de_legibus de_legibus

236 posts   2,568 followers   3,159 followings

Avukat Tolga Ersoy  Lawyer ● Registered to Istanbul Bar Association ● Lecturer at ÖzU ● PhDc at MSGSU ● Legal Historian ● Medievalist ● Bibliophile ● Collector

Yağmurlu bir gün... Baro bardaklarına ekilmiş çiçekler...

XVII. Türk Tarih Kongresi'nin "Orta Asya ve Kafkasya Tarihi" oturumunda 15.09.2014 tarihinde, başkanlığını Prof. Dr. Muhammet Beşir Aşan'ın yaptığı oturumda sunulan "Bizans-Sâsâni Savaşları Bağlamında Prokopios’un Akhunları Tasviri" başlıklı tebliğim, dört yıl sonra Türk Tarih Kurumu tarafından basılan XVII. Türk Tarih Kongresi, Kongreye Sunulan Bildiriler, II. Cilt I. Kısım içinde neşredilmiştir.
#türktarihkongresi #türktarihkurumu #hephthalites #procopius #akhunlar #turkishhistoricalsociety #geneltürktarihi #prokopios #byzantine #sasanid #sasanids

Başarılarını kutlayan iki avukatın mutluluğu.

Bir tarafta Ağır Ceza Mahkemeleri'nin duruşmaları sürüyor, bir tarafta adliyemizin sarmanı purluyor.

Kıymetli büyüğümüz ve aile dostumuz Emin Baba ile güzel bir sohbetin hatırası.

İki kardeşin çocuklarının ve torunlarının uzun yıllar sonra ilk defa bir araya gelmesi, aile buluşmamızı özel kıldı. Rahmetli dedem Necati Özdemir'in kızı annem Yıldız Özdemir, torunlarından ben ve kardeşim; dedemizin küçük kardeşi Nihat Özdemir ile kızları ve torunlarıyla bir araya geldik. Değerli aile hatıralarını öğrendiğimiz, unutamayacağımız mutlu bir gün yaşadık.

Dedemizin kardeşi Nihat Özdemir ile.

Dedem gemi makine mühendisi Necati Özdemir (1922-1978) ve eşi anneannem öğretmen Semanur Sezgin (1928-1996). Ben doğmadan vefat eden dedemi tanımam mümkün olmadı. Boşanmalarına rağmen rahmetli anneannem dedemin hatırasını hep saygıyla anardı. Dedemle ilgili en özel hatıraları bilhassa ona çok düşkün olan annemden dinlemiştim. Kendisini tanıyamamış olmama rağmen çocukluğumun dünyasının bir parçasıydı. Rahmetle anıyorum.

Sağdaki fotoğraf büyükdedem (annemin babasının babası) Timur İslam Özdemir'e (1888-1980) soldaki fotoğraf da Timur İslam dedemizin babası Hüseyin Bey'e ait. 1 Temmuz 1888'de Kalkandelen'de doğan ve çocukluğunu Üsküp'te geçiren dedemizi, bölgede başlayan çatışmalardan ve karışıklıklardan rahatsız olan Hüseyin Bey, olumsuz gelişmelerden etkilenmemesi ve din eğitimi alması için İstanbul'a Fatih Medresesi'ne gönderiyor. Kemerburgaz'da Satı Hafız olarak tanınıyor. Nihat Özdemir'den dedemizle ilgili çok kıymetli malûmatlar öğrendik. Bunların en özgünü, dedemizin Atatürk'ün kendisini çağırmasıyla huzura kabul edilmesi hatırası oldu. Atatürk, o dönem eşraftan itibarlı kişileri huzuruna çağırarak bilhassa şapka ve harf inkılâbının önemini anlatarak kendilerinin benimsemesini ve çevrelerine benimsetmeleri yönünde talimat veriyor. Dedemiz bu talimata riayet ederek kendisi de yeni alfabeyi çalışarak öğreniyor ve Kemerburgaz'da mukim ağırlıklı Rumeli göçmenlerinin oluşturduğu ahaliye şapka ve harf inkılabının önemini anlatıp kendi pratiğiyle de örnek oluyor. Kendi çocuklarını Cumhuriyet'e bağlı yetiştiriyor. Büyük oğlu gemi makine mühendisi dedem Necati Özdemir'in 1978'deki vefatından iki yıl kadar sonra (benim doğumundan üç ay kadar evvel), 12 Nisan 1980 tarihinde 92 yaşında vefat ediyor. Bu vesileyle, bir kandil gecesinde kıymetli hatırasını rahmetle anıyorum.

Anne tarafından rahmetli dedem Necati Özdemir ben doğmadan vefat etmişti. Dedemin küçük kardeşi olan, dört kız çocuk ve birçok torun sahibi Nihat Özdemir ile ilk defa 18 Kasım 2018 Pazar günü Kemerburgaz Mithatpaşa mahallesindeki evinde bir araya geldik. Kendisinden gerek Necati dedem, gerekse babaları (Kemer'de Satı Hafız olarak bilinen) Timur İslam Özdemir dedemizle ilgili oldukça değerli malûmat edinme ve bu suretle aile büyüklerimizin kıymetli hatıralarını yad etme imkânımız oldu.

Most Popular Instagram Hashtags