cumunivkurumsal cumunivkurumsal

2,317 posts   8,146 followers   4 followings

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi  #SivasCumhuriyetÜniversitesi'nin Resmi Instagram Hesabıdır.

Hafik Kamer Örnek Meslek Yüksekokulu öğrencilerimize Emniyet Müdürlüğü tarafından "Gençlik ve Güvenli Gelecek" konulu konferans düzenlendi. Programda terör örgütlerinin yapılanması ve terörle mücadele ile ilgili bilgiler verildi.

Prof. Dr. Tatar’a TÜBİTAK’tan Görev

Üniversitemizin bilimsel düzeyini yükseltmek doğrultusunda çalışmalarına devam eden akademisyenlerimiz ülkemizin bilimsel ve teknolojik çalışmalarını yürüten kurum ve kuruluşlar tarafından görevlendiriliyor.

Bu bağlamda, Akademisyenimiz Prof. Dr. Orhan Tatar TÜBİTAK tarafından görevlendirildi.

Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Tatar TÜBİTAK Başkanlığı tarafından, Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı Akademik Dergiler Müdürlüğü tarafından yayımlanan Türk Yerbilimleri Dergisi'nin Başeditörü olarak 2 yıl süreyle görevlendirildi.

Turkish Journal of Earth Sciences dergisi ülkemizin Science Citation Index (SCI) tarafından taranan sayılı dergilerinden birisi olup yerbilimleri alanında ise SCI'ya giren tek dergi olma özelliği taşıyor. TÜBİTAK tarafından yılda 6 sayı olarak İngilizce yayımlanıyor.

Prof. Tatar aynı zamanda 1947 yılından bu yana kesintisiz olarak yayımlanan ülkemizin en eski yerbilimleri dergisi olan ve Emerging Sources Citation Index (ESCI) tarafından taranan Türkiye Jeoloji Bülteni’nin de editörlük görevini 2011 yılından bu yana sürdürmektedir.

Derginin web sayfasına http://journals.tubitak.gov.tr/earth/index.htm

Beyoğlu İlçe Milli Eğitim Müdürü Cemil Sarıca, Büyükçekmece İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan Uygun ve Sivas İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, Rektörümüz Prof. Dr. Alim Yıldız’a nezaket ziyaretinde bulundular.

Basında Biz-14.12.2018 #cuma

Eğitim Fakültesinde Âşık Atışması Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitimi Bölümü öğrencileri tarafından topluma hizmet uygulamaları kapsamında “Âşıklar Şöleni Müzik Dinletisi” düzenlendi.
Eğitim Fakültesi 15 Temmuz Şehitler Konferans Salonu’nda yapılan dinletiye Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Aksu, Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Taner Çifci, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan program âşıkların atışmaları ile devam etti.
Âşıklık geleneğinin tanıtılmasının önemli olduğunu ve Türkçe Öğretmenliği Bölümü öğrencileri olarak âşıklık geleneğinin tanıtılmasına katkı sundukları için mutlu olduğunu ifade eden Türkçe Öğretmenliği 3. sınıf öğrencisi olan Ahmedi Duran Alıç, “Bugün ‘Âşıklar Şöleni’ başlıklı etkinlik için buradayız. Türkçe öğretmenliğini okuduğumuz için bütün arkadaşlarımızın âşıklarımızı tanıması ve âşıklık kültürünü öğrenmesi için böyle bir program düzenledik. Programımıza Âşık Âlimî ve Âşık Seçkinî katılacaktı. Yalnız Âşık Âlimî bugün rahatsız olduğu için bizlerle beraber olamayacak, onun yerine Âşık Erkanî bizlerle olacak.” dedi.
Yapılan konuşmaların ardından Âşık Seçkinî ve Âşık Erkanî’nin müzik dinletisine geçildi.
Program, Âşık Seçkinî ve Âşık Erkanî’ye belge verilmesi ile sona erdi.

Amacımız Sivas’ta AR-GE Potansiyelini Artırmak Üniversitemiz, KÜSİ, KOSGEB, TEKNOKENT, Proje Destek Ofisi iş birliğiyle toplantı düzenlenerek akademisyenlere, AR-GE Teknolojik Üretim ve Yerlileştirme Destekleri bilgilendirme ve proje hazırlama ile ilgili bilgiler verildi.
Mühendislik Fakültesi Toplantı Salonu’nda düzenlenen toplantıya; KÜSİ İl Temsilcisi Prof. Dr. Mehmet Şimşir, KOSGEB KOBİ Uzmanı Eğitmen Yasin Alper Sur ve çok sayıda akademisyen katıldı.
Yapılacak faaliyetin proje yazma eğitimi olduğunu belirten KÜSİ İl Temsilcisi Prof. Dr. Mehmet Şimşir, “Bizim faaliyetlerimiz arasında aslında projelerin nitelik ve niceliğinin artırılması da yer alıyor. Üniversitede zaten bu proje hazırlama konusunda bir destek birimi olan Proje Destek Ofisi mevcut. Amacımız burada Sivas’ta hem AR-GE potansiyelinin artırılması, bunun göstergesi olanda proje başvuru sayısı ve devamında proje kabul sayısı bunu artırabilmek için çaba sarf ediyoruz. Projenin olması demek; firmaların, akademisyenlerin, yeni girişimcilerin, öğrencilerimizin daha dinamik kalmalarını araştırma geliştirmeden kopmamalarını sağlayacaktır. Bu bağlamda 3 tane kurs düzenlemek istiyoruz.” diye ifade etti. “KOSGEB’den Destek Alabilmek İçin KOSGEB’in Desteklediği Sektörler İçerisinde Yer Alması Gerekiyor” KOSGEB KOBİ Uzmanı Eğitmen Yasin Alper Sur, ”Projede ilk ve en önemli unsur ARGE ve inovasyondur. Bu AR-GE ve inovasyon kapsamında KOSGEB’in hangi destekleri sunduğu ve bu destekleri hangi şartlarda ve hangi süreç içerisinde sunduğunu konusunda bilgilendirme yapmak. KOBİ dediğimiz vasıf, 250’den az çalışan istihdam eden ve yıllık bilanço toplamı veya net satış hasılatı 125 milyon TL’yi geçmeyen işletmelere biz KOBİ diyoruz. Her bu şartı sağlayan işletme KOBİ olarak sayılıyor; ama KOSGEB’den destek alamıyor. KOSGEB’den destek alabilmek için, KOSGEB’in desteklediği sektörler içerisinde yer alması gerekiyor.” dedi.
Program söyleşi şeklinde devam etti.

Erasmus Bilgilendirme Toplantıları Yapıldı Uluslararası öğrenci değişim programlarından öğrencilerimizin daha çok yararlanması için tanıtım faaliyetleri sürdürülüyor.
Bu kapsamda Uluslararası İlişkiler Ofisi Başkanlığı tarafından üniversitemizde eğitim gören öğrencilerimizin tamamına ulaşmak, Erasmus + kapsamında yapılan değişim programları hakkında bilgi vermek için programlar düzenlendi.
Erasmus programı, başvuru şekilleri ve koşulları, başvurulabilecek ülkeler hakkında öğrencilere bilgiler verildi. Yurt dışı eğitim süreçleri hakkında öğrenciler tarafından sorulan soruların cevaplandırıldığı program öğrenciler tarafından ilgi ile takip edildi.
Erasmus Değişim Programı Nedir?
Avrupa Birliği tarafından desteklenen bir değişim programı olan Erasmus Programı ile Avrupa Birliği ülkeleri ile Türkiye'deki yükseköğretim kurumlan arasında kısa süreli öğrenci ve personel değişimi ile yükseköğretim kurumunda kayıtlı öğrencinin yurt dışındaki bir işletmede veya organizasyonda mesleki eğitim alma / çalışma deneyimi kazanmasını sağlamayı amaçlamaktadır.
Nasıl Başvurulur?
Genel not ortalamasının [GNO]; lisans öğrencileri için en az 2,20, yüksek lisans ve doktora öğrencileri için en az 2,50 olması. Uluslararası İlişkiler Ofisi tarafından yapılan Yabancı Dil Sınavından veya ÖSYM tarafından kabul edilen bütün yabancı dil sınavlarından en az birinden geçerli bir puana sahip olmak. [YDS - YÖKDİL - vb.] K103 1,2 ve 3. Gurup Ülkeleri Hangileridir?
1. ve 2. Grup KA 103 ülkeleri; Yunanistan, Hollanda, Almanya, Fransa, Portekiz, İtalya, İspanya
3. Grup KA 103 ülkeleri; Bulgaristan, Polonya, Hırvatistan, Makedonya, Letonya, Estonya, Litvanya, Macaristan, Romanya, Slovakya, Slovenya, Çekya.
Bugüne kadar Erasmus+ öğrenci hareketliliği yapılmış KA 107 ülkeleri: Azerbaycan, Rusya, Gürcistan, Kırgızistan, Fas, Kosova, Bosna Hersek, Tunus, Ürdün, Etiyopya, Kolombiya, Amerika Birleşik Devletleri, Cezayir.

Hafik Kamer Örnek Meslek Yüksekokulu öğrencileri Diş Hekimliği Fakültesi Hastanesinde diş taramasından geçti

Hayvan Besleme Penceresinden Veteriner Hekimlik Veteriner Fakültesi Dekanlığı ve Veteriner Hekim Öğrencileri Kulübü tarafından “Hayvan Besleme Penceresinden Veteriner Hekimlik” konferansı düzenlendi.
Veteriner Fakültesi, Hayvan Hastanesi dersliğinde düzenlenen konferansa Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kürşat Altay, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.
Dr. Abdil Burhaneddin Akkaya yaptığı konuşmada, kanatlı hayvan sektöründe elde ettiği bilgi ve tecrübeleri öğrencilere drama yöntemi ile aktararak, “Tavuğun tedavide bana söylediğini şimdi size söylüyorum; beni koru, biyo güvenlik ile ilgili yapman gerekenleri yap. Yem hijyenine, kümes hijyenine ve alan hijyenine dikkat et. Doğru aşıları yap, materyal antikorları doğru hesapla. Aşı programlarını ona göre yap. Daha sonra en önemli şeyi söyledi; bağırsaklarıma yardım et. Tavuğun bana kazandırdığı en önemli işlerden bir tanesi buydu. Antibiyotikleri zamanında kullan ve bağırsaklara ne gerekiyorsa, öyle yardım et.” dedi.
Veteriner Hekimlerin durumlar hakkında sorgulama yapması gerektiğini ve çevresine duyarlı olması gerektiğini ifade eden Akkaya, “Meslekte önemli unsur farklılıkları gör. Üçüncüsü ise sor ve sorgula. Zaman içinde edindiğim tecrübeler bana neyi gösterdi biliyor musunuz? Veteriner Fakültesinde öğrenmeyi beceremediğim, hep unuttuğum başlı başına bir yaratılış mucizesi olan Rumen’i gösterdi. Ve ben o yıllara geri dönsem, bugün sizin yerinizde olsam Rumen denen şeyi tanımaya çalışırdım.” diye konuştu.
Mesleki tecrübelerini öğrenciler için anlatan Dr. Abdil Burhaneddin Akkaya, eğitim dönemi, lisansüstü eğitim ve meslek yaşamı ile ilgili öğrencilerin sorularını cevaplandırdı.

Yıldızeli MYO Öğrencileri Aralık Ayı Meclis Toplantısına Katıldı Yıldızeli Meslek Yüksekokulu (MYO) Yerel Yönetim Bölümü öğrencileri, Sivas İl Özel İdaresi ve Sivas Belediyesi Aralık ayı meclis toplantılarına katıldı.
Yıldızeli MYO Öğretim Görevlisi Dr. Erkan Arslan, öğrencilerin örgün eğitimde kuramsal, kavramsal ve yasal mevzuata ilişkin bilgileri aldıklarını ancak alan bilgisi dışında uygulama ve çözümleme becerisi geliştirmeleri gerektiğini belirterek, “Bu amaçla öğrencileri meclisle buluştururken, birebir derslerde öğrendiklerini tecrübe etmelerini sağladık.” dedi.
Öğrenciler, İl Özel İdaresi ve Sivas Belediyesi Meclis üyelerinin ilgilerinden memnun kaldıklarını belirterek, teorik eğitimlerin yanı sıra alana dair uygulamayı tecrübe etmekle önemli kazanımlar elde ettiklerini vurguladı.

Doç. Dr. Buldur’un Projesine TÜBİTAK Desteği Üniversitelerin en önemli görevinin bilim üretmek, bilimsel çalışmalarla dünyanın geleceğine yön vermek olduğunun bilincinde olan Üniversitemiz ve akademisyenlerimizin çalışmaları devam ediyor.
Bu bağlamda, yürütücülüğünü Üniversitemiz Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serkan Buldur’un yapacağı “Dijital Öyküleme Yöntemiyle Hazırlanan Etkileşimli Kısa Tarihsel Hikâyelerin Öğrencilerin Bilimin Doğası Anlayışlarına Etkisi” başlıklı proje, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Araştırma ve Destek Programları (ARDEB) başkanlığı tarafından desteklenmeye layık görüldü.
Doç. Dr. Buldur yaptığı açıklamada, Üniversitemiz Eğitim Fakültesi yürütücülüğünde desteklenen ilk ARDEB projesi olması nedeniyle önem taşıyan proje kapsamında, dijital öyküleme yöntemiyle hazırlanan etkileşimli kısa tarihsel hikâyelerin öğrencilerin bilimin doğası anlayışlarına etkisinin nicel ve nitel yaklaşımların bir arada kullanıldığı karma yöntem esas alınarak incelenmesinin hedeflendiğini söyledi.
Projede, Üniversitemiz Eğitim Bilimleri Enstitüsünde öğrenimine devam eden ve danışmanlığını yaptığı yüksek lisans öğrencileri Ferhat Ömran Toprak ve Abdulkadir Baygül de görev alacaklar.

Most Popular Instagram Hashtags