birannedogdu birannedogdu

1,890 posts   7,723 followers   793 followings

Nehir Turan  Kırmızı balığı gördüğünde artık geri dönüşün yoktur.

İyi ki dogdun #murathanmungan 💚 @mhan21455 :::
:::
#birannedogdukitap

İlginc bilgiler: Bir bebegin gazini cikartmak ya da bebegi uyutmak icin ustun zekali, cok guclu ya da anne olmaniza gerek yoktur. :::
:::
#babalarsahaya

2010 yılından bu yana gercekleştirilen İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali hem Türkiye’de hem de yurt dışında yaşayan çocuk ve gençlere yönelik, Türkiye’nin en büyük çaptaki sanat etkinliği.
Bienal, çocuklara ve gençlere farklı mecralarda sanat üretmeleri için fırsat yaratıyor.
2018 yılında gerçekleştirilecek 5. Bienalin teması, ŞİMDİ VE BURADA! Bu tema üzerine yaratılacak sanat çalışmaları, 19 Nisan-23 Mayıs 2018 tarihleri arasında İstanbul’da çeşitli mekanlara paylaştırılarak sergilenecek.

Her bienal sergisinde bir haftalık zaman dilimi, Çocuk Haklarına odaklanmaya ayrılır ve bienal ayı boyunca bir dizi uygulamalı atölyeler, canlı performanslar, toplantılar, tartışma ve seminer etkinlikleri gerçekleştirilir.
Programı takip etmek için 👉 @cocukgencliksanatbienali

Sıra sizde! Gülümsediğiniz bir fotoğrafı #birgülüşün70 etiketiyle paylaşın, her bir gülümse için Akbank çocuklarımızın eğitim ihtiyaçlarını karşılasın.

#birgülüşün70 #Akbank70iz #ihtiyacharitasi
:::
:::
www.birgulusun70.com'dan kendi gulusunuzu paylasabilirsiniz.

Yalova'da 6. sınıf öğrencisi Ilgaz Altınören, üstün yeteneklilerin eğitiminde ön sıralarda yer alan ABD'deki John Hopkins Üniversitesi Yetenek Merkezinin sınavında eğitim programına dahil edildi.
:::
Özel bir ortaokulda eğitim gören 11 yaşındaki Ilgaz Altınören, 2017'nin sonunda tamamı İngilizce olan sınava girdi.
Açıklanan sonuçlara göre, Altınören, ana dili olmamasına karşın sayısaldan 720 ve sözelden 690 puan alarak, 2018 eğitim öğretim yılı için 11 yaşında Johns Hopkins Üniversitesi'nin SET programına kabul edildi.
:::
:::
Johns Hopkins Üniversitesi Yetenek Merkezi, 1979'dan itibaren akademik olarak, çok ilerideki çocukları belirlemek ve yeteneklerini geliştirmek üzere, çocuklar ve ailelerine, yerinde veya internet üzerinden ve uluslararası olarak araştırma, danışmanlık, destek, yaz okulları şeklinde eğitim sunuyor.
:::
:::
CTY'ın bir kolu olarak çalışan SET, üstün yetenekli çocukların arasından dahi seviyesindeki yetenekleri, genç yaşta keşfederek, sahip oldukları potansiyelin tamamını kullanabilmeleri için gerekli eğitim fırsatlarına ulaşmalarına destek olmak amacıyla geliştirildi.
Programa kabul edilmek için 13 yaşın altındaki öğrencilerin, uluslararası SET sınavında matematik veya sözel alanların birinde olağanüstü bir başarı göstererek, 700'ün üzerinde puan alması gerekiyor.
:::
:::
#ilgazaltunoren benim tahmin ettigim İlgaz Altunoren mi acaba 🤔

"İlk temsil gecesi, eseri seyrettikten sonra Burhan Toprak, Peyami Safa, Mustafa Şekip ve daha birkaç Babıâli rütbelisi beyoğlunda Petrograd pastanesinde oturuyoruz. Burhan atılıyor: "bu bir eser mi, şaheser mi?"
:::
:::
Hüsrev "Ölüm Korkusu" eserinde bir insan yaratır: küçük yaşta, babası bahçedeki incir ağacına kendini asarak intihar etmiş bir insan. Eserin kahramanı da kendini aynı ağaca asarak intihar eder.... Oyun sahneye konduğu anda çevresindekilerde büyük bir merak ve korku yaratır. Merak onu tanımayanlar içindir zira bahçesinde gerçekten bir incir ağacı vardır, korku ise onu tanıyanlar için zira babası gerçekten kendini o ağaca asmıştır... :::
:::
Acaba bahçede bir incir ağacı olmasa eserde bir incir ağacı olacak mıydı? Acaba çevresindeki herkes Hüsrev'in babasına benzeyeceğinden korkmasa Hüsrev'in sonu böyle olacak mıydı? İlk soru kitaptaki eserin izleyicileri için, ikinci soru da kitabın kendi okuyucuları için... :::
:::
"Anne beni nasıl doğurdun? Siz analar dünyaya bir evlat getirirken düşünmez misiniz? Düşünmez misiniz insan nedir diye? İnsan kadar hassas bir cihaz var mı? Boşluklara uzatılmış bir anten gibi sinirleriyle, ağlayan bir surat gibi buruş buruş beyniyle, bir firkete ucuna dayanamayacak kadar ince bir insan! Bu cihazı dünyaya nasıl getirirsiniz? Onu yeryüzüne ne cesaretle çıkarır ve yeryüzünün meseleleriyle nasıl da karşı karşıya bırakırsınız? Bizi dünyaya getiren sizsiniz. Bu kudrete maliksiniz de imdadımıza niçin gelmiyorsunuz? Hadi gelsenize!"
:::
:::
"Ne yapayım anne, kestiniz incir ağacını."
:::
:::
#necipfazılkısakürek #biradamyaratmak #büyükdoğuyayınları #birannedogdukitap #kitaptavsiyesi

Handan, hamamdan geçtik,
Gün ışığındaki hissemize razıydık
Saadetinden geçtik,
ümidine razıydık
Hiçbirini bulamadık
Kendimize hüzünler icad ettik,
avunamadık.
Yoksa biz...
biz bu dünyadan değil miydik?
:::
:::
#orhanvelikanık #iyikidogdunorhanveli #giderayak #şiir

@mehmet.gunsur @armanayse ye verdigi roportajinda: "Cocuklarini okula goturen, veli toplantilarina giden, onlarla vakit geciren bir babayim. Normal bir baba." Demis. :::
:::
Ah canim. Biz ona "normal baba" demiyoruz, "allah verdi mi veriyor" diyoruz. :::
:::
Neyse, ne diyorduk? Ha tamam: #babalarsahaya

Sehname'yi okurken instadaslarimdan biri (kim oldugunu hatirlamiyorum, uzgunum) onermisti bu kitabi. Orhan Pamuk'un daha once iki kitabini okumama ragmen her nasilsa edebiyati hakkinda bir fikrim olmadigindan ve diger iki kitabin hissettirdiklerini de pek hatirlayamadigimdan (ortaokuldaydim sanirim okudugumda) merak ettim ben de. Kitabi sevip sevmedigimi bilmiyorum. Soyle ki: yazarin okura birakmasi gereken seyleri acik acik soylemesine sinir oldum (mesela karakterin oedipus ve sehname ile kafayi bozma nedeninin babasiz buyumesi oldugunun okura birakilmasi gereken bir cikarim oldugunu dusunuyorum ama bir kez de degil pek cok kez aciklamis bunu kitabin farkli yerlerinde) ve kitabin en buyuk surprizi hakkinda defaatle "keske soyle olsaydi" seklinde yorum yapilmis olmasi kitabin sonunda onun oyle olacagini acikca hissettirmis bu yuzden de keyfi epey kacmis. Ama hikaye -kurguya ragmen- cok guzel ve tabii ki -bazi cocuklari- cok daha derin etkiliyor bazi konular. :::
:::
"kuvvetli, kararlı bir babamız olsun bize neyi yapıp neyi yapamayacağımızı söylesin isteriz. Niye? Neyi yapıp neyi yapamayacağımızı, neyin ahlaklı ve doğru, neyin ise günah ve yanlış olduğuna karar vermek zor olduğu için mi? Yoksa suçlu ve günahkar olmadığımızı işitmeye her zaman ihtiyaç duyduğumuz için mi? Bir baba ihtiyacı her zaman mı vardır yoksa kafamız karıştığı, dünyamız dağıldığı, ruhumuz daraldığı vakit mi isteriz babayı?"
::::
::::
#kırmızısaçlıkadın #orhanpamuk #ykyyayınları #birannedogdukitap #şehname #oedipus #baba

İnsanin yasamini ve mutlulugunu domino tasi dizgisi dizer gibi ozenle yapilandirdigini dusunursek bu kitap o ilk fiske anindan basliyor. Werther'in guzeller guzeli Chartotte'u ilk gordugu anda asik olmasi kacinilmaz cunku o mukemmel olan her seye tutkuyla baglanmaya hazir. Fakat Charlotte'un onun mukemmellik anlayisi ile birebir uyusan Albert ile nisanli olusu Charlotte'un domino dizimindeki en guzel tas olmak yerine o dizime vurulmus bir fiske olmasina neden oluyor. Acisi ve o mukemmel mutluluk zamanlarina duydugu ozlemin gunden gune Werther'i olume yaklastirmasi kitabi bir solukta okunan ama asla akildan cikmayacak bir kitap haline getirmis. Adim adim bir hayatin rayindan cikisini izlemek, bunun olusunun mantiksizligini fark etmenin de bir yolu.
:::
:::
"Her seferinde onu çok sık görmeme kararı alıyorum. Fakat böyle bir sözü kim tutabilir ki? Her gün yeniden niyetlenip ertesi gün ondan uzak kalacağımı söylüyorum ama ertesi gün olduğunda onu görmek için karşı koyamayacağım bir neden buluyorum. Ve ben daha bunu düşünemeden soluğu onun yanında alıyorum...... Büyükannem bizlere mıknatıs dağı ile ilgili bir hikaye anlatırdı. Yanına yanaşan gemiler, metallerinden sıyrılır, çivileri daha doğru uçarmış. Zavallı mürettebat, birbirinden ayrılan kerestelerin altında telef olurmuş...."
::
#gençwertherinacıları #goethe #indigokitap #birannedogdukitap

Deli olmadigini ya da su an delirmekte olmadigini bilebilmen mumkun mu?
:::
:::
Ofkenle Baris soylesilerinden bir tanesinde "neye inaniyorsan hayatin odur."a ornek olarak "Napolyon olduguna inanan biri cevresinde olan biten her seye bu gozle baktigi icin Napolyon olduguna inaniyordur." gibi bir sey anlatmistim. "Bir Delinin Hatira Defteri" bu ornegi animsatti bana, yavas yavas deliren ve cevresinde olup biteni bu bu bicimde gormeye baslayan birinin yazdiklari sizi inandiklariniza bu acidan bakmaya zorlayacak. Oykuden, ozellikle Ivanovic'in neler olup bittigine anlam veremedigi, inandiklariyla yasadiklarini ortusturemedigi anlardan cok etkilendim. :::
:::
Cok isteyip izleyemedigim bir oyun ve cok isteyip bir sekilde denk gelmedigimden bir turlu okuyamadigim bir kitapti. Oyunu izlemek bir gun kismet olur mu bilmem ama oykuden cok etkilendim.
:::
:::
#birdelininhatıradefteri #gogol #nikolaygogol #cenkcelebi #indigokitap #birannedogdukitap :::
:::
"Bu İspanya'nın nasıl bir ülke olduğunu hiç anlamamışımdır. Sarayın görgü kuralları ve gelenekler oldukça tuhaf. Anlamıyorum, hiç anlamıyorum. Bugün keşiş olmak istemediğimi avazım çıktığı kadar bağırmama rağmen saçım traş edildi. Kafama soğuk su dökmeye başladıklarından sonra olanları ise hiç anlamıyorum. Daha önce hiç böyle korkunç işkenceler yaşamamıştım. Çılgın gibiydim. Beni zapt etmekte güçlük çektiler. Bu tuhaf geleneğin anlamını çözemedim. Çok aptalca ve mantıksızdı."

Gülünü özel yapan onun için harcadığın zamandır.
:::
:::
#kucukprens #küçükprens #thelittleprince #roseandlittleprince

Most Popular Instagram Hashtags