basakguzel basakguzel

174 posts   590 followers   530 followings

Başak Güzel  METU

Size resim yapmak için tekrar istek veren insanları sevin, hiç kaybetmeyin onları. Sonra birlikte bilim partneri de olun. İyi ki doğdun Bilimdeki Partner’im @btezergil #portal2 #partnerinscience #drawing #instaart #instaartist #illustration #painting #pittbrushpen #polychromos

After a really long time without creating something, I finally decided to finish a drawing. Influenced by the #Westworld , I made this one. Voilà!

#art #artist #artsy #artwork #artnerd #artistsoninstagram #artistmafia #art🎨 #drawing #illustration #worldofpencils #pencilartist #skull #study #artstudy #instaart #instaartist #instagram #instagood #instamood #broadpen

Bir gün tam da böyle çiçeklerden bir tacım olsun ve tam da böyle bir kuş gelip yanağıma bir öpücük kondursun istiyorum. Resimdeki de benim he, kendimi böyle hayal ettim.
#art #artist #artnerd #artsy #artistmafia #artists #dailyart #artistsoninstagram #art_collective #kuntellakrew #artwork #art🎨 #instaart #instaartist #instadaily #instagram #instamood #instagood #instaartwork #bestpencilartist #draw #drawing #drawings #natur #nature #bird #flowers

Öncelikle yapımında emeği geçen kişilere teşekkür etmek istiyorum,

Muhteşem geometrisi ile çizmek için seçtiğim fotoğrafın sahibi amcam @musgzl 'e,
Her vazgeçmek üzere gibi olduğumda bana destek olan arkadaşlarıma,
Kalem stoklarımın ve en büyük manevi desteğimin sahibi aileme,
Okula götürüp çizdiğim zamanlarda yorumlarıyla tekrar iş başına oturmamı sağlayan, yan masamdaki şahane insanlara
içtenlikle teşekkür ediyorum.

Gelelim bu resmi çizerken yaşadığım, öğrendiğim şeylere.
Sabretmeyi öğrendim. Sayısal verilere vurursak eğer, yaklaşık beş bin çizgi (!), üç defa acılı bir vazgeçiş eşiği, neredeyse yüz saatlik bir çizim ve neredeyse iki yüz elli saatlik bir çizime ikna süreci geçirdim. Çok sık vazgeçmek istedim çünkü her zaman benden daha iyileri olduğunu biliyordum, uluslararası bir yarışmada, profesyonellerle yarıştığımı da. Çizmek, büyük bir psikolojik savaştı, birçok kez kalemi fırlatıp "bıktım artık" dedim. Ama her seferinde devam etmek için sabır göstermem gerekti, sonucu da bu oldu.
İlhamın, sadece kendi istediği zaman gelen sinsi bir şeytan olduğuna inanıyorum. Genel olarak bir sanatçı için en zor şey ilham olmadan iş yapmaktır. İçinizde bir gram bile istek, ilham olsa günlerinizi gecelerinize katıp üretirsiniz. Ama olmayınca dünyaya küsecek noktaya geldiğinizi de söylemeliyim. Öğrendiğim en zorlu şey, ilham denen şeytana "ne halin varsa gör, ben kendi işime bakacağım" demek oldu.

Bu noktada elimden geleni fazlasıyla yaptığımı düşünüyor, gerisini de jüriye bırakıyorum.

#art #artist #arnerd #artistmafia #artismylife #artsy #art_collective #artistic #art_spotlight #artlife #artist_4_shoutout #artist_sharing #artistmuseum #drawing #draw #dailyart #derwent #derwentcompetition #portrait #instaart #instaartist #instagood #instamood #instadaily #worldofpencils #bestpencilartists #kuntellakrew

En sevdiğim maceram. Şimdi size de çizim, resim, sanat hakkında dürüst olmak vaktidir.

Hiçbir zaman bir saatten fazla resim yapamadım. Odaklanmak çok zor, gerçekten.

Eğitim almadım, internette bir teknik dahi izlemedim. Ego da yapacağım, kendi kendime bu noktaya geldiğim için gurur doluyum.

En büyük çileyi sol altta gördüğünüz telefon çekti. Fotoğrafın ayrıntılarını görmek için günde 19685 kez şarja taktım kendisini.

Fotoğrafın kendisine de benzemiyor, kabul. Aynısını yapsam sanatçı olmazdım.

Üç kez yakmayı düşündüm, ki kurtulabileyim. Fakat her seferinde sabrım baskın çıktı.

Bazen dört saatlik bir çalışma sürecim oluyordu ama iki saatinde kendimi çizime ikna etmeye çalışıyordum, bir saatinde bu muazzam güzellikteki çocuğun gözlerine dalıp gidiyordum, kalan bir saatte de ne yaparsak işte.

Bazen de resmi ben yapmışım gibi hissetmiyorum. Bi' bakıyorum "ben şurayı nasıl yaptım ki" diyorum.

Herhangi bir para ödülü kulağa güzel geliyor. Ama en çok önem verdiğim şey, bir insanın eğitim almadan da çok iyi bir noktaya gelebileceğini, yeter ki içindeki sesi dinlemesi gerektiğini kanıtlayabilmek.

Dilerim, anlatmayı atladığım şeyleri de yaptığım iş anlatıyordur.

#art #artist #artnerd #artistry #artistmafia #art_collective #artismylife #artistic #artist_sharing #artsy #portrait #drawing #draw #artlife #art_spotlight #art_empire #kuntellakrew #instaart #instaartist #instagood #instamood #dailyart #instadaily #worldofpencils #bestpencilartists #pencilartist

Merhabalar, bu şey, benim geçmişte yaptığım ufaklıkların Adobe Illustrator'daki yeniden çizimi. Bir süre önce, yeterince antika olan karakalem çizim uğraşımın dijital bir ortama geçmesi gerektiğine karar vermiş, fakat nereden ve nasıl başlayacağımı bilmeden çılgınca kocaman bir tasarım evrenine de adım atmış oldum. Latincede bir söz vardır, "omne ignotum pro magnifico", " Bilinmeyen olağanüstü görünür" demektir. Ne yalan söyleyeyim, başlayana kadar müthiş bir korku içindeydim. Bu çalışmanın final haline bakınca da, nasıl yersiz bir korku içinde olduğumu fark ettim. Sözün özü, hangi şeyden korkuyorsanız üstüne gidin, bir an olsun kendinizi geri çektiğiniz her şeyin üstüne koşun; çünkü sonucu muazzam bir güzellik.

#adobeillustrator #firsttask

Çizmeden bir aydan fazla zaman geçirdikten sonra gelen "ya elim tembelleştiyse" kaygısı, akabinde yarışma için seçtiğim resmi çizmeye başlayışımın verdiği heyecan, sonuç da bu. Tek bir kelimeyle özetlemek gerekirse; özlemişim.

#art #artist #artistmafia #artistic #art_collective #artsupport #arte #artnerd #artistsupport #bestpencilartists #draw #drawing #portrait #stilllife #artsy #artsanity #artwork #worldofpencils #instaart #instaartist #instagood #instamood #instadraw #instadaily #dailyart #realistic #ifound

Galaktik bir kedi. Parmakla sayılı kuzenlerimden biri olan sevgili, incelikli Ecem'im için yaptığım, aynı zamanda ilk kez yaptığım dövme tasarımı.
#art #artist #arte #arts #artnerd #artsy #artsupport #artistmafia #artistic #tattoo #tattoodesign #art_collective #artistmuseum #instaart #instaartist #instagood #instamood #instatattoo #instagram #instadaily #dailyart #cat #galaxy

Masumiyetin yükü, Atlas'ın taşıyabileceğinden daha ağır. Benim için dahi, resmi yaparken hissettiğim kederin haddi hesabı yokken, babası, ailesi için ne kadar zor olmuştur tahmin bile edemiyorum. İnsan olarak buna medyadan tanık olmak, gerçekten çok yaralayıcı. Bunu nasıl ifade etmem gerektiğinden emin olamadım, defalarca etik olup olmadığını sorguladım. Bilmiyorum, yalnızca, ona bakınca o kadar derin bir hüzün hissediyorum ki, resimden ziyade bir şeyle ifade etmem neredeyse imkânsız. Aylan yalnızca ismini bildiklerimizden biri, daha niceleri var; insanlar zenginlerin ufak trajedilerini anlatan dizilerle gerçekten uzaklaşırken, kıyıya vuran çok fazla hayal, umut var. Bunun hakkında konuşunca bile, bu yükün altında eziliyorum. Bu yüzden resme bir isim veremiyorum, ismi siz ne hissederseniz o olsun.
#art #artist #artworld #art_collective #artwork #art_spotlight #artnerd #modernart #artistmafia #artistmuseum #artbyu #artistsharing #artistsofinstagram #artistic #dailyart #instadaily #worldofpencils #illustration #instaart #instaartist #instaillustration #instagram #draw #drawing #syrianwar #aylan

Most Popular Instagram Hashtags