[PR] Gain and Get More Likes and Followers on Instagram.

erdiyilmaz83 erdiyilmaz83

995 posts   33,674 followers   116 followings

Erdi YILMAZ  academic | mountain traveler akademisyen | dağ gezgini @ilkealdemir👫 Kamp ve eğitimlere katılım & bilgi: 📩 info@erdiyilmaz.com | uşak turkey

Gündoğumu⛅️
➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
bazen güzel manzara arkada kalır #climbmore

Zirve yolu
➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
#climbing /w @kutupayisi

45 saniye🎵
#tekbaşına

Günsonu 🌥
➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
Davraz Dağında gün batarken.
Çadırın etrafını vahşi hayvanlardan korunma amaçlı mı, neden çevirdiğimle ilgili sorular geliyor. Bunun amacı tabi ki hayvanlar için değil. Fırtına için. Çünkü doğada, özellikle Davraz Dağı tarzı bitki örtüsünün olmadığı dağlardaki rüzgarlar normal bir havada bile şehirdekilerden en az 3-4 kat kuvvetlidir. Aşırı fırtına altında rahat bir gece geçirmek, çadırı kar üzerinde zaptetmek imkansızlaşır. O nedenle doğanın yıkıcı etkilerini bir nebze azaltabilmek için kar duvarı güzel çözüm. Rüzgarın estiği yöndeki duvarı kalın ve yüksek tutmak iyi olur. Hem bir nebze ısı yalıtımı için de faydalıdır.

#UNESCO doğal miras geçici listesinde yer alan Kızılırmak Deltası ya da diğer adıyla Bafra Ovası, Sivas’ın Kızıldağ Dağından gelen sularının oluşturduğu Kızılırmağın Karadeniz’e döküldüğü yerde oluşmuş bir delta ovası. Yaklaşık 56.000 hektarlık bu cennet bölgede bir süredir hem havadan hem de karadan çekimler gerçekleştirdik. Tek amacımız bu bölgeyi el birliğiyle hakettiği konumlara yükseltmek. Yüzlerce kuş türünün barındığı bu delta maalesef yokolma tehdidiyle karşı karşıyayken Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin girişimleri ile kaçak inşaa edilen 319 ev yıkılarak eski doğal haline döndürüldü. Bu bölgelerde hiç görülmemiş kuşlar artık görülmeye başlandı. Şimdi de bu deltamız #UNESCO doğal miras listesinin kalıcı adayı!
Fotoğraflama çalışmalarımız boyunca bizlere güven ve destekleri için @unesco Türkiye Elçiliği’ne, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı @yzyilmaz55’e, Genel Sek. Yard. @zennubealbayrak’a, Çekimlerimizin helikopterle olan kısmında bizi yükseklere çıkartan Samsun Sahil Hava Grup Komutanlığı personellerine ve pilotumuz @kontrpedal’a, ekip arkadaşlarım @birddetective @yavuzgltekin @seyyahart’a ve rehberliği için değerli büyüğümüz @ozdn_sglm’a teşekkürler.
Bizler çalışmaya devam edeceğiz, sizlerin de desteklerinizi her zaman bekliyoruz. #Kızılırmak Deltamızı, bu güzel cennet köşemizi kalıcı listeye sokabilmek için elimizden gelen gayreti hep beraber göstermeye devam edelim.

Kamp yeri (pure sound)
➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
#wintercamping #iphone

Sisli gece
➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
Bu haftasonu meteorolojik olarak doğaya çıkmak için şartlar hiç uygun görünmüyordu. Yoğun fırtına, kesintisiz sis, kar, tipi beklentilerine rağmen 2300mt ye kadar kamp yüküyle 3 saat kadar tırmanıp çadırı kurduk. Yoğun fırtınanın çadırımıza zarar vermemesi için kar duvarı ördük ama maalesef güney rüzgarı duvarımızı eritip sürekli devirdi. Kamp yerinde gece boyu fırtına çadırımızı dövdü. Sessiz bir gece geçirmek, fırtınanın ağaçlar arasındaki hayli yoğun uğultu seslerinin uykumuzu bölmemesi için; kulak tıpası ile uyuduk. Aksi halde sert fırtınanın ormanda çıkardığı yoğun gürültü, çadırın sürekli sallanmasıyla birleşince uykuyu çok kaçırıyordu.

Bu bölgede yaban domuzu, kurt, tavşan, tilki gibi yaban hayvanları ile karşılaşmak olası. Ama sanırım bugün şanslı günümüzde değiliz, hiçbiri denk gelmedi. Bu fotoğrafı da bu gece sisin yoğunlaştığı anların birinde çektim.
It is foggy and stormy day today. We are at 2300mt high altitude winter camping. A loud night is waiting us because of snow storm.

Heavy cold❄️
➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
Hayatta bir kere yapılması gereken bazı aktiviteler vardır. Donmuş Çıldır Gölü üzerinde bir gece geçirmenin de bunlardan biri olduğunu söyleyebilirim. Zemindeki buz kalınlığı geçen yıllara nazaran daha ince, daha kırılgan. Çünkü Çıldır’da bu yıl biraz daha ılıman bir kış havası hakim. Vahşi yaşam bakımından da oldukça güzel bir faunaya sahip Çıldır Gölü’nde atlı kızak, balık tutma, fotoğraf çekme aktiviteleri bir yana bir gece buz üzerinde mutlaka zaman geçirip, soğuğunu doyasıya yaşamak lazım.

Coldest camping place on frozen lake Çıldır. #NoBadWeather @marmot

Uzun yol
➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
Ara ara sırt çantamın kaç kg. olduğu ile ilgili sorular geliyor. Ortalama 25-30kg arası oluyor. Öncelikle şunu belirtmem gerekir ki, sırt çantamda bir dağcıda olmaması gereken çok fazla ıvır zıvır eşya var :) Fotoğraf amaçlı gittiğimde; ekstra fotoğraf ekipmanları, kameralar, lensler, tripot, aydınlatmalar, bataryalar ve diğer aksesuarlarla çıktığım için ekstradan en az 10-11kg fazlam mutlaka oluyor. İdeal #alpinist bir çanta bana göre maksimum 15-16kg olmalı. Ancak hem dağcılık hem de fotoğrafçılık işin içine girince her şey değişiyor ve bir noktadan sonra hafiflemek maalesef mümkün olmuyor 😔
#formomentslikethis @lowe.alpine

Akşamüstü
➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
Tırmanış sonrası yorgun düşen dağcılar akşam yemeğinin pişmesini beklerken.
Waiting for dinner after climb🍽

On ice 👣
➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
Buz tırmanışının temel ekipmanlarından biri de buz kramponu. Tırmanıştan önce uçları iyice eğelenerek bıçak keskinliğine ulaşan krampon uçları, buz üzerinde ayakta durabilmek ve dikey tırmanmak için olmazsa olmaz ekipmanların başında geliyor. Bağlamalı, yarı ve tam otomatik türleri olan kramponların montajı için sert tabanlı (4/3 4/4 tam taban) tırmanış botu gerekiyor. Bunun için #Asolo güzel bir tercih olabilir.
Ice climbing with @asolospa

Pazar sporu
➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
Buz tırmanışı; kendi içinde zorlukları olsa da, kış mevsimi içinde yapılabilecek keyifli dağcılık faaliyetleri arasında ilk sıralarda sayabilirim. Ülkemizde donmuş şelalere tırmanışlar uzun yıllardır gerçekleştirilmekte, bu kış kar ve soğuk bakımından verimsiz olsa da, güzel rota bulabilenler zirvelere ulaştılar bile.
Bu şelalenin adı Sakala Çarpan, gerçekten de tırmanırken düşerseniz, çenenizi mutlaka buza çarpıyorsunuz, bizzat denedim test ettim :) Ben tırmanırken @ekulak da fotoğrafımı çekmiş. Bana da paylaşmak düştü. Ice climbing /w @marmot

Most Popular Instagram Hashtags