gezginruhumuz gezginruhumuz

290 posts   5,892 followers   985 followings

Gezgin Ruhumuz Özlem & Anıl  🎒 Traveling Storyteller 🔜 Spain 🇪🇸 Tel Aviv 🇮🇱 Basel 🇨🇭

“Bihter neyi itiraf edecek Firdevs Hanım?!” diyesim geldi, şu koltuğa oturduğumda...😅 Aah bazı Türk dizileri iyi ki varsınız!
🧜🏼‍♀️ Bugün bir şirket organizasyonu için Sait Halim Paşa Yalısı’ndaydım. Atmosfer harika olunca etkinliğin tadı da ayrı güzel oluyor.
🧜🏼‍♀️ Benim ilkokulum da boğaz kıyısında eski bir saraydı. Aynı bu yalının olduğu gibi ahşap merdivenleri, işlemeleri tavanları vardı. Gerçekten kaliteli bir “devlet” okuluydu. Ancak benim tüm akrabalarımı mezun eden güzel okulum biz yaz tatilindeyken cayır cayır yandı. 🔥 Sakıp Sabancı ölmeden önce vasiyetinde çok ciddi bir miktarı okulun tamiratı için bağışta bulundu. Ancak okulum yanar yanmaz otel yapılmak istendi. Sonra tüm veliler öğrenciler ayaklandı, imzalar toplandı, protestolar yapıldı. O dönemde Hürriyet gazetesinde 10 yaşındaki Özlem’in de elinde “okulum otel olmasın” pankartıyla fotoğrafı çıktı. Tepkilerden dolayı karar iptal oldu. Aradan 16 yıl geçti ve okulum artık bir vakfa ait otel oluyor!
🧜🏼‍♀️ Bugün işte çocukluk anılarımdan birinde gibiydim. O koca koca camlar, o devasa kapıların ardında bir an ilkokullu Özlem’i gördüm ve bugün her detayıyla bu güzel yalıyı fotoğrafladım. Hep yurtdışından fotoğraf paylaşacak değiliz ya...😌
.
.
#historical #istanbul #saithalimpasayalisi #travelblogger #gezginruhumuz

🍓 Şimdiye kadar gezdiğim yerlerden sevdiğim detayları düşününce bir şeyin farkına varıyorum: görülebilecek en yüksek tepeden bir gölü izlemekten çok büyük haz alıyorum. Deniz öyle değil mesela... 👀Uçsuz bucaksız denizleri izlemekten keyif almıyorum ben. Sanırım “sonsuzluk” hissiyatı pek de bana göre bir şey değil.
🍓 Bu güzel manzarayı papanın yazlık sarayının da bulunduğu Castel Gandalfo kasabasından izliyorum.
🏞 Tarihin ilk posta kutusu da bu kasabada. Buradan kartpostal göndermenin keyfinin yaşamak istemez miydiniz?😍
.
#italy #naturelovers #lake #seyahat #gezginruhumuz

G Ü N A Y D I N 😌
🚣‍♂️ Ne günaydını Özlem, akşam oldu?! dediğinizi duyar gibiyim ancak biz daha kahvaltı masasından yeni kalkmış ve ufaktan kahvelerini yudumlamaya hazır bir çift olarak günün aydığını yeni farkediyoruz.☕️
🚣‍♂️ İstanbul’daysam en sevdiğim şey geç başlayan ve uzayan kahvaltı sofraları! Günün en sevdiğim öğünü kahvaltı olunca onu sindire sindire, azıcık ondan süreyim, azıcık bundan yiyeyim diye diye vakit uzuyor işte🥐
🚣‍♂️ Ayrıca ben boğazın mavisine kendimi kaptırmışken sandallarına atlayıp giden şu güzel aileye de selam olsun!
.
.
#istanbul #goodmorning #buongiorno #gutenmorgen #gezginruhumuz

Sanırım böyle bir evim olsaydı ben de böyle dekore ederdim. (Belki daha az minnoş şekilde)
Önündeki saksılara rengarenk ortancalar ekerdim.
Eğer işim gücüm yoksa yapardım türk kahvemi, şu pencerenin önünde yoldan geçenleri izlerdim, bir taraftan kitabımı okurken.
Evi maviye boyamazdım, hangi renge boyayacağıma şu an karar veremedim😅 bordo olabilirdi veya sırf bana enerji versin diye sarı!
Kapımın önüne mahallenin tüm kedicik ve köpüşlerini doyurmak için bir kaç tas koyardım, onlar da benimle birlikte bu hazzı yaşardı.
🎈 Bu hayalleri evime giderken kuruyorum: site içerisinde, 8.katta, camından tüm İstanbul’un ne kadar da beton yığını olduğunu gösteren manzaraya sahip evime giderken...
.
🌈 sahi, siz hangi renge boyardınız bu ev sizin olsaydı?
.
#visitistanbul #kuzguncuk #seyahat #gezi #gezginruhumuz @kuzguncuklife

Selamlaaar! 🤹🏻‍♀️İşyerinde bir fotoğraf yarışması yapılıyor. Ben bu fotoğrafçılık konularında henüz yeniyim ana konu “İstanbul” olunca düşlediğim en güzel kompozisyon bu oldu: tarihi evler, arnavut kaldırımlar, miskin bir sokak kedisi..😌
Ancak fotoğrafçılık zor zanaatmış arkadaş! O kediyi o pozisyonda oraya oturtana kadar canım çıktı desem yeridir.👀
Önce bir güzel nazlanmalar, alışınca da dibimden ayrılmamalar falan derken baya bir samimiyet oluştu aramızda😂
Ancak “rica ediyoruum lütfen şuraya yayılıp yatar mısın artık” dedikten sonra totosunu yayıp yatması da bomba oldu!😅
Bu sefer de arkadaki tarihi evlerin önünde en güzel fotoğrafı çekilmek için yarışan genç kızlar belirdi. Sabır ve sukunetle gitmelerini bekledim.😅 Sonuç bu..
🐈 bu bakışları unutmayın. Olur da yolunuz Kuzguncuk’a yolunuz düşerse kediciklerin başını okşamayı ihmal etmeyin.
.
#istanbuldayasam #visitturkey #topistanbulphoto #kuzguncuk #gezi #gezginruhumuz

🏡 Keyifli hafta sonları herkesee!
🏡 Bugün Kuzguncuk’un bir sakini olduk.
🏡 Ben de böyle bir semtte büyüdüm. İstanbul’da mahalle kültürünün sürdüğü nadir yerlerinden, evlerinin cumbasından sokağı seyretmenin keyfine doyamadığımız, boğaz kenarında ayakkabılarımızı çıkarıp şıpşıp sulara daldırdığımız, fırının manavın ve bakkal Salim amca’nın ve Adem amca’nın hiç değişmediği ve senin çocukluğuna tanık olan o güzel esnafın olduğu güzel bir semtte büyüdüm.
🏡 Kuzguncuk’ta aynı o güzel semtim gibi geldi işte.
🏡 Ne yazık ki o ruh kaybolmaya başladı o evlerden. Önce cumbalı evler butik otel, iş yeri olmaya başladı. Sonra semtin güzel insanı tek tek uzaklara gitti. Bizler de öyle...
🏡 Küçükken tüm sokaktaki komşularımızla geziler yapardık, birlikte Büyükada’ya gider piknik yapardık. Şimdi bu semtlerde insanlar üst komşusunu tanımıyor.
🏡 Bizeyse orada burada karşılaştığımız eski komşularla eski “semt sohbetleri” yapmak kalıyor. Ne güzeldi be o günler!
🏡 Bu yazıyı içinizi karartmak için yazmadım. O ruh hala o semtlerin üzerinde olduğu için semtin yeni sakinlerine seslenmek istedim: birbirinizle iletişim kurun! Kedi-köpeği görmezden gelmeyin! Eviniz gibi temiz tutun mahallenizi! Esnafa “kolay gelsiiiin” demeyi ihmal etmeyin! İşte o zaman gerçek bir semt sakini olmanın keyfini yaşayacaksınız.🌾
.
.
#istanbuldayasam #comeseeturkey #topistanbulphoto #gezi #gezginruhumuz #kuzguncuk @kuzguncuklife

🌾Ağva, benim kış aylarında gitmekten en haz aldığım yerlerden Şile’nin bir kasabası.
🛶 Ağva’yı çevreleyen Yeşilçay ve Göksu dereleri Karadeniz’e dökülüyor. Bu küçücük kasaba yazın İstanbullu’nun tatil beldesine dönüşüyor tabi. Aslında biraz da bu yüzden kışın gelmeyi seviyorum. O tenhalığı ve huzuru doyasıya yaşamak için!
🏕 Ancak bu sefer bir istisna oldu: kendimizi doğaya atalım, Ağva’ya gidip şöyle güzeeeelce çimlere yayılalım dedik.
🏖 Dedik de, dönüş yolunda gökyüzünün kızıllığı, Karadeniz’in maviliği; “hooop kardeş bize bakmadan nereye gidiyorsun!” demez mi?!
😌 Kırmadık tabi, denizi küstürmek olmaz! “Bu yaz ne manzaralar eşliğinde yüzeceğim bir bilsen” dedim ve hemen yamacında oturup bir türk kahvesi içtim!
.
☝🏻Öhmm öhömm acaba bu can simidinin XS’u var mı?😅
.
#ağva #istanbuldayasam #travelblogger #seyahat #gezginruhumuz

🌿Havalar ısındıysa kendimi serin bir yerlere atma vakti gelmiştir. Ağva güzel bir seçenek gibi duruyordu. Göksu nehrine karşı seriiin seriiiin sallanma keyfini ise tarif edemem.😌
.
#ağva #istanbuldayasam #naturelovers #naturephotography #gezginruhumuz

🎶 “Müziğin sesini duymayanlar dans edenleri deli sanıyor” ama benim gizlediğim bir deli yönüm var, yalan değil.😅
🇨🇿 Aah Prag, özlendin!
🇨🇿 Her daim dolu olan Charles Köprüsü ile... Dondurmalı Trdelnik ile... İnsana mutluluk veren Dancing House ile... Dekor gibi Oldtown Square ile... Astronomik saat kulesi ile... ve günlerce gittiğimiz önündeki cafesi ile... Josefov’daki farklı atmosferin ile... Gece gece aradığımız Lennon Duvarı ile... Başımızı döndüren kitap kulesi ile... Huzur dolduğumu Letna Parkı ve bize onu tarif edemeyen utangaç çocuk ile... Denk geldiğimiz color fest ile... Ahh Prag dedik de unutulur mu! Tabi ki Kafka ile... 💕
🤭 Allah’ım say say bitmiyor. Dur ben bloga Prag yazısı yazayım da özlem gidereyim. “Anıııııl Saat Kulesi’nin karşısındaki cafe’nin ismi neydi?😅”
.
.
#prague #praha #dancinghouse #czechrepublic #gezginruhumuz #seyahat

🇹🇷 Türkiye için büyük gün! Prag’tan seçtiğim bu fotoğraf bana şu anki umudumu anımsattı. Ben umut ile ekranlara bakıyorum bu akşam.
🇹🇷 Kimseye buradan kendi düşüncemi empoze etmeye çalışmayacağım, çünkü herkesin kendi muhakeme yeteneği var, olmalı... İstiyorum ki ekonomimiz düzelsin, eğitim sistemimiz büyük insanlar yaratabilsin, sağlık sistemimiz ayakları üzerinde durabilsin, hukuk’a güvenilsin, huzur içinde doğuda da batıda da dolaşılsın, din/mezhep/ırk ayrımı yapmadan kaynaşılsın... Yurt dışında ülkemiz güzel temsil edilsin. Çok güzel bir ülkemiz var, her karışı bizim olsun, kardeşçe yaşanılsın.🇹🇷
.
#turkiye #turkey #vote #election #gezginruhumuz #prague

☠️ Yaz geldi ya ben de hemen kışa özlem başladı. Sevmiyorum sıcakları n’apayım! 😒
🇭🇺 Sonra Ekim ayındaki Budapeşte seyahatimizi hatırladım. Ne güzeldi Budapeşte! 4 gün yetmemişti o yüzden hala benim için eksiktir. Geçtiğim caddelerden onlarca kez daha geçmek, içime işlemesini sağlamak istemiştim çünkü!
🇭🇺 Tekne turunda Tuna nehrinin üzerinde seyrederken Parlamento binasının o gözalıcı ışıltısını ve onlarca kuşun o ışıkların gölgesinde dans edişini unutamayacağım!
🇭🇺Kahramanlar Meydanı’nda (fotoğraftaki yer) güneşin batışında denk geldiğimiz bu pembe gölgeleri unutmayacağım.
🇭🇺 Balıkçı Tabyası’nın film setinden dekor gibi fırlamışçasına olan güzelliğini ve güzel Budapeşte’ye hakimiyetini unutmayacağım.
🇭🇺 Tuna nehri’ne dizilerek öldürülen yahudilerin ayakkabılarını da unutmayacağım!
🤭 Açıkcası Budapeşte’ye gitmeden önce Prag gibi küçük bir şehir bekliyordum. Fakat beklediğimden çok daha büyüktü. Yaşanılırdı!
👻 Sevgili arkadaşlarım (tanışmasak da mesajlarda yorumlarda samimiyetimiz arkadaşçasına sonuçta) Budapeşte’ye gittiyseniz iz bırakan şeyler neler oldu? Gitmediyseniz Budapeşte’yi nasıl hayal ediyorsunuz? (Benim gibi küçücük bir şehir mi mesela?)
.
#hungary #budapest #macaristan #heroessquare #seyahat #gezginruhumuz

Yaş oldu 27, ben coğrafya bilgilerimi tazeliyorum!
👩‍🌾 Çiftçi bir yıl ayçiçeği ekerse ertesi yıl buğday ekermiş.
🌧 Yağmur bastırıyorsa derhal topuklamak gerekirmiş!
👟 Bir de tarlaya beyaz ayakkabı ile gidilmezmiş.😅
🌾 İyi haftalar 🌾
.
#farmlife #gezgin #seyahat #travelblog #gezginruhumuz

Most Popular Instagram Hashtags