erdiyilmaz83 erdiyilmaz83

1,082 posts   36,617 followers   113 followings

Erdi YILMAZ  academic | mountain traveler akademisyen | dağ gezgini Kamp ve eğitimlere katılım & bilgi: 📩 info@erdiyilmaz.com | uşak turkey

Dili çözülemediği için yazıtları okunamayan #Friglerin yaklaşık 3000 önce yaşadıkları bu coğrafya da oldukça gizemli. #Frigya’nın bir çok bölgesi hala gizemini koruyor ve keşfedilmeyi bekliyor. Türkiye’nin üçüncü uzun yürüyüş rotası olan #FrigYolu’nun toplam uzunluğu ise 506km. Üç farklı rotadan oluşan yolu yürüyüp, kamp kurarak katetmeyi düşünenler için yol takibini kolaylaştırmak amacıyla rotanın tamamı kırmızı-beyaz renklerle işaretlenmiş durumda. ⛺️Böylesi güzel bir yerde bir gece geçirmenin ise keyfi bambaşka. Ancak bu bakir bölgenin iyi korunması gerekiyor, bu haftasonu imkan buldukça hem gezdik, hem koştuk hem de temizledik. 🏃🏽‍♂️@ngafyon ev sahipliğinde organize edilen #FrigUltraMaratonu ise 9km, 23km ve 54km olarak koşuldu ve harika bir yarış oldu. Çok güzel rotalardan ilerleyen yarış, Frig Vadisinin yürüyüş, trekking ve kamping olarak ne kadar uygun bir bölge olduğunu kanıtladı. 🏢Burada çadır kurup kamp yapmak çok konforlu olsa da konaklama için @ngafyon çadırımdan daha konforlu bir yer olduğunu itiraf etmeliyim :) Frigya Bölgesine ise sadece yarım saat uzaklıkta. 🙏🏼Gezimizde rehberliği için @frigya_yolcusu teşekkür ederim.
One of the most unexplored and underrated places to visit in #Turkey is the “Frig Vadisi”, or #Phrygian Valley. The region is named for the Phrygians, an ancient people who were later assimilated into the culture of invaders and other rulers of Anatolia. I think you’ll like trekking and camping in this mysterious area.
➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
@ngafyon #worldcleanupdayturkey #misgibitürkiye #temizdoğaiçinkoş #frigvadisi #afyonkarahisar #frigultra #phrygianvalley

Rota: Frig Vadileri
➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
Bugünlerde Afyon civarındaki gizemli Frigya Bölgesinde olacağım. #UNESCO dünya mirası kalıcı listesi adayı bu bölgeyi gezip fotoğraflayıp uygun yerlerde kamp kurmayı planlıyorum. @frigya_yolcusu ile Türkiye’nin ikinci Kapadokyası olmaya aday bu bölgeyi baştan sona gezeceğiz. @ngafyon ev sahipliğinde 9km 23km ve 54km olarak düzenlenecek olan @uaspor Frig Ultra Maratonunu yakından takip edip, #WorldCleanUpDayTurkey Dünya Temizlik Gününde #temizdoğaiçinkoş koşarken çöp toplama etkinliğine katılacağım. Bu fotoğraf ise Frigya Bölgesinden değil :) Uşak #Blaundus Antik Kentinden.
#misgibitürkiye @unesco

Camping night▶️🎵
➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
Kamp alanında hava gündüzden geceye dönerken.. bulutlar, yıldızlar, gece ve yemek :)
#campingnight #video

Pazartesi🚶🏽‍♂️
➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
#sabahyürüyüşü #climbingmountains

Wilderness🚶🏽‍♂️
➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
Dağda tek başına olma fikri insanlara biraz ürpertici gelse de bu deneyimi yaşamanın insanın zihnindeki sınırları aşabilmek adına atacağı en büyük adımlardan biri olduğuna inanıyorum. Özellikle kış aylarında bu fotoğrafta olduğu gibi dağa tek gidiyorum. Soğuğun ve sert rüzgarların yüzüme umarsızca vurmasını seviyorum. Solo yani tek başına bireysel gerçekleştirilen faaliyetler insanın kendini daha iyi tanıması adına güzel bir fırsat. Çekinceler, korkular ve yersiz ürpertilerle yüzleşerek zihinlerin arındırılması, benlik algısının daha iyi oturmasını ve güven duygusunun gelişmesini sağlıyor.
Yokluk hissi insanları korkutuyor. İnsanların yokluğu, ışığın yokluğu, seslerin yokluğu, konfor ve teknolojinin yokluğu.. ama bu yokluklar beraberinde parayla satın alınamayacak zenginliklerden sessizlik, dinginlik, sükunet ve huzurun varlığını getiriyor. Bir şeylerden feragat ederken aslında neler kazanabileceğimizin bazen farkında bile olamıyoruz ve kendi kabuğumuzda sıkışıp kalıyoruz.

Yıldızların altında sessizce oturalım, konuşmadan sadece gözlerimize bakalım.. Let’s not talk, just look in my eyes💕 ➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
#antalya #turkey

Haftasonu rotası önerisi: Kral Koyu
➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
Gazipaşa - Anamur arasında kalan bu bölge, Antiocheia Ad Gragum‘un yamaçlarında yer almakta. Güney Köyü güzergahından erişilebilen #kralkoyu , Delik Deniz olarak da biliniyor. Muz bahçelerinin arasından inilerek erişilen havuz görünümündeki bu sahil, eşsiz bir deniz keyfi sunuyor. Kayalıklı sahili nedeniyle kamp yapmaya çok elverişli olmasa da, çadır kurmak için üst setlerde uygun düzlükleri mevcut. Sahilde bir de küçük tatlı su kaynağı bulunuyor. Burada tarihi kaleyi gezebilir, muz bahçelerini görebilir, Akdeniz’in keyfini çıkartabilirsiniz.

Bir yaz gecesi⛺️
➖➖➖➖➖➖➖➖
#wereoutthere

Kaçkar ➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
Sis çökmeden... #kaçkarlar #rize

Zamanın yavaşladığı yerler
➖➖➖➖➖➖➖➖➖
Şehirlerin gürültü ve yoğun stresinden uzak yerlerde; zaman olanca yavaşlığıyla ilerlerken, doğanın huzur ve sessizliği insanın zihnini arındırıyor.. dört duvar arasına sıkışıp kalmışlıktan, teknolojiden ve gürültüden uzakta sakin bir hayat akıp gidiyor.. Burası #Nefes savaş filminin çekildiği yerlerden biri, filmi anımsayanlar için pusu sahnesinin çekildiği yer. Aynı zamanda Antalya - Muğla sınırını da belirleyen bu yayla 3000 metreleri bulan rakımı nedeniyle kış aylarında yolu kapalı olsa da yaz aylarında oldukça serin bir kamp imkanı sunuyor. Batı Torosların en yüksek zirvelerinden biri olan #UylukTepe’nin yamaçlarında yer alan Subaşı Yaylası, otlayan kuzu ve koyunlar arasında huzur dolu bir kamp imkanı sunuyor. Bu bölgeden Uyluk Tepe zirve tırmanışı yapabilir, İkiz Göller bölgesine trekking yapabilir, karçukurlarında yaz ortası kar bulabilirsiniz.
#subaşıyaylası

Cold cave 🧗🏻‍♂️
➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
Türkiye’nin en uzun mağaralarından biri olan bu mağaranın tespit edilen uzunluğu şimdilik 16km civarında. İçerisinde göller, şelaleler, travertenler, derin sifonlar ve sarkıtların bulunduğu mağaranın girişi ile tepe noktası arasındaki yükselti farkı ise yaklaşık 720mt. Gelişimi hala devam eden ve aktif konumda olan bu mağarada teknik ekipmansız ilerlemek ise imkansız. Dedegöl dağında eriyen kar sularının akışı ile 4-5 derece su sıcaklığı ve 6-7 derece mağara iç sıcaklığına sahip mağaradan akan suyun debisi mevsime göre saniyede 1 tonu bulabilmekte. Dedegöl Dağının eteklerinde yer alan ve şimdiye kadar girdiğim mağaralar içinde havası en soğuk olanı diyebilirim çünkü mağara içinde hayli kuvvetli rüzgarlar esmekte ve yer yer buzlaşmış kütlelere rastlanabilmekte. #pınargözümağarası farklı doğal mimarisi ve keşfedilmemiş yapısı ile doğa meraklılarını bekliyor.

Özlenen anlar ➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
Soğuk bir zirve sabahında güneş yeni doğarken. Günün en soğuk saatleri, uyku tulumundan çıkmak zor ama bazı manzaralar tüm zorlukları unutturuyor.

Most Popular Instagram Hashtags