[PR] Gain and Get More Likes and Followers on Instagram.

cappadox cappadox

690 posts   9199 followers   70 followings

Cappadox  18-21 Mayıs 2017 / 18-21 May 2017 +A Pozitif experience+ ✉ info@cappadox.com

http://ind.pn/2sGTjX9

“I taught you what misery means
You opened up an ocean to me
It frightens me while you can't see
When you look into my eyes.” Emma Shapplin – Black Bird

Cappadoxlular, Kapadokya'nın her patikasını bisikletleriyle keşfetti.
The Cappadoxians discovered each path of Cappadocia by bicycle. #Cappadox

#Repost @kalpteyasamak (@get_repost)
・・・
"We walk each other home" Ram Dass🙏 #grateful #gratitude #healing #heartchakra #cappadox

Lezzetten lezzete koşmak. Gurme Tadım.
Tasting among the flavours. Gourmet Tasting. #Cappadox

Zihnin ve ruhun arınması.
Purification of mind and soul. #Cappadox #tbt

"That's what happened with me, and a specifically musical link with the images made travelling there for a music festival feel very fitting." Kit Macdonald – The Independent.
Link in bio

Mehmet Ali Uysal’ın kent mekânı veya coğrafyada gerçekleştirdiği işleri, çoğunlukla bulundukları mekânla ilişkiye girer, kontrast yaratarak mekânın kendine özgü niteliklerini ortaya çıkarır, yeni anlamlara açar. Sanatçı, oyunun, savaşın ve politikanın iç içe geçtiği, gündelik dilin parçaları durumuna geldiği günümüzde, bölgedeki en büyük ve en yüksek peribacası olan Uçhisar Kalesi’ne ve meydanına, çocuk oyunlarını hatırlatan “kâğıt” uçak ve kayık formundaki heykelleriyle müdahalede bulunarak, günümüze olduğu kadar bu coğrafyanın geçmişine de işaret ediyor.
11 Haziran'a kadar Cappadox Çağdaş Sanat sergisi kapsamında ziyaret edilebilir.
Mehmet Ali Uysal’s works realized inurban spaces or in middle of geography often interact with the spaces they are situated in, revealing the unique features of these spaces and opening up new worlds of meaning by creating contrast. In our day, as game, war and politics have become irrevocably intertwined and have permeated our everyday language, the artist will make an intervention into the largest and tallest fairy chimney in the region, the Uçhisar Castle, as well as the town square with his sculptures that are in the shape of “paper” planes and boats, reminiscent of children’s games, thus commenting on the past of this geography as much as he does on its present.
Cappadox’ contemporary art exhibition can be visited until June 11, in Uçhisar, Avanos and Keyişdere Valley (Göreme)

Lara Favaretto’nun işleri, yoğun kavramsal araştırmaların sonucunda ortaya çıkar. Kapadokya için gerçekleştireceği projesi de araştırmaya dayanıyor ve documenta13 (2012) için Kabil’de başladığı “zaman kapsülü” fikrinin devamı niteliğinde. Favaretto “Kazmak: Boş Tarihler Atlası” başlıklı projesiyle, Kapadokya’nın jeolojik oluşumlardan tarihsel olaylara ya da popüler hikâyelere kadar uzanan katmanlı özelliklerini, Geleceğe, hatta belki de distopik bir geleceğe taşıyabilecek yerlerle ilgili araştırmasının sonuçlarını paylaşacak. Yerleştirme, Avanos’taki Hacı Nuri Bey Konağı’nda yer alıyor.
11 Haziran'a kadar Cappadox Çağdaş Sanat sergisi kapsamında ziyaret edilebilir.
Lara Favaretto’s work is always the outcome of profound conceptual researches. Her Project for Cappadocia is also based on research and a continuation of her idea of the “time capsule” which she embarked upon in Kabil for documenta13 (2012). With her project for Cappadox exhibition, the “Digging Up: Atlas Of The Blank Histories” Favaretto will share the outcomes of her research on specific sites in Cappadocia that can carry the layered characteristics that define this region -from its geological formations to historical events or popular stories- into the Future, perhaps iinto a dystopic one. The installation located in the Hacı Nuri Bey Mansion in Avanos.
Cappadox’ contemporary art exhibition can be visited until June 11, in Uçhisar, Avanos and Keyişdere Valley (Göreme)

Son zamanlarda, insan ile doğa arasındaki spesifik ilişkiye, ve bu ilişkideki çelişki ve sorunlara odaklanan Yaşam Şaşmazer, istila, bozulma ve yıkım gibi temalara yöneldi. Azizlerin inzivaya çekilme geleneğinden ve Kapadokya’daki doğaya eklemlenmiş organik yaşam tarzlarından etkilenen Şaşmazer, daha iyi bir gelecek için kendimizi dönüştürmemizin mümkün olup olmadığını sorguluyor. Şaşmazer, bu sergi için Keyişdere Vadisi’ndeki gözden uzak bir mağaraya çekilerek, kendini doğanın müdahalesine bırakmış, münzevi bir heykel üretiyor. Bu çalışmasıyla sanatçı, hem insanın doğa üzerindeki istilasını tersine çevirerek doğanın insanlığı istilasına odaklanıyor hem de bu ahşap heykeli üzerinde doğanın etkisini sınıyor.
11 Haziran'a kadar Cappadox Çağdaş Sanat sergisi kapsamında ziyaret edilebilir.
Currently, Şaşmazer deals with the specific relationship between the mankind and nature focusing on its contradictions and malfunctions, which have led her to the themes of invasion, decay and ruins. Inspired by the tradition of retreat into solitude by the Saints and the organic lifestyles integrated into the nature in Cappadocia, Şaşmazer inquires if it is possible to transform ourselves for a better future. For this exhibition, she has created a sculpture in seclusion in a cave in Keyişdere Valley, letting herself be invaded by nature. With this work, she is not only focusing on the reverse invasion of nature over the humanity, but also testing the impact of nature on her wooden sculpture.
Cappadox’ contemporary art exhibition can be visited until June 11, in Uçhisar, Avanos and Keyişdere Valley (Göreme)

Most Popular Instagram Hashtags