ekenguven ekenguven

426 posts   2,914 followers   239 followings

Güven Eken  Doğa aşkına!

Zihnimi şu karşı tepelerin kavisli sırtlarıyla meşgul et tanrım. Kayaların yağız yırtmaçları, kuşların ne gün, nereye ve nasıl uçtuğuyla. Işığın anlar arasında yükselip alçalan saçakları gibi başıboş olsun ruhum. Bir gün öğrendiğim her şeyi unutsam dahi, evrenin ta kendisi olduğumu hep hatırlayayım.
Siyasetten, rekabetten ve kibirden uzak tut yüreğimi. Gündelik telaşlardan, ismin birinci tekil halinin, ker'at cetveli fıtratından. Hayatın biz halinin, sabır ve şükürden doğan bir meyve olduğunu daima göreyim. Bir gün alıp başını giderken ayaklarım, birlik, çokluk, birlik, diye işitilsin nefesim.
Sözlerimi kendinden geçmiş bağlaçlardan, düşüncenin derz yerleri ve hislerin yer ile göğü bağlayan ırmaklarından yarat tanrım. Lime lime olmasın kelamım, cümlenin özne, nesne ve nokta halleriyle. Ben susayım, bülbüller konuşsun. İlle de çokluk içinde birlik, birlik için çokluk, diye diye.

“Orada kendi yaptığımız dünyanın bunaltıcı hayhuyundan, tatsız ıvır zıvırından, bencil kaygılarından, sıkıcı darlığından kurtulur; her şeyin olduğu gibi gözüktüğü, o külfetsiz, gösterişsiz, sessiz büyüklükle karşı karşıya gelirsiniz. Orada, o büyüklük içindeki yalnızlıkta, insan kendini bulur, varlığın özündeki asiliği anlar ve kendini erdemliğe adar.” Hikmet Birand

Akdeniz martısı

Fotoğraf: Ahmet Karataş

Can kardeş

Karacabey'de bir Nisan sabahı. Siyasetten, gündelik hay huy ve iktidarlarınızdan uzak bir hakikat var bu tarafta. Afrika'dan Balkanlar'a uzanan. Binlerce yıldır. Tüm sınırlara inat. Hadi atlayın bu tarafa. Karacabey'de pelikan göçü var.

Kuşların göç yolculuğu sürmekte, yaz, kuzey yarımküreye yaklaşmakta, su, yeryüzünün damarlarında savrulmaktayken, insanın kendine büyüklü küçüklü iktidar alanları kurması, mutsuzluğunu başkalarına yayma çabasından öte bir şey değil aslında. Oysa hepimiz cem halindeyiz. Kurtla, kuşla, yıldızlarla. Evrendeki bu başı sonu belirsiz cem içerisinde, uğrunda çabalamaya değecek tek bir şey var belki de. Birbirimize iyi davranmak. Doğamıza. Toprağa, suya, tohumlara. Işığa ve karanlığa. İyi davranmak.

Bu bahar uzun sürecek gibi. Hızlı başladı ama zamanla ağırlaştı, tatlandı, demlendi. İyi ki kuşlar var aramızda. Onlara iyi bakmalı, bir çocuğun gözlerine bakar gibi.

Ege'nin yitik doğal ormanları, yaklaşık olarak böyle bir şey olmalı. Neredeyse tamamı yok edildi, yerine çam tarlaları geçti. Bizim orman sandığımız...

Doğa gridir. Mordur. Kapkara ve turuncudur. Sarıdır, bozdur, al al ve masmavidir. Yeşil olduğu kadar.

Bir Karaburun rüyası. Bu denizin içinde 22 boz yelkovan vardı :)

Ege Üniversitesi Biyoloji Bölümü duvarı. Eski bir el çizimi.

Most Popular Instagram Hashtags