abdullahshhn abdullahshhn

948 posts   95,691 followers   128 followings

Abdullah Şahin  Istanbul/Turkey abdullahshn@outlook.com.tr

“bu dansı bana lütfeder misiniz" 🤠
#turkey
#istanbul
#sunset
#canon
#mosque
#whpsplitscreen

İstanbul yanarken sen neredeydin? 🤷‍♀️
🤠 keyifli akşamlar ✌🏻☕️
#turkey
#istanbul
#mosque
#sunset
#canon
#vsco
#whpsplitscreen

Son iki paylaşımdır ben anlatıyorum kızkulesini 🤠
Biraz da siz anlatın bakalım. KızKulesi halkında düşüncelerini,duygularını aktar yoruma 🤷‍♀️
#turkey
#istanbul
#üsküdar
#kızkulesi
#shotoniphone
#vsco
#whpsplitscreen

Bir önceki fotoğrafta belirttiğim gibi Kuz Kulesi efsanelerine değinelim bugün.Yunanlar, Romalılar ve Osmanlılar ayrı ayrı efsaneler anlatmışlar,bu hikayelere göre de kuleye isimler vermişler.
.
Mesela Yunanlar buraya Damalis Kulesi derlermiş. Atina Kralı Hares’in çok güzel bir eşi varmış. Salacak sahilini çok sevdiğinden öldüğünde onu buraya gömdürmüş.Yunanlarda bu nedenle sahile Damalis sahili, kuleye de Damalis kulesi demişler.
.
Hero ve Leandros Efsanesi
Hero,Kız Kulesi’nde görev yapmaktadır. Rahibe olması nedeniyle aşka yasaklıdır.
Bir gün yıllardır kaldığı kuleden bir tören için karşıya geçer. Orada Leandros adında bir rahip ile karşılaşır ve ilk görüşte aşık olur. Rahip Leandros da aynı duygulara kapılır. Görüşebilmelerinin tek yolu, Leandros’un boğazın soğuk ve akıntılı sularını geceleri yüzerek aşmasıdır. Bir süre bu şekilde aşk yaşayan çift,rüzgarlı bir gece Hero’nun sevgilisine yol göstermesi için yaktığı fenerin sönmesiyle son bulur.Karanlıkta yolunu kaybeden Leandros boğularak ölür.Bu duruma gözleriyle şahit olan Rahibe Hero,yaşadığı acıya dayanamaz ve kendini boğazın sularına bırakarak hayatına son verir.
Bu efsaneye dayanarak Romalılar burayı, Leandros Kulesi olarak adlandırmışlar.
.
Sepetteki Zehirli Yılan Efsanesi
Bir diğer Kız Kulesi efsanesi,sepetle birlikte kuleye gelen zehirli yılanı anlatır.
Eski çağlarda Romalı bir imparatora,falcılar tarafından eşinin öleceği söylenir.O da kraliçesini korumak için Kız Kulesi’ne yerleştirir. Kendisinden ve özel hizmetlilerden başka kimsenin yanına girmesine izin vermez.Yine de kaderin önüne geçemez ve kraliçeye gönderilen yiyecek sepetinin içinden çıkan yılan sokarak öldürür.
.
Battal Gazi, dönemin İslam Halifesi Harun Reşid’in ordusuyla İstanbul kuşatmasına katılır. Kuşatmadan sonuç alamayan İslam ordusu geri çekilirken Battal Gazi, Üsküdar’da kalmaya devam eder. Çünkü tekfurun kızına aşıktır. Ancak Üsküdar tekfuru, imparatorun izniyle kızını kuleye hapsederek onu Battal’dan koparmaya çalışır. Bunun üstüne Seyyid Battal, bir gece Kız Kulesi’ni basarak hem tekfurun kızını hem de kuledeki hazineleri alarak kaçar. Meşhur, “atı alan Üsküdar’ı geçti” deyiminin de bu efsaneye dayanır. #984094

Bugünkü dersimiz KızKulesi 🤠 🤷‍♀️ Öncelikle kızkulesinin bulunduğu salacaktan bahsetmek isterim. .
Haldun Hürel, yaptığı araştırmalara dayanarak “sala” kelimesinin köy anlamında kullanıldığını ifade eder. Salacak ise küçük köy – şirin köy anlamındaki “salacık”tan türemiş. Yani muhtemelen burası geçmiş dönemde küçük bir köy idi. Kız Kulesi’ne de daha ziyade bu köyden ulaşılıyordu, tıpkı bugünkü gibi.
.
Resmi kaynakları baz alan tarihçiler, Kız Kulesi’nden ilk defa MÖ 400’lü yıllarda bahsedildiğini belirtirler.
.
Üsküdar’da, Roma İmparatorluğu’ndan kalma tek mimari eserdir.
.
Yalnız şunu belirtmekte fayda var, Kız Kulesi, hakkında çokça söylenti ve rivayet olan fakat kesin bilgisi en az olan İstanbul eseridir.
.
Yüzyıllar sonra Byzantion(Bizantion, İstanbul şehrinin kent olarak ilk ve Konstantinopolis'ten önceki adıdır), Konstantinopolis olduktan sonra buraya ilk kule dikilir. Romalı tarihçilere göre bu ilk kuleyi yaptıran kişi, Roma tarihinde önemli bir hanedanlık olan Komnenos hanedanından, İmparator Manuel Komnenos’tur (1143 – 1180).
.
İmparator Manuel’in bu kuleyi yaptırmasında 2 neden vardı: İstanbul Boğazı’nı denetim altına almak ve ticari gemilerden vergi almak. Bunu desteklemek için de kule ile Avrupa sahili arasına kalın bir zincirin çekildiği, zincirin batmaması için onlarca sal kullanıldığı yazılır. Bir anlatıda ise ilk kulenin, tüm çabalara rağmen zincirin ağırlığını kaldıramadığı ve yıkıldığı söylenir.
.
Bu güzel halkında epeyce efsaneler mevcut bunları da yarınki fotoğrafta paylaşalım. .

Keyifli akşamlar ✌🏻☕️

Galerimde ardada galata fotoğrafı görünce soldaki amca temsili “yine mi galata” dermiş gibi bir yüz ifadesi olmamıştır sizde umarım 😂
Tabi ki galerimin hepsi galata olda da sizin sıkılmayacağınızı biliyorum. 😜
Yanılıyor muyum yoksa? 🤜🤛
Ayrıca;Bu fotoğrafı Lightroom da nasıl düzenlediğimi hızlandırılmış bir şekilde storye braktım sorularınız olursa yoruma yazabilirsiniz.
Keyifli akşamlar ✌🏻☕️
Canon 600d
Canon 18-135mm
1/200 sec
Iso 100
f / 8
113 mm

Gün batarken bu şirin teknede kiminle boğaz turu yapmak isterdin?
#turkey
#istanbul
#galata
#sunset
#canon
#vsco
#whpuptome

O da Galataya yanık 😍
#turkey
#istanbul
#galata
#sunset
#canon
#vsco

İstanbul aşıkları ✊✊
#turkey
#istanbul
#mosque
#sunset
#canon
#vsco

Most Popular Instagram Hashtags