findikbahcemiz findikbahcemiz

7 posts   66 followers   494 followings

findikbahcesi 

#turkiyeminfindigi FINDIĞIN FAYDALARI #fındık

Fındığın besin değerleri çok yüksek. Diyetisyenlerin tavsiye ettikleri menülerde muhakkak gördüğümüz bir besin öz yerli malımız #fındık#findik

Fındık ülkemizde Karadeniz bölgesinde bolca yetiştirilir. Cinsel isteksizliğe iyi gelmesi, saçların çabuk uzamasına yardım etmesi, hamilelik döneminde yarar sağlaması fındığın faydalarıarasındadır. Aynı zamanda omega 3 yağ asidi, yüksek E vitamini, kalsiyum, magnezyum gibi mineraller içerir. Gün içinde bir avuç fındık tüketilmelidir. Fındık yağı üretilerek kullanılır. Yağı özellikle böbrek rahatsızlıklarına, taş ve kum dökülmesine iyi gelir.

Tansiyona, kollestrole, kansizliga, uykusuzluğa,sinir bozukluguna iyi gelir. Enerji verir.,cildi gençleştirir, kemikleri güçlendirir, dişleri kuvvetlendirir.ayriyetten aaganigi naagaanigiiiiie. 😊

Fındık, ceviz, badem gibi yemişlerin beyin sağlığı, kemik sağlığı vs. üzerindeki etkisi malumdur. Ancak fındığı çiğ halinin kansere deva olduğu belki de ilk kez dillendiriliyor. Günümüzde zararlı atıştırmalıkları tahtından etmeye aday çiğ fındığın faydaları ise saymakla bitmiyor. Önemli lif kaynaklarından olan çiğ fındık, mide ve bağırsak doktu olurken; aynı zamanda birçok minerali de içerir. Besin değeri oldukça yüksek olan çiğ fındığın içeriğinde; protein, antioksidan, karbonhidrat, B riboflavin, tiamin, niasin, piridoksin, pantotenik, kalsiyum, potasyum, çinko ve daha bir sürü vitamin ve minerali taşır. İşte, kavrulmamış, işlem görmemiş çiğ fındığın şaşırtan faydaları... Kemik sağlığı üzerinde etkilidir;

Kuvvetli bir magnezyum kaynağı olan fındık, kemiklerin güçlenmesini sağlayan en önemli besinlerdendir. Günde bir avuç fındık, vücudun ihtiyaç duyduğu magnezyumu büyük ölçüde karşılar. Kemik sağlığına katkı yapan çiğ fındık, aynı zamanda da kemik erimesinin önüne geçmek için birebirdir.
Kas ağrıları ve kramplara iyi gelir;

Kalsiyum ve magnezyum eksikliğinden ileri gelen kas ağrıları ve kramplar için bu minerallerin deposu olan çiğ fındık oldukça faydalıdır. Eklem ağrılarını ve kas yorgunluğunu alan fındık, adet dönemi kasılmaları için de birebirdir.
Kanser düşmanıdır;

Kanseri önleyici hücrelerin üretimini sağlayan E vitamini yönünden zengin olan çiğ fındık, bu sayede kanseri önleyici ve tedavi edici özelliğe sahiptir.

Bağışıklığı kuvvetlendirir;
E vitamini açısından zengin olan fındık, kırmızı kan hücrelerinin parçalanmasını önleyerek, anemi riskini azaltır. Kan dolaşımı düzenleyen fındık; aynı zamanda ateş, soğuk algınlığı ve hastalık risklerini azaltır.

Kalp ve damar dostudur;

Çiğ fındık kalp ve damar dostu bir gıdadır. Aynı zamanda E vitamini ve arginin içeriği ile kalp krizi riskini engelleyici özelliğe sahiptir.
Ruha gıda çiğ fındık;

Sinir sisteminin doğru işlemesinde en önemli kaynaklar olan B6 vitamini ve amino asit içeren fındık, bu şekilde ruh sağlığına da iyi gelir. Bunun yanında seratonin, melatonin ve epinefrin içeren fındığın, bu mineral ve vitaminlerinin faydasını görmek için kavrulmamış olması önemlidir.
Diyabet riskini azaltır

Most Popular Instagram Hashtags