fablab.ir fablab.ir

1,319 posts   12,248 followers   1,201 followings

FabLab لابراتوآر ساخت دیجیتال  Fablab Tehran چگونه -تقریبا- هر چیز را بسازيم! ساخت دیجیتال؛ ساخت آینده 📆 فب‌لب یک‌شنبه تا پنج‌شنبه تمام وقت باز است.

سال ۹۷ گذشت.
سالی با فراز و نشیب زیاد که تجربه‌های فراوانی برای ما داشت.
حالا در آخرین دقایق سال ۹۷، باید از شما به طور ویژه تشکر کنیم، ما تلاش کردیم تا در این سال، ادبیات طراحی و ساخت دیجیتال کشور را کمی جلو ببریم و شما با هم‌راهی گرم‌تان نقش مهمی در این حرکت داشتید و دارید.
تصویری که این روزها روی دیوار فب‌لب نقش خورده، با کمک یک یک شما به دست آمده است. ممنونیم
سال نوتون مبارک
برای یکایک‌تون آرزوی خوشی و موفقیت در سال جدید داریم

امید داریم سال جدید سال شکل‌گیری حرکت‌های وسیع‌تری برای فب‌لب باشد.
#فب_لب #فب_لب_ایران #فب_لب_تهران #لابراتوآر_ساخت_دیجیتال #نوروز #ساخت_دیجیتال #fablab #iranfablab #fablab_iran #fablab_tehran #nowruz

در انجام پروژه های ماکت‌سازی در فب‌لب،
تیم‌های مختلف در حین انجام پروژه به دنبال تجربه‌های جدید در تکنیک‌های ساخت ماکت هستند.
در این ماکت زمینه و ساختمان‌ها به گونه ای طراحی شدند که هر کدام جدا جدا با اتصالات خشک مثل یک پازل نصب شوند و در انتها کنار هم قرار بگیرند.
نقطه قوت اتصالات خشک در ماکت سازی، نصب سریع و تمیز است.
طرح معماری و سفارش ماکت :کوروش رفیعی @kourosh.rafiey
.

#فب_لب #فب_لب_ايران #كارگاه_ساخت_ديجيتال #پرينت_سه_بعدي #ماکت_سازی #ماکت #معماری #برش_لیزر
#fablab.ir #fablab #fabrication #digital_fabrication #fablab_ir #fablab_tehran #fablab_iran #3dprint #3dprinting #wood #lasercutting #plaxyglass #maquette #architecture #model #architecturemodel

امروز سرزده آقای دکتر #ستاری، معاون علم و فناوری ریاست جمهوری به #فب_لب ما آمد.
آقای ستاری و دوستان معاونت علمی که حالا پس از گذشت دو سال از استقرار ما در #پارک_فناوری_ پردیس دوست داشتند از مجموعه فعالیت‌های فب‌لب در ایران بیشتر مطلع شوند از فب‌لب بازدید کردند و گفتگوهای خوبی نیز برقرار شد.
برای #فب_لب_ایران که چهار سال برای دیده شدن ظرفیت‌های ساخت دیجیتال در جامعه طراحی داخل کشور و آشنایی کشور با این امر تلاش کرده است چنین بازدیدها و علاقه نشان دادن‌هایی واقعاً انگیزه‌بخش است.

امیدواریم در آینده‌ای نزدیک شاهد رشد هرچه بیشتر جریان طراحی و ساخت دیجیتال در ایران باشیم.

#فب_لب #فب_لب_ايران #لابراتوآر_ساخت_ديجيتال #پرينت_سه_بعدي #سی_ان_سی #برش_لیزر #آموزش #طراحی #معماری #ایران
#fablab.ir #fablab #fabrication #digital_fabrication #fablab_ir #fablab_tehran #fablab_iran #3dprint #3dprinting #lasercutting #cnc #design #architecture #iran

هرچند دپارتمان های مختلف فب لب مسئولیت طراحی و ساخت و تولیدِ طرح و ایده های خلاقانه و متنوع را برعهده می گیرند اما به طور کلی خدمات ساخت در الویت اهداف فب لب نیست. در ساختار فب لب الگو و فعالیت های ترویجی از اهمیت بیشتری برخوردار هستند.
.
طراحی و تولید تندیس فارغ التحصیلی دانشجویان دانشگاه امیر کبیر
.
در پروسه تولید این تندیس ها از تکنیک پرینتر سه بعدی و قالب گیری استفاده شده است.
#فب_لب #فب_لب_ايران #كارگاه_ساخت_ديجيتال #پرينت_سه_بعدي #سی_ان_سی #چوب #بتن #قالب #قالب_سیلیکونی #برش_لیزر
#fablab.ir #fablab #fabrication #digital_fabrication #fablab_ir #fablab_tehran #fablab_iran #3dprint #3dprinting #wood #concrete #cnc

ساخت مرحله واقعی شدن طرح است!، در فب لب تلاش می کنیم تا طراحان و هنرمندان با ساخت ایده های خود بتوانند نمونه نهایی آن ها را در دست بگیرند.
.
یک شیشه عطر که با تکنیک پرینت سه بعدی ساخته شده است.
طراح: خانم الهه میرغفاری
@elahe.m_ghafari
.
#فب_لب #فب_لب_ايران #كارگاه_ساخت_ديجيتال #پرينت_سه_بعدي #شیشه_عطر
#fablab.ir #fablab #fabrication #digital_fabrication #fablab_ir #fablab_tehran #fablab_iran #3dprint #3dprinting

یکی از متداول ترین سوال ها از دپارتمان پرینت سه بعدی فب لب، تفاوت رزین های تکنیک #اس_ال_ای است. درسته که رزین های قابل پرینت چندین رنگ دارند ولی آنچه‌ که‌ طراحان برای انتخاب رزین باید بدانند ، خاصیت هر کدام از آن هاست.
به طور مثال رزین تاف که آبی رنگ است، برای پرینت قطعاتی که نیاز به‌ تحمل تنش بالا دارند، پیشنهاد می شود. یا قطعاتی که بار روی آنهاست و یا در یک ماشین باید استفاده شوند.
ظاهر این رزین کمی شفاف است و خاصیت فیزیکی آن با پلاستیک ABS قابل مقایسه می باشد.
.
. #پرينت_سه_بعدی #اس_ال_ای #فرم_لبز #فب_لب #فب_لب_ايران #رزین _تاف #كارگاه_ساخت_ديجيتال
#fablab.ir #fablab #fabrication #digital_fabrication #fablab_ir #fablab_tehran #fablab_iran #sla #3dprinting #formlabs #resin #resintough #toughresin

بچه‌های معماری و خیلی از هنری‌ها کم‌تر هنوز مسأله کارآفرینی نوین و کسب‌و‌کارهای نوپا را درک کرده‌اند؛ چیزی که این روزها با نام استارت_آپ در کشور در حال معرفی و تبلیغ است. در حالی که #هنر و #معماری ظرفیت‌های فراوانی در شکل‌دهی به کسب‌و‌کار نوپا به خصوص در مقیاس‌های خرد و کلان آن دارند.
امروز میزبان بچه‌های معماری #دانشگاه_هنر بودیم و با هم از مقوله #فب_لب، جریان #ساخت_دیجیتال و البته شکل‌دهی کسب‌و‌کار نوپا در حوزه معماری حرف زدیم.
#فب_لب_تهران #فب_لب_ايران #لابراتوآر_ساخت_دیجیتال #دانشجو #fablab_tehran #fablab_iran #fablab #university #university_of_art #openday #open_fablab

تجربه عملی طراحی تا ساخت، مربوط به واحد سیستم‌های ساختمانی دانشجویان مقطع کارشناسی معماری، پردیس هنرهای زیبا دانشگاه تهران:
در این دوره دانشجویان درس‌گفتار‌هایی در رابطه با سیستم‌های متنوع ساخت دریافت نموده و پس از آشنایی با سازه‌های خرپایی و فضاکار و چالش‌های هرکدام، ایده حذف گره از این سیستم را مطرح نمودند. که نهایتا منجر به طراحی روش و پروتوتایپی شد که با خمش اعضا شبکه‌های از اعضای پایدار و نامعین شکل بگیرد. نهایتا برای خمشِ قطعات و کنترل فرآیند برپایی از واقعیت افزوده بهره گرفته شد، که دقت پائین‌تری از دستگاه‌های سی‌ان‌سی دارد اما ارزان‌تر و در دسترس همگان است.

این تجربه ساخت با حمایت دانشکده معماری دانشگاه تهران، سمپوزیوم بین‌المللی طراحی و بعد چهارم، فب‌لب ایران و گروه پاراژن و فولوگرام شکل گرفته است.

مدرسین کارگاه فایلِ روش مدلسازی قطعات را (دارای بخشی C# در گرس‌هاپر روی راینو 6.11) برای استفاده عموم در این آدرس قرار می‌دهند، امیدواریم توسط سایر دوستان این روش توسعه داده شود زیرا عموما در پروژه‌های ساختِ کوتاه‌مدت فرصت طراحی و به‌سازی روند‌ها بسیار ناچیز است.
http://bit.ly/2RUKc5i

مدرسین: آرمان خلیل‌بیگی، اسماعیل متقی
همکار: سینا سلیم‌زاده
کمک مربی: سعیده کلانتری
دانشجویان:
مریم احمدی، امیر انصاری‌پور،کیمیا باقری، محمدحسن حبیبی، محمدمهدی زمانی، سام سبزواری، زینب سیدزهتاب، محمدمهدی شاهرودی، نیلوفر طاهری، معصومه عابدینی، پدرام فیضی، اسما کارآموز، کیمیا کربلائی، حامد کمال‌زاده، فاطمه کیانی‌نژاد، مریم محمددوست، فائزه معتمدیان، رومینا مهربد، سارا نادری، یاسمن نجاتی، کیمیا نوری‌نژاد، مرتضی وزیری، مهرآگین باغی، سنا مطلم
با همیاری:
میلاد امیری، سروش رئیسی، مهلا بهروز، علیرضا شیخلر، شادی خالقی، محدثه طاهری، علیرضا محمدی، مهرنوش کیا، مژگان رضاخانی
تصویربرداری: سارا احمدی، محمدحسن حبیبی
ویدئو: شایان خلیل‌بیگی

روزهای باز یک فرصت دورهمی خوب برای طراحان و علاقه‌مندان به طراحی است که در فرصت کوتاه ایده خودشان را پرورش بدهند، پخته کنند و مهم‌تر از آن بسازند. این فرآیند که فقط در چند ساعت اتفاق می‌افتد تجربه‌ی تازه‌ای از ساخت را به همراه دارد.
#روز_باز امروز با تمرکز بر ساخت روشنایی با استفاده از متریال صفحه‌ای پلای‌وود فرصتی خوبی برای تجربه و گپ‌و گفتگوها تخصصی در رابطه با دیزاین و ساخت بود.
.
#فب_لب #فب_لب_ايران #فب_لب_تهران #لابراتوآر_ساخت_دیجیتال #كارگاه_ساخت_ديجيتال #پرينت_سه_بعدي #سی_ان_سی #برش_لیزر #پارک_فناوری_پردیس
#خودت_بساز #روز_باز #open_days #open_day #fablab.ir #fablab #fabrication #digital_fabrication #fablab_ir #fablab_tehran #fablab_iran #3dprint #3dprinting #cnc #lasercutting #pardistechnologypark #open_fablab

در فب‌لب دنبال شیوه‌ها و تجربه‌های جدید ساخت هستیم. به همین دلیل است که ماکت‌های ساخته شده در فب‌لب اغلب متفاوت از ماکت‌های متداول است و متناسب با نگاه و اهداف طراح روی‌کرد خاصی را دنبال می‌کند.
در این ماکت شفافیت یک‌پارچه در دل بنا نقطه عطف طرح بود و با استفاده از قالب گیری رزین شفاف، نسبت شفافیت و کدری کانسپت پیاده‌سازی شد
.
طرح معماری و سفارش ماکت از امیرحسین طاهری @amirhossein.taheri23
.
#فب_لب #فب_لب_ايران #كارگاه_ساخت_ديجيتال #پرينت_سه_بعدي #سی_ان_سی #ام_دی_اف #رزین #برش_لیزر
#fablab.ir #fablab #fabrication #digital_fabrication #fablab_ir #fablab_tehran #fablab_iran #3dprint #3dprinting #wood #mdf #resin #cnc

بعضی‌ها هنوز #ساخت_دیجیتال را روشی متداول برای ساخت نمی‌دانند و فکر می‌کنند تنها در شرایط و مواردی خاص ممکن است به دنبال آن بروند. اما واقعیت این است که شرایط جهان ساخت در حال تغییرات سریع است... و این وسط برای همیشه #دیزاین هنوز معنادارست.
.
#فب_لب #فب_لب_ايران #كارگاه_ساخت_ديجيتال #پرينت_سه_بعدي #برش_لیزر
#fablab.ir #fablab #fabrication #digital_fabrication #fablab_ir #fablab_tehran #fablab_iran #3dprint #3dprinting

طراحی کنیتیک یکی از گرایش‌های مورد علاقه این روزهای جهان معماری‌ست. تلاش برای نظم سازه‌هایی که متناسب با شرایط محیط و نیازهای فضا تغییر شکل دهند...
این سایه‌بان با نگاه کنیتیک به صورت متحرک با درنظرگرفتن فازهای تاخیری یک موج سینوسی طراحی و با برش لیزر صفحات چوبی و نصب خشک قطعات ساحته شده است.
طراحی و اجرا @mamaadjalali
.
.
#فب_لب #فب_لب_ايران #كارگاه_ساخت_ديجيتال #پرينت_سه_بعدي #برش_لیزر
#fablab.ir #fablab #fabrication #digital_fabrication #fablab_ir #fablab_tehran #fablab_iran #3dprint #3dprinting #wood #lasercutting

Most Popular Instagram Hashtags