evinizdeterapi evinizdeterapi

800 posts   2,658 followers   12 followings

Klinik Psikolog Şehnaz Tuna  Psikolog ofisine gitmeden, kendi ortamınızda online psikoterapi ve psikolojik danışmanlık hizmetleri alabilirsiniz. #onlineterapi #psikolog

#Repost @sehnaztuna
・・・
İlk kitabım Destek Yayınları'ndan çıkıyor... Sevgili Yelda Hanım ve Ertürk Bey'e bana olan inançlarından dolayı teşekkür ederim.
Bu süreçte benimle yürüyen canım editörüm Zümrüt ve yazarlık maceramın baş mimarı sevgili Murat Gülsoy'a da ayrıca minnettarım.
@murat_gulsoy

Tıpkı doğada olduğu gibi hayatımız da sürekli aydınlık olamaz. Karanlıkta da aydınlıkta da aslolan kişinin kendisidir. Zor olana tahammül güçlendirir. Sabır ve inancın aydınlatmayacağı karanlık yoktur. Kendinize inanın.
Klinik Psikolog Şehnaz Tuna
www.evinizdeterapi.com #evinizdeterapi #onlineterapi #psikolog #terapist #psikoterapist #onlinepsikolog #onlineterapist #onlinepsikoterapist #terapi #psikoterapi #onlinepsikoterapi #psikoloji #motivasyon

Bu soruyla oldukça sık karşılaşıyorum.
Anksiyete ve depresyonun tedavisinde egzersizin büyük payı olduğu bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Fakat çoğu kimse için spora başlamak ya da başladıktan sonra devam ettirmek çok zor geliyor.
Paylaşacağım tavsiyeleri uygulamaya çalışırsanız egzersizi hayatınıza sokmanın ve bir alışkanlık haline getirmeyi sağlamanın o kadar da zor olmadığını göreceksiniz. ▪SEVDİĞİNİZ BİR AKTİVİTEYİ BULUN: Spor sadece spor salonunda saatlerce koşmak ya da ağırlık kaldırmak değildir. Dans, açık havada yürüyüş, bisiklet gibi aktiviteler hem eğlenceli hem de mutluluk hormonunuzu tetikleyecek aktivitelerdir. ▪KENDİNİZİ BAŞKALARI İLE KIYASLAMAYIN!: Herkesin güç seviyesi farklıdır. Dolayısıyla kendinizi başkaları ile kıyaslamayın. Bu motivasyon kaybına sebep olur. Sporda hedefiniz kendinizle yarışmak olsun. ▪KARARI VERDİĞİNİZ GÜN BAŞLAYIN: Spora başlama kararı verdiğiniz gün, hatta anda başlangıç yapın. Ertelemek bu karardan vazgeçmenize sebep olabilir. ▪MÜKEMMEL OLMAK ZORUNDA. DEĞİLSİNİZ!: Başlangıcı yapmak en önemlisi. Başladıysanız zaten mükemmel bir hareket yapmışsınız demektir. Arada kaçırdığınız günler olursa kendinize kızmayın. Telafisi her zaman mümkün.
Her alanda olduğu gibi egzersizi de ne kadar sık yaparsanız o kadar daha çabuk alışacak, gelişecek ve kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz!
Klinik Psikolog Şehnaz Tuna
www.evinizdeterapi.com #evinizdeterapi #onlineterapi #psikolog #terapist #psikoterapist #onlinepsikolog #onlineterapist #onlinepsikoterapist #terapi #psikoterapi #onlinepsikoterapi #psikoloji #depresyon #panikatak #anksiyete #kaygı #kaygıbozukluğu #anksiyetebozukluğu #panikbozukluk #ruhsağlığı

Evinizde Terapi YouTube kanalının yeni konu başlığı: Sosyal Fobi Nedir? Nasıl tedavi edilir?
Videoyu izlemek ve psikoloji konularında yayınlanacak yeni videolarımdan haberdar olmak için kanalıma abone olabilirsiniz.
Kl. Psk. Şehnaz Tuna
Kanalın bağlantısına sayfanın profilinden ulaşabilirsiniz.
www.evinizdeterapi.com #evinizdeterapi #onlineterapi #psikolog #terapist #psikoterapist #onlinepsikolog #onlineterapist #onlinepsikoterapist #terapi #psikoterapi #onlinepsikoterapi #psikoloji #sosyalfobi # fobi #kaygı #kaygıbozukluğu #anksiyete #anksiyetebozukluğu #ruhsağlığı #iyihissetmek #iyihissetmekiçin @nihal_agirbas

Ruhsal bozukluklar arasında adıyla birebir örtüşen tek hastalık "Panik Bozukluk"tur. Atak geldiği anda yaşanan korkunç paniği ve 'ölüm' ya da 'aklını yitirme' korkusunun şiddetini sadece bu hastalıkla boğuşan biri bilir ve anlayabilir. Panik atak geçirmemiş birisine atak esnasında yaşanılan ve hissedilenleri anlatmaya çalışmak akıntıya karşı kürek çekmeye benzer.
Hayatı böyle çekilmez kılan bu hastalıktan kurtulmak mümkün! Yapılandırılmış Bilişsel Davranışçı psikoterapi süreci, panik bozukluk tedavisinde oldukça olumlu sonuçlar vermektedir. Çalışmanın bilişsel boyutunda atağa yol açan otomatik, olumsuz ve çoğu zaman gerçekdışı olan düşünceler saptanarak bu düşüncelerin mantıklı ve olumlu alternatifleriyle yer değiştirilmesi sağlanır. Davranışçı boyutta ise kaçınma (örn.; atak geçirme korkusuyla dışarı çıkamama.) ya da güvenlik (örn.; bir yere tutunma, çantada ilaç ya da şu taşıma gibi.) davranışlarının aslında atağı önleme ya da engelleme değil, hastalığı devam ettirmede önemli rol oynadıkları konusunda farkındalık kazandırılarak bu davranışlardan vazgeçilmesi için çalışmalar yapılır.
Hastalığın dinamiğini A'dan Z'ye kavrayan bir panik atak hastası, panik bozukluğa karşı SONU MUTLAK REKABETLE BİTECEK SAVAŞA artık hazırdır!
Klinik Psikolog Şehnaz Tuna
www.evinizdeterapi.com #evinizdeterapi #onlineterapi #psikolog #terapist #psikoterapist #onlinepsikolog #onlineterapist #onlinepsikoterapist #terapi #psikoterapi #onlinepsikoterapi #psikoloji #ruhsağlığı #ruhsalbozukluklar #panik #panikatak #panikbozukluk #anksiyete #anksiyetebozukluğu #kaygı #kaygıbozukluğu

Başınız ya da dişiniz ağrıdığında, romatizma ya da migreniniz tuttuğunda bu şikayetlerinizi paylaşmak ya da tedavi için doktora gitmek ne kadar normalse ruhsal bir rahatsızlık söz konusu olduğunda da sıkıntınızı paylaşmak ve iyileşmek için psikiyatrist ya da psikoloğa gitmek aynı ölçüde normaldir.
Ruhsal bozukluğu olan birini damgalamayın, dışlamayın. Yarın öbür gün başınıza böyle bir durumun gelebileceği ihtimalini asla unutmayın. Benzer şekilde, kendi ruhsal sıkıntılarınızı paylaşmaktan ve tedavi için yardım almaktan çekinmeyin.
Ruhsal bozukluk ASLA bir kusur değildir!
Klinik Psikolog Şehnaz Tuna
www.evinizdeterapi.com #evinizdeterapi #onlineterapi #psikolog #terapist #psikoterapist #onlinepsikolog #onlineterapist #onlinepsikoterapist #terapi #psikoterapi #onlinepsikoterapi #psikoloji #ruhsağlığı #ruhsalbozukluk #ruhsalbozukluklar #depresyon #kaygı #kaygıbozukluğu #okb #bipolar #bipolarbozukluk #sosyalfobi #sosyalkaygı #panik #panikatak #panikbozukluk

Her anne bir melektir. Tüm melek annelerimizin bu özel günü kutlu ve mutlu olsun. Klinik Psikolog Şehnaz Tuna

Değişim ya da yeni kararlar için hafta ya da ay başını beklemeyin. Kararlarınızı harekete geçirecek faktör zamanlama değil o karara olan inancınız olmalı. Yeteri kadar inanmadığınız ya da motive olmadığınız zaman ne zaman başlarsanız başlayın kararınızın gerektirdiği davranışları devam ettirmekte zorluk çekersiniz. Ama, kararınıza kuvvetle inanıp yeterince motive olduğunuzda girişiminiz uzun vadeli devam edecek ve böylece koyduğunuz hedefe ulaşma olasılığınız çok daha yüksek olacaktır.
Hadi bugün farklı bir şey yapın ve değişim için adım atın!
Klinik Psikolog Şehnaz Tuna

www.evinizdeterapi.com #evinizdeterapi #onlineterapi #psikolog #terapist #psikoterapist #onlinepsikolog #onlineterapist #onlinepsikoterapist #terapi #psikoterapi #onlinepsikoterapi #psikoloji #motivasyon #iyihissetmek #değişim

Derecesi kişiden kişiye değişse de ölümde de ayrılıkta da süregelen psikolojik süreç aynıdır. İkisinde de kişinin rızası dışında gerçekleşen acı bir kayıp söz konusudur. Bu süreç beş evreden oluşur. Süre ve sıralaması farklılık gösterse de yaşanan evreler şunlardır:
İnkar: Kayba uğrayan kişi içinde bulunduğu durumu ısrarla kabul etmez. Yaşadığının gerçek olduğu düşüncesine tamamen uzak tepki ve davranışlar sergiler.
Öfke: Gidene, terk edene, kayıp yaşadığı sevdiğine ve durumun kendisine yoğun öfke duyar. Hesaplaşmak ister.
Pazarlık: Mevcut durumu değiştirmek için neler yapabileceğini düşünür. Özellikle ayrılıklarda avutucu düşüncelere kapılır.
Depresyon: Duygudurum bozukluğu yaşamaya başlar. Uyuyamaz, kilo verir, eskiden yaptıklarından zevk almaz. Psikolojik ya da psikiyatrik müdahele gerekebilir.
Kabul: Genelde sürecin en son evresidir. Kişi artık kaybını ve yeni hayatını kabullenmiştir.
Ölüm sonrası yas ve ayrılık tek başına mücadelesi zor bir süreçtir. Psikolojik destek almaktan çekinmeyin.
Klinik Psikolog Şehnaz Tuna
www.evinizdeterapi.com #evinizdeterapi #onlineterapi #psikolog #terapist #psikoterapist #onlinepsikolog #onlineterapist #onlinepsikoterapist #terapi #psikoterapi #onlinepsikoterapi #ölüm #yas #ayrılık #ayrılıkacısı

Most Popular Instagram Hashtags