_bedis_ _bedis_

343 posts   976 followers   456 followings

bedis  bediş ben. bu kadar =)

Sonra işte çocukları yetiştirmeye başlıyoruz. onların tertemiz, düzenli ve doğal akışa uyumlu dünyalarına tohumlar ekiyoruz. korku tohumu, endişe tohumu, zararlı şeyler tohumu, faydasız şeyler tohumu, vesair vesair.
sadece karanlık mı? evet. mutluluğu bile kapkaranlık öğretiyoruz. "bak çoocuum anne ve babanı mutlu edersen çok mutlu olursun." gibi "başkasına faydalı olursan çok mutlu olursun" gibi. "çok uslu olur ve itaat edersen harika bir insan olursun." gibi gibi. KİME FAYDA? NASIL FAYDA? ÇOCUĞUN KENDİ KİŞİLİĞİ, ARZULARI, KARARLARI NEREDE?

korkmayı bilmeyen bebekler büyüdükçe bir şeylerden korkmaya başlıyor. koşulsuz sevmeyi koşullu sevmeye çeviriyor. mutlu olup çiçek çiçek açmak yerine başkalarına köle oluyor. farkında olmadan. sanki o başka mutluluğu yaşasa dünyalar onun olacakmış gibi hissetmeyi öğreniyor.
böyle böyle büyüdükçe iç benliğini unutuyor. kendisini tanımıyor. içinde kocaman bir boşluk oluşuyor. ya aşırı fedakar oluyor ya da aşırı istismarcı. ya çok can sıkıcı oluyor ya da tamamen içine kapanık. ya başkalarına zarar veren oluyor ya da başkalarına hizmetkar. hepsi ayrı ayrı sakıncalı bir durum. maalesef ki öyle.
özde kalmak yerine sürekli bir kaçışı model alıyor. oraya gitse mutlu olacak, şunu yapsa başarılı hissedecek, başkasına yaptırsa kendi yapmış gibi gissedecek, ezse yahut ezilse iyi bir şey yapmış olacak falan filan... tıpkı ona öğretildiği gibi. ne acı.

keşke insan önce kendisini tanımayı, kendisini özümsemeyi, kendisini mutlu etmeyi, kendine faydalı olmayı öğrense ve bunu uygulasa. (zararlı bencillik denen ince çizgiyi aşmadan) o zaman ne kadar güzel olacak dünya.

bebekleri izlemeli. onlardan ilham almalı. onları kendi karanlığımızla döşemeden önce onların berraklığından faydalanmalı. kendi kaygılarımızı, korkularımızı, kendi hayatımızı başkasına yaşatmamalı! (bakın bu çok önemli) herkesi kendi yaşam seçimine bırakmalı. saygı ile. biz, kendimiz olarak kendimizi bulmalıyız. kendimize varmalıyız. bakın o zaman ne kadar güzel dünya.🌝🌚🌊🍀
.
.
.
#bebek #çocuk #anne #insan #hayat #yaşam #döngü #korku #kaygı #mutluluk #huzur #arayış #orman #herinsanbirdünya #güzelbak #gör #iyigelir

zamanın birinde karanlıklar içinde kapkaranlık bir cadı varmış. su kenarında yaşar, taşlarda otururmuş. yeri orasıymış çünkü. cadı madıymış ama gülermiş hep. gülümsermiş. ne garip cadı.
burdadamasalbitmiş. belkibitmemiş. belkideyenibaşlıyormuş. b i l e m e d i m 💁
.
.
#masal #hikaye #öykü #hayat #bitiş #başlangıç #kabul #hayatasarıl #iyigelir
#cadı #witch #wizard #wizardingworld

amacımız sadece yüreği yaralı iki güzel kıza ilaç olmaya çalışmaktı. iş ne ara buralara geldi anlayamadık. şimdi biz 4 kardeşli kocaman bir aile olduk. sevdik birbirimizi, sarıldık. onlar anneme iyi geldi, "tansiyon ilaçlarım benim" diye sevdi mesela. babama iyi geldi, kendi torunu gibi omuzlarında taşıdı hep. Teyzem teyzeleri oldu, halam halaları. bizden çok sevildiler, sevilsinler... sanırım biz de onlara iyi geliyoruz ki o güzel yüzlerinde hep bir gülücük! ne mutlu bize.

dün akşam "aile haftası" nedeniyle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının koruyucu ailelere yönelik düzenlediği iftara davetliydik. harika bir organizasyon hazırlanmış. böyle şeylerin olması bir yana, Adapazarı'nda böyle şeylere şahit olmak beni çok mutlu etti.

annem rahatsızlığı nedeniyle katılamadığı için vekâleten ben gittim. bir de teşekkür belgesi verdiler anneme, vekâleten ben aldım. mutlu etti ya, mutlu olduk.

güleryüzleri, ilgileri ve bu güzel organizasyon için çok teşekkür ediyoruz. Sayın vali, sayın belediye başkanı, sayın müdür ve organizasyonda emeği geçen, yüreği güzel diğer tüm personel; hepinize minnettarız!

tebessüm niyetine şunu bırakıyorum buraya;
iftar çıkışında sordum: kızçeler iftar programı nasıldı?
Sema: çok güzeldi, ben çok beğendim.
Sedef: bence de güzeldi. tam iki kez pamuk şeker yedim.
ah şu çocukluk 😇
.
.
.
#koruyucuaile #ailehaftası #iftarprogramı #sakarya #adapazarı #ailevepolitikalarbakanlığı

#okudumbitti
Fahrenheit / Ray Bradbury

bir yanım okumak için geç kaldığıma yanıyor, öte yanım okumaya hazır halde okuduğum için seviniyor. bence tam zamanında okudum. iyice okudum. güzel okudum.

bilginin kötü gösterilip bilgisizliğin, tembelliğin ödül aldığı bir dünya düşünün. Fahrenheit 451 öyle bir dünyayı tanıtıyor bizlere. her şeyin tersine yaşandığı dünyada ne olur, nasıl yaşanılır bunu gösteriyor. aklımızı başımıza almamızı, bakmamızı ve görmemizi tavsiye ediyor.

çok fazla derdi olan bir kitap. sadece geçmiş zaman ve kendi zamanını değil, gelecek zamanı da öngören, kapsayan bir kitap. geçmişten günümüze hiç bir şeyin değişmediğini, sadece insanlığın boğazına takılan kekepçenin şekil değiştirdiğini gösteren bir kitap.

Bilim kurgu olmasının yanısıra sosyoloji temalı bir kitap okuyormuş gibi de düşünebilirsiniz. içinde bulunduğumuz yaşamın ağır ve apaçık bir örneği olarak da düşünebilirsiniz. aklınıza kuvvet.

ayriyetten, "bilimkurgu hep uzay muzay" diye serzenenlerin kitap seçme hususunda hiç bir şey bilmediklerini düşünüyorum. Uzay muzay sevmeyip bilimkurgu okumak isteyenler için şahane bir seçenek. Bonus olarak kitabın bir sürü mesajı var. okuyun. okutun.
.
.
.
#fahrenheit451 #raybradbury #ithakiyayınları #bilimkurguserisi #okuyorum #okumakgüzeldir #tavsiye #kitap #roman #ödüllü

Yine bir gün çok sevgili @saribezlikadinlar insanlara güzellikler dağıtıyordu. sanatı seven, yazıya, kitaba değer veren insanların yüreğine fidanlar ekiyordu. işte öyle bir gün mesaj kutum yeşerdi. tam da o gün İstanbul a ayak basmıştım. nasıl da sevdiğim şeylere ihtiyacım vardı anlatamam... harikasınız ne diyeyim!

yine kıymetli arkadaşım @ozlem_ertan1 ile gittik tabii. harika bir oyun izledik. muhteşem bir performans. sanırım sezonun son oyunu. yeni sezonda izlenecekler listesine ekleyin mutlaka. Bu arada oyunun kitabını okuyun mesela. hem oyuna hazırlanmış olursunuz. güzel olur.

@seraysahiner harika bir yazar.
@dolibom harika bir oyuncu.
Kul harika bir kitap ve oyun.
@toyistanbul da güpgüzel bir sahneymiş, ilk kez gittim.

geceme güzellik katan herkese ve herşeye bin teşekkür. nicelerine.
.
.
.
#tiyatro #sanat #oyun #kitap #kul #serayşahiner #dolunaysoysert #oku #izle #anla #güzelolur

bebeklerden ilham ve ibret alıyorum. çünkü onlar her şeyin en doğrusunu yapıyorlar. mesela doğru nefes alıyorlar. bizim gibi ciğer doldurmak yerine diyaframdan alıyorlar nefeslerini. acıkınca süt içiyorlar, uykuları gelince uyuyorlar. yemek ve uyku düzeni sağlanmazsa huzursuz oluyorlar. düzen içinde olduklarında ne kadar mutlu ve tatlışlar. insan ayırmıyorlar, herkese gülümsüyorlar, herkese sevgi dağıtıyorlar. o an heybelerinde ne kadar varsa. kendilerini yormadan, üzmeden. fakat mutlu ederek. sonracığıma, küslük nedir bilmiyorlar. hasetlik, fesatlık yapmıyorlar. bir insanı üzdükleri tek nokta düzenlerinin bozulması. düzensizliğe dayanamıyorlar. haklılar. çünkü minik de olsalar kendi alanları var. alanına sahip çıkıyorlar. aferim onlara. ha bir de bezleri kaka dolunca huysuzlar. onda da haklılar. onca bok içerisinde yaşam olur mu hiç?

hasıl-ı kelam, bebekler insanlığın en berrak ve en temiz hali. bakmalı, bakmalı ibret almalı.
**
geçenlerde kucağımda uyudu minnoş. ne güzeldi. sevdim onu. çok seviyorum fıstıklı parmak kadayıfını💕

dipçe; annesinden izinle paylaştım. tekrardan teşekkür ederim. çok çok🌹🌼
.
.
.
.
#bebek #insan #hayat #ibret #ilham #güzelbak #iyiyaşa

yakışıklı ve olağanüstü beyfemdiler cemiyeti sonunda elimde. çok mutlu bediş.😇 çekiliş için @kayiprihtim a, hoş görü ve yardımları için @yapikrediyayinlari na çok ama çok teşekkür ederim.

Yurtiçi Kargo mu? ona teşekkür yok. ona hiç bir şey yok! evde biri varken teslimat yapmamalarına mı yanayım, 3 gün şubede beklemesi gerekirken hemen o gün iade etmelerine mi yanayım, iade kargoyu hemmen karşı tarafa ulaştırmalarına mı yanayım, şikayet talebi oluşturamamalarına mı yanayım, ne yana öleyim bilemiyorum.

neyseki YKY harika ve naif ilgisiyle sorunu çözdü. dün tekrardan kargoya verdiklerini bildirdiler. veee bingo! kitap bugün elime ulaştı.🎀 Bundan da çıkartacağım bir ders var elbet. aldım kabul ettim.🍀 amaaan neyse... yakışıklı beyfemdiler elimde. çok mutluyum. teşekkürler kayıp rıhtım, teşekkürler YKY💕
.
.
.
#hediye #çekiliş #kitap #çizgiroman #olağanüstübeyefendilercemiyeti #yapıkrediyayınları #güzelşeyler #çokmutlubediş

bazı insanların iyiliği ve güzelliği sonuna kadar hakettiğini düşünürüm. dostum o insanlardan biri. onun için güzel şeyler olsun isterim. yüzü gülsün isterim. iyi olsun isterim.

kul sıkışmazsa hızır yetişmezmiş derler. benim dostuma yetişti. hem de tam gününde yetişti. hayatının en en en özel anlarında biri hıdırelleze denk geldi. ne harika bir kavuşum! ne güzel bir temel... böyle olacağına gönülden inanıyorumdum. öyle de oldu. yine gönülden inanıyorum ki güzel olmaya devam edecek.

gönlünce olsun dost. güzel gelsin gelen. gecenin ve günün hürmetine... seni seviyorum.
.
.
.
#buburdadursun #hıdırellez #güzelgünler #dostlu #dostla #dostça #adım #emek #temel

geçtiğimiz haftaydı. yanından geçerken bir şeyler duyduğumu hissettim. hissettim çünkü kulaklarımla duymamıştım. bir adım geri attım ki göz göze geldik. yüzünün kenarında kadîm bir gülümseme vardı. gözleri derin derin bakıyordu. ne çok şeye şahit olmuştu kim bilir... ne çok sevinç ve hüzün, başarı ve yıkım, huzur ve yorgunluk görmüş, geçirmişti... kim bilebilir? hepsini heybesine almış, hepsini yaşamış, süzmüş ve sindirmiş... gözünün içindeki derinlik, ağzının kenarındaki tebessümden anlaşılıyordu. ve diyordu ki; "yaşam güzel şey. yaşa. her ne çıkarsa karşına yaşa. ayakta değil, hayatta kalmaya çabala." dinledim onu. bi söz verdim. içimden. ben de gülümsedim. teşekkür ederek yoluma devam ettim.
.
.
.
.
#doğa #yaşam #hayat #canlı #tecrübe #bilgi #kadim #bilge #yeşil #çimen
#hayatgüzeldir #gezenbilir #geziyorum #gezenkadinlar #gezelimgörelim #türkiye #hatay #harbiyeşelaleleri
#nature #naturelover #green #happy #live #life

daha dündü. kapının önünden gelip geçen hatıraları kovaladık. havasını soluduk. sokaklarını dolaştık.
sokaklar ıssız değildi ama üşüdük biraz. biraz yağmur yağdı, biraz ıslandık. ne güzeldi.
.
.
.
.
.
#mardin #eskimardinçarşısı #eskievler #taşbinalar #güzelyerler #gezilesi #görülesi #gezi #gezenbilir #gezenkadınlar #hayatgüzel #yolaçık

yediğim içtiğim benim olsun diye çekmiyorum. hoş zaten yiyecek paylaşmayı doğru bulmuyorum. gezdiğim gördüğümü paylaşayım diyorum. bakmaya, anlamaya çalışmaktan, anı yaşamaktan ona da yetişemiyorum. derken... bakın yine buldum bir lamba. öyle güzel duruyor ki karşımda... şurada anı olarak kalsın istedim.
.
.
.
#hatay #antakya #meclis #eskimeclis #manzara #dost #sohbet #künefe #çay

Merhaba Samandağ. Merhaba geçmiş zaman. Merhaba doğa. huzurunuzdan, tecrübelerinizden, gücünüzden, bilgeliğinizden almaya geldim. heybem doldu, doldu, dönmek istemedim.
gezdim, gördüm, dokundum, hissettim. suyundan içtim. ne iyi geldi. ne güzel oldu. teşekkürler her şey.🎈🎀 özel bir teşekkür de kankicim ve kevserciğime! hayat, gönlünüzden geçen güzelliğe erişmeyi nasip etsin. sizleri seviyorum.💜🍀
.
bir de buranın tarihini okuyun. titus tüneli neden yapılmış? nasıl yapılmış? kaya mezarlığı nedir? güzel bilgiler bunlar.🙏
.
.
.
.
.
#hatay #samandağ #titus #titustünelleri #kayamezarlığı #beşikmezarları #tarih #gezelimgörelim #gezenkadınlar #kızkıza #doğa #hayat #tecrübe #yaşam #eskiyaşam

Most Popular Instagram Hashtags