[PR] Gain and Get More Likes and Followers on Instagram.

ebruerke ebruerke

1179 posts   30678 followers   1135 followings

Ebru Erke  Editor in Chief-Food and Travel Turkey; BeinGurme-Tatbilir Keşifler; Milliyet Pazar; Doemens Academy certificated Water Sommelier; ITMA Tea Sommelier

#Repost @sedefiybar with @get_repost
・・・
#sedeflilezzetler de konumuz #cay #cayinyolculugu @ebruerke ile basliyoruz 🌸🌸🌸🌸🌸🌸

Hayatımın en besleyici seyahatlerinden biriydi Assam'da çayın peşinde yaptığım yolculuk... Yarın @beingurmetr 12.10 @sedefiybar prgrmında canlı yayında çayı anlatıcam... izlerseniz pek mutlu oluruz🙏🏼😉 #assam #india #beingurme

Okkalı bir rakı balık sofrasının olmazsa olmazıdır Lakerda... oyyyy ben çiğ balık yemem demeyin lütfen çünkü o çiğ değil işlenmiş balıktır ve üstelik iyisini yapmak da ustalık ister... Osmanlı mutfağından miras, mutfak kültürümüzün en özgün lezzetlerinden biridir. En iyisi torikten yapılır. Karadeniz ve Boğaz sularının iyiden iyiye soğuduğu, toriklerin en yağlı ve sert olduğu aralık ocak ayları lakerda yapımı için de en uygun zamandır. Lakerdanın iyisinin tuzu hissedilmez, rengi pembe, eti diridir. Esaslı yapılmışını bulmak da maalesef pek kolay değildir. Yeniköy Yelken Restorant’ın ve Kalamış Paysage'ın lakerdası son zamanlarda yediğimin en iyisi olarak damak hafızama kazındı.... iyi lakerdayı bulduğunuz yerde yiyin yedirin e talep edin ki bu özel lezzet kaybolmasın😉 #lakerda

Bi tebriğinizi alırım gençler 🙏🏼😎 İtalya Parma Ticaret Birliği'nin 2018 zeytinyağı kalite değerlendirme ve derecelendirme yarışmasının jüriliğine davet edildim🌺 16-17 martta yüzlerce zeytinyağının organoleptik tadımını yapmak@üzere Parma yolcusıyum (parmesanın home town'ı)😉 Bu vesileyle de aşağıya işinize yarayacağını düşündüğüm bikaç not bırakıyorum😘 1-En iyi yağ en sevdiğiniz yağdır, teknik olarak yağda bir hata yoksa gerisi sadece damak tadıdır 2-Hasat zamanı zeytinyağının meyvemsiliği ve yakıcılığı üzerinde etkilidir. Erken hasatlar yani yeşil zeytinden elde edilen yağlar daha yeşil olurken, zeytin olgunlaştıkça rengi siyaha döner ve yağın rengi de daha sarı olur. 3- asit değeri kaliteyi belirleyen tek etmen değildir aynı değere sahip yağlar bambaşka karakterlerde olabilirler 4- zeytinyağı tadımlarında negatif özelliklere göre üretimin neresinde hata olduğu anlaşılır 5- Ulusal ve Uluslararası tebliğ ve standartların tanımlarına göre yemeklik kalitede zeytinyağları üçe ayrılır:

1-Natürel zeytinyağı (Natürel sızma: 0,8 asit ve altı olanlar, Natürel birinci: 0,8-2 asit arasında olanlar)

2-Rafine zeytinyağı (2 asit üstü olup lampant yağ diye adlandırılanlar rafine edilerek asit oranları sıfıra indirilir, bu esnada içerdiği her türlü koku ve tat da yok olur. Kızartmalarda kullanılabilir)

3-Riviera zeytinyağı (%15-40 natürel ve %60-85 rafine zeytinyağının karışımı ile elde edilir. En fazla 1 asit olabilir. Tencere yemekleri ve kızartmalar için uygundur)
Üretim çeşidine göre ise Taş baskı (taş değirmenler arasında hamur haline getirilmiş zeytinlerin ezilmesiyle yağ elde edilir) yani eski usül üretim şekli ve Continious sistem (hiç el değmeden makinenin bir tarafından verdiğiniz zeytini diğer tarafından yağ olarak alırsınız) olarak ayırabiliriz. Soğuk sıkım ise üretim esnasında makinelerde kullanılan suyun derecesinin düşük olması demektir. Böylelikle verim düşer ama yağın aroması daha belirgin olur.

Kahvaltının en güzeli hangisidir? Bence en sade olanı. Kahvaltıda esas olan malzemenin hasını kullanmaktır. Halis tereyağında kırılmış köy yumurtası, şöyle güzel bir peynir, peteğinden nektar sızdıran bir kovan ve ekşi maya ekmek ha bir de kahve değil (kahve tutkunu olsam da) kesinlikle ince bellide tavşan kanı... 21 yıl Nişantaşı'nda yaşadıktan sonra geçtiğimiz ay taşındığım Bomonti'de her gün yeni bir şey keşfediyorum 🍀 Yılmaz Erzincan Tandır Salonu bunlardan.. kahvaltısı nefis tandır her daim yanıyor ve hafta sonları da tam usulünce yapılmış keşkek servisleri var... kuru kaymak bile var; şefler bu ürüne dikkat😉... tabii aslolan bu keyfi paylaşacağınız insanların yanınızda olması @ebruerberdi 😘...

Bir mucize olup da bulunduğuna göre artık buraya koyup ilgilenen herkese teşekkür edebilirim🙏🏼Mestan kızımın kedisi ve haliyle Amerika'da olan Ece'ye bunu duyurmamaya çalıştık ama biz de bittik😓 Evden taşınma telaşı sırasında firar etti. Eeee nişantaşında etrafta mama çok, hayvanseverler daha da çok... amaaaa üç hafta nişantaşı sokaklarında dolce vita yaptıktan sonra havalar soğuyunca bizimki de anlamış işin ciddiyetini. Nişantaşı karmaşasında evi bulmak zor. Ne yapıp edip yan apt kapıcı dairesinin bahçesine atmış kapağı, camları tırmalamak suretiyle kendine yer edinmiş. Canım @aydanustkanat yönlendirmeleriyle her yere bu ilanı astık geceleri çıkıp adını bağrındık duysun diye... çok şükür ilandan görüp bugün aradılar🍀 ama bu sırada onlarca tlfn aldık. Hayvansever dostlarımıza binlerce teşekkür... beyefendi aşılarını oldu tırnakları kesildi @nazo_fb ablasıyla şimdi evin yolunda...

“Boş Menüler” moda olacak😳😳😳
Gastronomide dünyanın en prestijli eğitim kurumlarından biri olan Le Cordon Bleu şefleri 2018 trendlerini açıkladı... 👨🏻‍🍳. Christina Huang :
* “Carte blanche” yani “özgürce istediğini yapmak” anlamına gelen bu terim; restoranlarda “Boş Menü” şeklinde yeni anlam buluyor. Yükselen bu trendde, şefler basılı bir menüye bağlı kalmadan, günlük ürünlerle farklı tabaklar sunacaklar.
* Şeflerin, sadece mutfaktaki israfı önlemekle değil, yemekleri ihtiyaç sahiplerine ulaştıran kurumlarla yapacakları işbirlikleri, dünyanın refahı için önemli adımlar olacak.
👨🏻‍🍳
Erich Ruppen:
*Kentsel yaşam tarzının yarattığı zorluk ve endişeler, ve bu yaşam tarzından çıkan sağlık sorunları insanları beslenmede doğala yönlendirmeye devam edecek.
*Dünyayı gezip, farklı ülke mutfaklarından beslenen yeni nesil şefler aldıkları ilhamlarla yenilikçi mutfaklar yaratmaya devam edecek. Kültürler arası, avantgarde yaklaşımlar keyifli sonuçlar çıkaracak. 👨🏻‍🍳 Pierre Dutaret :
*Müşteri, pazarlamada gücünü arttırıyor. İnternet ve akıllı telefon uygulamaları ile iletişim daha etkin ve daha kişisel hale geliyor.
*Avrupa’da büyük şehirlerde, Uzakdoğu mutfakları baharat, ot zenginliği ve lezzetin yanı sıra sağlıklı algılanarak daha fazla tercih ediliyor. İtalyan ve İspanyol mutfağı popülaritesini sürdürürken Fransız mutfağı özellikle teknik anlamda referans olmaya devam edecek.

Michelin yıldızını bırakan Türk şef ‼️‼️‼️
Almanya’nın en sevilen ünlü şeflerinden biri olan Ali Güngörmüş’ün, tek yıldızını Hamburg’da bırakarak Münih’te açtığı restoranı Pageou, şehrin en çok iş yapan restoranı.✌🏼 🌟Öncelikle en çok karıştırılan konuya teknik olarak açıklık getirelim: Michelin yıldızı şeflere değil mekanlara verilir. Yani Michelin’li şef kavramı da teknik olarak yanlıştır. Mekanın mutfağı ve ekibi yöneten şefin ellerinden çıkan yemekler elbette ki en önemli kriterdir, sonrasında ise servisten, masanın örtüsüne her ince detay ayrı ayrı değerlendirilir. Malum Michelin alan restoranlar yıldızı kaptıktan sonra rezervasyon listesi uzar gider. Haftalar, hatta ayları bulur. 🌟Her şey dışardan pek tatlı görünüyor değil mi? Oysa ki yıldızını tek tek bırakan şeflere bakınca durumun pek de öyle olmadığı aşikar. 2003’de üç yıldızını kaybeden şef Bernard Loiseau’nun intiharından sonra geçtiğimiz yıl yine aynı sonu paylaşan Benoît Violier’in ölümü gastronomi dünyasını derinden etkiledi. Ve herkes yıldızların şefler üstünde yarattığı baskının derinliğine bir kez daha şahit oldu. 🌟Bu iki Fransız şefin hazin öyküsü, baskıya başkaldırıp yıldızlarını tek tek bırakan şeflere çevirdi tüm gözleri. Şef Olivier Douet 2011 yılında Nice’teki Le Lisita’nın yıldızlarını iade ederek mekanı Per the Telegtaph adlı brasseriye dönüştürdü. Çünkü yıldızlı restoran şef değiştirip o şekilde ilerleyebiliyor fakat yıldızını iade ettikten sonra aynı adla devam edemiyor. 2015’de Parisli şef Alain Senderson üç yıldızlı restoranı Lucas Carton’un yıldızları bıraktığında NY Times’a “Egomu daha fazla şişirmek istemiyorum, bunun için çok yaşlıyım. Yıldızlar ve pırıltılar olmadan da gerçek ve çok iyi yemek yapıp makul fiyatlara satmak istiyorum” dedi... Alinin restoranı Pageou şu an şehrin en çok iş yapan mekanı... Sizce de Michelin itibar kaybetmiyor mu😳

“El lezzeti” bilimsel olarak ispatlandı☑️‼️ Belçika ve Amerika ortaklığında yürütülen bir çalışmada el lezzetinin olduğu doğrulandı. Üstelik de kadınların oranı erkeklere göre daha fazla.
😉 Bazı işler ustalık ister. Yıllarını da versen o mertebeye ulaşmak herkesin harcı olmaz. Göz ayarı, damak tadı, el lezzeti, genetik maharet, yılların emeği... ne derseniz deyin bu mertebenin arkasında yatan çoklu bileşenler olduğu muhakkak. Tüm bunları sadece varsayım zannetmeyin. İlerleyen bilim artık hurafe zannedilen yerleşik olguları bile ispat peşinde. Bunun son örneği geçtiğimiz günlerde “el lezzeti” denen şeyin bilimsel olarak ispatlandığı bir araştırma. Çalışma, dünyanın farklı kıtaları ve 16 farklı ülkesinden gelen fırıncılar arasında yapıldı. Bu fırıncılar ekmeklerinin lezzeti dillere destan isimler. Aralarında bir de Türk var. Bursa’da üç kuşaktır bu işi yapan bir ailenin ferdi olan Hakan Doğan. Araştırmayı başlatan Puratos isimli Belçika menşeili profesyonel pastane tedarikçisi büyük bir firma. Ticaretin yanında bu işi aynı zamanda gönülden yapıyorlar. Öyle ki bir ekşi maya bankası kurmuşlar. Dünyanın farklı yerlerinden en özel ve yaşını almış mayaları toplayıp bunları besleyerek yaşatmaya devam ediyorlar. Amaç bu kıymetli ve faydalı mayaları gelecek kuşaklar için saklamak, türlerinin yok olmasını engellemek.
Kadınların eli daha lezzetli

Araştırma, seçilen fırıncıların hepsine aynı undan gönderilip ekşi mayalarını başlatmalarını istemekle başlanmış. Bir ay sonra Belçika’ya davet edilen fırıncıların ellerinden, mayalarından, undan ve mayalarken kullandıkları sudan da örnekler alınmış. Bunların DNA analizleri çıkarılarak Amerika’ya, çalışmanın oradaki ayağını yürüten North Carolina Üniversitesi’ne gönderilmiş. Burada metagenomics denen özel bir yöntemle DNA’ların bakteri ve mantar hücreleri belirlenmiş. Sonuç: mayalarda 131, ellerde 381 çeşit bakteri. Lactobacillus cinsi bakteriler ise ellerde 37, mayalarda 22 çeşit çıkmış. Yazının devamı milliyet pazarda🌺...http://m.milliyet.com.tr/amp/el-lezzeti-bilimsel-olarak/ebru-erke/pazar/yazardetay/14.01.2018/2590598/default.htm

Günaydıııın #kurektenyurege yarışması için 13.00'a kadar vakit var... haydi son saatler... Leziz bir hafta sonu olsun🌺

Bence önemli bir fırsat🍀 mutfak ve özellikle ekmek tutkunları için...Özyeğin Üniversitesi Le Cordon Bleu'de 10 bin TL değerindeki 60 saatten oluşan 10 günlük yoğunlaştırılmış "Profesyonel Ekmekçilik Eğitimi"ne katılmaya ne dersiniz? O zaman hemen kolları sıvayın ve ‪6 Ocak cumartesi‬ gününe kadar sürecek olan "Kürekten Yüreğe" yarışmamıza katılın. Yarışmamızın kazananı ‪8 Ocak Pazartesi‬ günü başlayacak olup Le Cordon Bleu'nun Master Şefleri tarafından verilecek eğitimle mayadan, una ve pişirme tekniklerine ekmek ile alakalı tüm önemli ayrıntıları öğrenecekler.

Yarışmamızın kuralları aşağıdaki gibidir: * Kalbimizi ısıtacak, yüreğimize dokunacak bir ekmek hikayesini onu ifade edecek bir fotoğraf ile birlikte paylaşın. * Paylaşımlarınızı #kurektenyurege #lciturkiye #lecordonbleuistanbul hashtagleri ve @lacucinaitalianaturkiye @lecordonbleuistanbul hesaplarını etiketleyerek yapın. * Yarışmamız ‪6 Ocak Cumartesi saat 13:00‬'a kadar devam edecek, kazanan aynı gün ‪saat 17:00'da‬ bir asil iki yedek olarak açıklanacaktır. * Kazanan La Cucina Italiana editörleri ve Le Cordon Bleu İstanbul eğitmenleri tarafından belirlenecektir...

Bence çok önemli bir fırsat🍀 #Repost @lacucinaitalianaturkiye (@get_repost)
・・・
Yeni yılın ilk güzel haberlerinden biri de bizden olsun... Özyeğin Üniversitesi Le Cordon Bleu'de 10 bin TL değerindeki 60 saatten oluşan 10 günlük yoğunlaştırılmış "Profesyonel Ekmekçilik Eğitimi"ne katılmaya ne dersiniz? O zaman hemen kolları sıvayın ve ‪6 Ocak cumartesi‬ gününe kadar sürecek olan "Kürekten Yüreğe" yarışmamıza katılın. Yarışmamızın kazananı ‪8 Ocak Pazartesi‬ günü başlayacak olup Le Cordon Bleu'nun Master Şefleri tarafından verilecek eğitimle mayadan, una ve pişirme tekniklerine ekmek ile alakalı tüm önemli ayrıntıları öğrenecekler.

Yarışmamızın kuralları aşağıdaki gibidir: * Kalbimizi ısıtacak, yüreğimize dokunacak bir ekmek hikayesini onu ifade edecek bir fotoğraf ile birlikte paylaşın. * Paylaşımlarınızı #kurektenyurege #lciturkiye #lecordonbleuistanbul hashtagleri ve @lacucinaitalianaturkiye @lecordonbleuistanbul hesaplarını etiketleyerek yapın. * Yarışmamız ‪6 Ocak Cumartesi saat 13:00‬'a kadar devam edecek, kazanan aynı gün ‪saat 17:00'da‬ bir asil iki yedek olarak açıklanacaktır. * Kazanan La Cucina Italiana editörleri ve Le Cordon Bleu İstanbul eğitmenleri tarafından belirlenecektir...

Most Popular Instagram Hashtags