_iremyasar_ _iremyasar_

268 posts   19,481 followers   482 followings

İrem SELVİ YAŞAR  "Bir mimarın minimalist yaşamı." Ali 🐘 / Married 🌟 Ozan' | Simply life | • | Home detox | • | Interior design | 🍃Burada duralım mı ? Güzel esiyor.

"Burnu fındık , ağzı kahve fincanı."
.
Gebeliği boyunca bebeğine klasik müzik dinleten instamom'lar online mı? 😁
.
Bizim dokuz ayımız dualar ve türküler dinlemekle geçti de...🙏 Dilerim @erdalerzincan ustaya olan kulak aşinalığın bir ömür sürsün oğlum.Türkülerimizi hep sev.Bu seni daha merhametli bir insan yapar💛 #oğlumali

#bebeklesadehayat .
Bak burası senin yuvan oğlum.Yattığın koltuk , sana sağlıkla kavuşmak için babanla saatlerce dua ettiğimiz yer.Şu masanın başında hissetmiştim ilk tekmelerini.Ve şu köşede ütüledim ilk kıyafetlerini.
.
Eşyalar benim için bu demek.Fiyatı,markası,modeli değil mühim olan.Yaşadıklarımla zihnime yazmak öyle güzel ki!
.
Bu evi eşyaya boğmayarak,özgürce güzel anılar biriktir istedim.Kırılacak,dökülecek,kirlenecek kaygım olmadan,çocukluğunun tadını doyasıya çıkar istedim.Bu sıcacık yuvada,birlikte büyüyelim istedim.İyi ki geldin ☘ #oğlumali #elhamdülillah

"Hiç kimsenin yağmurun bile 
Böyle küçük elleri yoktur.
Bütün güllerden derin, 
Bir sesi var gözlerinin."
.
Ali doğalı sekiz gün oldu.Ben yeniden doğalı sekiz gün oldu.🌿 #oğlumali #elhamdülillah

#bebeklesadehayat
.
Ali'nin bir bebek odası yok.Anne yanına koyduğumuz bir beşik aldık , uzunca bir süre yanıbaşımda uyuyacak👶🏻.Gardrop almadık,evimizde bulunan kitap ve cd koyduğumuz dolabın içini boşaltıp,Ali için giysi dolabına dönüştürdük.
.
Hamilelik sürecimde bebek için nelerin gerekli olacağını araştırırken "İhtiyaç listeleri"ne denk geldim.Unuttuğunuz temel parçaları hatırlatmaları açısından faydalı olabilir ancak listelerin çoğunu çok abartılı buldum.Bana sorarsanız, ilk etapta lazim olabilecek temel ihtiyaçları alıp,sonrasını deneyimleyerek yaşayın derim.Yani bebeğiniz saglikla kucaginiza aldiktan sonra,ihtiyaçları elbette zamanla belirler ve satin alirsiniz.Heyecan ve hevesle evinizi kullanilmayacak hatta kullanmaya sıra dahi gelmeyecek esyalarla doldurmayın.
.
Kiyafetler öyle minik ki,konmari usulü katladıktan sonra düzenleyici kutulardan yardım aldım.Lohusalik sürecimde aile bireylerinin olaya daha iyi hakim olabilmeleri için bu kutuların üzerinde şu an notlar yazılı.Zıbınlar,ağız silme mendilleri,müslin örtüler... benzeri.Bu sayede aradıklarını daha rahat buluyorlar ve düzeni koruyabilmek kolay oluyor.
.
Hamilelik haberinizden itibaren sevdikleriniz size bebek için kıyafet benzeri güzel hediyeler veriyor.Aslında biraz da bu yüzden çok kiyafet almamanizi öneriyorum.Zaten çabuk büyüyorlar 😊 Kiyafetlerin eskime durumu olmuyor.Hatta anne yanlıs anlamayacak biriyse,bebeklerin birbirlerinin kıyafetlerini
giyerek büyümelerini destekliyorum.
.
Eşimle çıktığımız uzun yolculuğumuza , emanetimiz ile devam ediyoruz Elhamdülillah.Bebekle sade hayat nasil olacak diye soran cok kisi olmuş.Ben de yaşayarak tecrübe edecegim ve bunları sizinle paylaşacağim.Sade bir ev , diğer evlere göre dağılmaya daha az müsaittir.Ancak öncelikli temennim,bu evin dağılmaması,sade kalması olmayacak.
Ali sağlıklı olsun,yeter 🙏

"sen bir pamuk tarlası
yumuşacık,
ve bir o kadar da dikenli
ben bir pamuk ırgatı
seni toplamak için
kanattım ellerimi"

#oğlumali #elhamdülillah

"Tuttum , eli sıcacıktı
Yüreği elimdeymiş gibi..."
.
Babası damar yolunu çıkarırken , parmağına sarılan bir Ali. .
.
"Ben güçlüyüm babacım.Ve sen benim hem doktorum hem de süper kahramanımsın." #oğlumali

İyi dilekleriniz için hepinize çok teşekkür ediyorum.
.
Geri dönmeye fırsat bulamadığım aramalar ve tüm güzel mesajlar için de...
İyi ki varsınız!
.
Yeni tempomuza adapte olabildikten sonra,bu süreci sizlerle detaylıca paylaşacağım.Hazırlıklarda minimalist davranabildim mi?Bebek odası yaptım mı? Nasıl ürünler satın aldım? Gebelik sürecimi neden mahrem yaşamayı tercih ettim? Ali kime benziyor?😁 Hepsini uzun uzun konuşacağız. Tüm anne ve anne adayları için faydalı sohbetler olacağına eminim 😊
.
Ama şimdi gidip biraz bebek kokusu soluma vakti👶🏻
.
Hayırlı geceler,sadelikle🍀 #oğlumali

Emanetim Ali;
.
Her çocuk kabul edilmiş bir duadır derler.Şimdi bizim için , Allah'a her zamankinden daha çok şükretme vakti.
.
9 ay boyunca seni yüzlerce kez hayal ettim.Gözlerini,parmaklarini,ellerini...Biliyor musun ? Cennet kokun hayal bile edemeyeceğim kadar güzelmiş.
.
Baban hayatımda tanıdığım en merhametli adamdır.Dilerim kalbin onun kalbine benzesin.Sevgi dolu ol , ibadetli ol , ahlaklı ol. .
.
Ah! Kalbimin meyvesi...Hayata dair bildiğim ne varsa sana ögreteceğim.Bana anneliği tattırdığın için teşekkür ederim.Ali'm , şifam benim.. Elhamdülillah🙏
.
#oğlumali #12092018 #ailemizehoşgeldin

İlk fotoğrafta gördüğünüz kişi Steve Jobs.Kendisi Apple markasının kurucusu.Peki neden hep aynı tarz kıyafetler giyiyor ? .
.
➡️Japonya’ya yaptığı bir ziyarette, Sony’nin savaş sonrası yıllarda yaşanan kıtlık nedeniyle tüm çalışanlarına giyecekleri standart kıyafetler dağıtmaya başladıklarını ve bu durum sayesinde işçilerin, işe geldiklerinde ne giyeceklerini düşünmek zorunda da kalmayarak, enerjilerini tamamen işlerine yoğunlaştırabildiklerini öğrendi. Bu fikri çok beğenen Jobs, Sony’nin üniformalarını tasarlayan modacı Issey Miyake’den Apple için de bir giysi üretmesini istedi ve bu balıkçı kazağı ortaya çıktı.
.
İkinci fotoğrafta gördüğünüz kişi ise çoğunuzun da bildiği üzere Mark Zuckerberg.Kendisi Facebook'un kurucusu.
.
Hep aynı tarz ve renkte kıyafet giyme düşkünlüğünü daha sade bir yaşantıyı tercih etmesiyle açıklayan Zuckerberg, konsantrasyonunu o gün ne giyeceğine değil, Facebook’u daha fazla nasıl geliştirebileceğine yöneltmek için verdiğini belirtiyor. Bu alanda Steve Jobs’un başarısını kendine örnek aldığını ifade eden Zuckerberg, “Eğer enerjimi ne giyeceğim gibi işimle alakasız bir yöne sarf edersem, işime yeterince odaklanamadığını, aptalca ve havai konulara kendimi kaptırdığımı düşünürüm” diyor. .
.
➡️Çalışmaları ile dünyayı peşlerinden sürükleyip,milyar dolarlara hükmediyorlar ama hiç en pahalı giyim mağazalarında görünmüyorlar. .
.
Geçen gün yapmış olduğumuz soru&cevap etkinliğinde bir takipçim bana "Moda" kavramına bakış açımı sormuştu.Şu an bu yazıyı annemin yıllar evvel giydiği sabahlık üzerimdeyken yazıyorum.
.
"Moda" sabahtan akşama değişebilen bir olgu.Hızına yetişmek neredeyse imkansiz.Zaten buna gayret etmek de bence çok saçma.Eğer yakalamaya çalışırsanız,hayatın akıp giden diğer güzelliklerini kaçırırsınız.Kıyafetler bu kadar önemsenecek şeyler değildir.Diledigini giy,iyi hissettiğini giy.
.
Bu örneklerdeki gibi hep aynı kıyafetleri tercih et de demiyorum.Ama değişen moda akımlarını yakalamaya çalışırken zamanını Avm'lerde harcama,yapacak bir sürü aktivite,öğrenecek yeni bilgiler,içilecek güzel kahveler ve edilecek dolu dolu sohbetler varken , neden mağazalarda boş boş dolanarak zaman kaybedesin?
.
Moda sensin!

Evindeki fazlalıklardan kurtulan ; ancak içindeki satın alma isteğine engel olamayan sevgili alışveriş severler , bu post sizler için 😊
.
Sadeliğin devamlılığını sağlayabilmenin ilk yolu ➡️yenilerini satın almamaktır.
.
Çünkü fazla olanı elden çıkartıp , ihtiyacınız olmayan şeyleri almaya devam ederseniz , bu yalnızca israf olur.👌
.
"Alma isteği " nin önüne geçmek için sizlere önerilerim şunlar ; .
.
🔷️Satın aldıkça , kısa süreli mutluluklar ama uzun vadede doyumsuzluklar elde edersiniz. Alışveriş ile gidermeye çalıştiginiz içinizdeki asıl mutsuzluk kaynağina inip , onunla yüzleşin.
.
🔷️İndirimde olduğu için , ne de olsa bu ufak bir harcama , diyerek aldığınız eşyaların fiyatlarini bir kenara not edin.Küçük sandiğiniz bu harcamalarin toplam tutarının , ay sonunda bütçenize olan etkisi hiç de küçümsenecek rakamlar değildir.
.
🔷️Mağazada bir ürüne elinizi uzattiğinizda , kendinize şunu sorun : Gerçekten ihtiyacim var mi ? Sonra da bir vicdan muhasebesi yapın ; "İhtiyacim olmadiği halde satın alırsam , buna vereceğim paraya benden daha çok ihtiyacı olan birini sevindiremem."
.
🔷️Alternatifler üretin. Çok gerekli olmayan bir eşyayı satin almak yerine , evdeki bir başka eşya ile bu görevi yerine getirebilirsiniz.Bir şeyi bir şeyin yerine kullanmak sade yaşamda oldukça etkili bir yöntemdir.
.
🔷️Mümkün olduğunca alışveriş merkezine gitmeyin.Gidiyorsanız da eksiklerinizi listeleyerek çıkın yola.Rastgele mağaza gezmek yerine,ihtiyaç odaklı hareket edersiniz.Bu yöntem gereksiz bir ürünü almanızı önler.
.
🔷️İçinize alışveris yapma dürtüsü geldiğinde ; kendinize başka uğraşlar bulun.Hobiler edinin ya da çıkın bir saat yürüyün.Hayaller kurun.Kapitalizmi değil , kalbinizi besleyin.✌
.
🔷️İnanin bana , basit yaşadığınızda , sizi mutlu eden şeyleri daha net görürsünüz.Alışveris merkezlerinden cikmayarak , gözünüzün önüne duvarlar örmeyin.
.
Sadelikle , sevgiler

Hayırlı Cumalar🍀
.
"Zorlukla beraber kolaylık vardır.
Gerçekten,zorlukla beraber kolaylık vardır."

İnsanların bir kısmı , kendi evlerine benzemeyen bir ev gördükleri zaman "Yaşanmışlık hissi yok" diyor.Haa bir de şeyi çok diyorlar "Mağaza vitrini gibi."
.
Mesela kendi evlerindeki aksesuarlar,tablolar,danteller , koltuk kırlentleri,vitrin ve içindeki kullanılmayan kristaller sizin evinizde olmadığı için "Ruhsuz " etiketini yapıştırıveriyorlar.
.
Oysa burada ayirt edilmesi gereken bir şey var.Evlerimiz birbirinin aynısı olmak zorunda değil ! Sizin evinizdeki doluluk size yaşanmışlık hissi veriyorken , benim evimin dolu olması beni fazlasıyla bunaltıyor olabilir.
.
Benim yaşam alanım ne kadar sade,ne kadar basitse,bana verdiği yaşanmışlık hissi o kadar yüksek oluyor.
.
Çünkü benim o evde yaşadığım şeyler , eşyalarla bağlantılı değil.Tam tersi , detayları azalttıkça,birbirimizi dinlemeye daha çok vakit ayırabiliyoruz👌İnsanın ruhunu,kalbini dinleyebilmesi için,cevresindeki maddi detaylarda boğulmaması lazım.
.
Biz eşyaya hizmet etmeyi birakali çok oldu.🙏 Sadece ihtiyaçlarımızı karşilamaları için evimizde bulunduruyoruz.Onu temizlemeye,düzeltmeye, odaya sığdırmaya ayiracağımız vakti , anılar biriktirerek değerlendiriyoruz.
.
Hiç unutamadığınız evler vardır öyle değil mi ? Anneannenizin evi mesela...Size yaşanmışlık hissini veren neydi ? Oradaki anılarınız mı yoksa anneannenizin sahip olduğu eşyalar mı? .
.
Anneannemin küçücük bir evi vardı. İki koltuk bir de televizyonu olan salonunda çok anı biriktirdik biz.Abartısı olmayan , oldukça sıradan bir salondu.Vallahi koltuğu nasılmış ? Aksesuar var mıymış?Kaç halı sermiş ? kimsenin umrunda değildi 😊 Yer sofrasında şakalaşarak yediğimiz yemekleri unutamam... Insana yaşanmışlık hissini veren bunlardır.Eşyalar değil👌
.
Sadelikle ,sevgiler 🍃

Most Popular Instagram Hashtags