birddetective birddetective

561 posts   110,629 followers   265 followings

Emin Yogurtcuoglu  I’m a wildlife expert, writer, naturalist, photographer, birdwatch guide. Kuşları görmek için dünyayı dolaşan, yaban hayat uzmanı, rehber fotoğrafçı.

Türkçe, English
-
Hayatta en az bir kez yapılacaklar listenize eklemeniz gerekenler arasında… Doğal bir meditasyon şekli. Kanada Alakargası elimden besleniyor:) Doğada ve tamamen yabani. Biliyorsunuz kargalar inanılmaz zeki hayvanlar. Kanada Alakargaları da resmen insanları kullanmayı öğrenmiş. Kışı Kanada’nın buz gibi soğuğunda geçirecek olan bu güzel karga türü, korkusuz bir şekilde insanların yanına sokularak bir kedi gibi onlardan nasıl yemek isteyebileceğini öğrenmiş. İnsanlar, onları görmek için kışın Kanada’nın Algonquin Milli Parkı’na gidiyor. Sonbahar ve kış ayları, kargaların da insanları en sevinçle karşıladığı dönem. Ağzına doldurduğu yiyecekleri, ağaçların deliklerine dolduruyor ve zor şartlarda yiyecek bulamadığında onları yiyor. Zekice değil mi? Biz aynısına kiler diyoruz.🙂 Dikkat ederseniz ayağında kırmızı bir halka var. Göç hareketleri anlaşılsın diye bilim insanları tarafından üzerine radyo vericisi ve bacağına halka takılmış. Bu onu rahatsız etmiyor. TC Kimlik no gibi düşünün bu durumu. Birey olarak kim olduğu belli. Biz onunla ormanın derinliklerinde karşılaştık. Bu videom @theellenshow dahil BBC gibi dünyanın birçok dev belgesel kanalı tarafından yayımlanmıştı 🙂 Bir telefonun ağır çekim moduyla çektim. Hava -20 derece 😀 Parmaklarım bir süre sonra donacak duruma gelmişti. ————————————————————-
Friendly people, friendly birds. A must experience for everyone. Canadian jay, aka Whiskey or Gray jay feeds on my hand. That’s totally wild but here is an explanation for why they are so brave and tame. Gray Jays are characteristic birds of Canada's great north woods and are among the very few that stay there all year round. Famous for their soft, fluffy plumage, their extreme tameness, and their habit of seeking out humans to look for handouts, they amuse and charm anyone who camps in our country's wild places from coast to coast and in every province and territory. Indeed, the unofficial name, "Whiskeyjack", still used by many bush people today, is a corruption of an Algonquian Indian name, "Wisakajack,"for a mischievous spirit of the forest who liked to play tricks on people. (Rest is in the first comment)

Türkçe, English
-
Kuş dedektifi, size güzel bir ‘an’ yaşamanız için tek bir şeyi verir. Her şeyi! 🙂 Celaleddin Rumi’nin dediği gibi hayat bir andan ibaretse, kuşlar onu anlamamız daha doğrusu o anı doyasıya yaşamamız için varlıklarını bizimle paylaşan muhteşem canlılardır. Onların bile size bu kadar açık olduğu bir dünyada, siz nasıl kendinizi onlara kapatırsınız? Bu hesap, hemen yanı başınızda yaşayan birbirinden farklı onlarca farklı kuşu (ve canlıyı) fark etmenizi sağlayacak. Onlarla nasıl iletişime geçileceğini öğretecek, nasıl bir dünyada yaşadığımızı hatırlatacak. Bu farkındalık bulaşıcı ve vazgeçilmezdir. Dikkatli olun 🙂 Yarın ne yaptığımı anlattığım, işimin ne olduğunu anlatmama yardımcı olan bir video paylaşacağım. Şimdilik bu yoğun tempomda, hepinizi selamlıyor, buradaki baştankara ile baş başa bırakıyorum. Böyle bir deneyimi yaşadınız mı? Yaşasanız bir anlık da olsa bütün dertlerinizi geride bırakır mıydınız?
-
Bird detective gives you the one thing always wanted in a good moment. Everything! 🙂 For most of my life, I did pay attention to birds. Since 12 years old young boy, I become a person whose heart lifts whenever he hears a goldfinch singing or a wood warbler calling and who hurries out to see a golden plover that’s been reported in the neighborhood, just because it’s a beautiful bird, with truly golden plumage, and has flown all the way from Siberia. When someone asks me why birds are so important to me, all I can do is sigh and shake my head, as if I’ve been asked to explain why I love my brothers. I’ll share a short video which helps me to explain my work and passion tomorrow. Wait for it 🙂 Life is short… Bird it!

Bugün yeni bir kuş türü gördüm. Baya ilginç bir cins. Türünü tanımlamak pek zor olmasa da günümüzde oldukça nadir rastlanıyor. Bilimsel adı @serminyasarofficial 🙂
Kendisi Ankara semalarında yaşıyor haberini alınca çıktık geldik. Ancak, bir derdi varmış bu güzel kuşun. Öteki uzak akrabaları olan Flamingo’ları hiç görmemiş ve Flamingolar onun olduğu yere gelmemişler. Birde 12 Eylül, Şermin’in doğum günüymüş. Bunu duyan dedektif, bu iki güzel canlıyı buluşturmak için “ee o zaman hadi, Flamingolar doğum günü hediyen olsun” diyerek yola çıkardı bugün. (Senaryoyu Flash TV hazırlasa bu kadar olmaz! 🙂
Şermin Flamingoları gözlerken ben onu gözlemledim. Hep kuş gözleyecek değiliz ya?! Bir kere doğaya bağışıklığı var. “Ay bu ne biçim koku, bataklık mı kafayı mı yedin ne yapıcaz orda” demedi hiç. Kuşlar da onu insan olarak görmüyor. Malum, insan olarak tanıdıkları, onlara ateş eden bir canlı özellikle bizim memlekette... Biz onlara yaklaşırken kanatlarındaki kırmızıyı gösteriyorlar. Bizimki, beyaz spor ayakkabılarını çıkarıp, kırmızı ojeli ayaklarıyla bataklığın böğrüne doğru yürüyor da yürüyor. “Sen gelmeyecek misin?” diyor. “Sen git, bir şey olursa kurtarırım” diyorum. Maksadım onu izlemek, ha tabi birde fotoğraflarını çekmek. (Affet Şermin) Bataklık sizi yutmadan önce, attığınız her adımda çamura gömülen ayaklarınızla “hram hrum” sesler çıkarmaya başlar. Bu bir sinyaldir. Vakumla çeker gibi olur ayağınızı. Onu duyduğu an, “o ne be aşağıdan bir şey çıkacak galiba” dedi. Sonra kendi sınırlarını bir çocuğun hayal dünyasının genişliği kadar genişletip geri döndü çamurlu ayaklarla. “-Napıcaz bu ayakları” “-Bilmem, ben bir kuş bilirim”
“-Haydii…”
Kulu Gölü’ne belki yüz kere gitmişimdir. İlk kez gördüm yerden fışkıran tertemiz suyu… Ben değil, o gördü. Detaylar detaylar… Detaylar hayatınızda olumsuzluklarda kalırsa hayat bir bataklık, bir basitlik olursa tertemiz bir su kaynağı olur. Gitti buldu valla, yıkadı.
O doğum gününde Flamingolarına kavuştu, ben çocukluğumdan beri peşinde dolandığım kuşların gerçek bir insan tarafından daha sahiplenilmesinin doyasına sevincini yaşadım.
Sanırım bu akşam 100bin takipçiyi geçeceğim. Hayat kısa, haydi kuşa 🙂#fordileyolda

Türkçe, English in the first comment
-
30 Ağustos Zafer Bayramı kutlu olsun. F-16 jetleri, “Savaşan Şahin'ler” olarak bilinirler. Lakabı budur yani… Burada arasından geçtiği sürüde Şahin’ler var. Erzurum ovasında binlerce yırtıcı kuşun geçişi sırasında muhtemelen eğitim uçuşu yapan savaşan şahinler umarım adlarını aldıkları şahinleri ürkütmemişlerdir. Jetin ve kuşların net olmasından neredeyse aynı hizada olduklarını anlayabiliriz. Ayrıca karede bol olan Şahin’ler dışında, 4 farklı yırtıcı kuş türü daha var. Küçük Akbaba, Yaz Atmacası, Kara Çaylak ve Arı Şahini 🙂 Bakalım onların hangileri olduğunu anlayabilecek misiniz!
Erzurum Ovası’nın yırtıcı kuşların ana göç rotası üzerinde olmasından ötürü, Eylül 2011’de, Ayhan Öztürk (@ayhanff) ve Ercan Üç’ü (@ercan_uc) fotoğraf çekimine oraya götürmüştüm. Orada denk gelen bir kare. “İstikbal göklerdedir. Göklerini koruyamayan uluslar, yarınlarından asla emin olamazlar”. Mustafa Kemal Atatürk
————————————————————————-
Dip not: İlk 1976’da Amerika’da üretilen F-16, “Savaşan Şahin” lakabını 1980’de almıştır. Türkiye’ye ilk 1987’de gelen Savaşan Şahin’ler, Türk Hava Kuvvetleri’nin en önemli silahı haline gelmiştir. Günümüzde 245 Savaşan Şahin’imiz var. Halbuki Türkiye semalarını geçelim, sadece Erzurum hava sahasını her sene sonbaharda kullanan yaklaşık 1 milyon yırtıcı kuş bulunuyor. Kuzeyin yırtıcılarının çoğu, kışı geçirecekleri yerlere ulaşmak için güvenli durak noktalarına ihtiyaç duyuyor. Yırtıcıların en büyük problemlerinin başında, yaşam alanlarının yok edilmesi, havadan geçen kuşlara avcılar tarafından canlı hedef olarak ateş edilmesi yer alıyor. Bunları bilin. Vatanseverlik, önce kendi ülkemizin değerlerini öğrenmekle başlar. #30ağustos #30ağustoszaferbayrami #f16 #türksilahlıkuvvetleri #wwfturkiye

Türkçe, English
-
Tutsak Bukalemun'u özgürlüğe kavuşturmadan hemen önce... Kucağımdan yüzüme tırmanarak(tşörtüm, kulağım, bıyığım, burnum ve saçımı kullanarak:) güneşi tekrar görebilmenin tadını çıkartıyor. Bedenim bedenini ısıtıyor. Normalde yeşil olsa da soğuk geçen bir gecenin ardından daha hızlı ısınmak için siyah renge dönüştü. Antalya Akseki'de serin bir akşamda bir markette karşılaştık onunla... Meraklarına yenik düşen genç arkadaşların doğasından alıkoydukları Akdeniz Bukalemunu'nu durumu onlara da izah edip, yaptıklarının suç olduğunu da anlatıp ellerinden aldık. Bir gece misafir ettikten sonra bugün asıl ait olduğu yere geri bıraktık. Bırakır bırakmaz renkten renge girdi. Bize teşekkür şovu gibi geldi. (Bırakma anının videosu @eminyogurtcuoglu hesabımda, kuş sesi de var:) Türkiye’de bukalemun olduğunu bilmeyenler, öteki hesaptaki videonun altındaki yorumlarımı okuyabilir. 🙂 ————————————————————————-- * A captive Mediterranean Chameleon(Chamaeleo chamaeleon) enjoys the heat of the sun just after a night we saved it.. We released it to a suitable habitat where it can survive. (You can watch its releasing video at @eminyogurtcuoglu )
• It usually varies from green to dull brown, but has a remarkable ability to change colour.
• It may change colour for camouflage, to signal to other chameleons and to regulate its temperature.
• An arboreal species, it has strong, grasping feet and a prehensile tail, making it well adapted to living in bushes and trees.
• It uses its long, sticky tongue to capture passing prey.

Türkçe, English (Sound ON:)
-
Tatil bitti mi şimdi? Hadi uyuyun erkenden 😄Yardımcı olması için, uykusu gelip esneyen balık gönderiyorum. Bal Peteği Orfozu adı. Bayramda sık sık gördüğümüz akraba ziyaretinden sıkılmış birisi gibi değil mi? :) (sesli izleyin, sesi sonradan ekledim;) ————————————————————
Have you ever seen a yawning fish? A Honeycomb Grouper was too tired to feed with its friends and looks for a bed to take a nap :) I saw this scene in #Thailand . #savetheocean #4ocean

Türkçe-English -
Muazzam bir canlı. Ne olduğunu bakalım kimler biliyor? :) Önemli not: Dokunmamın sebebi, gündüz vakti pek dışarıda dolaşmayacak bu canlının iyi olup olmadığını kontrol etmekti. 😌 Yer: #Karaburun, #izmir Türle ilgili tam tanım ve özellikleri yarın ;)—————————————
Terrific animals. I wonder how many of you know this creature. PS: I touched it to check of it was ok. It’s not that much usual to see these without a cover during day time. I’ll announce the species and the facts tomorrow. ;) #visitturkey

Türkçe, English (credit: @ozdn_sglm)
-
Bu maço kuş dünyanın en zor ulaşılan adalarından biri olan Büyük Okyanus ortasındaki... şaka şaka. Bu kuş Türkiye’nin kuşları serisinin ikinci kuşu. Adı Bıyıklı Baştankara. Onu çoğunuz hiç görmedi, görmeyi bırak duymadı bile. Halbuki o hemen yanıbaşınızda göllerdeki sazlıklarda yaşayan yaygın kuşlarımızdan birisi. Erkeğinin dişisinden ayıran en önemli özellik pala bıyıklarının olması. Gerçek bıyık değil tabi, tüy. Ancak bıyık gibi ayrı bir çıkıntı şeklinde görünüyor yandan bakıldığında. Bir gün Bıyıklı Baştankara görmeye gidelim mi? :) Onları size göstermem 15 dakikamı alır herhalde... Fotoğrafın sahibi, sevdiğim abim, dostum olan @ozdn_sglm #Unesco doğa miras listesi adayımız Kızılırmak deltası kuş cennetinde fotoğrafladı. :) Bende bu kadar güzel fotosu henüz yok. Onun fotoğrafını paylaşıyorum ☺️👏 ——————————————-
This macho bird lives in remote island of Pacific Ocean... NO! Actually it’s a widespread and common bird of marshes in Europe and Palearctic(Asia and Europe including North Africa) A Bearded reedling(also sometimes called as Tit!) @ozdn_sglm from Samsun got this amazing shot of this lovely bird at #unesco candidate Kizilirmak Delta bird paradise. #kizilirmakdeltawetlandandbirdsanctuary Maybe you never heard of it before it’s easy to locate them if you know their calls. And you need a lake with marshes :) that amazing moustache Seperates male from female. Almost like humans 😄 Congrats @ozdn_sglm

English, Türkçe
-
(Birds of Turkey-1) Turkey, my home country belongs to our earth. We live in the same planet. This Common Rosefinch lives from West Europe to Far East, including Turkey. And indeed a common bird! They have no borders across thousands of kilometers and many many countries. (See the list of countries which this bird lives, in the first comment! You will be shocked! But when it comes to human beings, we love to put borders, not only by countries but by race, politics, religions etc… Why are we making this to ourselves? Why we force to choose a side but not being ourselves? This is a major problem of our day. We have to wake up. All politics and some ‘rich in money’ idiots try to control this. If we realise the truths, their kingdom will be over. However, this can’t be stoppable. One by one we find the true path. Turkey is a beautiful country. It’s not about borders, this is where i’ve come to world and i’m familiar with these lands. But as politic lies continues, storm crows are flying over like in all over the world. However individuals are important. Many politics are HUGE LIARS and they destroy this beautiful earth. Welcome to BoT series:)
-
(Türkiye kuşları-1) İşte Türkiye’de yazın bolca görülen Çütre kuşu 🙂 Erzurum-Artvin arasında görüntülenmiştir. Sizden ricam Türkiye kuşları serisinde yapacağınız yorumlara #visitturkey #travelturkey etiketi eklemeniz. (Videoyu da kaydedin.) Ayrıca hadi gelin bunu gündeme oturtalım. Bize politika, siyaset sökmez. Dünyanın hiçbir yeri bununla mutlu olmadı. Benim bugüne kadar gördüğüm, doğanın gerçek bir bütünleyici olduğudur. En tehlikeli denilen terör bölgelerinde bile dolaştığımda tanıdık bir kuş gördüğümde nasıl ferahladığımı size anlatamam. Ne doğusu, ne batısı; ne dini, ne ırkı vardır kuşların ve doğanın. Bunu derinlerinizde düşünmeniz lazım. Aslında sözün kısası, onların baktığı dünyada ne sınır ne de haritalardaki çizgiler var. İşin hakikati bu 🙂 Siz güzel canınızı çok sıkmayın. Siz, siz olduğunuz gün zaten bükülmez bir çelik olursunuz. Kuşları dinleyin, onlara sınır yok. Neden biz insanlar kendimizi küçültüp duruyoruz koca bir dünyada? Daha çok konuşacağız. Türkiye kuşları serisine hoş geldiniz 🙂

English, Türkçe ——-
Pink Strawberry bird of high mountains! Well, infact its name is different. Pls read on… I was so happy to find this mountain strawberry on Greater Caucasus mountains of Georgia and tried to eat it but suddenly realised it has a beak! He was angry about my confusion 🙂 Ok, ok! The reality was: I took this photo of the male Great Rosefinch at 3200 meters after a long hike with my clients. It's so big, almost double size of a sparrow. Seeing such a big red bird in harsh conditions is just amazing! Tag #birddetective for your bird shots and stories. ——————————————————————— Pembe çilek kuşu yüksek dağlarda yaşar. (Bakalım kaç kişi sonuna kadar okuyor notları 🙂 Gürcistan Kafkas dağları'nın en yüksek 7.zirvesi Kazbegi'ye tırmanırken uzakta dev bir dev bir dağ çileği gördüm. Yanımda rehberlik ettiğim arkadaşlarıma haber verip çilek yemek ister misiniz diye seslendim. Ağızları sulandı. Koşa koşa çilek yemeye gittik. O da nesi? Bu çilek uçuyor!. Yakınlaştığımızda bu 20 cm'lik şeyin 3000 metrenin üzerinde yaşayan Büyük Çütre olduğunu anladık. Aman çilek sanıpta yemeye kalkmayın sinirleri çok bozuluyor. 🙂 Şöyle bir teklifim var. Bu kadar dünya bayır fotoğraf koyduk, hiç Türkiye’de kuş yok mu kardeşim demiyorsunuz? Her tarafta Pembe serçe, Çütrevit var da bizim yok mu? O takipçiler aklından geçiriyor. Bizim de Çütrevit’imiz olsa, bizim de bir kırmızı kuşumuz olsa diyorlar. “DEDEKTİF BİZE NİYE GÖSTERMİYORSUN. BİZDE NİYE YOK” diyorlar! Ehem. Öhöm. Tamam sakin olun. Var tabiî ki. Akşama Türk Çütresi’ni de paylaşıyorum ve Türkiye’nin kuşları serisini başlatıyorum. Hem birlik beraberlik gerektiren bu günlerde en çok ihtiyacımız olan şey de bu. Bütün dünya alem görsün Türkiye kuşlarını (kalp işareti)

English, Türkçe (important – önemli)
-
Do you remember PINK ROBIN? This bird is real and it lives at southern Australia and Tasmania. You might fall in love with it. Now… I’ve never been to Oceania! That’s my last frontier on Planet Earth. And for a birder, these are some of the nature heavens remained mystery for me. This October to November, i am planning a visit to Australia and maybe surrounds including Tasmania, New Zealand etc. I’m looking the best way to travel around and hope to meet with birder friends. Also Australian friends, pls pop-up yourself down in the comments so i can reach you later. We all love you Pink Robin. The bird detective is coming for you and beyond 🙂 #Australia #tasmania #birds #birding #birders #newzealand
-
Kuşlar insan olsaydı, aşık olacağınızı buydu hatırladınız mı? Pembe gerdan. Avustralya ve Tazmanya’da yaşıyor. Şimdi arkadaşlar gelelim konumuza. Takip edenler bilir, ben 6 kıtaya ayak basalı epey oldu ve Avustralya’yı yani sonuncu kıtamı biraz sonlara saklıyordum. Bence artık zamanı geldi. Dolar, Euro cart curt daha fazla artmadan buraları da görmek lazım. Sizden ricam, Avustralya’da yaşayan takipçilerimin; Avustralya, Tazmanya ve Yeni Zellanda’da yaşayan tanıdıkları olanların(onları etiketlerseniz sevinirim) ve oraları hali hazırda bilen, iyi gezmiş olanların kendini burada belli etmesi. Nelere dikkat etmek gerek, kimlerle irtibata geçmek gerek vs. her bilgi benim için oldukça değerli şu aşamada. Ekim, Kasım ayları oranın ilkbaharı olduğundan bütün kuşlar cıvıltılı ve kolay bulunur oluyor. Gitmişken bir iki ay kalmak lazım ayrıca. Bu benim kişisel bir turum olacağından isteyenler de katılabilir ancak bunu da konuşmak lazım. Avustralya ve civarı bir cennet biliyorsunuz. Bence Pembe Gerdan görme zamanı geldi 🙂 #avustralya #yenizellanda

English, Türkçe
-
Last but not least, my favourite! Anatomy of PINK! You can count almost all feathers 🙂 Have you ever heard of Pink-browed Rosefinch? A pink bird with bright pink brow! If you want to see it, you have to go to Himalayas from N Pakistan and Kashmir E to SW China (S Xizang), Nepal, N India (Sikkim) and Bhutan. This house sparrow sized slender rosefinch with prominent face pattern has pointed bill and notched tail. Male has forehead and long supercilium (tapering on side of nape) bright pink (with feather tips pearly or frosted pink in fresh plumage), lores and eyestripe broadly dark red, crown deep reddish-pink. Unlike male, female lacks pink in plumage; has forehead pale buffish, crown to upper nape darker greyish-buff, streaked dark brown or blackish. Breeds usually at mid-levels of Himalayas around 2745–4540 m, exceptionally to 5150 m. In non-breeding season in similar habitat at lower levels, including around human settlements and village gardens; generally at 1200–2700 m. This is my last post of Rosefinches but there are 24 different Rosefinch species in the world, which all lives in Asia and Europe. Well, with these pink&red colours, one of the best genus of Passeriformes! 🙂
-
”Bir Pembenin Anatomisi” Tüylerini tek tek sayabilesiniz diye portresini ekledim. ‘Pembe serçe’ serisinde en sona en sevdiğimi sakladım. Bu kuşun adında pembe gerçekten var çünkü. Pembe kaşlı Çütre! 🙂 Yani zaten pembe bir kuş düşünün, kaşı daha pembe olsun. Bob Ross abi duysa uça uça çizerdi kesin eminim. Bu kuş da öteki Çütre akrabaları gibi Asya’da yaşıyor. Onu görmek isterseniz Himalayalar’da yükseklere çıkmanız lazım. Yaz aylarını 2745-4540 metre arasında geçiriyor. Soğuk aylarda ise 1200-2700 metrelere inip zamanını köylerde ve bahçelerde geçiriyor. Tam bir yörük değil mi? 🙂 Gene şaşırtıcı olan bu pembe kuşun erkek oluşu. Dişide ise hiç pembe yok. Onun yerine, kahverengi tonlar hakim. Bu yüklediğim son Çütre olacak ancak dünyada 24 tür Çütre var. Siz 3 tanesini görmüş oldunuz. 😉 Benim ise henüz 8 tanesi ile karşılaşabildim. Dünya büyük, kuşlar küçük. Aramaya devam 🙂

Most Popular Instagram Hashtags