ali_reza9431 ali_reza9431

152 posts   867 followers   2786 followings

Alireza Sadeghi 

http://tlgrm.me/nvshteha

این روزهای غمبار روز دختره!
برای دخترکان مظلوم سرزمین باد و آتش "پرچین پوش بی دفاع!" یک کتاب "فتوا"
برای توست
؛دخترک پرچین پوش دشتهای بارون زده؛
این حرام،
آن حرام،
این نه،
آن نه!
¤¤¤
یک خورجین "تریبون" امر و نهی
؛سوار بر منبری پوسیده؛
سهم تو می باشد
؛دختر بی پناه خیابان های شلوغ شهر؛
از دنيايي که
آغوش امن اش
چه نانجیبانه
از تو دریغ می شود.
¤¤¤
به آتش می کشد
یک تار مویت
؛دخترک پریشان گیسوی سر به زیر؛
معابد کاهنین فرتوت را
و
به بند می کشد
نگاه نگران چشم های نجیبت
ته مانده
کهن ترین آیه های
صحف دروغین را.
¤¤¤
ع.ص.الف
تابستان غم بار نود و شش
دست نوشته ها
goo.gl/3QjItz
@nveshteha

"فرزندت را به خدا نسپار...!!" تنها در همین روزهای گذشته چند خبر کوتاه و در عین حال تکان دهنده از #آزار_و_اذیّت_جنسی و قتل و شکنجه #کودکان_بی_دفاع این مرز و بوم کافی بود که این کلمه آشنا را در برابر چشمان ما قرار دهد که "چرا؟"
- آزار ، تجاوز و قتل #آتنا_۷_ساله در پارس آباد.
- آزار و هفتاد بار تجاوز ( دقت کنید هفتاد بار ) کیمیا ۷ ساله توسط ناپدری در کرج. دخترک معصوم در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان تحت نظر است.
- تجاوز به دختری باز هم ۷ ساله توسط پدر بزرگش ( دوباره بخوانيد؛ پدر بزرگ! ) در دروازه غار.
و... تنها مشتی نمونه خروار از صدها مورد #آزار_و_اذیت_کودکان عمدتاً دختر در کشور امّالقُرائی جهان اسلام است.
اینکه ریشه های اجتماعی ، اقتصادی و احیاناً سیاسی در کنار انگیزه های روانی و پیش زمینه های فرهنگی این ناهنجاری بسیار شنیع چیست و راهکارهای حداقل تقلیل این گونه مصائب چگونه می باشد به کنار ، مسئله ای که بیش از همه خودنمایی میکند صرف سالانه بودجه های غیر قابل تصور برای نهادهای فرهنگی ، دینی و مددکاری در این مملکت و خروجی اش تنها در سال نود و پنج گزارش و ثبت ۲۴۰۰ مورد #کودک_آزاری بوده است.
واقعاً نمی دانیم کجای کار ما اشکال دارد؟ فرهنگ، اقتصاد، سیاست، قوانین، دین و...؟ هر چه که هست یک جای کار ما و شاید همه جای کارمان ایراد دارد. بالأخره یک طرف کار سخت می لنگد.
در این واماندگی و درماندگی همه گیر در برابر این معضل اجتماعی شنیع فقط میتوان ناباورانه گفت:
" والدین گرامی! فرزند عزیزت را به خدا نسپار...! هیچ جا امن نیست..."
راستی کسی خبری از #سند_آموزشي_یو نسکو_۲۰۳۰ دارد؟؟؟
"والعاقل یکفیه الاشاره"
ع. ص. الف
تابستان داغ داغ سنه نود و شش
¤¤¤
#دست_نوشته_ها
goo.gl/3QjItz
@nveshteha

#توت_توتال در دومین سالگرد #برجام

این #رئیس_جمهور_روحانی را می توان حرفه ای ترین بازیگر شطرنج سیاسی حال حاضر ایران دانست.
( البته مادامی که طرفش برره ای وار زیر میز بازی نزند! )
بازیگری که اولاً فرصت شناس و محاسبه گر وقت های بازی سیاسی ( حتی در وقت های اضافه! ) است و دویّماً حل مسائل سیاسی به روش اقتصادی ( توافقنامه تاریخی #برجام ) و حل مسائل اقتصادی به روش سیاسی ( قرارداد راهبردی با شرکت فرانسوی #توتال) او را از سایرین ممتاز و یک سر و گردن بالاتر نگه می دارد.
حتی اگر وامانده گی دکتر روحانی و دولت یازدهم را در حل معضلات فرهنگی نظیر آنچه در پروژه مضحک #۲۰۳۰ اتفاق افتاد و عقب نشینی دولتش از این سند راهبردی و مهم هم در کارنامه اش به عنوان نقطه ضعف اش به حساب بیاوریم باز هم نمی شود بر دیگر توانایی های خیره کننده اش چشم پوشید.( و... قطعاً دخترکان معصوم و آتنا های بی دفاع این سرزمین در نبود چشم اندازی راهبردی چون #سند_آموزشی_۲۰۳۰_یونسکو که ناجوانمردانه قربانی تبلیغات انتخاباتی ریاست جمهوری شد، طلبکار#رئیس_جمهور_روحانی و دولت یازدهم خواهند بود)
اینک اما در دومین سالگرد #برجام #رئیس_جمهور_روحانی سربلند تر از دوسال قبل به خود می بالد که او و تیم مذاکره کننده اش علی رغم جفاها و بد عهدی هایی که از داخل و خارج دیدند و خنجرهایی که از پشت جبهه خوردند توانستند سایه شوم جنگی به مراتب ویرانگر تر از جنگ هشت ساله را از سر این ملت برداشته و خواب و خیال کوته بینان و تنگ نظران داخلی و خارجی را آشفته کنند.
شاید طعم شیرین #توت_توتال در تابستان داغ ایران به مزاق اقلیتی از جمله #دولت_با_تفنگ ،گس و تلخ مزه کند اما نتیجه ای که انعقاد #قرارداد_توتال همزمان با حضور پر معنای رئیس جمهور ترامپ در فرانسه، در عرصه سیاسی اقتصادی کشور و منطقه خواهد گذاشت کم از برکات #توافقنامه_برجام نخواهد بود.
و امّا جوسازی هایی که #کاسبان_تحریم بالاخص #دولت_با_تفنگ غوغا سالارانه با همراهی سازمان رسانه ای #عاشقان_تحریم به راه انداختند و اشک تمساحی که در منابر رسمی در سوگ نبود تحریم ها ریختند واقعه ای تلخ ، درس آموز و شگرف است که نه تنها در عقب افتاده ترین کشورهای حال حاضر دنیا ( حتی در افغانستان ) نظیرش را نخواهیم دید، شاید تا دهه ها بعد نیز چنین جریان ضد منافع ملّی و ضد ملّت ی را آسمان این کشور به روی خود نخواهد دید.
#قرارداد_توتال نه اوّلین که آخرين حرکت مات کننده #رئیس_جمهور_روحانی نخواهد بود که در این چهار سال نه به غوغا و تریبون که نیز با عمل ثابت کرد که شگفتی های بیشتری در عرصه سیاسی اقتصادی در آستين دارد.

زندگی و دیگر هیچ...⊙ یک نوع کرم در طبیعت قطب جنوب وجود داره که بدنش پوشیده از کُرکه و به خاطر همین بهش میگن کرم پشمالوی قطبی.
این خزنده وقتی از حالت لارو خارج میشه تبدیل به کرم کوچکی شده و مثل همه ی کرم های دیگه شروع می کنه به خوردن و ذخیره سازی انرژی برای دگردیسی.
کل بهار و تابستون را مشغول خوردنه، ولی آنقدر وقت رشد و تغییر برایش کمه که ناگهان زمستون از راه می رسه و او هنوز بالی برای پریدن نداره.
به همین جهت برای حفظ بقای خودش زیر یک تخته سنگ می خزه و در نهایت از شدت سرما یخ می زنه.
ابتدا اندام هایش و بعد خونش منجمد می شود و می میره.
بهار میاد و با گرم شدن هوا، کرم از یخ زدگی خارج میشه و دوباره به حیات خود ادامه میده.
از نو به خوردن و اندوختن غذا می پردازه تا بلکه بتونه در فرصت بدست آمده به پروانه تبدیل بشه. اما در بهار دوم هم وقت کافی برای این دگردیسی نیست...
باز هم زمستان سرد و یخبندان از راه می رسه و باز هم مرگ.
تا کی این روند غیر قابل تحمل ادامه پیدا میکنه؟
این روند تا ۱۴ سال به طول می انجامه. چهارده مرتبه مردن و زنده شدن فقط برای رسیدن به هدف!
و بالاخره در بهار پانزدهم که این کرم کوچولوی پشمالوی قطبی تبدیل می شه به مسن ترین کرم دنیا، اینقدر انرژی جمع کرده که شروع می کنه به تنیدن پیله و شفیره شدن.
چند هفته در پیله می مانه و سرانجام دگردیسی شروع میشه. ( تبدیل شدن )
:بالاخره بعد از چهارده سال انتظار کرم کوچولوی پشمالو تبدیل میشه به پروانه.
زندگی جدید آغاز میشه . اما اون فقط 7 روز فرصت داره تا زندگی کنه، پرواز کنه، جفت پیدا کنه و ... و بعدش مرگ حقیقی.
چهارده سال تلاش فقط برای هفت روز زندگی و پرواز.
همین!
⊙نام فیلمی بغایت زیبا از مرحوم عباس کیارستمی
¤¤¤
دست نوشته ها
goo.gl/3QjItz
@nveshteha

"#آتش به اضطرار!!" دیگر حتی این مادر جان ما حفظهمُ اللّه هم که چند روزی است تقرّباً!! در جلسات آموزشي "آتش به اختیار" (ویژه خواهران) شرف حضور دارد نیز نیک می داند که شکست چند لایه و ناباورانه اقتدارگرایان در پیچیده ترین انتخابات چهار دهه اخیر بلاد فخیمه مستمسکی است ناچاراً برای بی اثر نشان دادن رأى و اراده رأى دهندگان و به سان دوره دوّم دولت دکتر خاتمی، پیش زمینه ای برای نمد مال کردن رئیس جمهور روحانی و دولت تدبیر و امیدش.
نوع پوشش این حملات توسط اعضای اصلی ستاد انتخاباتی شکست خورده گان و سطح گسترده سازمانی این موج مخالفت تحت لوای "آتش به اختیار" این تحلیل را به واقعیت امر نزدیک می کند که این آتشى که به آراء و اراده شهروندان این چنین سازمان یافته توصیه و ترویج می شود "#آتش به اختیار" که نه "#آتش به اضطرار!!" ی است که بازنده های انتخابات اخیر را مضطراً به اعمالی این چنین شتابزده و از سر استیصال جناح متبوع شان وا داشته است.
گویا این بار نیز اقتدارگرایان را در تحلیلی ناموجّه ترسی متوهّمانه بر آن داشته است که میانه روها و اصلاح طلبان همچون دشمنی بیرونی و جیره خوار! به قصد حذف ایشان صاحب قدرتی هرچند کوتاه مدّت شده اند. تحلیل اشتباهی که طی این دو دهه برای سومین بار جامعه را به سمت دو قطبی و حاکمیت دوگانه ای پیش می برد که دودش فقط منافع ملّی و دولت مستقر را نشانه رفته است.
"فتأمّل"
ع. ص. الف
تابستان داغ داغ سنه نود و شش
¤¤¤
دست نوشته ها
goo.gl/3QjItz
@nveshteha

"شاید دست بوسی..." اینکه مشاور عالی رئیس جمهور روحانی در مأموريتی فراجناحی و به جهت ترمیم آلام و دردهای شکست خوردگان انتخابات اخیر به مراسم ختم همسر والی خود مختار خراسان (اُمُّ الزُّوجه سید محرومان فقط در ایّام انتخابات!)، دست بوس شخصیتی می شوند که طی دو دهه بیشترین صدمات را به جریان میانه روی و اصلاح طلبی زده و قول و فعلش همواره اسم رمز تهاجمات سازمان یافته اقلیتی قدرتمند به شخصیت های خوش سابقه ملّی، دینی و انقلابی بوده است، شاید از نوع تحلیل نگاه از بالا توجیه پذیر و مورد پذیرش از دید کنش فرا سیاسی باشد امّا نباید فراموش کرد که از نگاه این قبیل آقايان؛ "یک اصلاح طلب خوب تنها یک اصلاح طلب مُرده است"
نمی دانیم!
شاید هم دم روحانی! رئیس جمهور روحانی افاقه کرد. لطف خدا وسیع است. میتوانیم امیدوار باشیم شاید...
والعاقبه للمتفکّرین
¤¤¤
ع. ص. الف
تابستان داغ داغ سنه نود و شش
دست نوشته ها
goo.gl/3QjItz
@nveshteha

"آتش تهیه" ی "آتش به اختیار" ها
با وجود اینکه هنوز تب داغ دوسیه انتخابات رئیس الدوله ای! خاموش نشده، مرور برخی اتفاقات نگاه بهتری به رأى دهندگان و رأى ندهندگان! می دهد.
آنچه که اخیراً در بلاد فنارسه! اتفاق افتاد و تکرار شعارهای انتخاباتی سردار لوله ای! ( گازانبری سابق! ) توسط مریم قجر عضدانلو ( رجوی موعود!! ) در شوی بالماسکه! این فرقه خشونت طلب و تأييد و بهره برداری اکمل! از دکترین! "چهار درصد و نود و شش درصدی" جناب سردار که در سکوت گورستانی پايدار چی ها و غیر پايدار چی ها! گم شد، اگر توسط یک غیر خودی! و یا حتی نخودی! مطرح شده بود تا آلان چند روز عزای عمومی توسط شیوخ قم و مکلّاهای طهران، تسلیت به تمام چهارده معصوم علیهم السّلام و نهایتاً مقطوع النّسل گوینده و ممنوع الهمه چیز! شدن روای، کمترین واکنش شبه انقلابی! به این رویداد بود.
چه می توان گفت در تب و تاب "آتش به اختیار" تمیز و غیر تمیز! که ای کاش کسی هم پیدا می شد تا شرحی بر قصّه پُر غصّه "آتش تهیه" کسانی بدهد که سالهاست خواسته یا ناخواسته با اعمال و اقوال نابخردانه خود آب به آسياب فرسوده خائنین و ناکسین به این ملّت و مرز و بوم می ریزند.
"والعاقل يکفيه الاشاره"
¤¤¤
ع .ص .الف
تابستان داغ داغ سنه نود و شش
دست نوشته ها
goo.gl/3QjItz
@nveshteha

" گل چینی!! مدعی العموم "

گویا قصّه توهین و تخریب دوّم شخص سیاسی مملکت سر دارز دارد و هرچه به شدّت این هجمه ها افزوده می شود صبر ثمردار رئیس جمهور روحانی عميق تر ، گویا تر و با مفهوم تر می شود.
در جدید ترین این نمونه ها، اراجیف یکی از همان اشباه الرّجال های آتش به اختیار جدیداً تمیز!! در سطح وسیعی در حال پخش می باشد.
نسبت شرب خمر و بدمستی! به رئیس جمهور روحانی توسط معلوم الحالی به نام سعید قاسمی، ساختار شکن ترین حمله بازنده های انتخابات اخیر به شمار می آيد.( همو که گفته بود اگه فائزه هاشمی زندان بره ریش اش را می تراشه و فائزه زندان رفت و آمد و او هنوز در بند ریش بی ریشه اش می باشه)
اگر زمستان بود شاید مدعی العموم را خوابی بود عمیق و زمستانی لیک فصل گرما است و.. لابد حضرتش در باغ به تفرّج و چیدن گل برای منزل!! اند...همین!
¤¤¤
ع .ص.الف
تابستان داغ داغ سنه نود و شش
دست نوشته ها
goo.gl/3QjItz
tlgrm.me.nveshteha

"تنهایی های یک رئیس جمهور بیست و چهار میلیونی!" شاید تنها در مملکت امام زمانی جای بدهکار و طلبکار اينگونه ناباورانه عوض می شود و کسانی که دولت فاسد و بی کفایت نهم و دهم را خیانتکارانه برکشیدند و سیاه بختانه همچون بختکی بر گٔرده این ملّت بینوا سوار کردند حال به جای آنکه جوانمردانه عذر تقصیر به درگاه این ملّت نجیب ببرند، این جور وقیحانه در مقابل خواست و رأى مردم در غالب لفّاظی های مرسوم به مضحکه و اهانت پناه برده و در انظار عامّه و تریبون های رسمی عقده های فرو خورده ناشی از شکست سهمگین انتخابات اخیر را بیرون بریزند.
شکستی که بی شک دگردیسی عمیقی در ساختار سیاسی اجتماعی ایران طی سالهای آينده ایجاد خواهد کرد.
بی شک آنچه که طی این بیست و چند روز اخیر بر سر دکتر روحانی از جانب اقتدارگرایان و صاحبان قدرت آمده، بخصوص صحنه گردانی سازمانی آخرين جمعه ماه رمضان و اخیراً در نماز عید فطر تهران توسط ثناگویی پاکتی و جیره خوار، به نحو بی سابقه ای در تاریخ سیاسی اجتماعی این بلاد در برخورد با شخصیتی ملّی و فرا ملّی مثال و نظیر ندارد.
نوع برخورد رئیس جمهور روحانی در مقابل این حجم از تخریب و تهدید و تحدید نیز گویای پیچیده گی های قابل ملاحظه ای است در پشت صحنه سیاسی ایران که هر عمل و یا عکس العملی ناپخته ای از جانب ایشان می رود تا میز شطرنج عرصه سیاسی در چشم بر هم زدنی توسط اقتدارگریان واژگون شود.
دقیقا شبیه آنچه از اول انقلاب تا به حال به دفعات پیش آمد و با هر واژگونی دهه ها روند توسعه سیاسی در کشور بخاطر بی تدبیری شخص یا عدّه و گروهی به عقب رانده شد.
براستی رئیس جمهور روحانی در غیاب واکنش عملی احزاب فعّال اصلاح طلب، در برابر این حجم تخریب و فشار های مرعوب گر، عنوان تنهاترین رئیس جمهور تاریخ جمهوری اسلامی را نصیب خود میکند؟
بی تردید آشنايي دقیق رئیس جمهور روحانی به عنوان امنیتی ترین شخصیت تاریخ جمهوری اسلامی با تاریک ترین زوایای پیچ در پیچ قدرت و نوع مواجهه به هنگام و وسیع افکار عموی در سطح فضاهای حقیقی و مجازی می تواند پس انداز مطمئنّی در معادلات و معاملات سطح بالای قدرت و افزایش توان چانه زنی برای رئیس جمهوری بشود که محافظه کاران هم قسم شده بودند به هر نحو ممکن اولین رئیس جمهور تک دوره ای تاریخ جمهوری اسلامی ایران باشد.
ماه های پبش روی رئیس جمهور روحانی قطعاً چالش برانگیز تر، سخت تر و حساس تر از اتفاقات سال شصت نخواهد بود.
" والعاقبه للمعتدلین"
ع.ص.الف
تابستان داغ داغ سنه نود و شش
¤¤¤
goo.gl/3QjItz
tlgrm.me.nveshteha

"لطفاً یه بی غیرت بیاد پی وی!" ما هرچه میخواهیم از عروس هزار داماد پُلتیک کناره کنیم آخرش نمی شود که نمی شود!
"تا مگر لطف خدا چاره کند!" علی ایُّحال وقتی در پیاده روی روز فلسطین اشغالی ( روز قدس سابق! ) عده ای از ارازل و اوباش با غیرت! و انقلابی!! آتش به اختیاراً!! در سلسله مراتبی سازمانی! از خجالت این شیخ حسن خان روحانی رئیس جمهور مستقر با هجده میلیون رأى و منتخب با بیست و چهار میلیون رأى ناقابل! ؛توامان؛ در آمدند و پروژه بنی صدری یزاسیون! ( اسم رمز جدید محافظه کاران بعد از پروژه مضحک ۲۰۳۰ ) را به جناب دوکتر روحانی يادآوري کردند، یاد جمله ای افتادم در یکی از همین کانالهای ( به قول سردار سه سر باخت انتخابات ها! ) فجازی که نمیدونم یه آقایی یا خانمی میخواست که یه "بی غیرت" برود پی وی شون!
همون موقع که از قضا روز فلسطین اشغالی ( روزی که همه ساله بر علیه همه شعار میدن غیر اسرائیل! ) بود یه نفر جوابشو اینگونه داد که؛
"ای بابا دلت خوشه! با غیرت هاشون با کلی ریش و پشم و سبیل امروز چه .... خوردند که تو دنبال بی غیرت زیر ابرو برداشته شبه الرّجال هستی!"
راستش نمی دانیم در این دوره "بی غیرت" فروشی از تعصب جُهّال و غیرت حُمقا خوشحال باشیم یا ناراحت اما هر چه هست بی غیرت ناموس فروش را ترجیحی است بر با غیرت خائن و وطن فروش، بلامُرجّح! "والعاقل یکفیه الاشاره"
¤¤¤
ع.ص.الف
تابستان داغ داغ سنه نود و شش
دست نوشته ها
goo.gl/3QjItz
tlgrm.me.nveshteha

"دیر نوشته های بعد انتخابات"
فصل شکار کبک!

قاضی القضات بلاد فخیمه ما فقط موقعی که تهدید میکنه صحبت میکنه و یا بر عکس!
هر وقت هم لب به سخن باز میکنه با عصبانیّت از همه چیز و همه جا صحبت میکنه غیر امر قضا!
صاحب مجموعه ۳۰ جلدی "فلسفه علم اصول" اصولاً!! اخلاق نداره ولی کلاً جذبه ای داره که مخصوص تهدید کردنه! خصوصاً از اون نوع تهدید های اصولی! دهه شصتی!!
اخیراً در سخنانی توهین آميز و تهدید گونه افاضه فرموده اند که:
"نقل کرده‌اند(مثلاً آنقدر بی اهمیّت است!) که کاندیدایی در جمع هواداران خود خطاب به آنان گفته است که ما آمده ایم حصر را بشکنیم. شما چه کاره اید که بخواهید حصر را بشکنید؟"
قاضی القضات مملکت امام زمان که یار غار و همکار دیرینه اش شکست سخت و غیر قابل باوری را در اکسیون ریاست جمهوری از رقیب متحمّل شده(بیچاره از بس خرج کرده هنوز داغه! و شکستش را باور نکرده!) گویا دوباره فراموش کرده در جایگاه چه کسی قرار دارد و بعد از کلّی تهدید و توهین شخص دوّم مملکت و نادیده گرفتن رأى قاطع ایشون، خود یکطرفه بریده و دوخته و فروخته!
شاید بهتر باشد که بعد از این انتخابات دیگر سر از لاک خودبینی و خودپسندی بیرون آوريم که این ایّام فصل شکار کبک می باشد!!
والعاقل یکفیه الاشاره
علیرضا صادقی
ایّام بعد انتخابات سنه نود وشش
¤¤¤
دست نوشته ها
tlgrm.me.nveshteha

"دیر نوشته های بعد از انتخابات"

مادرجان ما و شماره تیلیفون دوکتر روحانی!! چند روزی است بعد از این انتخابات این مادر جان ما حفظها اللّه ( که در کوران تبلیغات انتخاباتی کم از یک ستاد برای رئیس جمهور منتخب فعالیت نکرد! ) مصرّ است که تیلیفون دوکتر روحانی را برایش پیدا کنیم که گویا با حضرتش حرف بسیار دارد!
بعد از اینکه خدمت این مادر جان عزیزمان عرض کردیم: آخر چکار به روحانی داری؟ آخه مگه صحبت با رئیس جمهور به همین سادگی هاست! نکته ای گفت که برای همه ما جالب بود و آن اینکه:
(نقل به عین کلمات) به این دوکتر حسن روحانی میخوام بگم میدونی کدوم مسؤلات دُرُس کار میکنن و کدومشون بد؟ میخوام بگم یه عدّه را بذار این مسؤلاتو بپان و هر کدوم دُرُس کار نميكن را گزارش کنن تا عوض شن!
از شما چه پنهان شنیدن این حرف با گندی که وزارت کشور دولت فخیمه و بعضی از فرمانداران ناشایست و نالایق و بالطبع نمایندگان فرمانداران همین دولت تدبیر و امید در حین و ساعات پایانی انتخابات روز جمعه زدند ما را به یاد این سخن امام امیر المؤمنین علی علیه السلام انداخت که می فرمایند:
«چشمهای [ مخفی] بر کارگزاران و کارکنان بگمار، اعمال آنان را زیر نظر داشته باش و بازرسان و مراقبان صادق و باوفا برای آنان معین کن ».
از حق نگذریم این مادرجان ما دست روی چه نکته بسیار مهمّی زده که امیدواریم در دوره جدید با تدبیر شخص دکتر روحانی قطعاً جبران شود.
والعاقل یکفیه الاشاره
علیرضا صادقی
ایّام بعد از انتخابات سنه نود و شش
¤¤¤
دست نوشته ها
tlgrm.me.nveshteha

Most Popular Instagram Hashtags