[PR] Gain and Get More Likes and Followers on Instagram.

evinizdeterapi evinizdeterapi

531 posts   755 followers   51 followings

Klinik Psikolog Şehnaz Tuna  "Evinizde Terapi" sizlere kendi ortamınızda, online psikoterapi ve psikolojik danışmanlık hizmetleri sağlayan bir web sitesidir.

http://www.evinizdeterapi.com/

Hepimizin içinde kimseyle paylaşmadığımız/paylaşamadığımız, gerek kendimize gerekse başkalarına ait sırlar mevcuttur. Kesin olan birşey şu ki, sır saklamak gerçekten bir meziyettir. Hatta bir noktaya kadar tatlı bir heyecan bile verir. Fakat, bazı kimseler aşırı ketumluklarıyla adeta birer sır küpü gibidirler ve bu durum çoğu zaman onlar için dezavantaj yaratır.

Santa Clara Üniversite’sinden Dale Larson’ın meta-analiz çalışmasının sonucunda "sır küpü" olarak nitelendirdiğimiz bu tarz insanların çok daha depresif, utanç duymaya yatkın, endişeli, eleştiriye hassas ve bu özelliklerinden dolayı sıkı ağızlı ve hastalıklara karşı savunmasız kişiler oldukları görülmüş. Bu kişiler sırlarının açığa çıkmaması için son derece yoğun bir çaba gösteren, duygularını fonksiyonel olmayan biçimde bastıran kişiler. Sahip oldukları sırrı açıklayıp açıklamama arasında yaşadıkları git-gelin yarattığı daimi gerilim ise bedenlerinin stres karşısındaki tepki kabiliyetini değiştirerek fiziksel problemlere yol açıyor.
Sonuç olarak herşeyin fazlasında zarar olduğu gibi sır tutmanın, sır küpü olmanın da bir noktadan sonra zarar verdiğini unutmayalım!

www.evinizdeterapi.com #evinizdeterapi #onlineterapi #psikolog #terapist #psikoterapist #onlinepsikolog #onlineterapist #onlinepsikoterapist #terapi #psikoterapi #onlinepsikoterapi #psikoloji

Bir kaybın ertesinde çocuklar da tıpkı yetişkinler gibi yas yaşarlar. Bu süreçte ebeveyn ve yakın büyüklerin payı oldukça mühimdir. Ölüme şahit olan, bir yakınını kaybeden çocuğa nasıl yaklaşılmalı? · Ölüm haberi sakin bir ortamda, şefkat gösterilerek paylaşılmalı.
· 5 yaşından büyük çocuklar ölümün geri dönüşü olmayan bir süreç olduğunu anlarlar. Bu yüzden, kaybedilen kişi için “Uzak bir yere gitti, dönecek.” gibi sözler sarf edilerek yalan söylenmemeli ve imkânsız umutlar aşılanmamalı.
· Çocuk, ölüm hakkında sınırlı bilgi sahibi olduğu için kafası karışıktır. “Uykuya yattı.” “Göklere uçtu.” tarzı karmaşık ifadeler kullanılmamalı, ölümün tıpkı doğum gibi hayatın doğal bir parçası olduğu “O artık yaşamıyor.” “Nefes almıyor.” “Yürümüyor.”gibi net kelimeler ve anlayacağı cümlelerle ifade edilmelidir. Ölüm bir hastalıktan dolayı gerçekleştiyse (Örn. kanser) bu durum hastalığı telaffuz ederek izah edilmelidir.
· Ölüm sonrası gerçekleşen uygulamalar hakkında genel bilgi verilmeli (Cenaze töreni, dua vb.)
· Çocuğun duygusal tepki vermesine izin verilmeli. Çocuk sizi gözleyecektir. O yüzden tepkiniz onunla paylaşılmalı. (Örn. sarılma, beraber ağlama.) Acının paylaşımı bu süreçte önemli olduğu için aile bireyleri ile vakit geçirmesi sağlanmalı.
· Bu dönem içine kapanabilir ya da saldırganlık oluşabilir. Çocuğu gözlemleyerek bu duyguların dışa vurulması için resim yapmak, mektup yazmak gibi aktiviteler teşvik edilmeli.
· Gelecek soruları geçiştirmemeli. Zorlanıldığı noktada açık ve net olarak “Bu sorunu cevabını bilmiyorum.” demeli.
· Yaşanan bu kayıp ile alakalı okul ve eğitmenler haberdar edilmeli.
· Yaşantının yeniden eskiye döneceği hakkında güven verilmeli.
· Kayıp yaşayan çocuk anne babasının başına bir şey geleceğinden korkabilir ve daha bağımlı bir hale gelebilir. Bu normal bir süreçtir. “Ben senin yanındayım, uzun süre seninle birlikte olmayı ve uzun yıllar yaşamayı planlıyorum.” tarzı sözlerle yalnız kalmayacağı konusunda telkinde bulunulmalı.

Peki ne zaman endişelenmeli? · Okula gitmek istemediğinde.
· Fiziksel şikayetler meydana geldiğinde ve/veya arttığında.
· Yoğun korku ve endişe duyduğunda.
· Depresyon ve içe kapanma hali 2 haftadan uzun sürdüğünde.

Most Popular Instagram Hashtags