cansuabayy cansuabayy

769 posts   891 followers   630 followings

~ Cansu Abay Dilmen ~  16.08.15💕30.01.16💍05.05.16💑 30.07.16 ❣ Şiire, aşka, kitaba ! Derken gül dönüyor avcumda.* 🌼 • E • Booklover ❤ Bookstagram ☘ English Teacher 📚

Merhabaaaaa 🌻
.
.
Dopdolu bir kitapla geldim. 😊 Öyle dolu ki bana çok şey kattı diyebilirim. Kafamı toparlayıp biraz kitaptan söz edeyim, çünkü bahsedecek çok şey var 🤗
.
.
Öncelikle çoğu kişinin de bildiği üzere Woolf tam bir feminist yazardır ve bu eserinde de bunun izlerini görebiliyoruz. Aslında kadınların üstünlüğünü değil de eşitliğini savunuyor Virginia'cım. Ki bence çok da güzel yapıyor! 👊 Bugün bile kadın erkek eşitliği tartışılırken Virgina'nın bu hakları araştırıp, yazarlarla örneklendirip 1929 yılında bu deneme kitabını yazabilmesi gerçekten takdire şayan 👏 .
.
Kitabın adı ilk başta biraz enteresan geldi. Yani neden bu isim, diye düşünmeden edemiyor insan. Ama okudukça denk geldiğimiz bir cümle bunu açıklamaya yetiyor. " Bir kadın kurmaca yazacaksa kendine ait bir odası olmalıdır " diyor ve bir de buna maddi imkânları ekliyor. Araştırmasını yüzyıllara bölüyor Virginia. Ve kadının edebiyat dünyasında neden erkekler kadar var olamadığını imkansızlıklara bağlıyor. Neden erkeklerin şiir ve roman yazınında bu denli eseri varken, kadınların yok denecek kadar az olduğundan yakınıyor. Eğer maddi imkanları olsaydı, kendilerine ait bir odaları olsaydı ve evlendirilmeyip okutulsalardı, elbette eşitlik olacaktı diyor. Hak vermemek elde değil bana göre. Sizce? 🙄
.
.
Shakespeare gibi kadın yazarlarımız yoksa, bunun toplum yüzünden olduğunu bas bas bağırıyor yazar. Onun dışında Proust, Dickens, George Eliot, Jane Austen, Charlette Bronte ve daha birçok yazarın hayatlarına dokunur, raflardan tek tek eserlerini alıyor ve bizim için inceliyor. 😊 Biz de sayesinde bilgi küpü olduk. Teşekkürler Virginia 👄🙈 Biraz da alıntı bırakıyorum aşağıya ki siz de belki okumak istersiniz. Bana sorarsanız seveceksiniz.
.
.
🌻 Dünyanın çok yakında kaybolacak güzelliğinin iki ucu vardır; biri kahkaha diğeri ise kalbi parçalara ayıran elemdir.
.
. 🌻 Kadın, erkekler tarafından yazılan kurmaca dışında var olmasaydı, insan onu son derece büyük öneme sahip biri olarak hayal ederdi.
.
.
P.S : Woolf, 28 Mart 1941'de savaş ve yeteneğini kaybetme korkusuyla, evinin yakınlarındaki Ouse nehrine ceplerine taşlar doldurarak atlamış ve intihar etmiştir. 😢 #virginawoolf #kendineaitbiroda

Merhaba 💚
.
.
Çok tatlı bir kitabı bitirmiş bulunmaktayım. Tatlı diyorum çünkü anlatımı çok hoş. Konusu zaten güzel, bir de anlatımının eğlenceli olması bu eseri okumayı çok zevkli kılıyor inanın. Doppler, Sabitfikir dergisinin yayınladığı 2016'nın en iyi 50 kitabı arasına da girmeyi başarmış bir kitap!.
.
.
Peki konusu nedir? Biraz da bundan bahsedelim. Doppler, babasının vefatı üzerine hayatı ne kadar çok önemsediğini farkediyor. Aslında çok ama çok başarılı bir kişi de olsa bir gün ormanda bisikletten düşmesiyle işini, eşini, evini ve çocuklarını bırakıp ormanda yaşamaya başlıyor. Hem de temelli 🙄 Zaten film de orda kopuyor. En yakın arkadaşı da bir geyik yavrusu. Gül gibi geçinip gidiyorlar ormanda. 😄 Ki düzenin dayattıklarını reddedip ormanda böyle bir hayata dahil olmak hiç de kolay bir şey olmasa gerek. Tabii bize göre. Çünkü Doppler hayatından gayet memnun. 👊 Bence bu keyifli kitabı siz de okumalısınız. Çünkü beni çok dinlendirdi ve çoğunlukla da gülümsetti. Tavsiyemdir canlar 💚.
.
.
🐾 Bir daha asla fatura ödemeyeceğim. Takastan, hırsızlıktan ve ormandan geçineceğim. Ben ölünce de orman benden geçinecek.
.
.
🐾 En büyük orman, başka büyük yok! .
.
🐾 Insan bir kez başarılı olmayagörsün, çevresinden övgüler almaya devam etmek için elinden geleni ardına koymaz. Bu, kendi kendine güçlenen, sonlanması gerektiği düşünülemeyecek bir döngü.
.
.
🐾 Benim için televizyon izlemek, insanları neden sevmediğim konusunda bir kaynak kitap okumak gibi. Televizyon içimizdeki bütün iğrençliklerin özü.
.
.
#erlendloe #doppler #okudumbitti📚 #kitapyorum #kitaptavsiyesi #kitapsever #kitapyorumu #okunası #okudumokuyun #bookstagram #booklove #booklover #kitapkurdu #bookworm #currentlyreading #readingmybooks #literature #library #picoftheday #bookphoto #kitapfotografi #neokuyorum #oku #read #reading #lovebooks #kitap #kitaplarim #kitaplar #books

İçimde kırılıp kalan o bıçakla konuşuyorum.Senden kalan son fotoğrafa anı diyorlar, gülüyorum. Âh diyorum, susuyorum. Kara kızım deyişin kulağımda bir, bir de ardından okunan duâlar. İnsan en çok acıyan yerine inanmak istemezmiş, bir tek buna inanıyorum. Şimdi aklımda koca bir yumak adın. Her harfinin altında bir sancı. Yarama tuz basayım diyorum, tuz kanıyor! Anladım geçmez bu acı.. ilk günkü gibi hala, çok özledim Amca! 18.08.2015 ♥

Allah nezdinde evlilikten daha sevimli ve değerli bir bina inşa edilmemiştir.. / Hadis-i Şerif.
.
16.08.2015 ❤ Sözümüz söz! @erkandilmen

Helloooooooo 🙆.
.
Ben cağğğnnıımm Zweig'ciğimin bu kitabını uzun süre önce okumuş olmama rağmen, paylaşmayı unutmuşum ki 😄 Tabi kendileri favori yazarlarımdan olmasından sebep, yorumsuz bırakamiciimm. 😍.
.
.
Haydi o zaman size biraz konusundan bahsedeyim. 🤗 Diğer kitaplarından bir miktar farklı bu kez. Çok eski zamanlardan bahsediyor bir kere. 455 yılında Roma'yı yağmalayan vandalların yahudilerin kutsal emaneti olan yedi kollu şamdanı ele geçirmesi ve sonrasında bu durumun cemaatin yaşlılarını harekete geçirmesi ile başlıyor kitabımız. Yaşlılar, kutsal Menora'ya bu yolculukta eşlik etme kararı alıyorlar ve bu yolculuğu gelecek nesillere aktarması için de yedi yaşındaki Benjamin'i de yanlarına alırlar. Ve kutsal emaneti geri alabilmek için bir yolculuk başlar. Devamı yok, çünkü siz okuyun 😅 Kitaptan biraz da alıntı paylaşayım aşağıya 👇.
.
.
💞 Bir insan için bilmemek sormaktan daha kötüdür. Çok soran insan çok şeyi anlayabilir ancak. Yalnızca çok şeyi anlayan biri adil bir insan olabilir.
.
.
💞 Ancak bu dünyada adaletin haklıdan değil, güçlüden yana olduğunu daha sonra anlayacaksın. Yeryüzünde şiddet, iradesini zorla kabul ettirir ve dindarlığın dünyevi gücü yoktur. .
.
💞 Ölümüme kadar ölü kalmak ve insanların belleklerinden silinmek istiyorum.
.
.
💞 Belki bizim gerçek yolumuz budur, hüzünle geriye ve özlemle ileriye bakarak, huzuru arayarak ama daima huzursuzluk içinde sürekli yollarda olmamızdır.
.
.
Ben sevdim tabii ki. Ve herkese de tavsiyemdir. Okuyun, güzelleşin. 💋 Herkese tatlı mı tatlı okumalar ❤💙💚
.
.
#stefanzweig #gömülüşamdan #okudumbitti📚 #kitapyorum #okudumokuyun #herhaftabirklasik #modernklasikler #kitaptavsiyesi #neokuyorum #okunası #oku #readingmybooks #reading #bookstagram #booklovin #books #booklover #bookphoto #picoftheday #kitapsever #bookworm #kitapkurdu #kitaplarim #mybook #library #literature #edebiyat #kitaplık #okumahalleri #kimneokudu

🔥 Dostum, göründüğüm gibi değilim. Görünüş sadece giydiğim bir elbisedir. Senin sorgularından beni, benim kayıtsızlığımdan seni koruyan, özenle örülmüş bir elbise..
.
.
🔥 Ancak uykumda, merhametle konuşan sesler duyuyorum..
.
.
🔥 Hatıra, rüzgârda bir an fısıldaşan ve sonra sesi hiç duyulmayan bir güz yaprağından başka nedir ki!
.
.
🔥 Daha ne olduğumuzu bile bilmezken, ne olacağımızı tartışmanın ne âlemi var?
.
.
🔥 Hayatımızın daha güzel bir gelecek gibi bir hedefi olmasaydı, çok çekilmez olurdu..
.
.
❤ Meczup'tan beni etkileyen birkaç söz ile başladım yorumuma. 🙂 Çok merak ettiğim bir yazardı Halil Cibran. Ve çok da farklı buldum kendisini. Öncelikle dili hiç de ağır değil. Gayet yalın öykülerden oluşan kısacık bir kitap. Ki ben Mardin- İstanbul arası uçak yolculuğumda, uçakta okuyup bitirmiştim. ✈ Siz de bir çırpıda okuyabilirsiniz bence 😋 Yazarın bundan sonra okuyacağım kitapları ise çok merak ettiğim Ermiş ve Ermişin Bahçesi olacak 🤗 Hepinize sımsıcak günden sımsıcak okumalar diliyorum 😄📚❤ .
.
.
#halilcibran #meczup #işbankasıyayınları #modernklasikler #okudumbitti📚 #okudumokuyun #okunası #oku #readingmybooks #neokuyorum #nelerokunuyor #bookstagram #bookphoto #photo #kitaptavsiyesi #kitapyorum #currentlyreading #okumahalleri #okumakgüzeldir #bookstagram #booklovin #booklove #kitapsever #kitapkurdu #kitapkardeşliği #lovebooks #read #readbooks #instabook

💕 Şuanda ben yedi mühürlü bir çekmecede bin yıl hapis kaldıktan sonra özgürlüğüne kavuşan Hazreti Süleyman'ın ruhuna sahipmişim gibi hissediyorum kendimi..
.
.
💕 Yakalanmış bir kuşun yüreği gibi çarpıyordu yüreğim..
.
.
💕 Her şeyi olduğu gibi söylemek en iyisi. Yüreğim şuramda konuşurken, ben susamam..
.
.
Merhabaaaaaaa 💙 Güzel bir klasikle geldim yine. Yalnızca 19. Yüzyıl Rus edebiyatının değil, dünya edebiyatının da en büyük yazarlarından biri o. Fyodor Mihayloviç Dostoyevski! Bu güzel uzun öyküyü 27 yaşında yazmış bir de Dosto'cum. 😌 Gayet sevecen, aşkperest, hüzünlü bir hikâyesi var ki.. Hep klasiklerin ağır bir dili olduğu düşünülür ancak Dostoyevski'nin anlatımı o kadar sade ve güzel ki, o kadar okunası yani 👏 .
.
Kitabın konusundan söz edeyim biraz da. Ve âhh Nastenka diye başlarım söze 😍 Hayalperest anlatıcımız Petersburg'un "beyaz geceler"inde dolaşırken, Nastenka adlı güzel bir kızla tanışır. Nastenka da kahramanımız kadar yalnız bir adamdır. İkinci buluşmada aralarında bir dostluk doğar ve Nastenka hayat öyküsünü anlatır hayalperestimize. Aşık olduğu genç bir adam vardır ve aradan 1 yıl geçmesine rağmen kendisinden haber alamamıştır. Yazarımız tam dört gün geçirir Nastenka ile ve bu hüzünlü dört günü aşk dolu anlatır bize. Çünkü o da karşılıksız bir aşkla çoktan bağlanmıştır Nastenka'ya.. Bu güzel öyküyü sizin de okumanızı tavsiye ediyor, mutlu ve kitaplı günler diliyorum kiiii 💙 #dostoyevski #beyazgeceler #okudumbitti📚 #okudumokuyun #kitaptavsiyesi #kitapyorum #kitapsever #kitaponer #kitapokuyorum #okunası #oku #kitap #bookstagram #booklovin #books #book #booklove #booklover #lovebooks #kitapkurdu #kitaplarim #mybook #currentlyreading #kimneokudu #neokuyorum #bookphoto #picoftheday #photo #kitapfotografi

Çok mu çok uyumluyuz 😎 blue lovers 💙

Most Popular Instagram Hashtags