asafsky asafsky

878 posts   1209 followers   1306 followings

Asaf Levi  I love days like this!

הרחבה עדיין ריקה אבל תכף עולה למלא אותה בצלילים. מוזמנים.

מנגן ועף במדבר #פורים #imagine צילום: אייל לבקוביץ'

אספסקי עושה אום כולתום

@
כל הזהב בעולם, מקורו בחלל החיצון. הזהב, אותה מתכת אצילית מעוררת קסם והשראה וחמדנות אשר גילה האדם לפני בערך 4600 שנים, היה פעם כולו חלק מגוש אחד, כוכב מסיבי אחד, גדול יותר מהשמש, שקרס אל תוך עצמו לפני מיליארדים של שנים והתפוצץ בפיצוץ גרעיני אדיר ממדים, עצום ודרמטי הרבה מעבר לכל מה שאנחנו מסוגלים לדמיין, הוא אשר נקרא סופרנובה. רק כדי לגרות את קצה הדמיון אודות עצמתה של סופרנובה - הגז הבין כוכבי שנוצר כתוצאה מפיצוצה הוא הגז שממנו עשויות מערכות השמש, ושמשות בכלל.

הזהב כולו, גם הוא נוצר במהלך אותו פיצוץ קוסמי במרחק שנות אור, בזמן שאטומים הותכו להם יחדיו ויצרו חלקיקים מיקרוסקופים של זהב, מעין אבק זהב נוזלי ולוהט, שהתפשט לכל עבר בגלקסיה עד שניתך בחלקו בכדור הארץ המסתובב, הוזרק ישירות אל תוך שכבות הסלע ואל הימים במהירות אדירה, לפעמים לעומק של ארבעה או חמישה קילומטרים מתחת לפני האדמה, הרבה לפני שהחל לעשות את דרכו חזרה מעלה אל פני השטח באמצעות תהליכי תזוזת הלוחות הטקטונים והיווצרות הנהרות שסחפו איתם במסלולם מבטן האדמה את המתכת היקרה.

משום כך, ניתן למצוא זהב בטבע במקומות בהם הוא נחת על פני הכדור: חלקים מיבשת אמריקה (בעיקר הצפונית), מרבצים ברחבי רוסיה וגם דרומה הרבה משם: דרום אפריקה והודו ואוסטרליה.
גם מי הים מכילים בתוכם חלקיקי זהב טהור. כל הימים בכל מקום מכילים זהב, בריכוז הנע בין 0.2-1 מיליגרם זהב לטון מים. למרבה המזל, תהליך זיקוק הזהב ממי הים הוא יקר מאוד ולכן אין לו שימוש מסחרי. אם לא כך, היה האדם מוצץ את הזהב כבר מזמן ממי הים, והורג אותם לטובת הנאתו החולנית.

אני לא יודע את זה כעובדה, אבל נדמה לי שאפשר להבחין בנוכחות הזהב במי הים כאשר השמש מכה בזווית מסוימת בגלים גבוהים או אפילו כאשר רוחצים ומתעטפים בשכבה דקיקה של מי ים. יש משהו בניצוץ הזה שהוא שונה ממים רגילים, בעיני יש בהם בוהק אחר. אולי סתם הזייה.

אני עונד על זרת ימיני טבעת זהב שנוצקה לפני בערך מאה שנים בטוניס. היא הייתה שייכת לסבתה של אמי ועכשיו היא עלי וממני תמשיך הלאה עד שתאבד או תיעלם ואז תצוץ שוב. קשה לי לתאר כמה מרגשת אותי המחשבה שחתיכת הזהב המעוצבת על אצבעי הגיעה אלי כל כך מרחוק, כל כך מזמן, היא חלק מפיצוץ קוסמי והנה היא כאן לנגד עיני. בעיני זה משל לכך שהכל קשור בהכל: החלל והחיצון ותנועת הלוחות וחמדנות האדם והשראתו וגם המילים בבוקר אקראי זה שאני פולט אל הפיד. אם מסתכלים היטב, הכל זהב. בוקר טוב.

@
הכירו את פיצקי. עד לאחרונה היא הייתה חתולת רחוב בשכונת מגורי פה ביפו. מדי פעם, כשהייתי פותח את הדלת ויוצא אל הרחוב, היא הייתה מתגנבת לה פנימה באלגנטיות חתולית, מטפסת במעלה המדרגות ומתחילה לטייל ברחבי הדירה הקטנה.
אני מודה שלא ממש אהבתי את זה. פחדתי לגלות מחויבות כלפיה, התקשיתי לקחת אחריות על משהו שהוא לא אני. גירשתי אותה לא פעם תחת איומי מטאטא, אבל היא בשלה: אני פותח את הדלת לצאת החוצה והיא מזמינה עצמה פנימה.
לפני בערך שבועיים נכנעתי לה. היא חמקה פנימה שוב והתגלתה כנחושה יותר ממני. אז קניתי לה אוכל ושמתי לה מים והנה פתאום סיפור אהבה. מיאו.

דוריה אחייניתי, אהובת לבבי. לקח לי זמן לגלות את האהבה אליה. מאז שנולדה ועד גיל שנה לא ממש התייחסתי לנוכחותה. היא הייתה עבורי עוד תינוקת מהממת אבל לא יותר. רק בחודשים האחרונים, מאז שבמקרה עשינו יוגה תינוקות יחד, גיליתי את קסמה המהפנט. מאז אני מבקר אותה לפחות פעם בשבוע וחוזר משם בעננים.

Watts up? ( via @love.watts )

Most Popular Instagram Hashtags