانی انجام شد که با میراژ 5 سر کار داشتند. همچنین تسلیحات نصب شده روی میراژ نیز در ایران نبود. برای نمونه ایران موشک هوا به هوای فروسرخ  ماژیک فرانسوی ویا موشک رادار نیم فعال سوپر 530 را نداشت . در میانه دهه 70 شمسی با به روی کار امدن دولت اقای خاتمی فرانسه پیشنهاد فروش چند صد موشک ماژیک به ایران میدهد و حتی برخی از منابع در مورد تحویل 50 میراژ اف1 سی دست دوم خبر میدهند ولی این پیشنهاد به صورت عجیبی از سوی ایران به دلایل  مسائل سیاسی داخلی رد شد. ایران در ادامه با نصب جایگاه جنگ افزاری اف5 و نصب مخزن سوخت اف5 روی میراژهای اف 1 دست زد ولی همواره به غیر از مواردی در نمایشگاه های خاص میراژ ها هرگز مسلح دیده نشدند. طبیعتا میراژ های ایرانی باید بتوانند بمب مارک 82 را حمل کنند و مشکلی نیز نباید با در نظر گرفتن نصب ریل پرتاب موشک سایدوندر بر نوک بال میراژ داشت ، باید توان پرتاب سایدواندر را نیز داشته باشد و حتی ایران طی یک نمایش زمینی برای رییس جمهور روحانی ، موشک چینی پی ال 7 روی میراژ ها
به نمایش گذاشت.
ادامه دارد ...
با تشکر از جنگاوران
#killer_eagle
#Iranairforce #iran_airforce #iran_air_force #IRIAF #Mirage #F1 #MirageF1

Most Popular Instagram Hashtags