gezi_dostu gezi_dostu

193 posts   677 followers   545 followings

Arzu Özkaner Özkuş 

ÇÖLÜN ORTASINDAKİ TARİH / ATEŞ VADİSİ VALLEY OF FIRE / NEVADA / USA

Nevajo yerlilerinin atalarından miras kalan yüz milyonlarca yaşındaki fosilleşmiş kum tepelerinden oluşan bu doğal parkta seyahat etmek başka bir gezegene ayak basmak gibi birşey.
En az Grand Canyon kadar etkilendiğim Ateş Vadisi, Las Vegas’a 80 km uzaklıkta, çeşitli şekillerdeki kırmızı kumtaşlarından oluşan bir doğa harikası. Ayrıca yerlilerin bu kayaçlara yapmış olduğu Petroglif denen kaya resimleriyle de eşsiz bir tarih ve sanat müzesi. İçinde barındırdığı yüzlerce endemik bitki çeşidi ve hayvan populasyonuna ev sahipliği yapan milli bir park. Issızlığı sessizliğine sebep. Büyük ozan Aşık Veysel’in uzun ince yolunda yürüyorum gündüz gece, yol beni nereye götürürse…

Arzu Özkaner ÖZKUŞ

HAYALLERİMİN SÜSÜ GRAND CANYON
O hayallerimi süsleyen bir rüya, ulaşmak istediğim bir hedef, hayatta en çok görmeyi arzu ettiğim bir ütopyaydı*. Ve düş gerçekleşti.
Dünya mirası listesindeki 4927 km2 alana sahip olan bu ulusal park, Amerika’nın Arizona eyaletindedir. 1540 yılında İspanyol Garcia Lopez de Cardenas tarafından keşfedilen kanyonda ilk bilimsel araştırmalar, John Wesley Powell başkanlığında 1869 yılında yapılmıştır. Kızılderililerin Grand Canyon’un ilk sahipleri olduklarıysa asla unutulmamalıdır. Milyonlarca yıl kayaların aşınmasıyla oluşan bu doğa harikasının mimarı Colorado nehridir. 466 km uzunluğundaki Grand Canyon’un genişliği 400 metreyle 2,4 km arasında değişir. Derinliği yer yer 1600 metreye kadar ulaşır. Katman katman bir yapıya sahip olan kayaçların 2 milyar yıllık bir tarihi olduğu söylenebilir.
Kuzey ve Güney bölgeleri bulunan, görmeden hayal etmenin olanaksız olduğu bu dünya şaheserini gördüğüm an nutkum tutuldu desem abartmış olmam. Doğanın gücünü somut bir şekilde görmek muhteşemdi. Hele skywalk diye adlandırılan cam köprü üzerinde ürkerek attığım her adım ve gözlerimin tanıklık ettiği her görüntü iyi ki dünyaya gelmişim, iyi ki önceliğim gezmek ve keşfetmek olmuş dedirtti bana. Hayat sana teşekkür ederim…
Yaşam sevincimin verdiği güçle ulu bir kayalığın zirvesine tırmandım, kollarımı açarak kucakladım vadiyi ve kadrajıma 360 derece takılan görüntüleri nakşettim fotoğraf makinama. Burada kendimi turuncu renkli kayaçlardan oluşmuş bir gezegendeymiş gibi hissettim. Kulağımda Kaptan Kirk’ün sesi yankılandı.
---Kirk’den Atılgan’a, cevap ver Skat !!!
---Sizi dinliyoruz kaptan
---Az önce bilinmeyen kaynaktan garip bir sinyal aldık*…
*Ütopya, Yunanca ‘’yok/olmayan’’ anlamındaki ‘ou’, ‘’mükemmel olan’’ anlamındaki ‘eu’ ve ‘’yer/toprak/ülke’’ anlamındaki ‘topos’ sözcüklerinden türemiştir.
* Uzay Yolu dizisinden alıntı

Arzu Özkaner ÖZKUŞ

Gurur duyduk!!!
Deniz Temiz Derneği ve Heybeliada Su Sporları Klübü Master yüzücülerinin "Denizlerimizi Temiz Tutalım" sloganıyla gerçekleştirdiği Maltepe İskelesi Heybeliada arası yüzme etkinliği başarıyla tamamlandı.Tebrik ediyoruz.
Masterların bir diğer sloganıysa "Duyanlara Duymayanlara Biz Onu Seviyoruz" idi, ben bu sloganlarıyla da çok duygulandım.Seni seviyoruz Atam❤️

Saksıda çilek, pek de lezzetli #mini bahçem #hobbygarden #çilek #strawberry

Ben bu fotoğrafı paylaşmayayım da ne yapayım.Şimdi hepsi birer genç kız ve delikanlı olan çocuklarımız ve bizim aileler olarak dostluğumuz, muhteşem.İşte elimize kalan mutluluklardan biri.Sizi seviyorum çocuklar. Zeynep Naz Arıkan, Mısra Özkuş, Laçin Özkuş, Can Yeşim Çaldıran
Laçinin doğum gününde❤️

İSTANBUL'UN PIRLANTA TAŞLI ALYANSIDIR, BEŞİ BİR YERDESİDİR ADALAR

Şehrin karmaşasından kaçmak, dostlarla rakı- balık sofrasında buluşmak,yakıcı yaz güneşinde serinlemek için denizle kucaklaşmak kısacası özgürleşmek için gittiğimiz olmazsa olmazımızdır Adalar.
Devamı... facebook.com/gezidostlariarzuozkus
fb. sayfamda

Akşam nerde bitiyor nerde başlıyor şehir
Şehir nerde bitiyor sen nerde başlıyorsun
Ben nerde bitip nerde başlıyorum?
Nazım HİKMET/ Şehir Akşam ve Sen

Güzel oğlum bahtın da yüreğin kadar güzel olsun, bize yaşattığın bu gurur için sağol varol, seni seviyoruz❤️

Laçinimiz artık bir ekonomist
Yolun ve şansın açık olsun oğlum
Koç Üniversitesi #kocuniversity

Detaylar #details

Hayat detaylarda gizlidir #life #detail #secret

150/250 milyon yaşındaki bu kayaçlar muhteşemdi #valleyoffirestatepark #nevada #abd

Most Popular Instagram Hashtags