fok_ika fok_ika

24 posts   303 followers   25 followings

FOK İnsansız Kara Aracı  •Erciyes Üniversitesi •Mekatronik Mühendisliği •İnsansız Kara Aracı Ekibi

Nurol Makina’nın geliştirdiği Ejder Yalçın’da insansızlaştırma çalışmasında araçta Uzaktan Kontrollü Araç Sistemi (UKAS) bulunuyor.

UKAS Kumanda Kontrol Alt Birimi; sarsılma, titreşim, yüksek ısı, değişken kullanım oryantasyonu gibi farklı ve zorlu fiziksel koşullar altında, etkin olarak kullanılabilir.

UKAS Araç Kontrol Alt Birimi; araç ile haberleşen, araca kontrol verilerini ileten, araçtan ise anlık durumsal bilgileri alıp Kumanda Kontrol Birimi’ne ileten birimdir. Nurol Makina’nın farklı operasyonlara yönelik farklı konfigürasyonlardaki taktiksel araçların her biri ile o araca uygun bir şekilde iletişime geçen Araç Kontrol Birimi, hızlı bir şekilde veri etkileşimini başlatır.

Nurol Makina, Uzaktan Kontrollü Araç Sistemi (UKAS) ve bunun uygulamasının yapıldığı EJDER YALÇIN’ın ilk gösterimini, 2016 yılında icra edilen EFES Tatbikatı’nda, ASELSAN’ın ETİ (El Yapımı Patlayıcı Tespit ve İnceleme) sistemi ile beraber yapmıştır.
#insansızkaraaracı #savunmasanayi #terörlemücadele #ugv #robot #robotik #robotics #machinelearning #machine #artificialintelligence #deeplearning #opensource #mechatronics #mekatronik #mühendis #mühendislik #programlama #savunma #emniyet #egm #operation #operasyon #technology #teknoloji #yerli #milli #NurolMakina #tsk #bombaimha

UKAP
Katmerciler tarafından geliştirilip ASELSAN silah sistemi ile donatılan UKAP’lar iki farklı kumanda tipiyle kullanılıyor. Kısa mesafelerde kullanılması için bir el kumandası bulunan cihazın uzun mesafelerde kullanılabilmesi için uydu kontrolü mevcut. • ÖZELLİKLERİ: -Hareket halinde ve hareketli hedeflere atış -Gece/gündüz görüş -Otomatik hedef takibi
-Balistik hesaplama Mesafe ölçme -Bilgisayar tabanlı atış kontrol fonksiyonları
-Mühimmat sonu uyarısı -Manuel kullanım • Uzaktan Kumanda Kiti - LCD: 10” dokunmatik panel
- 5 Saat kesintisiz çalışma
- Oransal joystick kumanda
- -25 +50 °c sıcaklık aralığında çalışabilirlik
TEKNİK ÖZELLİKLERİ • Platform Ölçüleri (mm) -Uzunluk: 2000
-Yükseklik: 1005
-Genişlik: 1890 • Motor -Tip: Elektrik /Hidrolik -Enerji Kaynağı: Batarya /Jeneratör
• Operasyon Süresi -Batarya: Min. 5 saat -Jeneratör: Min. 8 saat • Performans -Maksimum Hız: 25 km/s
• Ağırlıklar -Boş Ağırlık: 1100 kg. -Taşıma Kapasitesi: 2000 kg. • Palet Özellikleri -Adet: 2 -Materyal: Çelik Alaşımlı Kauçuk Kaplama •ASELSAN / SARP Uzaktan Komutalı Stabilize Silah Sistemi Silah Seçenekleri: -12.7mm Makinalı Tüfek
-7.62mm Makinalı Tüfek -40 mm Otomatik Bomba Atar
#afrin #afrinoperasyonu #operasyon #silah #savunma #defence #insansızkaraaracı #tsk #özelkuvvetler #ukap #katmerciler #aselsan #turkisharmy #yerli #teknoloji #savunmaveteknoloji #uzaktankumandalı

Projemizin ana sponsorluğunu üstlenen ELC Alüminyum ile sponsorluk sözleşmemiz imzalanmıştır. Çalışmalarımıza tüm hızımızla devam ediyor, milli savunmamız için gece gündüz emek veriyoruz. Gelişmelerden haberdar olmak için takipte kalınız.

Ana Sponsorumuz Hakkında:
ELC ALÜMİNYUM SAN. TİC. A.Ş. 2016 yılında 40 yıllık metal üretim ve işleme tecrübesini alüminyum mamul üretimine aktarmak üzere, Kayseri Organize Sanayi Bölgesinde faaliyetlerine başlamıştır. 15.000 m² kapalı, toplamda 25.000 m² alanda 100 çalışanla faaliyet göstermektedir.

ELC ALÜMİNYUM 5” ve 6” lik iki pres ile yıllık 6.000 ton alüminyum profil üretim hacmine sahiptir.

Başvuru formu: https://goo.gl/forms/4jPn2lkRmQ0pDlDm1

ERTUĞRUL Bomba İmha Robotu (BİR) el yapımı patlayıcıların zorlu koşular altında, güvenli bir mesafeden etkisiz hale getirilmesi için ASELSAN tarafından geliştirilmiş iki kişi tarafından taşınabilen, yüksek hareket kabiliyetine sahip bir üründür.
Hareket sistemine eklenen flipper mekanizması, her türlü arazi ile yüzey alanında daha yüksek hareket yeteneği sağlamakla birlikte robot kolun erişim kapasitesini arttırmıştır.
ERTUĞRUL BİR, kablolu veya kablosuz kullanılabilen iletişim ve video aktarım sistemi ile şüpheli nesneleri güvenli bir mesafeden incelemeye ve tehditlere müdahale etmeye imkan vermektedir.
Su sızdırmaz araç platformu ve flipper sistemi ile karlı çamurlu yollarda, merdivenlerde ve zorlu çevre koşullarında rahatlıkla görev icra edebilmektedir.
Gelişmiş entegre gözetleme sistemi, nişan ve kıskaç kameraları kullanıcının şüpheli cisimleri yüksek çözünürlükte ve gerçek zamanlı olarak kontrol konsolundan izlemesini sağlamakta ve daha sonra incelenmek üzere kayıt edilmesine imkan vermektedir.

Kontrol konsolunda yer alan 3 boyutlu robot görüntüsü ile robot görüş alanında olmadığı zamanlarda bile robotun tüm hareketleri izlenebilmektedir.

GENEL ÖZELLİKLER
-Boyutlar: 60x90x80 cm
-Ağırlık: <85 kg (piller dahil)
-Maksimum hız: 5 km/saat
-Kontrol menzili: >500 m
-Çalışma süresi: >4+ saat (göreve bağlı)
-Piller: Lityum-iyon (askeri standartlarda)
-Çalışma sıcaklığı: -20°C ile +69°C arası

HAREKET YETENEKLERİ
-Yerden yükseklik: >8 cm
-Çekiş gücü: >50 kgf
-Hareket kabiliyetleri: -Basamak: >20 cm -Hendek: >40 cm -Eğim: >30° -Merdiven: >30° -Yan eğim: >15° -Sudan geçiş: >25 cm

HABERLEŞME
-Kablosuz sayısal, ağ tabanlı

ROBOT KOL
-6 eksenli (5 dönel, 1 kıskaç)
-Kıskaç açıklığı: 20 cm
-Taşınabilen ağırlık: 10 kg
-Uzanma: 130 cm, 180 cm (flipper ile)
-Kıskaç ve nişan kameraları

AKSESUARLAR
-Hoparlör
-Mikrofon
-Ön ve geri sürüş kamerası
-Led aydınlatma
-Teleskopik gözetleme sistemi
-30x optik yakınlaştırmalı gözetleme kamerası

KONTROL KONSOLU
-Taşınabilir
-Kablolu/Kablosuz kontrol
-3B robot görüntüsü
-Canlı görüntüleme ve kaydetme

Black Knight İnsansız Kara Aracı, FNSS’nin de %49 hissesini elinde bulunduran BAE Systems tarafından geliştirilmiş prototiptir. Araç şu anda ABD Ordusu tarafından test edilmekte ve değerlendirilmektedir. Orta sınıf İKA kategorisinde yer almaktadır.

GELİŞTİRİCİ: BAE Systems
MENŞEİ: Birleşik Krallık

BOYUTLAR VE AĞIRLIK:
Ağırlık: 9.5 ton
Uzunluk: 4.98 m
Genişlik: 2.44 m
Yükseklik: 2 m

SİLAH DONANIMI:
Ana silah: 25 mm top
Makinalı Tüfekler: 1 x 7.62 mm
Travers aralığı: 360 derece

MOTOR:
Motor: Caterpillar diesel
Motor Gücü: 300 HP
Maksimum hız: 77 km/h

#i̇ka #insansızkaraaracı #savunmasanayi #savaşteknolojileri #ordu #uk #polis #jandarma #terörlemücadele #army #UGV #ugv #unmannedgroundvehicle #robot #robotics #mechatronics #mekatronik #mühendis #baesystems #blacknight #combat #war #waroftanks #worldoftanks #insansıztank #unmannedtank #unmanned #usarmy #pentagon #insansızkaraaraçları #robot #robots

Most Popular Instagram Hashtags