aktuelarkeoloji aktuelarkeoloji

761 posts   34,690 followers   56 followings

Aktüel Arkeoloji Dergisi  Geleceğe Bir Anadolu Bırakmak İçin... Türkiye'nin Arkeoloji Dergisi // Actual Archaeology Magazine www.actualarchaeology.com www.arkeolojidukkani.com

NEOLİTİK KAFATASI KÜLTÜ
(63. SAYI - ÖLÜM VE ÖTESİ)

Filistin, Suriye, İsrail, Ürdün ve Türkiye’de bulunan 11 ayrı yerleşmede bugüne kadar yapılan kazılarda, yetişkin kadın ve erkek ile çocuk bireylere ait sıvalı kafatasları ortaya çıkarılmıştır.

@aktuelarkeoloji yeni sayısı bayilerde. #ölümveötesi teması ile ölümün #tarihöncesini anlatıyoruz. Kaçırmayın...

#çanakkale #polyksena lahdi
Ölüme ağıt #aktuelarkeoloji yeni sayı

@aktuelarkeoloji
ÖLÜM - CENAZE TÖRENLERİ VE YAS
(63. SAYI - ÖLÜM VE ÖTESİ)

#arkeoloji #archaeology #history #death #ölüm #kharon #ölümveötesi
Yaşam ve ölüm birbirine zıt iki kavram; ölüm, yaşayanların aklına getirmek ve adını anmak istemediği bir gerçeklik.

Giden için bir yolculuk ya da bir son, geride kalanlar içinse gidenin ardından kalan boşluktan doğan acı, keder ve yasın hüküm sürdüğü bir dönem. Gerçekte ne olduğu tam olarak bilinmez; yaşayanlar “ölüm”e kendilerince anlamlar yüklerler. Doğum kadar, ölüm her zaman önemli olmuştur. Ölen bir insan, hayvan ya da bitki olabilir; gidenin ardından acı duymak, yas tutmak doğal bir süreçtir ve insanoğlu, birlikte yaşadığı tüm canlı ve nesneler için yas tutabilir.

@aktuelarkeoloji yeni sayı
ANTİK DÜNYA´DA ANADOLU´DA ÖLÜM
(63. SAYI - ÖLÜM VE ÖTESİ)

Anadolu coğrafyası; bölge sakinlerinin etnik kökenleri, topografyası, iklimi ve tarihi bakımından antik dünyanın en çok çeşitlilik gösteren bölgelerinden biridir.
F: @aykanozener
#çanakkale Müzesi #çan lahdi

@aktuelarkeoloji yeni sayı
NEOLİTİK KAFATASI KÜLTÜ
(63. SAYI - ÖLÜM VE ÖTESİ)

Filistin, Suriye, İsrail, Ürdün ve Türkiye’de bulunan 11 ayrı yerleşmede bugüne kadar yapılan kazılarda, yetişkin kadın ve erkek ile çocuk bireylere ait sıvalı kafatasları ortaya çıkarılmıştır.

@aktuelarkeoloji yeni sayıdan
NEOLİTİK DÖNEM´DE ANADOLU´DA ÖLÜM
(63. SAYI - ÖLÜM VE ÖTESİ)

Ölüm ve ölme eylemi üzerine sahip olduğumuz bilgi ve bireyin kendi ölümüne dair farkındalığı, insanı diğer canlılardan ayıran önemli özelliklerdendir. İnsan, ölümün üstesinden gelmek için kültürden yararlanır.
#arkeoloji #ölüm
#catalhoyuk kucağında bir kafatası tutan kadına ait mezar.

Yeni sayı bayilerde... Eşsiz Anadolu coğrafyasında yaşamış farklı kültürlere ait ölü gömme gelenekleri, ölüm ritüelleri, cenaze törenleri, mezar tipleri ve yapıları gibi konu başlıklarının yanı sıra Neolitik kafatası kültü, ölüm algısının ortaya çıkışı gibi konuları da incelediğimiz bu sayıda insanın ölüm ile baş etme yollarını, ölüm ile tarih boyunca devam eden mücadelesini mercek altına alıyoruz.

#aktüelarkeolojidergisi #aktüelarkeoloji #arkeoloji #aktuelarkeoloji #aktuelarkeolojidergisi #archaeologymagazine #archaeology #kültürsanat #yenisayı #yenisayıçıktı #dergi #arkeolojidergisi #tarih #kültür #editorial #culture #history #discover #turkey #discoverthepast #neolithic #skullcult #burialcustoms #magazine #readinglist #okumaönerisi #okumazamanı

Kırmızı figürlü Atina vazosu üzerinde genç bir erkek kölenin, kurban sonrasında domuz kafasını hazırladığı görülüyor.

62. Sayı!

#aktuelarkeolojidergisi#aktuelarkeoloji#arkeoloji#actualarchaeologymagazine#archaeologylife#archaeology#antikyunandaritüel#ancientbeleifs#beleifs#inanç#büyü#magic#ritüeller#ÇağlarBoyuDeğişmeyenİnançveRitüel

Yunan mitolojisindeki sonsuzluk tanrısı Uranüs (Roma mitolojisinde Aion) betimli mozaik. Sahnenin ortasında ayakta duran tanrıyı zodyak sembollerinden bir çember çevreliyor.
62. Sayı!

#aktuelarkeolojidergisi#arkeoloji#arhaeologymagazine#actualarchaeologymagazine#aktuelarkeoloji#mozaik#horoscop#inanç#ancientbeleifs#beliefs#ÇağlarBoyuDeğişmeyenİnançveRitüel

Most Popular Instagram Hashtags