canary.behnam canary.behnam

860 posts   13110 followers   186 followings

قناری بهنام  كانال تلگرام : www.telegram.me/canarybehnam

یاعلی
@

ساعات اولیه تولد
@
جوجه های قناری بخصوص سه روز اول از دقایق حیاتی محسوب می شوند. چون جوجه ها معمولا در روز چهاردهم از تخم در می آیند ، عصر روز سیزدهم با کمی غذای تخم مرغی یا همطراز آن قناری ماده تغذیه شود تا برای غذا دادن به جوجه ها آمادگی لازم را داشته باشد .
در سه روز اول مصرف غذای نرم ( تخم مرغی ) کمتر میباشد و برای نژادهای سنگین در حد یک قاشق مرباخوری برای هر جوجه قناری کفایت دارد . و پس از گذشت سه روز مصرف غذای نرم برای هرجوجه قناری از نژاد سنگین در حد یک جای تخم مرغی خواهد بود . برای نزاد های سبک مصرف غذای نرم قدری کمتر از این خواهد بود .
چنانچه مشاهده شد که ماده قناری در تغذیه جوجه ها کوتاهی می کند باید او را بوسیله تغذیه با برگ نازک کاهو و همچنین ایجاد فرصت برای آبتنی تحریک و تشویق نمود.
دانه اصلی قناری شامل تخم کتان و ارزن و تخم شلغم بهمراه هفت تخم در طول دوران رشد جوجه ها در اختیار قرار گیرد . از روز سوم میتوان به جیره غذایی قناری شاهدانه خرد شده اضافه کرد اما قبل از آنکه جوجه ها لانه را ترک کنند و ماده قناری شروع به ساختن لانه ی جدید نماید ، باید قطع شود.شاهدانه پوست شکسته یکی از غذاهای مورد علاقه قناریها است. شاهدانه بر رشد بدنی و چاقی جوجه ها موثر است. البته باید از مرغوب بودن دانه ها اطمینان حاصل کرد.
غذای تخم مرغی باید تازه به تازه به قناری داده شود. بهتر است روزی سه مرتبه عوض شود تا از تولید باسیل کنه قناری در غذای تخم مرغی و ظرف آن جلوگیری شود.
برای تغذیه جوجه ها و همچنین قناری تکه های سیب و همچنین هویج رنده شده غذای مکمل مناسبی میباشد
موقعی که جوجه قناریها تازه از تخم درآمده اند همواره باید به آنها توجه داشت. بسیار اتفاق می افتد که جوجه ای از لانه به کف قفس می افتد . در این مواقع باید سریعا آن را در میان دستان خود قرار داده و با نفس گرم به آن بدمید تا بدنش گرم شده و سپس آن را در لانه قرار دهید. در صورت مردن جوجه در لانه قبل از فاسد شدن ‌ آن را از لانه خارج سازید.
١٣٩٦/٠٢/٠١٩
@

#قناري #بهنام #کوکیژه #ghanari#canary#canarios#canarysofinstagram#bird#birds#white#yellow#قناری#کناری#قناری_ایرانی#گلاستر#جیبوس#جیبر#قناری_رسمی

ياعلى
@

نکاتی در خصوص تخم مرغ
@
تخم مرغ منبع خوبی از پروتئین، ویتامینها و املاح ضروری بدن است و میتواند به عنوان یک ماده غذایی مهم در زمان جوجه کشی استفاده گردد.
پروتئین تخم مرغ بسیار بالاست و نسبت به سایر منابع پروتئینی مانند لبنیات، گوشت و حبوبات غنی تر است،همچنین پروتئین تخم مرغ دارای تمامی اسید آمینه های ضروری برای سلامتی بدن است و باعث تکمیل ارزش پروتئینی غذای مصرفی میگردد.
تخم مرغ دارای 90 درصد کلسیم است.
سرشار از ویتامینهای. B2 که باعث میشود بدن مواد غذایی را به انرژی تبدیل کند و برای رشد پرنده مفید میباشد.
ویتامین B12 که برای تولید گلوبولهای قرمز ضروریست.
شامل ویتامین. A که قوه بینایی را تقویت میکند.
حاوی ویتامینهای. E و D.
سرشار از مواد معدنی ضروری مانند آهن، روی،فسفر، کلسیم و سلینم که بدن پرنده به آنها نیاز دارد.
روی یا همان زینک یکی از عناصر ضروری که سلامت سیستم بدن را تضمین میکند و باعث میشود بدن مواد غذایی مصرفی را به انرژی تبدیل کند.
فسفر موجود در آن نیز نقش کلیدی در تامین سلامت استخوان جوجه ها را دارد.
تخم مرغ مقدار کمی کربوهیدرات دارد و فاقد فیبر غذایی است.

تقریبا نصف پروتئین تخم مرغ در سفیده آن است و چربیها بیشتر در زرده آن موجود است. کلسترول و لسیتین مواد چرب زرده تخم مرغ هستند و برای ساختمان و عملکرد سلولهای بدن تا حدودی ضروری هستند.

با توجه به خواص و فواید مورد اشاره در تخم مرغ و ضرورت مصرف این ماده غذایی در تغذیه جوجه ها و مصرف آن جهت تامین نیازهای عمومی قناریها، به دلیل مصرف برخی از داروهای شیمیایی در تغذیه مرغ مادر و همچنین به دلیل چربی بالا و جذب داروها در زرده تخم مرغ صدماتی به دستگاه گوارش، کبد و کلیه پرنده وارد میگردد که باعث تحلیل و آسیب پرنده میگردد.
بهترین راهکار جهت حل این مشکل مصرف تخم مرغ محلی است ولی اگر شرایط تهیه آن میسر نیست در خرید تخم مرغ بیشتر دقت نمایید سعی کنیم در صورت امکان از شرکتهای مرغ تخم گذار شهر خود تحقیق و سالمترین تخم مرغ را از شرکت تولیدی تهیه نمایید.
@
جهت مصرف خوراکهای تخم مرغی سعی گردد زرده آن حذف و یا به حداقل برسد و جهت هر 5 تخم مرغ 2 عدد تخم بلدرچین با توجه به خواص دارویی موجود در آن و متابولیسم بهینه در سلولها و بهرمندی از خواص غنی پروتئین ها و ویتامینهای آن اضافه و مصرف گردد.
همچنین جهت شستشو دستگاه گوارش و کبد پرنده هر 10 روز یکبار از سرکه سیب ( 10 سی سی در لیتر آب)
روز یکبار از سرکه سیب ( 10 سی سی در لیتر آب)
@
مقاله از جناب اقاى محمد رضا خوشنيانى
١٣٩٦/٠٢/١٩

ياعلى مدد
@
بسيزده از رجب آن بيقرين
عيان شد از غيب خفا بر زمين

ظهور حق شد بچنين ماه و روز
منت خدا را بظهورى چنين

نصر من الله و فتح قريب
فتوح و نصرى كه ندارد قرين
@
در تهنيت ولادت با سعادت حضرت شاه ولايت (ع)
@
بر گرفته از ديوان قصائد و غزليات حضرت صفى عليشاه
٩٦/٠١/٢٢
@
#صفى #صفيعليشاه#عارف #درويش #خانقاه #قرآن #فال #حافظ #فالنامه #حضرت #تهران #دین #الله #عشق #روزه #نماز #تسبیح #تصوف #محمد #انبیا#ذكر#مي #کشکول #عرفان

ياعلي
@
یا مقلب القلوب و الابصار
یا مدبرالیل و النهار
یا محول الحول و الاحوال
حول حالنا الی احسن الحال❤️ و انتهای این قصه‌ سرد و سفید
همیشه سبز خواهد بود🌹

تشكر براي بودن تان در سالي كه گذشت.🌷 و آرزو براي داشتن تان در سال آينده.🌺 ناب ترين دعاهايمان را بر تار خورشيد و عرش كبريايي به وديعه مي گذاريم، تا هماي سعادت بر زندگيتان لانه كند...🌻 ازخداوند چيزي را برايتان ميخواهيم ، كه جز در خاطر خدا، در باور هيچ كس نمي گنجد...💐 سال نو برشما و خانواده
معززتان مبارك...🌹
ارادتمند هميشگى شما
بهنام كوكيژه

ياعلى
@
زبان قاصر است از اينهمه رنج و غم

ياعلي

نور پردازهاي ريسه اي
Smd

ياعلي

ادامه مبحث روش نوين پردازش نور با ريسه هاي
Smd

@ ●اندازه قفس طول.عرض.ارتفاع
که حتما باید استاندارد باشه. بنده روی قفس های به اصطلاح قاتری اجرا کردم که ابعاد مناسب دارند. ●نوع رنگ روشنایی و تراکم اون
نوع لامپ های استفاده شده ریسه smd مدل 30 14 (سی چهارده ) هست با نور یخی.
نکته اینکه دوستانی که نور وسط سالنشون زرد باشه میتونند از رنگ سفید این مدل smd هم استفاده کنند.این ترکیب رنگ و نوع روشنایی کاملا حساب شده و تحقیق شده هست لذا خواهشمندم از انواع دیگر روشنایی جهت این کار بدون تحقیق استفاده نکنید چون باعث آسیب زدن به چشم پرنده میگردد. ●هزینه سیستم
هزینه نور پردازی برای 2 دست قفس 8 خان حدود 50 هزار تومان شده با بهترین لوازم که علاقمندان میتونند از اکثر فروشندگان لوازم برقی (الکتریکی ها)این لوازم رو تهیه و خودشون نصب کنند. ●نصب سیستم
نصب خیلی راحت هست بر روی قفس ها به این شکل که ریسه به طور طولی روی سقف قفس قرار میگیره و به وسیله بست کمربندی یا همون تایرپ به سقف قفس نصب میشه.به نحوی که محل اتصال اون به برق خارج از فضای قفس هست.که توسط 1 فیش انجام میشه به این صورت که برق وردی روی دیوار های سالن قرار گرفته و فقط توسط یک فیش به قفس ها متصل میشه. ●شستشو و جابجایی
هنگام شستشو میشه خیلی راحت فیش رو جدا کرد و قفس روبرای شستشو به محل دیگری برد این ریسه ها کاملا ضد آب هستند.فقط کافی 2 سر اون رو مقداری چسب برق یا چسب شیشه ای بزنید مواقع شستشو برای اطمینان.وگرنه ضد آب هستن. ★★نکته خیلی جالب و کارامد این مدل لامپ ها این هست که به دلیل طول موج و نوع نوری که دارند دشمن تمام حشرات از قبیل شپشک.کنه و...... هستند و به هیچ عنوان زمانی که از این سیستم استفاده میکنید این موجودات وارد قفس های شما نمیشن.
@
به امید موفقیت های بیشتر در این صنعت
شاد و پیروز باشید
مقاله از دوست عزيز و محترم
آقاي محمد رضا سیفی

٩٥/١٠/١٨
@

ياعلى

@
عرض ادب خدمت دوستان عزیز
موضوع : نور پردازی مستقیم و حرفه ای روی قفس ها
اززمان قدیم و مخصوصا در ایران سیستم روشنایی سنتی باب بوده به طوری که ما یک یا چند لامپ رو برای روشنایی سالن در فواصل مختلف در نظر میگرفتیم و کل روشنایی سالن رو اینگونه تامین میکردیم.
حالا نوع این لامپ ها قدیم لامپ های رشته بود که مشکلات سوختن و مصرف زیاد رو داشت در حال حاضر لامپ های کم مصرف هستند که مشکلاتشون بیش از لامپ های رشته ای هست مثل: پرش زیاد که با چشم انسان قابل رویت نیست اما قناری اون پرش هارو میبینه و به چشمش آسیب میزنه. ایجاد لک بر روی پوست انسان میکنه و از همه خطر ناک تر جیوه موجود در این مدل لامپ هاست.که پس از شکستن در محیط آزاد میشه.
جدا از همه این مشکلات موضوع مهم این نوع نور دهی سنتی یکسان نبودن نور در جاهای مختلف سالن.و مخصوصا اختلاف نور بین طبقات قفس هست که همیشه مشاهده کردیم نور طبقات بالا خیلی بیشتر از طبقات پایین هست.و این خودش مشکلاتی رو برای پرورش دهندگان بوجود آورده.
اما همونطور که میبینید کشور های اروپایی و حتی ترکیه روی به اجرای سیستم روشنایی مستقیم بر روی قفس ها آوردن که نه تنها هزینه برق مصرفی بلکه همه این مشکلات هم کاهش پیدا میکنه و قطعا بازدهی بالاتری داره مخصوصا در فصل جوجه کشی.
به این صورت که اوها بسته به شرایط بازارشون انواع مختلفی روشنایی مخصوص این کار دارند.که تمامی قفس هاشون رو به این سیستم مجهز کردن.اما متاسفانه ما در ایران نه سبک قفس هامون مثل اونهاست و نه به روشنایی های مخصوص این قفس ها دسترسی داریم.
ولی به هر حال باید از جایی شروع کرد و سعی بر حرفه ای شدن و با علم روز دنیا پیش رفتن داشت.چه در زمینه تغذیه.نژاد ها.نگهداری.و تجهیزات.
حدود 1 سال پیش فیلمی در رابطه با همین نوع روشنایی دیده بودم و از همونجا فکر ساختنش در ذهنم بود اما متاسفانه به علت کمبود وقت فرصت این کار پیش نیامده بود.
بعد از تحقیقات مختلف و گفتگو با دوستانم که در خارج از ایران پرورش قناری دارند.به 1 نظر جامع و کلی رسیدم.و این مدل روشنایی رو من بر روی قفس های خودم اجرا کردم و پس از تست شدن و نتیجه گرفتن تصمیم گرفتم که این موضوع رو برای دیگران هم توضیح بدم.
اما نکات خیلی خیلی مهمی داره این سیستم که حتما باید رعایت بشه.
●اندازه قفس طول.عرض.ارتفاع
که حتما باید استاندارد باشه. بنده روی قفس های به اصطلاح قاتری اجرا کردم که ابعاد مناسب دارند.
@

ادامه مبحث در پست بعدي

٩٥/١٠/١٨
@

ياعلى

عفونت روده
@
عفونت روده که رگ سیاه از قسمت مخرج قناری بوجود میاددراغلب اوقات سر خود را در لای بالها قرار میده و به خوردن غذابی میلی نشان میده ودرمورد حادبه عدم تعادل برروی نشیمن است وبیشترقناری کف قفس ازدانه هاوفضله ها تغذیه میکنه
جهت درمان استفاده ازبیوسیرین وکتان مرغوب وعدم استفاده ازسبزیجات مرطوب
بیشترین علت ورم روده برمیگرده به تغذیه پرنده باسبزیجات ومیوه های خام
ورم روده به خاطر عدم رعایت بهداشت نشانه های بیماری ظاهر قناری پف کردگی پرها درهمه اوقات بجزدرهنگام ترس وهیجان
تمایل قناری به غذای نرم وبی میلی به غذاهای دانه ای وخشک
تمایل داشتن به گرما وافتاب به خاطرازدست دادن حرارت بدن
بزرگ بودن حجم فضله درنروماده
قهوه ای رنگ بودن فضله که گاهی دانه های کوچک وبزرگ سیاه رنگ که همان پوست نازک کتان هست که هضم نشده
درهنگام معاینه ولمس نمودن شکم روده ها ورم کرده قابل لمس است وبدن حیون به رنگ قرمز هست
نشانه های ورم روده درجوجه ها تاخیردررشدانهاست
درمان توسط پودرتی ان تی طبق دستوری که روش نوشته شده عمل شودوبرای پیشگیری هم میشه ازتی ان تی استفاده کرد
میوه وسبزی مضربوده ودرعوض سیب زمینی ابپز وهویج ابپز مفید می باشد
برای ورم روده تخم کاهو بخاطردارا بودن املاح معدنی وضدیبوست بودنش مفید ه
خرفه پاک کننده دستگاه گوارش وضدانگل روده است
تخم کلم تمیز کننده مجاری گوارش
پسته
پودرسوخاری
جوپرک
کنجد
دارای فیبربالای هستن کمترمصرف شودبرای حیونهای که مشگلات روده ای دارن
این مطالبو براى دوستانیکه بیشترین سوالو دررابطه با ورم وعفونت روده میکنند گذاشتم امیدوارم مشگلاتشون برطرف شه وازاین به بعد رعایت کنند ودیگه به این مشگل دچارنشن هم خودشون وهم حیوناشون موفق و پیروز و فصل پر جوجه ای داشته باشید
@
دوستدار و کوچک شما رضا خیری
٩٥/٠٨/٢٤
@

ياعلى

دستگاه توليد مثل
@
پرندگان:دستگاه توليد مثل در پرندگان داراي اختلافات زيادي با ديگر جانداراي (پستانداران) است.

ـ دستگاه توليد مثل جنس نر:بيضه ها از دو عضد کوچک بيضوي شکل تشکيل شده اند که در انتهاي جلويي کليه و در ديواره پشتي بدن آويزان هستند .رنگ معمولي بيضه ها زرد است ولي در برخي اوقات ممکن است داراي رنگدانه باشد .بيضه چپ کمي بزرگتر از بيضه راست است . هر بيضه از تعداد زيادي لوله هاي سيلندري شکل تشکيل شده که به آنها لوله هاي سمينوفر (مني ساز) گويند.سلولهاي اپرماتوزوئيد در اين لوله ها ساخته مي شود.اسپرماتوزوئيدها از يک سرکشيده و و گردن و دم تشکيل شده و در مايع مني شناورند. مايع مني بوسيله لوله هاي مني بر (vasdeferens) به کلوآک برده مي شوند.کلوآک از سه قسمت تشکيل مي شود که بوسيله پرده افقي از هم جدا مي شوند .در قسمت وسطي برجستگي کوچکي وجود دارد که بمنزله ي آلت تناسلي جنس نر مي باشد و کانال دفران در کنار آن باز مي شود و در هنگام جفتگيري کلوآک جنس نر روي کلوآک ماده قرار مي گيرد و مايع انزال بوسيله اين برجستگي بداخل اويدکت که مدخل آن در ديواره کلوآک ماده قرار گرفته مي ريزد.

ـ دستگاه توليد مثل جنس ماده: دستگاه توليد مثل در پرندگان اختلاف زيادي با پستانداران دارد زيرا جنين در پستانداران داخل رحم و در پرندگان خارج از رحم رشد و نمو مي کند.دستگاه توليد مثل جنس ماده فقط براي تهيه و توليد تخم و نطفه دار کردن آن بکر مي رود و از نظر رشد جنين وظيفه اي بعهده ندارد از اينرو تغييرات عمقي در آن پيدا شده است.دستگاه تناسلي پرنده ماده از دو قسمت تشکيل گرديده است :

ـ تخمدان ovary : تخمدان چپ بزرگ و فعال و تخمدان راست کوچک و غير فعال مي باشد . تخمدان چپ در داخل محوطه بطني و نزديک کليه ها قرار گرفته است و در پرنده بالغ شبيه خوشه انگور مي باشد که از زرده هاي متعدد به اندازه هاي مختلف تشکيل شده است .

ـ مجراي تخمدان oviduct : مجراي تخمدان لوله بزرگ و پهن و تاخورده اي است که قسمت اعظم محوطه بطني مخصوصا قسمت چپ را فرا گرفته است و تا نزديکي کيسه هوايي پشتي ادامه دارد.سطح اويدوکت داراي عروق خوني زيادي مي باشد و از ۵ قسمت تشکيل شده است:

۱) قسمت اول به شکل قيف بوده و در زير تخمدان چپ قرار گرفته و به آن شيپور فانل و يا infundibulum مي گويند.

۲) قسمت دوم که دراز تر است ماگنوم ناميده مي شود.

۳) قسمت سوم استي موس

۴) قسمت چهارم رحم يازهدان utrus

۵) قسمت پنجم مهبل يا vagina ناميده مي شود که در داخل کلوآک قرار دارد.

مقاله از آقاى
سعید قربانی(آبیک)

٩٥/٠٨/١٦
@

Most Popular Instagram Hashtags