bitmeyen__heyatim bitmeyen__heyatim

20 posts   107 followers   66 followings

Herkesim__sensen 💝EN_EL💝RUHUM  Sen qelb tesbehimin ELHEMDULILLAH zikrisen ✿ღڪےღڰۣ✿ 🔹️R U H U M🔹️ ✿ڰۣღڪےღ✿

Sudden kesilen korpeden danısmaq istedim.
Heyatının lap baslanqıcında uz uze geldiyi ilk haqsızlıq, ohdesinden gele bilmediyi ilk problem, barısmaqa mecbur olduqu ilk ədaletsizlik, en yaxınından, en sevdiyindən aldıqi ilk zerbe.Korpe Anasının qucaqında sadece qarnını doydurmur, hemdə isti rahat guvenli 1mekanda olur. Gurultu dolu dunyadan bixeber, Anasının sakit sakit vuran ureyini dinleyer ve bu ses ona sevgi gozellik ulviyyet dolu 1neqme oxuyur. Korpede arada dişsiz tebessumle Anasının uzune baxar.Bu baxıslardan butun dunya işıqlanar xosbext olar. Amma 1gun geler ve bu xosbextliye noqte qoyarlar. korpeni sudden ayırarlar.O boyda xosbextliyin evezi rezin 1emzik, gah qaynar gah soyuq, dadlı dadsız sıyıqlar olur. Sevdiyi umidi duz yanında durur.Amma qadaqan edilir.Beli 1gunun icinde butun heyatını qısa muddetde korpeye yasadırlar. Korpe o kicik ureyi ile anlaya bilmediyi butun hadiseleri dasımaqa mehkum edilir. En pisi odurki bele aqır dersi ona encox guvendiyi insan Anası verir. Tebiiki korpe ozu boyda usyan edir.sesini qaldırır. hec 1şeylə sakitlesmek istemir,.kurluk edir. Amma acizliyini anladıqca oz heyatını qurmağa calısır. Sudden ayrılan korpe 1terefden qururunu qorumaqa calısır. gozleri dolub bosalır. aqlamaq istemir,.amma namerd goz yaşları sozune baxmır,.sakitce axır,.sud qoxusu azalan dodaqları buzulur, heckim gormesin deye uzunu ya kicik elleri ile örtur yada ona bu zulmu veren Anasının koksune sıqınır. Bezi korpeler hetta usyancasına rezin emzikden imtina edib oz barmaqinı emmeye başlayır.
Amma butun bu eddaletsizlik arasında cox ehmiyyetli 1dersdə var. korpe anlayırki menevi baqlılıq mededen kecmir. Sevgi mesafeden asılı olmadanda insanları nurlandıra bilir. Herseyin bitdiyi an yeni 1sehifenin acılmasıdır. Esas odurki sevgi baqı qırılmasın.Bunu anlamasa yene uca uca Anasının qucaqina qacmaz.Herden etrafıma baxıram dolub boşalan gozleri, sevgisi azalan nefesleri, kuskunlukle buzulen dodaqları, gizledilen goz yaşlarını gordukce dusunuremki gorunur ilk desrde 1hikmet varki, insan heyatı boyu 1nece defe beləce sedden ayrılır.Esas odur sevdiklerimizden ayrilmayaq.Allah bizimde aramizdaki sevgi bağini bize cox gormesin ❤RUHUM❤
#herkesimsensen #nefesim

Her bir kes sevərken beyni ile sever. İlk olaraq beyin sevgini ozune qebul eder sonra ise beyin xususi xowbextlik hormonları ifraz eder ki deyerdim buda her seven insana hedsiz xowbextlik getirer. Sevgisini itirdiyinde bu beyin artıq bu hormonların ifrazını dayandırar. Bununda sayəsinde depressiya stress kimi hallar yaranarki buda insanı heyatdan kusdurer.

İnsan gozleriyle sever.resmini gorse bele insanın gozleri herzaman guler. Sevdiyini gordukde goz bebekleri evvelkine nisbeten geniwlener. Etrafında neye baxarsa bir xosbextlik bir sevinc gorer. Rengler ona daha ferqli daha elvan goruner. Sevgisini itirdiyinde ise tam eksi, gozleri herzaman qemli goruner. goz bebekleri kiçiler. o insanın gozleri sanki cuxura duwmuw kimi olar. Etrafında hecne gozune gorunmez. Real hadiselerdense daha cox xeyal gorer ve gormek isteyer.

İnsan ciyerleri ilə sever. Severken ciyerler daha cox oksigen qebul etmək isteyer, daha cox derinden nefes alar. Heyata baqlı olar. Sevgisini itirdikde ise cıyerler sıxılar boqular insan. havasızlıqdan eziyyet ceker ve hetta nefes bele almayıb ölmek isteyer.

İnsan sevdiyinde ureyi ile sever. Sevgi yarandıqda urek daha feal calısmaqa baslayar, ritmi yukseler. Ritmin də yukselmesi bedende qanın daha tez və daha yaxsı dovr etmesine sebeb olurki bunun da neticesinde insan derisi teravetlener, evvelkine nisbeten daha genc ve cavan goruner. Sevgi bitdikde urek ritmleri azalar. Qan cox yavaw suretle dovr ederki, bu da insan derisinin qocalmasına, qırıwların yaranmasına sebeb olar.
İnsan sevdikde ruhuyla severki, bu artıq sevgi deyil EŞQ adlanır. Eşq sevginin en son kuliminasiya noqtesidir. Yani sevgi o qeder aşırı olurki, buna artıq sadaladıqim orqanlar tab getirmez ve sevgini ruha öturer. Ruhda yaşanan EŞQ heczaman ölmez ve tukenmez. Bele bir eşqi her insan yawaya bilmez. Deyerdim ki, bu artıq bir Allah vergisidirki, insanın cismindən ruhuna keçerek tukenmez bir eşqə cevrilerek ebedi olaraq yaşayar.Sen menim ruhumun ilahi eşqisen ❤ RUHUM❤.Bu evezsiz xos hissleri mene yasatdiqin ucun sene sonsuz minnetdaram ilahi EŞQim.Yaxsiki varimsan misilsiz varim.yaxsiki varimsan herkesim.
#NL #herkesimsensen #ruhum #bitmeyenheyatim #ilahieşqim #cennetim

'Kaderin ne olduğunu anlatamam ama ne olmadigini anlata bilirim. Kader hayatimizin önceden çizilmiş olmasi demek deyildir. Bu sebebden "ne yapayim kaderimiz boyle" deyib boyun eymek cehalet gosdericididir. Kader yolun tamamini deyil, sadece yol ayrimlarini verir. Güzergah bellidir, ama dönemeç ve sapaqlar yolcuya aiddir. Öyleyse ne hayatinin hakimisin, nede hayat karwisinda acizsin" deyib Wemsi Tebrizi.. Bu fikirleri belkede bawqa vaxt oxusaydim boş sözlerdi, heyatimiz qismetimizden aslilidir deyerdim. Ama bugün cume gününün etkisindendi ya Allahi yanimda hiss etdiyimdendi bu fikirlerle raziyam. Duwuneceksizki qismeti yazanda Allahdi. Beli Allahdi. Allahin izni olmadan bir yarpaqda yere duwmezmiw. Ama men ozumu Allaha hevale etmiwemse qoy verdiyim qerarlari ve düşüncelerimi eyer yalniwsa O☝deyiwsin. Değişmezse demek buda Allahin qismetidir.
Neyi gercekden qelbden isdeyirsen o şey mutleq seni tapacaqdir. Düşünceniz sozlerinize, sozleriniz emellerinize, emelleriniz qismetinize yazilsin dostlar. Bu kimine dua, kimine bed duadir) Allah ureyinize gore versin) Paylawdi#Leyla....

Eger sen olmasaydın omrum.. Neyleyerdim eger sen olmasaydın?! Bir hezin neqme kimi heyatıma geldin, omrume geldin, ne yaxsı ki, geldin ureyim..Ne yaxsikı,sen geldin Leylaam! Qelbe sıqısmayan deli hesrtin hökm etdiyi özumsuz anlarımda,neyaxsi ki, vardın,ne yaxsı ki, geldin canparcam. Ureyimden kecenleri, qismende olsa yaziram ruhunu oxsayan hevesinle oxuyursan .Kaski, bir çiçek olardın,meh olub leceklerine hey sıqal cekerdim, hey oxşayardım seni. Kaski, yarpaqlarının pıçıltısı ile sene hezin layla calan cinar olardım. Gerceyimsen, yasadanimsan, sevinc dolu taleyimsen, umidlerime doqan gunesimsen, heyatdan umacaqım olan seadetimsen, sen herseyimsen sen menim herkesimsen inan. Gozlerimde qal ve, orada gizlen, sene sevdalı olan gozlerimi senden basqa oxuyan olmasın. Bilirsenmi senin ucun nelerden kececeyimi neler edeceyimi?. Neyleyedim eger sen olmasaydın? Neyleyerdim he omurparem.
SENDeN OYReNDİM
Bilirsenmi sene bir şey soylemek isteyi var icimde, bir sey…Qelbimin xatiresinde seni tanidiqim gunden bu gune qeder alıb yaddasıma hopduran duyqularımdan soz acmaq isteyirem, sadece söz acmaq….Mene oyretdiklerini, senden öyrendiklerimi yaddaşıma herf herf yazdıqımdan, damla damla hopdurduqumdan, daha nelerden, nelerden… Nefesim tukenene qeder sevmeyi, bir deli sevdanın işıqında yandıqca yanmaqı öyrendim senden… Senden öyrendim kövrek duyqularımın şıltaq, ince hisslere dönub ruhuma qonaq olmasını ve sonra sahibin olmasini. Senden öyrendim acıları keçmişə buraxıb urekden gulmeyi, urekden sevinmeyi, sevgi dolu zerrecikler olub yaşanan bir ömre sepelenmeyi... Meni men qeder sevmeyi ve bir də bir sevda dolu sebri senden öyrendim, yalnız senden. Ne yaxsıki, varsan. Ne yaxsiki, seni tanıdım. Ne yaxsiki, dunyaya gelmisen, menim ucun gelmisen! Sevdalı konlum seni duydu , bir seni seçdi. Bir bilsen bu könulden neler keçdi ömur tablosuna min cur naxış vuranım, seher şefeqlerinden tokulen nurum, işıqım, cennet etirli ciceyim. Usaqlasıram, kövrelirem , dunyanın en bextever sevdalısı oluram adını

Gul deyende yada ancaq gozellik dusur. İnsanlar bu qaranlıq dunyada gozelliyi unutmasınlar deyə, Yaradan sanki onu bir işaret olaraq verib. Amma guller də ferqlidir...
Bir var dibcek gulu – butun varlıqı insan qayqısından asılı olan, bir gun diqqetsiz qalan kimi solan saralan, dunyaya şüşe arxasından baxan. Dibcek gullerinin nadir halda etri olur . Insan elinde oyuncaq olan bir varlıqda etir mi qalar?! ).. Bir var çöl, çemen gulu – açıq semanın altında, yaşıl otların arasında, saçını gun yuyur, meh qurudur. Onun azadlıqını elinden almaq – dar dibceye ekmek mumkun deyil. Onun kökü də, govdesi də başqa otlarla qol boyun olmasa solar. İnsanlar onu bezen yıqır çeleng hörur, bezen yoncadan fəeqlendirmeden biçib heyvanına yedirir, bezen də hec gormeden tapdalayıb keçir. Amma o gül o çemenliyini heç bir qızıl dibçeye deyişmez!
Bir var daq çiçeyi – en sıldırım qayanın bir “zeif nöqtesini” tapır ve ordaca sıqınıb bitir. Onu görse görse arılar, quşlar, bir də qaya görur. Ona lazım olan da ele bu sert qayadır . ona söykenir və ucalardan etrafa baxır. Ne kulek onu qorxudur, ne yaqış. O gul bu sert qayanın tebessumudur axı!
Bir də var xeyalların, bir turkude deyildiyi kimi, “fikrimin incə gülü”. Ne cizgileri bellidir, ne etri... Ancaq butun gullerden üstun, gözel, ecazkar hesab edilen, ne solmayan, ne ölmeyen bir guldur o. Onu birce konuller görur... #bitmeyenheyatim #NL

IC DUNYAMIZ:Herden duwunurem ki, iceri dunyamiz da columuzdeki boyuk dunya qeder geniwdir, ehatelidir, eniwli- yoxuwlu, istili- soyuqludur, elvandir. Icerimizde ozumuzun belke hec vaxt feth ede bilmeyeceymiz zirvelermiz var - onlarin ucaliqina dirmawdiqca ciyerlermize dag havasinin serinliyi dolur. Icerimizde dibi gorunmez ucrumlarimiz, yarqanlarimiz, quyularimiz da var. Ele derinliklerimiz var ki, onlarin dibine belkede insan hec vaxt cata bilmeyecek; Icerimizde cala- cuxurlarmiz var, kecilmez cengerllilerimiz var, goz-gozu gormeyen zulmetlerimiz var.
Icer dunyayla col dunyasi arasinda cox uzaq bir yol, cox boyuk mesafe var - bu yol, bu mesafe kipriklerimiz uzunlugundadir.
Iki dunyamiz arasinda cox mohkem bir sedd, agir bir qapi var-- gozmuzun qapaqi. gozmuzu aciriq - iceri dunyamizdan col dunyasina cixiriq. Gozmuzu yumuruq kipriklerimiz qovuwur- iceri dunyamiza qayidiriq ve yasamaq istediyimiz xatireler ve xeyallar dolu dunyamizi yawayiriq.Ama menim dunyamda bir tek sen varsan.gozumu yumduqum anda mene menden yaxin olanim
#bitmeyenheyatim #NL

Haqq yerini itiribdir,
Haqsız gelib, duz yerine,
At ölub it bayramıdır,
Necə düşür soz yerine.
İnsan olub pula yanan,
Pul da olub nazlı canan,
Mənliyini pulla danan,
Pulu qoyub öz yerinə.

Fəhlə qanun çəkənidi,
Qanun da şah nökəridi,
Belə yolu belə dərdi,
Oqulsansa düz yerinə.

Kasıb çəkir hər zülümü,
O göstərir ər dözümü,
Kişi kimi öz ömrünü,
əlli yaşa yüz yerinə.

Kül içinə atma əlin,
Köz olarsa yanar dilin,
Bu dünyanın fitnə felin,
"İnsan" çəkir üz yerinə.

Həyat qumar deyir fələk,
Oynadım mən oyunda tək
Çıxdı bəxtə qara ürək,
Mənə verdi tuz yerinə.

Haqqın yolu sirli qala,
Düzə gedən qalır dala,
Yalan, yaltaq bala-bala,
Üzə baxır göz yerinə.

#bitmeyenheyatim #NL

Sevgi heqiqetende qeribe bir hissdir.Senden uzaq uzaq mesafelerde doqulan,senin ucun tamam yad olan bir ailede boyuyen,tamamile tanimadiqin insanlar arasinda yetginlewen biri,uzun iller sonrasi senin qarwina cixar ve onlarla qohumun eqrabanin,dostun,taniwin sene yawatmadiqi bir hissleri yawadar.Sene,32 33  il etrafinda olan insanlarin doqmalawmadiqi qeder doqmalawar birce gunun icinde.Her an yaninda olmasini arzulayarsan,minlerle sesin icinde gozlerini yumarsan ve sirff onun sesi canlanar qulaqlarinda.Gozlerini acdiqinda ise burnunun ucu goyneyer).Bu "Burunun ucu goyneyer" sozunu siz hansi sozlerle ifade edersiz bilmirem,amma men bu sozu ureyimde ki,yanqini,goynemeni hiss etdiyim zaman deyerem.Belkede "Ureyimin bawi goyneyir" desem daha deqiq sozlere tokmuw olaram hisslerimi.Hara baxsan onu gorersen,butun kecmiwini unudub,butun geleceyinin xeyallarini,arzularini onun uzerinde qurarsan.Seversen!!!Ozde coox seversen.bir tek onu seversen.Bezen acilo sirinli seversen amma terif etdiyim bu hissleri yenede yawayarsan.Onuncun darixarsan ve her onu andiqinda "Ureyinin bawi goyneyer" .Korpe uwaq minlerle qadinin icinde oz anasinin sesini,qoxusunu nece taniyirsa,bir insanda o cur taniyar sevdiyini.Minlerle qadinin icinde onun sesini axtarar qulaqlarin ve taparda.Ve o zaman kecirdiyin o sevinc hisslerini dunyanin hec bir xowbextliyi ile olcmezsen.Cunki,sevdiyin insanlar baqli yawadiqin her sevinc yeni,ferqli ve evezedilmez olar.Cunki, SEVERSEN!!!.... Seni sevmek omurparem nedir desem...Seni sevmek ucun o qeder sebebler var ki...Ruhun o qeder ince,o qeder temiz ki,onu sevmemek gunah olardı...Seni dinledikce işleyirsen insanın ruhuna ❤RUHUM❤...hopursan damarlarda dovr eden qanına,dusunen zehnine...Yuva qurursan ureyinde...Resmin gözlere cekilir...xeyalları da zebt edirsen hele.ne yamanmissan SEN))..
Ve seni daha cox sevir insan....Seni sevmek...Seni sevmek var ya...bunu izah etmek cox cetindir...
Seni sevmek sen olmaq...seni ozune 👇👇👇

3 yaslı uşaq Anasını ne qeder sevdiyini gosterende qucaq acır, buu booyda deyir ha, ele bele deyil o mesele. Heqiqeten de qucaq, en ibtidaisinden, en alisine kimi her insan ucun en boyu olcu vahididir. 3 yasinda da beledir, 25, 35, 50 yaşında da. Tapa bilmediyimiz olcunu qucaqla ifade ede bilirik. 
Evveller bunu bir misalda da demisdim ki, bu basina donduyum darıxmaq da hemcinin ele bir şeydir, hec bir beynelxalq olcu vahidiyle olculmur..
Yadımdayken, bir diger mesele, hec bir tibbi edebiyyatda qeyd edilmeyen, burun ucuyla qucaq arasında ne elaqe var bilmirem, amma insanın burnunun ucu goyneyende sumukleri qırılana kimi qucaq acıb, bax bu booyda darıxmısam deye qışqırmaq isteyir..mende bax ele darixmisam 💕RUHUUM💕.....
sen menim #herkesimsen #NL

Bayraminiz mubarek! Gununuz xeyirli aydın yaşansın..Uzun bir il daha kecmek uzerə ..Heyat bu su kimi axıb gedir bezen..Gah gulur, gah aqlıyırıq..Bezen daqları delecek guce sahib urekler..Bezen qus qanadı qeder narın.Bayram teqvimde sadece bir ferqli gun demek deyil.Bayram ruhun sevindiyi gundur.Qelbinde huzur varsa,o zaman her gun bayram ehvalında olur.İller bir birini evezledikce bayramlara baxış terzimiz,munasibetimiz deyisir.Daha yetkin dusunceler yaradır her kecen il insanda. Deyisdikce boyudur iller bizi..Bu il də beləce kecməkdədir.Yaxsısıyla pisiyle yasamaqa mehkum oldugumuz,yenisini boyuk umidlerle gozlediyimiz bir ili yola salırıq.Butun neqativlerin oten ilde qalması,gozel,saqlıqlı gunlərin qarşıda bizləri gözləməsini arzu edirem. Inwallah 2018ci il haminin arzularinin gerceklewdiyi il olar! Men bu gozel gunde ilk once ALLAHDAN isteyirem, maddi slxlntl ceken ailelerimeze qapl acsln. Qoy onlarlnda sufresi bayram teamlarl ve ALLAHIN nemetleri ile dolu olsun, onlarlndan korpeleri sevinsin.Haqslz yere zindanda yatan qardaw ve bacllarln ALLAH qaplsln acsln.Qocalar evindeki insanlara "bugun oqlun gelir, seni evine aparacaq" desinler, internatdaki uwaqlara" get hazirlaw, Anan gelir " desinler, xestelere " bu bir mocuzedir, amma siz tam saqalmisiz" desinler, uwaq yolu gozleyenlere " gozunuz aydin , Ana olacaqsiz" desinler, aile qurmaq isteyen bacilara Allah onun deyerini qiymetini bilen, yaxwi 1 insan terefinden " menimle evlenersen mi? teklifi gelsin,butun, saf qelble bir birilerini seven cutlukler gec ya tez sevgilerine qovussunlar bizle bahem ❤canparcam❤, televiziyada" gozun aydin, Veten, Qarabaqimiz ozumuzdedi artiq" xeberini ewidek ve bu kimi...nece arzularin heyata kecmesi dileyile haminiza bol ruzi-bereket,en vacibi saqlamliq arzulayiram. 2018 - ci il butün islam dunyasl ucun, butun Turk dunyasl ucun birlik ve hemreylik ili olsun.ALLAH bize Xalqlmlza guc qüvvet versin azadllqlmlzl, haqlarlmlzl, torpaqlarlmlzl teleb edek.
ALLAh qorusun haminizi. Allah her menada yolumuzu aciq etsin! Basda Aile uzvlerim , sevdiyim xanim,Analarimiz olmaqla haminizin bayramini urekden ve tam semimiyyetimle tebrik edirem.
#NL

İlham pərisindən danışmaq istəyirəm...Hələ çoxdan oxumuşdum ki, yaman sərt, bağışlamayan, qəribə bir "məxluqdur" - kefi  istəyəndə gəlir, kefi istəyəndə də söhbətin ən gözəl məqamında üzünü çevirib gedir. Yaman özündən razıdır - hər şeyi bircə dəfə deyir, ikinci dəfə özünü öldürsən də deməz. Şıltaqlığı adamları nələrə vadar eləmir?! Bir də görürsən, gizlənir mey şüşəsinin düz dibinə. Yazıq şairin də ona çatana kimi qələm tutmağa halı qalmır, Üstəllik xəsisdi, cümlənin bircə sözünü deyir, sonra da sənin qıvrıla-qıvrıla qalanını axtarmağına ləzzətlə tamaşa edir, səsini çıxartmır. Hərdən zarafat da edir - tam yuxunun astanasında olanda sənə yaxınlaşıb gözəl bir şey pıçıldayır, dönüb o dediyiini yazmaq istəyəndə səni inandırır ki, sabah səhər mütləq yenə gələcək,bu şeyi təkrar deyəcək. Ay gəldi ha...həmin gün o dediyini xatırlamaq üçün yediyin içdiyin haram olur, amma yadına düşmür. Ən pisi də odur ki, küsəyəndi. O gələn kimi hər kəsi qapı önünə qoyub əlində qələm əmrinə müntəzir durmadınsa, duman kimi havadaca əriyib yox olacaq, sənə də əsəbindən dırnaqlarını gəmirmək qalacaq. Bilirsən ki, getdisə, qayıtmaz. Bircə şey gözəldi - İlham Pərisi Eşqlə doludu! Onu ruhunu sevdinsə, o Eşqdən sənə də pay düşəcək oda Eşq perisi..

Qazamatda ceza ceken bir mehbusun sevdasi ile sevirem seni omrum.ne cixisi var bu sevginin nede qacisi.her gun her gece olsamda seninle bir zerre ilgine diqqetine mohtac,bir zerre sevgine acam men.hec zaman bir deri bir sumuk buraxma ureyimi canparcam).
Bir vetenden uzaqlarda  ana torpaqin hesretini ceken qurbetcinin sevgisi kimi sevirem seni omrum gunum. Bir Ana hesreti ile her gun sayaqlayan bir gozu yolda qurbetcinin hesret  dolu qelbiyle sevirem seni canimin ici.torpaqina torpaqinin etrine Ana etrine hesret kimi sevirem seni sevdiyim.
Bezende men seni bir hedsiz avaradek, tam ipe sapa yatmayan bir gozu donmus deli kimi sevirem seni RUHUM.pis baxanin sene gozunu cixaracaq kimi,haqqinda pis danisanin dilini dibinden cixaracaq kimi,seni incideni mende hec acimadan canini incidecek qeder,ayirmaqa calisani ama bu dunyadan silerek,yerle yeksan ederek,yasadiqina pesman ederek sevireem seni ureyim.yaxsiki varimsan ayparcam.heyatima heyat qatanim, heyatimin evezsiz menasi,ruhumu ruhunla ruhlandiran ❤ RUHUM ❤.
#bitmeyenheyatim #ruhum

Most Popular Instagram Hashtags