fufuokur fufuokur

1192 posts   124095 followers   375 followings

fufu  En iç, en içten, en içteki sesine bile aykırı düşebilir mi kişi? Düşer...

http://twitter.com/fufuokur

"Yaratıcılık insana emanet edilmiş.
Cehennemi ve karanlıkları gerilere itmek önce insanın görevi."
#aminmaalouf #ışıkbahçeleri

Profilde hiç paylaşmamış olsam da storylerden takip edenler Marcel Proust okuduğumu ve nasıl büyük bir hayranlık yaşadığımı biliyorlar.
"Kayıp Zamanın İzinde" 20. yüzyılın en iyi kitaplarından biriyken hakkında yorum yapmak elbette haddim değil. Ancak yedi kitaplık serinin ikincisinin sonlarına yaklaşmışken şunları söylemekten de tereddüt etmiyorum:
Ben bu kitapları yıllar önce kütüphaneme eklemiş ve hakkını veremeyeceğimin tedirginliğiyle doğru zamanı beklemiştim. Şimdi okurken, her cümlede, ne kadar haklı olduğuma emin oluyorum. Kitaplar tam bir edebi şölen ve gerçekten yüksek konsantrasyon ve iyi bir analiz yeteneği gerektiriyor. Okurluk yolculuğunuzda, bu kitaplarla birlikteliğiniz, kendinizi hazır hissettiğiniz bir zamanda başlamalı diye düşünüyorum bu yüzden.
Ve bu notu buraya ekledikten sonra gönül rahatlığıyla storylerde, altını çizdiğim satırları paylaşmaya devam edebilirim☺❤
Ve evet deniz çok güzel.

Sessizce edilen dualar, bozulan yeminler, mırıldanan unutulmuş şarkılar, bir gün mutlaka kavuşulacak uzaklar gecede. Benzersiz küfürler, bir yıkılıp-bir kurulan ülkeler… İnsanın kendisinin bile inananamayacağı hayaller gecede… İçine bıçak gibi saplanan beklenmedik yazılarla buluşmalar gecede… Gecede gece var: Gecenin içinde birkaç gece.
@ozanonen

Sanki güz ortasında bir ağacın dört bir yanından yapraklar dökülüyordu da ağaç bunun farkına varmıyordu; ağacın üzerinden yağmur aşağılara süzülüyor, güneş ya da ayaz üzerinden gelip geçiyor, yaşam yavaş yavaş ilerleyerek ağacın en iç kısmında alabildiğine dar bir bölgeye sıkışıyordu.
Ama ağaç ölmüyor, ağaç bekliyordu.
#hermannhesse

Esmiyor.

"Peki" diyor Marcel Proust Swann'ların Tarafı'nda, "Hayatı önemsemeyeceksek, neyi önemseyeceğiz? Hayat yüce Tanrı'nın asla iki kere bağışlamadığı tek nimettir."
Biliyoruz ama sıklıkla da unutuyoruz.
Hatırla(t)ma olsun
Veee
"Şarkı söyleyerek süratle aşağı kaydığımız inişli" bir gün...

"Hayatta henüz sizin çok uzağında olduğunuz öyle bir an gelir ki...
Yorgun gözler sadece tek bir ışığa, böyle güzel gecelerin karanlıktan damıtarak hazırladığı ışığa tahammül edebilir, kulaklar, sadece ve sadece, mehtabın, sessizliğin flütüyle çaldığı müziği dinleyebilir."
Öyle bir gece...
#swannlarıntarafı #marcelproust

"Kişinin hayatı düşünün rengine boyanmıştır." Benimki yeşile...

Konuş. "Yaz gelsin" de bana.
Hadi...
"Yaz gelsin" dersen bu masada kış ortasında bile yaz gelir... Melisalar aniden açar. Biz, yedi iklimde, dünyanın her neresinde olursak olalım, çıplak ayaklarımızla bir yaz akşamı, bir plajın kumlarına ilk kez basmışız gibi mesut oluruz...
Bir kıyıda köşede, kıyıların denize dik uzandığı bi' sahilde, suyun içine ahşap bi' masa atmış kadar oluruz...
İşte o zaman leylaklar açar... -Ve bu masanın fotoğrafıyla, benim ruhum da nehir olup Ege'ye akar-
Ege tadında bayramlar herkese...
#ozanönen @ozanonen @thyssanosrestaurant #SöğütKöyü

Boş bir konuşma balonu gibi başımda duran bulut anlatmış her şeyi:
Doğanın içindeyken zihin temiz, kelimeler gereksizdir.
#tbt #karadeniz

İçinde kitap olan fotoğraflar çekmeyi, içinde kitap sevgisi olan insanlarla bir arada olmayı seviyorum. Kendime, içinde kitapların demirbaş olduğu bir dünya kurdum:
Öyle bir dünya ki her gün yeniden ve güzelleşerek var olmaya devam ediyor, öyle bir dünya ki hiç yıkılmıyor, yok olmuyor, batmıyor.
#iyikikitaplarvar

Hayatın kucağına oturmuş gibi...
#niteliksizadam

Most Popular Instagram Hashtags