[PR] Gain and Get More Likes and Followers on Instagram.

caspel2 caspel2

342 posts   543 followers   205 followings

Caspel2  "münakaşa caiz değildir," (imam şafii),kişinin egosu da devreye girip doğruyu bulmaktan ziyade haklılığın ispatı kavgasına dönüştüğünden olsa gerek...

eğilmeyin ki kudursunlar, af dilemeyin ki çıldırsınlar, ihsan istemeyin ki sükut-u hayale uğrasınlar.

ve kimsesizlerin kimsesi olan Allah’a, her zaman Allah'a, sadece Allah'a, en fazla Allah'a güvenip dayanın ki sizi sahipsiz bilmesinler..

insan belli bir yaşa kadar ortalama arzularla geliyor. üniversiteyi kazanayım, okulu bitireyim. işe gireyim, evim olsun,param olsun. vs...hepsi için tek motivasyon kaynağı oluyor, hevesi. damarlarda dolaşan kan, beyne oksijen, vücuda gıda, kalbe aşk taşırken bütün hücreler içerilerimizde bir yerlerde mündemiç heveslerden nasibini alıyor.

ta ki, kursakta kalan geçmiş heveslere takılıncaya kadar. insan dünyanın en kolay yeniden başlayabilen yaratığı aslında. aklı olmasındandır belki, düşünebilmesinden. sırf gönülden müteşekkil olsa idik, yeniden başlamak bu kadar kolay olmazdı. sana kolay, bize zor denilmesin. herkesin kolayı kendine kolay, zoru kendine zor. elbette ki zor. sahip olduğumuz kısır ve güdük akıl sayesinde kendimize numara çekebiliyor ve "yaşasın, işte yeniden başladım" diyebiliyoruz. peki gerçekten yeniden başlamış mı oluyoruz? yoksa "öyle bir yol yürüdünüz ki ancak / dönüş yolunu yok ederek gelebilirdiniz" 'de bahsi geçen yolda mıyız? eğer öyle ise asla yeniden başlamış olmuyoruz, aksine hep devam etmiş oluyoruz...

mütevazı, güzel sıfat. hakkını verebilene ne mutlu... tevazu sahibi, sahip demeyelim de tevazuya râm olmuş diyelim. büyük bir kavram zira tevazu, beşerden büyük bilhassa. tevazu sahibiyim diye düşünen, kendini tevazuya sahip olmakla ondan büyük görebilme tehlikesine düçar olabilir. takması çetin madalyonlardan biri tevazu. eh madalyon da zıtların birliği ilkesinin en belirgin simgelerinden biri... tevazunun şöyle bir tanımına denk geldim: "tevazu, hakkı kabul edip ona boğun eğmektir." yani hak ve doğru olan bir şeyi, kimden gelirse gelsin, yaşça küçükten ya da büyükten, mevkice küçükten ya da büyükten, hâlce küçükten ya da büyükten, sevilen yahut sevilmeyen, kimden gelirse itirazsız kabul etmektir. hülasa, hakikate böylesine teslim olanlara mütevazı denirmiş. 
kimsenin kendi doğru bildiğinden caymadığı yerde, 
inatla tevazudan bahsedilmesi ne hoş ve boş bir hayalmiş..

insana dair en komik ve aynı zamanda en zavallıca olan durum, bi' kendisini akıllı zannetmesidir. halbuki bir kelime, bir ima, bir bakış insanı o kadar kolay ele verir ki, hepimiz çoğu zaman, muhatabımızın akıl-zeka-feraset seviyesini anında anlıyor olmamıza rağmen nezaketen farketmemiş gibi davranırız.
hayat işte, masa ile sandalye ile imtihan olacak halimiz yok ya. imtihanımız insanla.
yine de, adama düşmanın bile zekisi lazım. gerisi zaman kaybı..

hayat kırıklarla doludur. beklentiler ve gerçeklik birbirini tutmadığında, ricalar yankı bulmadığında, verilen sözler tutulmadığında içimizden gelen 'çıt' sesini duymuşuzdur hepimiz.

çoğu insan kırıkları sevmez. onları saklamaya, gizlemeye çalışır. bazen tekrar kırılmaktan korkar ve hayattan kaçınmaya, hayal kurmamaya başlar.

gerçekten de kırıklarımız, bir anlamda bizim madalyalarımız. onlar bizim deneyimlerimiz, yaşamın tam içinde olduğumuzun kanıtı. onlarla var olmak aslında, onlara rağmen varlığımızı sürdürdüğümüzün ve ne kadar güçlü olduğumuzun ispatı..

gözden kaçan, kaçırılan çok önemli bir şey olduğunu düşünüyorum karanlığın.. zira; izleyebildiğim/farkedebildiğim kısmını geçerli kabul edersem eğer, varlık sahası içindeki gerçek olan tek şeydir.. ışık, madde, mana tüm dokunulabilen ve dokunulamayan, görülen, görülemeyen her şey karanlık içinden zuhur eder.. ışık perdedir insanların gözüne.. karanlığı hepimizden gizler.. gözlerimiz varlık denen aldatmacayla oyalanırken esasında etrafamızı sarandır karanlık.. o perde kalktığı an, ışık kesildiği an onun acımasız yüzünü farkederiz.. zira o bizi hiç bırakmaz ki.. geçici perdelerle, ışıkla onu yok sayarız.. hepsi o.. bir tek o geçici değil.. çünkü her yerde ve her an bulunmakta.. geçici olan her şeyden ayrılıyor bu bağlamda.. ve bu anlamda yaratımın büyük bir cilvesi kendisinde saklı olmalı.. karanlıktaki korkularımıza yaklaşıp, aydınlıktaki sahte güven perdesinden uzaklaşmalıyız adım adım.. korku sandıklarımızın içinde saklı sırları keşfettikçe sahte hayatlarımızın anlamları bir bir aydınlanacaktır eminim.. karanlıkta gizli ışığı farketmekle ilgili bu biraz.. çünkü acziyetimizin en büyük göstergesi, bu sonsuz karanlıktan kaçma gayretimiz gibi görünüyor..

özlemek, zamanı yavaşlatır. 
ben şahsen pek severim özlemeyi, hiç gocunmam, çok güzel, yoğun bir duygudur.
özlem insanın gönlünü doldurur. peki neyle doldurur? varlıkla değil yoklukla. 
hem zamanı yavaşlatır hem kalbi diri tutar, işte o yüzden ömrü uzatır gibi gelir bana.

ne çelişkili, ne zıt duygusun sen hasret. seviyoruz..

bir neşter göğsünü ortadan ikiye böler, içeriye -hafifçe sola- bir kor koyar. yavaş yavaş yanar o kor. yanmıyor gibidir ama yanar. acıtır, acıtır, acıtır. işte bu özlemektir.

sonra bir el gelir, pamuk gibi yumuşacık. önce açılan yaradan içeri soğuk bir su döker. koru, küle çevirir. oradan alamaz belki ama ateşi azaltır. sonra ipek bir iplikle diker göğsünü yeniden. yaranın izi kalır ama acısı gider. işte bu kavuşmaktır. 
her kavuşma sonrası o köz orada sessizce bekler. sen gitti sanırsın ama tekrar ısınacağı günü bekler. yani nasıl ki ayrılık sevdaya dahilse, kavuşmak da özleme dahildir.

huxley demiş ya hani “tecrübe, insanın başına gelen şey değildir, o insanın o başına gelenle ne yaptığıdır” diye. insan o başına gelenle öğreniyor işte. 
bir şey olmuştur ya da bir şey söylenmiştir sana ve kalbin kırılmıştır mesela. o şey başına ilk geldiğinde diyelim ki 10 üzerinden 8.5 şiddetinde bir kırık yaşadın. ikinci kere geldiğinde 7 olur, üçüncüde belki 5 olur ancak. ama gün gelir o şeyin başına gelmesine bile müsaade etmezsin. daha o ilk kelimede, ilk bakışta bilirsin sonunu, bırak kalbinin kırılmasını yüzüne bilge bir gülümseme bile oturabilir. ben bunu biraz kahinliğe benzetiyorum. ama etki alanı sadece kendi hayatınız olan ve maalesef nasırlı bir kahinlik. 
şöyle bir şey de var ki -buna iyi mi dersiniz kötü mü bilmiyorum- hayat çok acayip. bakıyor ki sen baya tecrübelendin, vursalar ölmem artık diyorsun, hiç bilmediğin bir acı koyuyor önüne. sonra yine en başından başlıyorsun, yeniden yenilmeye..

yürüdüğü yolun doğruluğundan emin ve istikamet üzere olduğunu zannedenlerin çoğu aslında nasıl bir ıssızlıkta kaybolduğunun farkında değil.. kendilerini oyaladıkları kimi şeylere o kadar inanmışlar ki her yer "aşina" görünüyor onlara.. kaybolduğunun farkında olanlardan tek farkları da sadece bu.. kaybolanlara, ne yöne gideceğini bilemeyenlere iyi davranın.. kayboldukları o yoldan öğrendikleri, sizdeki sarsılmaz at gözlüklerinden daha isabetli gerçekler olabilir..

şimdi tekrar umut etmek, güvenle beklemek, sabretmek zamanı. parantezler kapanmadan yaşamlarımızda, çalışmak, üretmek, kalıcı bir şeylerle hoş bir seda bırakma zamanı. şimdi parantezin içindeki çizgiyi her ne pahasına olursa olsun en iyi şekilde değerlendirmek, yılmamak, pes etmemek, karanlığın ve fırtınanın içindeki deniz feneri olabilmek, ışık tutmak ve ışığı birleştirmek zamanı.

akıp giden şu hayatımızda, oradan oraya savrulan yaprak misali olsak bile, yolumuzu, yönümüzü, nereden geldiğimizi ve kim olduğumuzu hiç unutmadan umut etmek zamanı..

konuşmak ne güzeldir. bir cümle söylersiniz, kafanızın içindeki dolaşmış yumak çözülmeye başlar bir bir. söyledikçe her şey netleşir, her şey daha çok belirginleşir ve düşüncelerinizi aktarabilmek size coşku verir. sonra susar ve dinlersiniz. karşınızdakinin düşüncelerinin içinde dönen dişlilerin çıkardığı sesi duyarsınız kimi zaman... onu anladığınızda gözlerinde beliren ışığı görürsünüz. yine konuşur, yine susarsınız...

Most Popular Instagram Hashtags